A vártnál jobb tegnapi amerikai negyedik negyedéves GDP-adat (+2,9 százalék +2,6 helyett) újra felvidította a részvénypiacokat, de ez már tegnap beépült az árfolyamokba. Ma csendesen emésztik a tőzsdék a hatalmas mennyiségű gyorsjelentést az USA-ban és Európában is. A főbb nyugat-európai tőzsdeindexek 1-2 ezrelékes pluszban vannak, az amerikai határidős indexek viszont kissé korrigálják a szép tegnapi teljesítményt, 3-4 ezrelékkel süllyednek.
A BUX index 0,6 százalékkal megy fel, a Mol 1,3, az OTP 0,2, a Richter 0,8 százalékos drágulása mellett. A Telekom 0,4 százalékkal esik.
387 közelében az euró/forint
Az euró/forint ma 387,60, de reggel súrolta a 387-et is. Ezzel alig tér el az ár a tegnap estitől. Több mint két százalékkal esik a hollandiai gázár, viszont 1,3 százalékkal emelkedik az olaj ára. A dollár is alig mozog.
Ma késő este az S&P hitelminősítő intézet értékeli majd Magyarország hitelképességét, az elemzők többsége nem vár változást. Ha a kilátásainkat negatívra rontanák – ahogy azt a Fitch is tette a napokban –, az hétfőn nyomás alá helyezheti a magyar eszközök árfolyamát.
Öngerjesztő folyamat lehet a forinterősödésből?
Ma reggel Orbán Viktor miniszterelnök az inflációról is beszélt, illetve az infláció elleni harcról. Szerinte “ennek letöréséhez meghozták a szükséges intézkedéseket”.
Jó hetet zárhat a magyar deviza a KBC Equitas szerint, miután sikerült a 390 forintos szintek alá eljutnia az EUR/HUF árfolyamnak. Mostanában a dollárgyengülés is támogatást nyújtott a régiós devizák, így a forint számára is.
Összességében továbbra is csökkenő trend mutatkozik az EURHUF árfolyamán, ami jó hír lehet a magyar inflációs folyamatok szempontjából is.
(A stabil forint csökkenti az importtermék-árakat, így az inflációt, ami tovább stabilizálhatja, erősítheti a forintot. Így pozitív spirál, öngerjesztő folyamat indulhat be – a szerk.)
Jelentős osztalékemelés a Chevronnál
A Chevron amerikai olajvállalat a negyedéves osztalék mértékét részvényenként 1,42 dollárról 1,51 dollárra emelte, így az előretekintő osztalékhozam 3,4 százalékon áll – írta az Equilor Befektetési Zrt. Emellett a társaság igazgatótanácsa jóváhagyott egy 75 milliárd dollár keretösszegű sajátrészvény-visszavásárlási programot is, amely április 1-től használható fel. Ez jelenlegi árfolyamon a piaci kapitalizáció több, mint húsz százaléka.
Az árfolyam 4,86 százalékkal emelkedett tegnap. Az energia-, illetve a nyersanyagszektor volt a 2022-es év nagy nyertese.
Esik a chipgyártó és a játékgyár
Jó számait követően 11 százalékkal ugrott tegnap a Tesla. A német Hasbro játékgyártó viszont 6,7 százalékkal esik gyorsjelentése után.
Az amerikai technológiai részvények helyzete izgalmas, egyes papíroknál a befektetők nagyon adnak a rosszabb gyorsjelentésekre – írta az N-tv.de. Például az Intel részvényei hatalmas nyomás alá kerültek a kereskedés zárása után, 9,7 százalékkal esnek. Az ágazat már tavaly is nyomás alatt volt, amikor az emelkedő kamatlábak nyomasztották az eredménykilátásokat. A szektorban az értékelések most tovább csökkenhetnek az Intel számai nyomán.
Robottechnológiát rendelnek az autógyárak
A japán Fanuc robotikai és automatizálási specialista viszont felülmúlta az elemzők eredményvárakozásait, emelte értékesítési és nyereségkilátásait is. A részvény három százalékkal emelkedik. Az egykori német gyártó, a Kuka hasonló számadatánál sokkal jobb lett a Fanuc rendelési aktivitásának növekedése Európában.
Az autóipar nagyon optimistának tűnik, és a vártnál többet rendel – idéznek egy kereskedőt.
A svájci Komax-csoport hét eleji számai is ezt mutatták.
Nagyon jó januárja lehet a bitcoinnak
A bitcoin ma enyhe mínuszban van (22 960 dollár), de az idén már mintegy 40 százalékkal emelkedett, és ha ez így marad, 2013 óta a legjobb januárt zárhatja – írja a Coindesk. A +40 százalékból +35 az amerikai kereskedési órák alatt történt, így gyanítható, hogy főleg az amerikai befektetők kereslete hajtja.
Szépen emelkedik több alternatív kriptodeviza (altcoin), például az Ethereum-blokklánchoz kapcsolódó Polygon MATIC nevű tokenje, amely 48 százalékkal ment fel idén. Ezt a blokkláncán megnövekedett forgalom hajtja.
Mégis száguldani kezdtek a Posche NFT-i
A döcögős start után a Porsche NFT-kollekciójának árfolyama mégis száguldásba kezdett a másodlagos piacon. (NFT: non-fungible token, egyedi kriptodeviza-érme.) A kollekció alapára (floor price) több mint kétszeresére emelkedett a kibocsátási árhoz képest (minting price), ami éles váltás a hétfői első naphoz képest. Akkor a másodlagos piaci ár alig-alig tudta elérni a kibocsátásit, a legtöbb Porsche-NFT-vel diszkont áron kereskedtek.
A Porsche eredeti terve ugyanis az volt, hogy 7500 NFT-t ad el 0,911 ether (ETH), azaz nagyjából 1420 dolláros alapáron. Az “NFT Twitteren” azonban sokan kritizálták, hogy túl nagy a kínálat, túl magas az ár. Kedden azonban a Porsche közölte, hogy leállítja a forgalomba hozatalt 2363 token létrehozása után, ami az árat az egekbe repítette. Az OpenSea adatai szerint a híres 911-es sportautóról mintázott tokenek jelenleg 3,3 ether-es (ETH), azaz nagyjából 5200 dolláros alapáron forognak.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.