Elromlott a hangulat az európai tőzsdéken, az indexek többsége hullámokban araszol egyre lejjebb, a német DAX 0,5, a francia CAC 0,4 százalékkal. A brit FTSE 100-as viszont 0,5 százalékkal emelkedett, talán az ottani, lehűlést mutató munkaerő-piaci adatok hatására. Az amerikai határidős indexek is 1-3 ezrelékes esésben vannak.
A német ZEW általános gazdasági hangulatindex 11 órakor érkezett, és jobb lett a vártnál (–11,4 volt, pedig –15,0-t vártak), az összeurópai mutató viszont rosszabb (–8,9, a –6,2-es becslés helyett). A spanyol infláció a vártnak megfelelő volt, számunkra álomszerű, mindössze évi 2,6 százalékos. Az Apple ma tartja szokásos éves termékbemutatóját. Szerdán amerikai inflációs adat érkezik, csütörtökön pedig az EKB kamatdöntése.
A BUX index csúcsközelben mozog, szerény pluszból mostanára nullára ment vissza. Az OTP 1-2 ezrelékes esését a Mol 0,3 százalékos emelkedése kompenzálja, a Richter is 0,2 százalékkal esik. A Telekom fél százalékkal javít, az Opus 2,6-al veszített értékéből.
Fordulat történt a forintnál?
Az euró 385,80, több mint két forinttal van a hétfő esti felett. Így pár nap ígéretes erősödés után fordult a kocka, és devizánk ismét gyengül. A technikai elemzők szerint egyébként ez várható volt, 383 körül ugyanis fontos ellenállás húzódik, és keresztezi egymást az 50 és a 200 napos mozgóátlag (“aranykereszt”).
A földgáz árfolyama ma stagnál, az olaj és a dollár kissé drágul.
Trendforduló a német részvénypiacon?
A német részvénypiac vételi jelzést ad a Handelsblatt.com “DAX-Sentiment” múlt héten készült hangulati felmérése szerint. A hangulati (szentiment) mutató öthetes átlaga ugyanis a rali tavaly októberi kezdete óta a legalacsonyabb szinten van. A mutató különösen a medvepiacokon bizonyította pontosságát, a borús hangulat leegyszerűsítve az eladók kapitulációját jelzi.
Ilyenkor elég néhány vásárlás ahhoz, hogy az árak ismét emelkedjenek.
Hurráoptimizmus az olajnál
Az USA-ban azonban a kép inkább ellentétes. A chicagói CBOE határidős tőzsdén a put-call arány tovább emelkedett, ami az amerikai befektetők óvatosságának (fedezési igényének) növekedését mutatja. Az amerikai alapkezelők 61 százalékról 50 százalékra csökkentették részvénybefektetéseik arányát. A “félelem és kapzsiság mutató” viszont semleges, 52 százalékon áll.
Az olajpiac kilátásai azonban különösen pozitívak a Handelsblatt.com szerint. Az elmúlt 17 évben csak 14 alkalommal voltak hasonlóan optimista várakozások. Amikor pedig a múltban ennyire optimista volt a hangulat, akkor az olaj ára a következő hat hónapban átlagosan harmadával emelkedett. A Brent olaj egyébként tavaly november óta nem látott szintekre emelkedett az utóbbi hetekben.
Súlyosbodik a dízelhiány
A kőolaj ára kedden alig változott, a befektetők szerint a szaúdi és orosz termeléscsökkentés már teljes mértékben beépült az árakba – írta reggel az Erste Befektetési Zrt. A figyelem most egyre inkább a feldolgozott termékekre koncentrálódik, miután a dízelhiány nő, emiatt az ára és a felár az olajhoz képest egyre magasabb.
A hiányjelenség elérte Oroszországot is, ami látszik a csökkenő exportszámokban. Jelenleg elégtelen a világban a finomítói kapacitás, az is inkább a nehezebb olajféleségek feldolgozása irányába mozdult, ami a mostani kisebb szaúdi és orosz kínálat mellett feszültséget okoz.
25 ezer dollárnál a bitcoin
Hétfő este volt egy nagy “öntés” a kriptovaluták piacán, a bitcoin rövid ideig súrolta a 25 ezer dollárt, az ether az 1540-et. Ma újra kifelé tartanak a gödörből, 25 800 és 1580 körül állnak. Az “altcoinok” (egyéb kriptovaluták) egy része jóval nagyobbat, 5-10 százalékot is esett.
Az esés okozója lehetett, hogy elterjedt, a csődbe ment FTX kriptotőzsde felszámolója nagy mennyiségű kriptovalutát adhat el, 3,4 milliárd dollár értékben. A Matrixport szerint az FTX megszerezte a csődbíróság jóváhagyását arra, hogy értékesítse 3,4 milliárd dolláros kriptopénz-állományát, és már ezen a héten megkezdheti az érmék kiszórását. A solana-ra (SOL) nehezedik a legnagyobb nyomás, hét százalékot esett, mivel az FTX 1,16 milliárd dollárnyit birtokol ebből.
A tőzsdefelügyelet makacs
Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) elnökét, Gary Genslert úgy látszik, nem zavarják a közelmúltban elszenvedett bírósági kudarcok. Továbbra is eltökélt abban, hogy az ő ügynökségének kell felügyelnie a kriptókat, és azt tervezi, hogy szeptember 12-én újra ezt közli a amerikai törvényhozókkal – írja a Cointelegraph.
A szervezet eddig kifejezetten ellenségesnek bizonyult a kriptókkal szemben, ahol lehet, bünteti, perli, gáncsolja az ezzel kapcsolatos vállalkozásokat.
Ezért esett nagyot a Wizz Air
Lassan az év eleji szintekre esik vissza a Wizz Air árfolyama, amely tegnap négy százalék feletti mínuszban zárt – írja a KBC Equitas. A Bloomberg értesülései szerint a 2024-es üzleti év második felében várhatóan tíz százalékos negatív hatást okozhat a kapacitásban egy vizsgálat a Wizz Air számára.
Egyes repülőgépek ugyanis ellenőrzésen fognak átesni, így ezek a földön maradhatnak ebben az időszakban. A vállalat jelezte, hogy pénzügyi kompenzációt vár a Pratt & Whitney-től, hogy a kieséseket pótolni tudja.
58 százalékos árfolyamzuhanás az újoncnál
Több mint 58 százalékkal esett az Acelyrin részvényeinek árfolyama hétfőn a zárás utáni amerikai kereskedésben, miután a biotechnológiai vállalat egyik bőrgyógyszere nem érte el a remélt vizsgálati eredményeket. A vállalat májusban lépett a tőzsdére.
Ezzel szemben versenytársa, a Humacyte részvényei 11,6 százalékkal emelkedtek, mivel a krónikus ischaemiát kezelő technológiájával végzett vizsgálat ígéretes eredményeket hozott. Kedden bejelentik a biotechnológiai úton előállított emberi szövetek beültetésével kapcsolatos tanulmányának első adatait is.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.