Az európai tőzsdék ma szépen emelkednek, a német index 1,0, a francia 1,4, a brit 0,7 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek viszont vegyesek, a Nasdaq futures esik, az S&P 500 emelkedik.
A csütörtöki EKB-ülés és a szerdai, majd csütörtöki amerikai makroadatok, a reggeli jó kínai számok pozitív hangulatot hagytak maguk után a tőkepiacokon, kiárazódhatott néhány bizonytalansági tényező. Erre utal az is, hogy a piaci idegességet jelző VIX (és európai párja, a VSTOXX) index nagyot esett szerdán. A befektetők figyelme most a Federal Reserve jövő heti ülésére irányul, ahol várhatóan változatlanul tartják a kamatlábakat, miután az elmúlt 12 ülésből 11 alkalommal emeltek.
Csúcson a BUX index
Abban kevésbé van egyetértés, hogy év vége előtt, talán novemberben fogják-e még egyszer emelni a kamatot. Ezért nagyon figyelik majd, hogy Jerome Powell elnök mit mond a jövő heti sajtótájékoztatóján. Ma a Michigani Egyetem fogyasztói hangulatindexét teszik közzé, valamint az augusztusi amerikai ipari termelési adatokat. Az utóbbinál az elemzők 0,1 százalékos emelkedést várnak.
A BUX index tegnap történelmi csúcsra ért, és ma is erre van kilátás. A mutató jelenleg 57 876 pont, 0,3 százalékkal megy fel, az OTP 0,4, a Richter 0,1 és a Mol 0,2 százalékos emelkedése mellett. A Telekom 1,3, az Opus 0,6 százalékkal javít.
Elkényelmesedett a forint
A forint úgy látszik, kényelmesen érzi magát egy szűkebb sávban, a 383,90 forintos euró csak pár filléres csökkenés a tegnap estéhez képest. Így a brókercégek is alig írnak róla valamit, ha igen, a dollár mozgásával magyarázzák a rezdüléseit. A dollár a tegnapi jelentősebb erősödés után – amit az EKB okozhatott az euró gyengítésével – ma kissé süllyed.
Az árupiacok mozgalmasak, egyre feljebb kúszik például az olaj, közeledik a száz dolláros határ. Ma a Brent 94 dollár, de volt reggel feljebb is, 94,6-nál. Az európai földgáz ma három százalékkal esik, de a jelentős kilengések ellenére lényegében hetek óta nem ment sehová sem. Mínuszban vannak a főbb ipari fémek.
Kellemes meglepetés Kínából
A kínai gazdaság augusztusban lendületet vett, a nyári utazási láz és a nagyobb állami gazdaságösztönző intézkedések fellendítették a fogyasztói kiadásokat és a gyáripari termelést is. Az ipar és a kiskereskedelem így messze meghaladta a várakozásokat, miközben a városi munkanélküliségi ráta enyhén csökkent – írta a Bloomberg.
Ez a javulás annak nyomán következett be, hogy a kormányzat az elmúlt hetekben ráerősített a növekedést támogató intézkedéseire. Egyes befektetők körében lassan erősödik az optimizmus, hogy Peking erőfeszítései a gazdaság és a pénzügyi piacok fellendítésére kezdik meghozni gyümölcsüket. De így is korai tartós fellendülésről beszélni, egyetlen hónap adatai nem elegendőek ehhez.
Eljött az indexátsúlyozások napja
A régiós tőkepiacok szempontjából több fontos indexet ma súlyoznak át. A BUX indexbe bekerül a BIF, kikerül a Zwack és az AKKO Investment. A BUMIX indexbe bekerül a BIF és a Duna House, kikerül belőle a Zwack. A régiós CETOP indexből pedig kihullik a Magyar Telekom – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
A magyar, a lengyel és a cseh részvényeket tömörítő CECE részvényindexben nem történt nagyobb változás, de a 4iG közkézhányada 40 százalékról 30-ra csökken az index számításakor. Eközben a lengyel Allegro közkézhányada 40 százalékról 50-re emelkedik.
25 százalékos ugrás már az első nap
Az Arm Holdings árfolyama az első tőzsdei kereskedési napon 25 százalékkal emelkedett. Az év eddig legnagyobb tőzsdei bevezetése során 4,87 milliárd dollár tőkét vontak be. A tegnapi árfolyamemelkedés a vállalat piaci értékét több mint 65 milliárd dollárra emelte – írta az Equilor Befektetési Zrt. A chiptervező cég részvényeinek 90 százaléka továbbra is a Softbank tulajdonában van.
A vállalatok újra fontolóra vehetik, hogy tőzsdére menjenek, miután az új kibocsátások számára gyenge időszak véget érni látszik – utal rá a külföldi sajtó. Ez jó előjel lehet a már folyamatban lévő egyéb tranzakciókhoz is, mint az Instacart szállítási platform, amely ebben a hónapban debütál a tőzsdén.
Egy éves a nagy Ethereum-reform
Tavaly szeptemberben volt a Merge, az Ethereum-rendszer nagy átalakítása, amikor proof-of-work-ről proof-of-stake-re hangszerelték át a rendszert. (“Mintha egy levegőben levő repülőben kellett volna motort cserélni” – mondták annak idején.) A rendszer energiafelhasználása valóban drasztikusan, több mint 99,9 százalékkal visszazuhant, az ether-kínálat csökkent, az ether érme “deflációssá vált”. De más problémák továbbra is fennmaradtak – értékelte a Cointelegraph.
Bár sok rajongó azt gondolta, hogy az ether-érmék ára az új deflációs nyomásra válaszul megugrik majd, az ehhez fűzött reményeket egy sor makrogazdasági ellenszél, például a bankválság és a kiugró infláció is megingatta – írta a portál. (De az ETH még a bitcoinhoz képest is leértékelődött kissé – a szerk.) Egyébként az augusztus volt a legrosszabb hónap a kriptopiacok számára azóta, hogy a bitcoin 2022 novemberében mélypontra süllyedt.
Sztrájkveszély az autóiparban
Az USA-ban az Egyesült Autóipari Dolgozók (UAW, United Auto Workers) szakszervezetnél sztrájkolni kezdtek, több mint 12 ezer alkalmazott nem vette fel a munkát, bár ez az összesnek csak egy kisebb része. Az érintett a három nagy detroiti autógyártó, a General Motors, a Stellantis és a Ford. A munkások többek között 40 százalékos béremelést követelnek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.