6p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két jobb nap után mínuszba fordultak az európai tőzsdék, a Molnak köszönhetően a BUX egyelőre nullában van. Az olaj egyre feljebb kapaszkodik, de a dízelhiány még nagyobb probléma. Nagyot esett a Wizz Air, 58 százalékos árfolyamzuhanás volt egy biotech-cégnél, a 25 ezer dollárt is súrolta a bitcoin.

Elromlott a hangulat az európai tőzsdéken, az indexek többsége hullámokban araszol egyre lejjebb, a német DAX 0,5, a francia CAC 0,4 százalékkal. A brit FTSE 100-as viszont 0,5 százalékkal emelkedett, talán az ottani, lehűlést mutató munkaerő-piaci adatok hatására. Az amerikai határidős indexek is 1-3 ezrelékes esésben vannak.

A német ZEW általános gazdasági hangulatindex 11 órakor érkezett, és jobb lett a vártnál (–11,4 volt, pedig –15,0-t vártak), az összeurópai mutató viszont rosszabb (–8,9, a –6,2-es becslés helyett). A spanyol infláció a vártnak megfelelő volt, számunkra álomszerű, mindössze évi 2,6 százalékos. Az Apple ma tartja szokásos éves termékbemutatóját. Szerdán amerikai inflációs adat érkezik, csütörtökön pedig az EKB kamatdöntése.

A BUX index csúcsközelben mozog, szerény pluszból mostanára nullára ment vissza. Az OTP 1-2 ezrelékes esését a Mol 0,3 százalékos emelkedése kompenzálja, a Richter is 0,2 százalékkal esik. A Telekom fél százalékkal javít, az Opus 2,6-al veszített értékéből.

Fordulat történt a forintnál?

Az euró 385,80, több mint két forinttal van a hétfő esti felett. Így pár nap ígéretes erősödés után fordult a kocka, és devizánk ismét gyengül. A technikai elemzők szerint egyébként ez várható volt, 383 körül ugyanis fontos ellenállás húzódik, és keresztezi egymást az 50 és a 200 napos mozgóátlag (“aranykereszt”).

Árfolyam

A földgáz árfolyama ma stagnál, az olaj és a dollár kissé drágul.

Trendforduló a német részvénypiacon?

A német részvénypiac vételi jelzést ad a Handelsblatt.com “DAX-Sentiment” múlt héten készült hangulati felmérése szerint. A hangulati (szentiment) mutató öthetes átlaga ugyanis a rali tavaly októberi kezdete óta a legalacsonyabb szinten van. A mutató különösen a medvepiacokon bizonyította pontosságát, a borús hangulat leegyszerűsítve az eladók kapitulációját jelzi.

Ilyenkor elég néhány vásárlás ahhoz, hogy az árak ismét emelkedjenek.

Hurráoptimizmus az olajnál

Az USA-ban azonban a kép inkább ellentétes. A chicagói CBOE határidős tőzsdén a put-call arány tovább emelkedett, ami az amerikai befektetők óvatosságának (fedezési igényének) növekedését mutatja. Az amerikai alapkezelők 61 százalékról 50 százalékra csökkentették részvénybefektetéseik arányát. A “félelem és kapzsiság mutató” viszont semleges, 52 százalékon áll.

A Brent olaj árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A Brent olaj árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az olajpiac kilátásai azonban különösen pozitívak a Handelsblatt.com szerint. Az elmúlt 17 évben csak 14 alkalommal voltak hasonlóan optimista várakozások. Amikor pedig a múltban ennyire optimista volt a hangulat, akkor az olaj ára a következő hat hónapban átlagosan harmadával emelkedett. A Brent olaj egyébként tavaly november óta nem látott szintekre emelkedett az utóbbi hetekben.

Súlyosbodik a dízelhiány

A kőolaj ára kedden alig változott, a befektetők szerint a szaúdi és orosz termeléscsökkentés már teljes mértékben beépült az árakba – írta reggel az Erste Befektetési Zrt. A figyelem most egyre inkább a feldolgozott termékekre koncentrálódik, miután a dízelhiány nő, emiatt az ára és a felár az olajhoz képest egyre magasabb.

A hiányjelenség elérte Oroszországot is, ami látszik a csökkenő exportszámokban. Jelenleg elégtelen a világban a finomítói kapacitás, az is inkább a nehezebb olajféleségek feldolgozása irányába mozdult, ami a mostani kisebb szaúdi és orosz kínálat mellett feszültséget okoz.

25 ezer dollárnál a bitcoin

Hétfő este volt egy nagy “öntés” a kriptovaluták piacán, a bitcoin rövid ideig súrolta a 25 ezer dollárt, az ether az 1540-et. Ma újra kifelé tartanak a gödörből, 25 800 és 1580 körül állnak. Az “altcoinok” (egyéb kriptovaluták) egy része jóval nagyobbat, 5-10 százalékot is esett.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Az esés okozója lehetett, hogy elterjedt, a csődbe ment FTX kriptotőzsde felszámolója nagy mennyiségű kriptovalutát adhat el, 3,4 milliárd dollár értékben. A Matrixport szerint az FTX megszerezte a csődbíróság jóváhagyását arra, hogy értékesítse 3,4 milliárd dolláros kriptopénz-állományát, és már ezen a héten megkezdheti az érmék kiszórását. A solana-ra (SOL) nehezedik a legnagyobb nyomás, hét százalékot esett, mivel az FTX 1,16 milliárd dollárnyit birtokol ebből.

A tőzsdefelügyelet makacs

Az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének (SEC) elnökét, Gary Genslert úgy látszik, nem zavarják a közelmúltban elszenvedett bírósági kudarcok. Továbbra is eltökélt abban, hogy az ő ügynökségének kell felügyelnie a kriptókat, és azt tervezi, hogy szeptember 12-én újra ezt közli a amerikai törvényhozókkal – írja a Cointelegraph.

A szervezet eddig kifejezetten ellenségesnek bizonyult a kriptókkal szemben, ahol lehet, bünteti, perli, gáncsolja az ezzel kapcsolatos vállalkozásokat.

Ezért esett nagyot a Wizz Air

Lassan az év eleji szintekre esik vissza a Wizz Air árfolyama, amely tegnap négy százalék feletti mínuszban zárt – írja a KBC Equitas. A Bloomberg értesülései szerint a 2024-es üzleti év második felében várhatóan tíz százalékos negatív hatást okozhat a kapacitásban egy vizsgálat a Wizz Air számára.

Egyes repülőgépek ugyanis ellenőrzésen fognak átesni, így ezek a földön maradhatnak ebben az időszakban. A vállalat jelezte, hogy pénzügyi kompenzációt vár a Pratt & Whitney-től, hogy a kieséseket pótolni tudja.

58 százalékos árfolyamzuhanás az újoncnál

Több mint 58 százalékkal esett az Acelyrin részvényeinek árfolyama hétfőn a zárás utáni amerikai kereskedésben, miután a biotechnológiai vállalat egyik bőrgyógyszere nem érte el a remélt vizsgálati eredményeket. A vállalat májusban lépett a tőzsdére.

Ezzel szemben versenytársa, a Humacyte részvényei 11,6 százalékkal emelkedtek, mivel a krónikus ischaemiát kezelő technológiájával végzett vizsgálat ígéretes eredményeket hozott. Kedden bejelentik a biotechnológiai úton előállított emberi szövetek beültetésével kapcsolatos tanulmányának első adatait is.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 22200 21980 23870 -6,76% 0 0 42 912 214 130 HUF 2025-04-04 17:13:07
MOL 2912 2902 3028 -3,13% 0 0 2 838 011 838 HUF 2025-04-04 17:07:34
MTELEKOM 1508 1392 1560 -2,08% 0 0 3 604 122 824 HUF 2025-04-04 17:10:20
RICHTER 10060 9705 10420 -3,45% 0 0 5 239 693 175 HUF 2025-04-04 17:13:34
OPUS 505 501 545 -7,34% 0 0 263 179 845 HUF 2025-04-04 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Ez csúnya volt: Trump jobbegyenese a forintot is padlóra küldte
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 19:16
Az amerikai elnök által elindított vámháború és az ezzel járó piaci bizonytalanság megtette hatását: a forint mintegy kéthónapos mélypontra zuhant az euróval szemben.  
Részvény / Deviza / Áru Köszönjük, Donald! Nehéz kőként zuhant a pesti tőzsde pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 18:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4196,68 pontos, 4,81 százalékos csökkenéssel, 83 028,96 ponton zárta a pénteket. Minden vezető részvény gyengült az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Intenzív forintgyengülés indult, jön a nagy világgazdasági válság?
Eidenpenz József | 2025. április 4. 12:34
Donald Trump elnök vámmeglepetései miatt komolyabb világgazdasági válság kitörésétől tart számos elemző, ezt tükrözik a tőzsdeindexek is, amelyek újabb ijesztő zuhanást produkálnak. Itthon az OTP a nagy vesztes, meg a forint, az sem vigasz, hogy a lengyel zloty is lefelé tart. Ráadásul már februárról is brutális hazai adat érkezett.
Részvény / Deviza / Áru Szakad a forint már a dollárral szemben is, Varga Mihályék is nyomás alá kerülhetnek
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:14
Kamatvágásokat vár a piac, de akkor mi lesz az inflációval? A magyar jegybanknak is lépnie kell? A tőzsdék után a forint is ütést kapott a vámháborúban.
Részvény / Deviza / Áru Egyik szemünk sír, a másik nevet, ha a forintra nézünk pénteken
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:33
A devizapiacon sem csitulnak a vámháború keltette hullámok.
Részvény / Deviza / Áru Egy nap alatt elfüstöltek 2,4 billió dollárt Trump vámjai az amerikai tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 07:16
A Covid-járvány kitörése óta nem volt ekkora veszteség a New York-i tőzsdén egy nap alatt.
Részvény / Deviza / Áru A dollárral igen, de az euróval nem bírt el a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:51
A magyar fizetőeszköz is jócskán megérezte az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedéseket.
Részvény / Deviza / Áru A pesti tőzsde is megérezte Trump brutális vámjait
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 19:11
A vezető részvények közül egyedül a Richter részvényei nem csökkentek csütörtökön. 
Részvény / Deviza / Áru Rekordméretű osztalékot fizetne az OTP
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 13:09
Korábban nem fizetett akkora osztalékot az OTP, mint amekkorára most készülhet.
Részvény / Deviza / Áru Trump szétverte a dollárt – és lehet, hogy a forintot is
Eidenpenz József | 2025. április 3. 12:28
Nagy zuhanással nyithatnak ma az amerikai tőzsdék Donald Trump vámháborús meglepetései miatt, az európai tőzsdék is szakadnak, a forint keresi az irányt, csapkod. Pedig Trump bejelentései negatív hatással vannak a hazai gazdaság növekedési potenciáljára is, így indokolt lehet a forint gyengülése. Egyre több a dollármilliárdos, köztük 16 kriptómilliárdos is van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG