Miután a kamatszint évek óta 0 közelében van Amerikában, Európában és ezen belül nálunk is, sokan megpróbálkoztak azzal, hogy magas kamatozású valutát vesznek, és így pótolják, amit fejlettebb piaci jegybankjaink megvonnak tőlük. Csakhogy amelyik valutának magas a kamata ilyen környezetben, az nem véletlen: infláció, kereskedelmi és fizetési mérleghiány gyötri az adott országot, így valutája leértékelődésnek is ki lehet téve.
Török líra jegybanki alapkamat |
A hazai közönség a török lírát találta meg, mint viszonylag közeli, és kevésbé exotikus pénznemet, 3 évvel ezelőtt. Ekkor az történt, hogy a török jegybank hirtelen 4,5-ről 10 százalékra emelte irányadó kamatát, megelégelve az árfolyamgyengülést. Kezdetben működött is a dolog: a 3 líráig is felszaladó euró árfolyam 2014 során visszatért 2,70-ig, tehát a líra 10 százalékot erősödött. A kamatot vissza is vágták 7,5 százalékig, a líra pedig újra gyengülni kezdett.
Ez volt az a pont, amikor sokan a vétel mellett döntöttek, mondván, a gyengülés átmeneti, a kamat pedig még mindig igen vonzó. Csakhogy az árfolyamkockázat valóban nagy maradt, a líra tartós gyengülésbe kezdett, majd zuhanásba váltott. Idén év elején 4 líránál is többet kell adni egy euróért, azóta stabilizálódott az árfolyam 3.90 körül. Aki tehát szaladt két éve lírát venni, most jó 30 százalékos bukóban van, ebből a kamat kb. a felét fedezi.
Euró/török líra |
Magas kamatért más, ráadásul kisebb valutát venni tehát igen kockázatos, ahogy svájci frankban is igen kockázatos volt alacsony kamatra hitelt felvenni, ahogy ezt már azóta mindenki megtapasztalta.
A devizapiacok ma egyébként csendesek, az uborkaszezon jelei mutatkoznak, a tőzsdék viszont továbbra is emelkednek. Amerikában ezúttal az S&P 500 index került új csúcsra 2453 ponton, a Nasdaq, bár nagyobbat emelkedett, még csak a múlt heti esését dolgozza le.
Európában pár tized százalékkal erősödnek a börzék. A hazai piacon a Richter esik egy százalékot 7110 forintig, a másik három nagypapír kisebb emelkedése ellensúlyozza ezt. Az Opimus 107 forint, a Konzum 625, úgy tűnik, egyensúlyba került a két papír viszonylag magas szinten.