MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Reggel 2-3 százalékos pluszban zártak a kínai részvényindexek, ami pozitív alaphangulatot adott az európai tőzsdéknek is. A középpontba azonban az olaj került, igaznak bizonyultak a pletykák, amelyek napok óta tartották a lelket az olajárban, és egy esetleges orosz-szaúdi vagy Oroszország-OPEC olajár-tárgyalásról szóltak.
Ma a két ország miniszterei a katari és a venezuelai kollégáikkal valóban összeültek. Az olaj ezt kezdetben újabb öt-hat százalékos emelkedéssel ünnepelte, a WTI 31, a Brent 35 dolláron is állt ma reggel. Azóta azonban csillapodtak a kedélyek, fél tizenegykor már csak 2-3 százalék volt a plusz, 30, illetve 34 dollárnál.
Nincs kőbe vésve
A katari miniszter ugyanis a találkozó után úgy nyilatkozott, hogy a januári szinten fixálják a kitermelést. A piacnak pedig éppen az az egyik baja, hogy a kitermelés most nagyon magas, így ez vélhetően nem jelent majd túl nagy megkönnyebbülést, legfeljebb kevésbé romlik tovább a helyzet. Ráadásul a megállapodás még nincs kőbe vésve, csak akkor lesz értelme, ha mások is csatlakoznak hozzá.
Ez a felemás kifejlet valamelyest elkedvetlenítette az európai részvénypiacokat is, az előtte fél százalékos pluszban levő német DAX index 0,2 százalékos mínuszba csúszott, az EuroStoxx 50 összeurópai index emelkedése nullára esett. Nagyobb, másfél százalék körüli mínuszba csúszott az utóbbi napok két nyertese, az olasz és a görög tőzsdeindex.
Vasércbányák eladók
Budapesten a BUX index nulla körül egyensúlyozott az elején, majd az is leesett, legutóbb 0,7 százalékos mínuszban volt. A Richter (4964) 1,6 százalékos esés után kicsivel 5000 forint alatt tartózkodott, az OTP (5959) 0,7 százalékkal esett, szintén áttörve lefelé a 6000 forintos határt. A Mol (13 685) csak 0,1 százalékkal gyengült, a Magyar Telekom pedig egy forinttal 395 forintra emelkedett. A forint gyengült, körülbelül egy forinttal többe, 310,30 forintba került egy euró.
Az Anglo American nyersanyagcéget leminősítette a Moody's, mivel problémái vannak az adósságaival, és nagy veszteségről szóló negyedéves jelentést tett közzé. A társaság újabb bányaeladási tervekről is beszámolt, főleg a vasérckitermeléstől válna meg. A részvény Londonban először emelkedett, a részvényesek látszólag értékelték a kilábalási tervet, később azonban mínuszba fordult.
Piacot veszít a Volkswagen
A Volkswagen piaci részesedést veszített az európai autópiacon a Fiat és a General Motors javára - tudósított a Bloomberg. A részvény ennek és a hétfői hét százalékos emelkedésnek ellenére kezdetben szerény pluszban volt, 102 euró körül, azután leesett 101 euróra. A múlt héten még 95 euró közelében is lehetett kapni.
A másik sarkalatos kérdés mostanában az európai bankok helyzete volt, a Deutsche Bank, a Commerzbank, a Barclay’s például 3-4 százalékos mínuszban volt ma.
Az amerikai határidős indexek 1-2 százalékos pluszban járnak, de lehet, hogy csak a hétfői nagy európai tőzsdei emelkedést hozzák be, amit az Elnökök Napja miatt elmulasztottak.