Nem lehet unalomra panaszkodni a tőzsdéken, a tegnapi szép amerikai emelkedést ma Európában 0,6-1,0 százalékos esés követi a főbb indexeknél. A német inflációs adat megfelelt a várakozásoknak, de Kínából kiábrándító export-import adatok érkeztek. Az olasz index 2,2 százalékos zuhanását a bankszektor okozza, amire még visszatérünk.
A következő igen fontos makroadat, amire a befektetők nagyon kíváncsiak, a júliusi amerikai inflációról szóló jelentés lesz, amelyet augusztus 10-én, csütörtökön hoznak nyilvánosságra.
Az OTP húzza a BUX-ot
A BUX index főleg az OTP 1,3 százalékos emelkedésének köszönhetően szerény pluszban tudott maradni. A Richter 0,1, a Mol 0,6 százalékkal esik. Az Opus 2,3, a Telekom 1,5 százalékkal megy fel.
Az euró/forint most 387,20, ami 80 filléres esést jelent a hétfő esti állapothoz képest. Az olaj másfél százalékkal esik, főleg a kínai lassulás jelei miatt, a földgáz csak minimális mértékben.
A magyar inflációt még több minden fűtheti
A magyar infláció újra húsz százalék alá került, amire tíz hónapja nem volt példa. Júliusban a fogyasztói árak átlagosan 17,6 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.
Az infláció csökkenésének folytatódását várja Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője is, de szerinte a folyamatot több minden lassíthatja. Így az elmúlt hetekben mutatkozó és tartósnak ígérkező olajár-emelkedés, kiegészülve a forint gyengülésével. Ilyen a szűk munkaerőpiac, a januári jövedékiadó-emelés. Számos vállalat pedig bevezette a visszatekintő inflációval történő árkorrekciót.
Még idén hét százalékra esik az infláció?
A júliusi inflációs adat Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója várakozásainak megfelelően alakult. Az év hátralévő részében szerinte felgyorsulhat az infláció mérséklődése az ősztől fellépő kedvező bázishatásoknak köszönhetően.
A globális folyamatok is ezt segítik: a nagy ellátási láncok zavarai megszűnőben, a fejlett országok és Kína termelői árindexei negatív tartományban, a globális élelmiszerárindex pedig jóval az orosz-ukrán háború előtti szinteken van.
Ezért úgy véli, hogy decemberre hét százalék környékére mérséklődhet az infláció.
Rekordprofit jöhet az OTP-nél
Az OTP augusztus 10-én piacnyitás előtt teszi közzé második negyedéves eredményét. Két akvizíciót is lezárt az idei első félévben, melyek javítani fogják az idei számokat, a szlovén Nova KBM felvásárlását februárban, az üzbég Ipoteka Bank felvásárlását pedig júniusban – írta az Erste Befektetési Zrt.
A korrekciós tételek között szerepel a magyar extraprofit-adó módosításának pozitív hatása, ami ellensúlyozhatja a hazai kamatstop meghosszabbításának negatív hatását. A brókercég szerint a második negyedévben 308,1 milliárd forintos nyereséget érhetett el a bank, ami új rekordot jelenthet.
Új megállapodás a Richternél
A Richter egy új bejelentés szerint kötelező erejű megállapodást írt alá a Mithra Pharmaceuticals-szal az Estelle és a Donesta hatóanyagok szállításáról.
A hír alapvetően kedvező, de nem számítunk számottevő árfolyamreakcióra – írta az Erste Befektetési Zrt.
Meglepetés-adót kaptak a bankok a nyakukba
Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kabinetje jóváhagyta a bankok “extraprofitjára” kivetett meglepetésszerű adót. Az Ansa hírügynökség szerint ez több mint kétmilliárd eurót hozhat az államkasszába, amiből adócsökkentéseket és az első lakástulajdonosoknak nyújtott jelzáloghitel-támogatást finanszíroznák.
Az FTSE Italia All Share Banks (FTITLMS3010) bankrészvény-index hét százalékkal, a vezető általános milánói index 2,2 százalékkal esik.
Amerikai pénzintézeteket minősítettek le
A Moody's Investors Service tíz kis és közepes méretű amerikai bank hitelminősítését csökkentette és 11 pénzintézet kilátásait rontotta. Közölte, hogy az iparágra nehezedő növekvő nyomás miatt átfogó vizsgálatnak veti alá a nagyobb hitelezőket is, köztük a U.S. Bancorp, a Bank of New York Mellon, a State Street és a Trust Financial bankokkal.
A magasabb finanszírozási költségek, a lehetséges tőkehiány és a kereskedelmi ingatlanhitelekhez kapcsolódó növekvő kockázatok szerepelnek az okok között.
Távozik a Tesla pénzügyi igazgatója
A Tesla pénzügyi igazgatója, Zachary Kirkhorn 13 év után lemondott, ami meglepte a részvényeseket, és kérdéseket vet fel az utódlással kapcsolatban. Kirkhorn egyike a mindössze négy vezető tisztségviselőnek, és a vállalat “prominens hangja volt a részvényesek felé” a Bloomberg szerint. Meghatározatlan minőségben azonban az év végéig folytatja munkáját a cégnél, hogy “támogassa a zökkenőmentes átmenetet”.
Vigyél el mindent erről a kriptótőzsdéről?
A Huobi kriptovaluta-tőzsde megrendüléséről szóló pletykák keltek szárnyra, miután augusztus 6-án hongkongi helyi hírforrások arról számoltak be, hogy a kínai rendőrség letartóztatta a felső vezetőit. A tőzsde ezt később álhírként cáfolta.
Justin Sun kínai “blokklánc-személyiség”, kriptós vállalkozó, a tőzsde de facto tulajdonosa szintén csak zavarkeltésnek (FUD) bélyegezte a hírt. Ám Twitteres források szerint Sun állítólag 60 millió dollárt vont ki a tőzsdéről a hír megjelenése után.
Jóval célára felett forog a Nio
Céláremelés érkezett a a kínai elektromosautó-gyártó Nio részvényeire, a Citigroup 13,9 dollárról 19,2 dollárra emelte a 12 havi célárfolyamot, az ajánlás továbbra is vétel. A vállalatot követő 35 elemző közül 23 vételre, 11 tartásra, egy pedig eladásra ajánlja, a medián célárfolyam jelenleg 11 dollár – írja az Equilor Befektetési Zrt. A Nio árfolyama 0,68 százalékos emelkedéssel 14,82 dolláron zárt tegnap.
Emelte várakozását a Waberer’s
Megemelte éves profitvárakozását a Waberer’s International, miután az év első hat hónapjában a korábban tervezettnél is nagyobb ütemben tudta növelni hatékonyságát és nyereségét. A vállalat árbevétele az első félévben hat százalékkal 353 millió euróra, EBIT eredménye pedig közel a kétszeresére, 25,5 millió euróra ugrott. Így a vállalat menedzsmentje éves EBIT eredményvárakozását a korábbi 33 millióról 37-40 millió euróra emeli – közölte a tőzsdei cég.
Az Equilor célára a Waberer’s részvényeire 4211 forint – írta a brókercég.
A részvény ma fél százalékkal megy fel, 2230 forintra. Az említett célár ennél 89 százalékkal magasabb.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.