9p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A forint sorsa attól függ, mi lesz az ország gazdaságával, az pedig attól, hogy hagyományos, tehát ortodox vagy unortodox irányt vesz a gazdaságpolitika. Sarkantyúztuk a félig döglött lovat, nem csoda, hogy bedőlt alattunk. A forint jó esetben évi pár százalékot gyengül majd, rossz esetben viszont teljesen el is szállhat.

Mekkora gödörbe került a magyar gazdaság, és mi lesz a forinttal? – tették fel a kérdést a Hold Alapkezelő webináriumán Zsiday Viktor portfóliómenedzsernek. Mindenki ezt akarja tudni Magyarországon, és tényleg fontos, de ehhez a magyar gazdaságról is tudni kel egyet s mást – kezdte a befektetési szakértő. A forintot nem lehet a gazdaságtól függetlenül nézni, és a gazdaságunk is a kelet-közép-európai régió elválaszthatatlan része.

Bár próbálunk ilyen-olyan magyar különutat járni, “unortodoxiát” alkalmazni, valójában ugyanaz történt a régiónk összes országában. Például a kelet-közép-európai volt-szocialista országok egy főre jutó GDP-jét mutató ábrán (az Európai Unió átlagához képest) az országok együtt mennek fölfelé. (Pirossal Magyarország.)

A kelet-közép-európai országok egy főre jutó GDP-je az EU átlagában, vásárlóerő-paritáson. Forrás: Hold Alapkezelő.
A kelet-közép-európai országok egy főre jutó GDP-je az EU átlagában, vásárlóerő-paritáson. Forrás: Hold Alapkezelő.

A bérinflációtól az árinflációig jutottunk Magyarországon

Ennek sok oka van, de a lényeg a szakember szerint az, hogy amikor beléptek ezek az országok az Európai Unióba, akkor a nyugat-európai országokhoz hasonló képzettségű, munkaszervezettségű dolgozók voltak errefelé. Csak sokkal olcsóbban, töredék áron. Ezért a nyugati vállalatok elkezdték ide telepíteni a termelést, a szolgáltatóközpontokat, és elkezdett zárulni az olló. Ahogy itt a termelés föllendült, egyre több embert vontak be a munkaerőpiacra. A munkanélküliség kifejezetten alacsonyra ment le az egész régióban, így Magyarországon is.

Már a Covid előtt, 2017-19-re az összes kelet-közép-európai országban nagyon szűké vált a munkaerőpiac, a szabadon levő munkaerőt fölszívták a cégek, és elindult a verseny a munkavállalókért. Ennek természetes következménye, hogy egyre többe került a munkaerő, elkezdtek fölmenni a munkabérek is.

Az összes országban komoly béremelkedés volt, bérinfláció kezdett kialakulni. Ahol emelkednek a bérek, ott egy idő után elkezdenek az árak is emelkedni hangzott el.

Ortodox vagy unortodox megoldást válasszunk?

Az inflációt nehéz kezelni, nem lehet finomhangolni, mint a rádiót. Egyszer csak átbillen, átkattan egy másik működési rendszerbe, egyfajta rendszerváltás bontakozik ki. Ez történt most is. Nyilván a Covid meg az orosz-ukrán háború is rátett pár lapáttal erre, de azok nélkül is ugyanebben a folyamatban lennénk.

De mit csináljon ilyenkor a gazdaságpolitika? Az ortodox megoldás szerint meg kell próbálni viszonylag magas kamatokkal a devizát erősen tartani, hogy legalább külföldről ne importáljunk inflációt. Meg a béreket is kordában kell tartani a kormányzat meglevő eszközeivel, hogy ne szaladjanak el túlságosan. (Még ha valamivel jobban is nőnek az európai átlagnál és lassan közeledünk is közben Európához.)

Ortodox és unortodox út. Forrás: Hold Alapkezelő.
Ortodox és unortodox út. Forrás: Hold Alapkezelő.

Azután van az unortodox gazdaságpolitikai válasz, amit már sokszor eljátszottak például a latin-amerikai országok, vagy Törökország az elmúlt tíz évben. Ennek a logikája, hogy

sosem szabad leállnia a gazdaságnak, mert mindig jön egy következő választás, amit meg kell nyerni, így mindig turbó fokozaton kell pörögnie a gazdaságnak.

Sarkantyúztuk a félig döglött lovat

Ezt ahhoz hasonlította a közgazdász, mintha lenne egy rendkívül fáradt ló, amelyet már kéne pihentetni, de tovább sarkantyúzzák, hajtják folyamatosan. Nyilván a végén össze fog esni és meg fog dögleni. Így sarkantyúzzák a gazdaságot is, amikor alacsony, infláció alatti kamatokkal szórnak ki hiteleket a vállalkozásoknak, leginkább állami programokon keresztül.

Ez Magyarországon is ment elég sokat és most is megy.

Értékelgetjük le a devizát, hogy exportpiacot nyerjünk. De ez csak egy időre működik, mert utána a gazdaságban felmennek a bérek, és akkor megint le kell értékelni a devizát. Ördögi kör alakul ki, egy idő után föl fog robbanni az infláció, mint Törökországban. Ez az unortodox válasz egyébként meglepően sokáig ki tud tartani, sok évig el lehet húzni.

Árfolyamok és grafikonok

Az európai ortodox pénzek

Az a nagy kérdés, hogy melyiket választja a magyar gazdaságpolitika. Attól tartok, hogy a magyar kormányzatban van hajlam az unortodox válaszra, de ez attól is függ, hogy jön-e külső támogatás a magyar gazdaság számára – hangzott el.

Zsiday Viktor szerint ha az európai uniós pénzek egy részét megkapjuk, egy kicsit kibékülünk az unióval, akkor Magyarország az ortodoxia és az unortodoxia között fog mozogni. Hol az egyik lehet kissé erősebb, hol a másik. Most az ortodox válasz van előtérben, mert “felemeltük a kamatokat, beerősítettük a forintot, szigorúak vagyunk, levisszük az inflációt, árfigyelő rendszer van”.

De időként meg lazítunk, amikor úgy kellemesebb nekünk.

Évi pár százalékkal leértékelődő forint

Ha az EU-val “nagyjából” normalizálódik a viszonyunk, akkor Zsiday szerint újra 5-8 százalék közötti infláció lehet Magyarországon és ehhez hasonló kamatok, valamint évente 1-4 százalékkal értékelődhet le a forint. Ami nehéz befektetési szempontból, mert ha például évi hét százalék a kamat Magyarországon, Németországban meg három százalék, de négy százalékkal leértékelődik a forint, akkor pont ugyanott vagyunk. Vagyis egyforma lesz a megtérülésünk, ha euróba, vagy forintba tesszük a pénzünket.

Az euró/forint árfolyam mintegy két éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam mintegy két éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Az unortodoxia tombolása

A másik lehetőség, ha végül nem tudunk kiegyezni az Európai Unióval hosszabb időn keresztül, akkor egyre jobban áttérhet az ország az unortodox megoldásra. Ami sokkal negatívabb és a forint számára is sokkal rosszabb pálya. Ezzel az a baj, hogy ebben mindig benne van a baleset veszélye. Felrobbanhat az infláció, és a lakosság elkezdheti kimenekíteni a tőkéjét. Az unortodoxiának egyébként rengeteg manifesztációja van.

Ehhez tartozik a többes kamatrendszer is, amelynek Magyarországon a magas kamatú, “adófizetők által dotált lakossági állampapír is része, meg az, hogy az MMB-nek van négyféle kamata hangzott el.

Mitől értékelődött le a forint?

Az alapkezelő a forint utóbbi éveit nem úgy látja, hogy szándékosan értékelték volna le, hanem inkább csak nem akarták, hogy fölértékelődjön. Ennek az lett a következménye, hogy amikor minden jól ment a magyar és a világgazdaságban, akkor stabil volt az euró/forint keresztárfolyam. Amikor viszont jött egy sokk, akkor begyengült a valutánk. A visszaerősítésre soha nem nagyon volt Magyarországon hajlam. Ezért lépcsőzetesen emelkedett az euró forintárfolyama.

Az euró/forint árfolyam hosszú távon. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam hosszú távon. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

De ha hosszú távon stabilan akarsz tartani egy devizát, akkor amikor a válságnak vége, vissza kellene erősíteni – mondta Zsiday. Tudjuk, hogy mindig jön egy-egy sokk a gazdaságokban. Amikor jól mennek a dolgok, akkor tartalékot kell képezni, mert úgy tudunk majd stimulálni legközelebb.

Mi már annyi ideje vagyunk unortodoxiában, hogy el sem tudjuk képzelni, amikor az ember nem izgul amiatt, hogy merre megy a devizájának az árfolyama.

Kössetek már belénk!

Az, ha valaki egy kicsit agresszív stílusban beleköt bármibe, az a Hold Alapkezelőnél előny. Régebben ki is akartunk nevezni valakit, akinek feladata lett volna, hogy mindenbe kössön bele, kritizálja. Ugyanis azt valljuk, hogy mindig mindent meg kell kérdőjelezni, valóban az-e a helyzet, amit gondolunk, tényleg jól látjuk-e a világot – beszéltek Szabó Balázs vezérigazgató-helyettes és Balásy Zsolt portfólió-kezelő a cég munkamódszereiről. Az utóbbi egyébként felvállalta ezt a kritikus szerepet.

Próbálunk egy olyan közeget kialakítani, ahol azért sokfajta vélemény ütköződik, hogy egy jó intellektuális műhely alapuljon ki.

A privát vagyonkezelés és az online vagyonkezelés a Hold Alapkezelőnél.
A privát vagyonkezelés és az online vagyonkezelés a Hold Alapkezelőnél.

Mol és OTP, másképp

Az alapkezelő legtöbb alapjában nem benchmark-szemléletet követ, azaz nem valamilyen piaci mutatót kíván túlteljesíteni, hanem abszolút hozamút, azaz eszközök között válogatva, bármely piacon jó hozamra törekszik. Móricz Dániel befektetési igazgató szerint jó példa erre 2008-2009-es válság, amikor óriási részvénypiaci esés volt. “Egy idő után azt vettük észre, hogy vannak olyan vállalati kötvények, amelyek vonzóbbak, mint a részvények. Például az OTP és Mol kötvényt vettünk részvény helyett” – mondta. (Opus és Magnolia kötvények.)

Akkor kell venni, amikor már te sem mersz – mondta a tőzsdekrachokról Zsiday Viktor.

Nagyon-nagyon olcsón forogtak ezek a magyar kötvények. Azt a kérdést tettük föl, hogy csődbe fog-e menni az OTP meg a Mol. Hát nem fog csődbe menni, de akkor vissza fogja fizetni a kötvényt, akkor pedig jó, ha euróban magas hozamot fizet. Így ezeket a kötvényeket nagyon hosszú ideig tartottuk, és sokkal jobban jártunk, mintha részvényeket tartottunk volna – hangzott el.

Nincsen befektetési kényszer

A tavalyi év végén, idén év elején megint azt láttuk, hogy vannak olyan helyzetek, amikor vállalati kötvények euróban 7-8 százalék körüli hozammal forognak. Eközben nagyon kicsi adnak a valószínűsége, hogy nem fizetik vissza a pénzt. Így újabban megint vállalati kötvényekkel foglalkoztunk.

Nekünk nem kell magyar részvényekbe fektetnünk, nem kell magyar kötvényekbe fektetnünk, hanem megnézzük, hogy mi az, ami vonzó és abba tesszük a pénzt hangzott el.

Melyik az abnormális kamat?

Aki a pénzügyi válság után, például a 2010-es évek elején kezdett el tőzsdézni, a tőkepiacon befektetni, annak nagyon furcsa a jelenlegi környezet. Azt mondja, hogy ez milyen extrém dolog, hogy infláció is van, és ennyire magasak a kamatok. Ez abnormális, és hamarosan meg kéne változnia.

Móricz Dániel szerint azonban inkább az elmúlt évtized, az alacsony, nullás vagy negatív kamatok időszaka volt a rendkívüli, és most tértünk vissza a normalizálódás irányába. Az infláció és a kamatszint is sok évig magasabban maradhat, mint ahogy sokan megszokták.

Állampapír-hozamok. Forrás: Hold Alapkezelő
Állampapír-hozamok. Forrás: Hold Alapkezelő

Ebben a magasabb inflációs környezetben egyébként a reáleszközök várhatóan jól fognak teljesíteni, de nagyon kell figyelni az árazásukra. Így fókuszban lehet

  • az árupiac, de nem nagyon hosszú távon
  • az ingatlan, de nem túl drágán vásárolva
  • az olcsó részvények.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21700 21440 21750 +0,46% 21700 21720 5 373 556 000 HUF 2024-11-22 14:20:38
MOL 2674 2654 2690 -0,07% 2670 2674 455 316 656 HUF 2024-11-22 14:19:17
MTELEKOM 1240 1234 1254 +0,98% 1238 1242 980 059 116 HUF 2024-11-22 14:19:31
RICHTER 10730 10670 10900 -0,74% 10690 10730 1 176 340 550 HUF 2024-11-22 14:19:37
OPUS 509 507 513 -0,20% 508 509 40 036 356 HUF 2024-11-22 14:04:24
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Még mélyebbre süllyedhet a forint, 99 ezer dollár felett a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. november 22. 12:46
A tőzsdék vegyes képet mutatnak, de heti szinten nem rossz a helyzet. Itthon kijöttek a különadókról szóló rendeletek, ám nem okoztak nagy ármozgásokat. A forint gyengécske, és elemzők szerint ez még fokozódhat is. A bitcoin mindössze fél százalékra járt a százezer dolláros álomhatártól, miközben újabb dollármilliárdok érkezhetnek belé. Szakadnak viszont a kínai részvények.
Részvény / Deviza / Áru Itt a forint árfolyama — csak dörzsölgesse a szemét!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 07:55
A forint árfolyama csak kevéssé változott péntek reggelre az előző estéhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG