Jó a hangulat az európai tőzsdéken, a német és a francia index fél százalékkal emelkedik, Londonban negyed százalék a javulás. Lengyelországban 2,2 százalék a tőzsdeindex ugrása. Az amerikai határidős indexek is érezhetően növelik értéküket, különösen a technológiai papírok Nasdaq indexe, amely 0,7 százalékkal megy feljebb.
Kínából a várakozásoknál jobb GDP-adatot publikáltak. Amerikából pedig rengeteg gyorsjelentés érkezik, ma főleg a Netflix és nagybankok számaira figyelnek. Váratlanul emelkedett a brit munkanélküliség, ami még nagyobb dilemma elé állítja a Bank of England döntéshozóit a jövőbeli kamatpályával kapcsolatban.
Itthon a BUX index 0,8 százalékkal emelkedik, így Európa számos tőzsdéjét megelőzzük, de a lengyelektől kissé elmaradunk. Az OTP 1,3, a Richter 0,5, a MOL 0,2, a Magyar Telekom 1,0, az Opus 1,7 százalékkal drágult. Nyertes a Graphisoft Park is, méghozzá 6,3 százalékos drágulással.
Éves csúcsa közelében a forint
Az euró 371 forint közelében jár, de délelőtt egy rövid időre leesett 370 alá is. Segítheti a dollár gyengülése, miközben az európai földgáz kissé drágul, az olaj pedig lényegében nem változik.
Erős napot tudhatott maga mögött a forint tegnap, sikerült letörnie a 373 forintos szintet az EURHUF árfolyamnak. Ez azt jelenti, hogy közel egy éves csúcsra erősödött a forint az euróval szemben, utoljára tavaly április végén volt hasonló szinteken a devizapár – írta a KBC Equitas.
Látható, hogy a magas forintkamat és a javuló gazdasági hangulat mind a hazai fizetőeszköz malmára hajtja a vizet – teszik hozzá.
Új célár a Richterre
A Berenberg elemzője új célárat határozott meg a Richterre, vételi ajánlás mellett 9980 forintot adott meg. Eddig nem volt célár a cégnél. A most kalkulált szint közel 26 százalékos felértékelődési potenciált jelent az aktuális árfolyamokhoz képest. (Ma 7975 forint.)
A konszenzusos célár tízezer forint feletti értéket mutat, emellett vételi, esetleg tartási ajánlások láthatók a Bloomberg adatbázisában.
Furcsa jegybanki beavatkozás Törökországban
A török jegybank határozott kérést intézett a török bankok felé, hogy limitálják a dollárvásárlásaikat és ezen keresztül csökkentsék a lírára nehezedő nyomást – írja az Erste Befektetési Zrt. A török líra már évek óta mélyrepülésben van, csak az elmúlt 12 hónapban 33 százalékot gyengült a dollárral szemben, március óta ismét felgyorsult a gyengülése.
A török fizetőeszköz mélyrepülését az okozza, hogy az óriási infláció ellenére politikai okokból csak 8,5 százalék az alapkamat.
Mi minden jön még a héten?
A Concorde Értékpapír blogja sűrű hetet jelez előre.
Jelentési szezon, Bézs Könyv, Fed beszédek, kínai növekedés, ZEW gazdasági hangulatindex, USA lakáspiac, Magyar Telekom közgyűlés...
Ami az amerikai gyorsjelentéseket illeti, az elemzők 2023 első negyedévére 6,8 százalékos eredménycsökkenést várnak az S&P 500 vállalataitól, ami a koronavírussal és karanténnal tarkított 2020 második negyedév (–31,8 százalék) óta a legnagyobb visszaesés lenne. Az S&P 500 index 12 hónapos előremutató P/E mutatója 18-on áll, amely az öt éves átlag (18,5) alatt, de a tíz éves átlag (17,3) fölött található – foglalja össze a brókercég.
Közgyűlést tart a Telekom
A Magyar Telekom szerdán tartja éves rendes közgyűlését, amelynek napirendi pontjai között szerepel a részvény-visszavásárlási program elfogadása is. Valamint a szokásos napirendi pontok, mint az osztalék, ami februárban már nagy meglepetést okozott, mert alaposan, mintegy duplájára ugorhat. Az eredmény 70 százalékát osztanák ki, részvényenként mintegy 30 forintot. A sajátrészvény-vásárlások további mintegy 15 forintot tehetnek ki részvényenként.
A vártnál lényegesen gyengébb ZEW-index
A tőzsdei és pénzügyi szakértők Németországra vonatkozó gazdasági várakozásai az elemzői becslésekkel ellentétben romlottak áprilisban, bár a jelenlegi helyzet megítélése jobb lett az előrejelzéseknél. A gazdasági várakozások ZEW indexe 4,1 pontra csökkent a márciusi 13,0-ról, pedig a közgazdászok emelkedést vártak, 15,0 pontra. A gazdasági helyzet megítélése mínusz 32,5 lett a mínusz 39,5 pontos becslés helyett.
A ZEW szerint a szakértők egyrészt arra számítanak, hogy a bankok óvatosabbak lesznek a hitelezési gyakorlatukban. Másrészt pedig a még mindig magas inflációs ráta és a nemzetközileg restriktív monetáris politika is teherként nehezedik rájuk.
Jön a mesterséges intelligencia a befektetési iparágban?
A ChatGPT-nek a pénzügyek világában történő alkalmazásával kapcsolatos tudományos kutatások első hulláma megérkezett, és a korai eredmények alapján az elmúlt hónapok mániája jogosnak bizonyult – írta a Bloomberg. Két új tanulmányban a nagy feltűnést keltett chatbotot piaci szempontból releváns feladatokban alkalmazták. Az egyikben azt vizsgálták, hogy a Federal Reserve nyilatkozatai “hawkish” (szigorú hangvételűek) vagy dovish (laza) jellegűek-e. A másikban pedig azt, hogy a híroldalak szalagcímei jó vagy rossz hatással vannak-e egy részvényre.
A ChatGPT mindkét tesztben remekelt, ami potenciálisan komoly előrehaladást jelenthet a technológia használatában, amely a hírcikkektől a twitter-üzeneteken át a beszédekig terjedő rengeteg szöveget kereskedési szignálokká alakíthatja. Eközben a mesterséges intelligencia több millió programozói állást veszélyeztet Indiában, és a Google vezérigazgatója figyelmeztetett, hogy a technológiának erős szabályozásra van szüksége.
Mohóság a kriptovaluta-piacon
A főbb kriptovaluták árfolyamai nem sokat változtak az utóbbi egy napban, a bitcoin 29 700, az ether 2100 dollár közelében áll. A “félelem és mohóság indexe” (Crypto Fear & Greed Index) az Alternative.me és a Coinstats szerint is viszonylag magasan áll, 60 körül, sőt a napokban a 70-et is megközelítette.
Utoljára 2021 novemberében volt ilyen magasan, 69-nél a mutató, a bitcoin és az ether történelmi csúcsai idején. Ez az utóbbi közel másfél év medvepiacának fényében magas érték, de az optimizmus még így is távol van az extrém szintektől.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.