Európában vegyesen teljesítenek a tőzsdék, a német, francia, brit indexek minimális, 1-2 ezrelékes mínuszban vannak. A piac kivár a délután érkező fontos amerikai munkaerőpiaci adatok előtt. Ezen kívül emészti a rengeteg gyorsjelentést, amik még mindig ömlenek az elemzők asztalára.
A várakozások szerint a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma (non-farm payrolls) a múlt hónapban 250 ezerrel nőhetett, ami a júniusi 372 ezerrel összehasonlítva a növekedés lassulását jelenti. Ez enyhíthetné a Fedre nehezedő nyomást, hogy a szeptemberi ülésén zsinórban harmadszor is 75 bázispontos kamatemelést hajtson végre.
Az OTP húzza a BUX-ot
A BUX index 0,2 százalékos pluszban van, az OTP 2,5 százalékos ugrása húzza. A hajnali, inkább jónak mondott gyorsjelentése után a Mol viszont egy százalékkal esik. “A várakozás már benne volt a részvényárban” – mondják brókerek. A Richter is fél százalékkal süllyed, viszont a 4iG három, a Telekom 0,7 százalékkal megy fel. Jelentett a Waberer’s is, a részvény 0,9 százalékkal gyengül.
A forint alig moccan, 394,80 az euró ára. Az utóbbi napokban nem érkeztek olyan hírek, amelyek az árfolyamot befolyásolni tudták volna, csendes, lassú forinterősödést láttunk. A olaj is megpihent, stagnál, az európai gázár azonban újabb 1-2 százalékkal megy fel.
Szárnyaló eredményről jelentett a Mol
A Mol rekord magas, az elemzői várakozásokhoz közeli eredményszámokat tett közzé – írta az Equilor Befektetési Zrt.
A folytatódó tevékenységek 249,5 milliárd forint adózott eredménye kimagasló, még ha a megszűnő tevékenységeken elkönyvelt profittal együtt éri is csak el az elemzői várakozásokat.
Egyenesen szárnyaló profitról ír viszont a KBC Equitas.
A megugró olaj- és gázárak, valamint a finomítói marzsok többszöröződő szintje közel 500 milliárd forintos CCS EBITDA eredményhez segítették hozzá a vállalatot. Az erős eredmény után a menedzsment megemelte az idei éves várakozásait is – emelték ki.
A részvények csak a jó eredmény előtt emelkednek, ugye?
Ma jelentett a Mol, tegnap este pedig a Waberer’s. Bár voltak negatívumok mind a két jelentésben, jó teljesítményt nyújtott mindkét cég – írta az Erste Befektetési Zrt. (Később azonban várakozások alatti második negyedévről is beszélnek az olajtársaságnál.)
Pedig ami jó a Mol-nak, az inkább rossz szokott lenni a Waberer’s-nek. Gondolunk itt a magas üzemanyagárakra. Viszont sikerült az árakat áthárítani a megrendelőkre.
Ez az áthárítás általában is igaz a világban a brókercég szerint, kivéve a kiskereskedelmi láncokat. A részvények viszont sok esetben csak a jó eredmény közléséig emelkedtek, utána már nem.
Ezt láttuk a Richternél, s ezt látjuk ma a Mol esetében is.
Coinbase-Blackrock frigy a kriptópiacon
Két hónapos csúcsa közelében jár a bitcoin és az ether, ma 2-3 százalékos pluszban vannak 23 200, illetve 1660 körül. Nagy hír, hogy a Coinbase kriptotőzsde a Blackrock nevű óriásalapkezelővel szövetkezett, ami újabb jele annak, hogy az intézményi befektetők erősen érdeklődnek e piac iránt.
A Nike, az Adidas, a Gucci vagy a Tiffany után most a Roblox és a Starbucks is jelét adta, hogy tervei vannak a web3, a blokklánc irányába.
Jönnek az NFT-k az Instára
A Meta Platforms pedig az Instagramon száz országban NFT-funkciót vezet be – írta a Cryptobriefing. Kezdetben Afrikában, az ázsiai és csendes-óceáni térségben, a Közel-Keleten és Amerikában, az Ethereum, a Polygon és a Flow blokkláncokon működő NFT-ket támogatnak. A többinél jóval kisebb Flow érméjének árfolyama egy nap alatt 60 százalékkal ugrott meg.
Az új funkció lehetővé teszi az Instagram-felhasználók számára, hogy digitális pénztárcájuknak az alkalmazáshoz való csatlakoztatásával megosszák a tulajdonukban lévő NFT-ket. Az Instagram tervezi, hogy a felhasználók a
- Rainbow,
- a MetaMask,
- a Trust Wallet,
- a Coinbase Wallet és
- a Dapper Wallet
kriptopénztárcákhoz (wallet) is csatlakozhatnak. A funkciónak nem lesz díja.
Tényleg a gáz miatt gyenge a forint?
A következő ábrákon az euró/forint árfolyamot a földgázzal, majd a Brent olajjal hasonlítottuk össze. Mostanában ugyanis sokszor felmerült, hogy a forint elsősorban azért gyenge, mert az ország energiahordozóktól való függése nagyon erős. (És mélységesen ki vagyunk szolgáltatva egyetlen, orosz beszerzési forrásnak.)
A földgáz esetében ez csak részben igaz, mivel a gázár nemrég megközelítette korábbi, márciusi csúcsait, a forint viszont éppen megnyugodni, stabilizálódni látszik. Amikor meg március közepétől június elejéig lefelé ment az energiahordozó ára, a forint épp gyengült és új csúcsot ütött meg az euró. Júliusban azonban megint erősödött az együttmozgás, a gázár egyik csúcsával majdnem egybeesett az euró/forint új rekordja is (július 6-án 417 körül).
Inkább az olajat követte a magyar valuta
Az olajnál mintha fordított lenne a helyzet, a forint júliusig elég szépen együtt mozgott a fekete arannyal. Majd elváltak útjaik, az olaj sokat esett, miközben az euró/forint inkább stagnálásszerű állapotba került, csak nagyon lassú forinterősödést láthatunk.
Úgy látszik, hogy van ugyan összefüggés az energiaárak és a forint között, de nem mindig és biztosan nem kizárólag ez hat a fizetőeszközünkre. Mindkettőre hathat a dollár ereje és egyes geopolitikai feszültségek is. Emellett azonban mindkét dologra, az energiahordozókra és a forintra is számos olyan tényező hat, ami a másikra nem.
Ilyen a forintnál az ország makrogazdasági helyzete, a kamatszint (más országokhoz képest is), vitáink Brüsszellel és az elmaradó uniós pénzek. De még a lakosság, sőt a vállalkozók lelkivilága is, mert ha nagyon megijednek, akkor devizába és aranyba menekíthetik a pénzüket, ami a forintot gyengítő tényező.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.