Az európai tőzsdeindexek vegyesen teljesítenek ugyan, de azért inkább az esések dominálnak. Az amerikai határidős mutatók fél százalék körüli mínuszban állnak. A szerdai kereskedést vegyesen zárták az amerikai indexek, de a technológiai szektor erős volt, a Nasdaq Composite 0,7 százalékkal ment fel.
A tech-piacot főleg a gyorsjelentések mozgatták, mint a Cisco és az AMD. A gyorsjelentési szezon Európában és az Egyesült Államokban is fontos tényező, de a befektetők persze eközben a világpolitikára figyelnek erősen – főleg az orosz-ukrán tárgyalásokra és a vámháború fejleményeire.
A BUX index az újabb rekordok után sem állt le, csütörtökön délben is 0,1 százalékkal emelkedik. Az OTP és a Richter fél százalék körüli emelkedését a Mol és a Telekom hasonló mértékű esése ellensúlyozza. Jó gyorsjelentése után hat százalékkal szárnyal a Nyomda.
Az euró 403,40, mintegy 40 fillérrel van a szerda esti felett. Az arany ismét lefelé tart, az olaj pedig egyenesen szakad, amikre még visszatérünk.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
Saját részvényt vesz a Telekom
Miután a vártnál erősebb negyedéves gyorsjelentést tett közzé a Magyar Telekom, bejelentette a részvény-visszavásárlási programjának részleteit is. A tranzakciók május 19-e és június 25-e között zajlanak majd le, legfeljebb 39,1 milliárd forint értékben vásárolhat részvényt. A vásárlásokat a napi kereskedés keretében, valamint fix ügyletek révén tervezi végrehajtani a cég – foglalta össze a K&H Értékpapír.
Jól teljesített az anyavállalat, a német Deutsche Telekom is az első negyedévben, mind a bevétel, mind a profit terén érdemi növekedést tudott realizálni. Az EBITDA összességében 7,9 százalékkal tudott emelkedni, az EBITDA marzs 38 százalékra nőtt. A vezetőség óvatosan megemelte előrejelzéseit.
Csúnyán néz ki az olaj
A West Texas Intermediate (WTI) ára több mint négy százalékos mínuszban is volt a csütörtöki kereskedés során, miután a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) felfelé módosította ugyan a 2025-re és 2026-ra vonatkozó globális olajfogyasztási előrejelzését, de így is közelgő lassulás jeleit vélte felfedezni. Az árfolyamokon levő nyomást fokozta, hogy a szervezet az amerikai nyersolajkészletek múlt heti váratlan, 3,4 millió hordós emelkedéséről számolt be.
A Reuters szerint viszont az olaj elsősorban az amerikai-iráni remények miatt esik, a készletek emelkedése inkább már lelassult. A közel-keleti körúton tartózkodó Donald Trump amerikai elnök azt mondta, hogy nagyon közel került az Iránnal kötendő megállapodáshoz. Az iráni vezetés egyik képviselője pedig azt mondta egy interjúban, hogy az ország vállalja, soha nem készít atomfegyvert, és megszabadul a magas dúsítási fokú urániumkészleteitől.
Irán az OPEC harmadik legnagyobb termelője, naponta mintegy hárommillió hordó olajat hoz fel, ami a világ teljes termelésének mintegy három százaléka. A BNP Paribas szerint az olaj árfolyamának csökkenése erősíti a deflációs nyomást is az Egyesült Államokban.
Miért esik az arany?
Az arany árfolyama tovább esett, mert a piaci várakozások szerint a Fed politikája nem lesz annyira enyhe, mint azt korábban várták. Az elemzők szerint legfeljebb kétszer vághat a jegybank kamatot idén, de az is lehet, hogy ennél kevesebbszer csökkent majd. Ez kedvezőtlen az arany számára.
A kereskedelmi háború és a geopolitikai helyzet is enyhülést mutat, ami szintén nem az arany malmára hajtja a vizet – írta az Erste Befektetési Zrt.
Hasít az ANY Nyomda
Ismét hatalmas növekedésen van túl az ANY Nyomda, 32 százalékkal nőttek a bevételei, miközben az exportarány is jócskán megugrott. A negyedévet 3,9 milliárd profittal zárta, ami tavalyhoz képest duplázódást jelent. Ez pedig a jövőbeli osztalék szempontjából is igencsak kecsegtető hír a befektetők számára – írta a K&H Értékpapír.
Részvényenként 450 forintos osztalék kifizetéséről döntött a társaság, az osztalékszelvény július 7-én fog leesni a részvényről. (Az ANY Nyomda papírját a kisbefektetők főleg az osztalékért vásárolják – a szerk.)
Visszatért a halálból az ether?
Ma mínuszban vannak a főbb kriptók, de a hosszú ideig súlyosan alulteljesítő ether egy hónap alatt 55 százalékkal emelkedett, míg a bitcoin „csak” 19 százalékkal. A piacon most sok befektető azt találgatja, hogy az ether visszatérése átmeneti-e, vagy tartós.
Valamilyen trendfordulót jelez-e a piacon – például az altcoinok küszöbön álló szárnyalását, azaz „alt-szezont” –, vagy csak technikai okoknak köszönhető, mint a short pozíciók zárása. Az ether vajon ma már csak egy a rengeteg altcoin közül – netán a mémérmékhez hasonlóan viselkedik –, vagy változatlanul, stabilan a második legfontosabb kriptó lesz. Ezekre a kérdésekre senki sem tud biztos választ adni.
A Coinbase az S&P 500 indexben
A Coinbase Global amerikai kriptotőzsde részvényei május 19-én bekerülnek az S&P 500 indexbe, a kieső Discover Financial Services helyett. A döntés tükrözi a Coinbase és a kriptovaluta-ágazat növekvő befolyását a pénzügyi szektorban. A bejelentést követően a COIN kódú részvények több mint tíz százalékkal emelkedtek New Yorkban.
Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>
A kriptovaluta-befektetők közül sokan viszont azon élcelődnek, hogy a Coinbase bejelentette, rendszerében már négy órás gyertyákat is lehet használni a grafikonokon. Ez ugyanis másutt már réges-rég természetes, a hír így inkább arra utal, hogy a Coinbase-fejlesztések feltűnően lassúak. A decentralizált, blokkláncon működő (onchain) kriptotőzsdék (a DEX-ek) egyre nagyobb szeletet hasíthatnak ki a piacból a centralizáltakkal szemben (CEX-ek).
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.