11p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár az orosz energiaexport ugyan csökkenni fog, az exportbevételük már nem fog érdemben mérséklődni – hangzott el az Aegon Alapkezelő konferenciáján. A magasabb árak ugyanis alacsonyabb volumen mellett is biztosíthatják ugyanazt a bevételt. A stagflációs gazdasági környezetben jól teljesíthetnek az árupiaci termékek és a nyersanyag-részvények, országok, a forint eddigi sávja viszont jóval magasabbra tolódhat.

Még nagyon az elején vagyunk az orosz-ukrán konfliktusnak – mondta Deák András György tudományos főmunkatárs az Aegon Alapkezelő konferenciáján. Egyelőre nem látszik megoldás, nem következett be egyik fél katonai győzelme sem, ami a leggyorsabban vezethetne a háború végéhez. Jelenleg az oroszok megpróbálnak Kelet-Ukrajnában egy hatvanezer fő körüli ukrán katonai csoportosulást bekeríteni és legyőzni, ez nagy vereség lenne az uránok számára.

Elméletileg az ukránok is nyerhetnek még ebben a háborúban, főleg, hogy hihetetlen mennyiségben kapnak nyugati fegyverszállítmányokat is. Ebben az esetben tárgyalásos rendezés lenne várható. A béke azonban ekkor is nehezen körvonalazódna. Például nem világos, hogy kétoldalú vagy többoldalú béke lenne-e, mi lesz például a szankciókkal, amelyek nem az ukránok hatáskörébe tartoznak.

Egy T-14 Armata orosz tank a 2015-ös moszkvai győzelem napi díszszemlén (Fotó: Wikimedia / Vitaly V. Kuzmin)
Egy T-14 Armata orosz tank a 2015-ös moszkvai győzelem napi díszszemlén (Fotó: Wikimedia / Vitaly V. Kuzmin)

Semmi bizonyosság nincs, a legfőbb kérdés, hová vezetnek majd az áprilisban induló katonai műveletek – hangzott el.

Az orosz gáz a piacon marad

Az orosz energiaexport ugyan csökkenni fog, de az exportbevételük már nem fog érdemben mérséklődni – mondta a szakember. A magasabb árak ugyanis alacsonyabb volumen mellett is biztosíthatják a bevételt, hiszen Oroszország kínai, indiai kereskedelmi kapcsolatai nem omlottak össze.

A hollandiai földgáz árfolyama egy évre. Tradingview.com
A hollandiai földgáz árfolyama egy évre. Tradingview.com

A szankciókból nincs könnyű kiút, a feszültség extrém magas olajárak és gázárak irányába mutat. Az orosz gáz és olaj esetleg magas kockázati prémiummal és diszkonttal ugyan, de átmenetileg a piacon marad.

Ami a szovjet időkben jobb volt

Oroszországnak a következő években komoly problémái lesznek azonban a technológiával, annak megújításával (chipek, hardver, szoftver, mobiltelefonok, gépek stb.). Míg a szovjet időkben tudták, hogy technológiai embargó van, és ezért mindent megpróbáltak maguk kifejleszteni, most erre nincsenek felkészülve.

Ennek ellenére a szakember nem számít az orosz export lényeges visszaesésére. Ez látszik a szankciókban is, a teljes külkereskedelem letiltásáról szó sincs. Ha valaminek az importját megtiltják Oroszországból, annak felmegy az ára, és az oroszok kisebb volumen mellett is jelentős bevételt érnek el. Jó példa a palládium, amiből egyébként is nagy hiány van a világban.

Az orosz export nem szankcionálható fájdalommentesen – hangzott el.

Máshonnét kell gázt behozni

Az orosz energiahordozókról való leválás Európában még csak a tervezés fázisában van. A folyamat ráadásul ellentétbe kerülhet a dekarbonizációval és általában a klímapolitikával. A földgázt például csak 2030-2035-től kezdték volna kivezetni. A legszennyezőbb energiahordozó, a szén kivezetését eddig földgázzal pótolták.

Az épületek energetikai korszerűsítésére hatalmas programokat indítottak például Németországban, de emellett is a földgázfogyasztás szinten maradása volt a terv a következő években. Egy eszközünk maradt, ha a földgázt máshonnét hozzuk be.

Az orosz földgázimport véleményem szerint az évtized folyamán kiváltható mondta a szakember.

A fűtőanyag is Oroszországból jön

A nukleáris fűtőanyagokat sem lehet máshonnét beszerezni Magyarországon és néhány más európai országban, mint Oroszországból. Pedig voltak korábban erre irányuló próbálkozások, például Nagy-Britanniából. Bár Európa ki tudja váltani a szénimportot eléggé gyorsan, Oroszország el tudja adni a szenet a Távol-Keleten.

Olajkút. Pixabay.com
Olajkút. Pixabay.com

Az olajpiac már eddig is extrém feszes volt, az OPEC+ kartell nem képes a saját kvótáit sem kitölteni. Amit az oroszoktól nem veszünk meg, máshonnét kell beszerezni. A technológiai szankciók miatt azonban Oroszország jelenleg hét százalék körüli részarányú globális exportja csökkenni fog.

Megatrend lett a hiány

Míg tavaly sokáig az infláció és annak átmeneti volta volt a téma, azóta kiderült, hogy egyáltalán nem átmeneti. Hiányjelenségek ütötték fel a fejüket, sőt a hiány és a deglobalizáció egyenesen megatrenddé vált – mondta Pálfi György, az Aegon Alapkezelő részvényüzletág-vezetője. A hidegháború már elkezdődött, és ez a befektetéseinkre is hatással van.

Kína felemelkedik, és emiatt egyre kevésbé van szüksége a nyugati tőkére. Ez az oka annak, hogy míg egyik oldalról növekedik, globálisan teret nyer, addig másik oldalról a tőkepiacának súlya csökkenőben van.

Több Föld sem lenne elég

Sokkal többet fogyasztunk, mint amennyi rendelkezésünkre áll. A világ népessége a múlt század második felében kétszeresére, a gabonatermelés több mint háromszorosára, az energiafogyasztás négyszeresére, a globális GDP pedig ötszörösére nőtt. Már Kínának vagy Latin-Amerikának sem lenne elég egy Föld bolygónyi erőforrás. Már nem csak a nyugati világ fogyaszt túl sokat, hanem a feltörekvő országok is, az egész világ.

Globalizáció és nyersanyagárak. Forrás: Aegon Alapkezelő.
Globalizáció és nyersanyagárak. Forrás: Aegon Alapkezelő.

Ez komoly eltolódást jelent a világkereskedelemben is. Kína maga szeretné elfogyasztani a nála előállított nyersanyagokat. Az ellátásbiztonság mindenütt előtérbe került. A kínálat nem tud lépést tartani a kereslettel.

A chipek háborúja

Az első jele a deglobalizációnak a chipszektor válsága volt. A termelési láncok problémái, a keresletnövekedés miatt alakult ki. Ma egy elektromos autóhoz háromszor annyi chipre van szükség, mint egy hagyományoshoz – hangzott el.

Kína csak a chipek öt százalékát állítja elő, miközben 35 százalékát használja fel. Többet költ chipek imporjára, mint olajimportra.

Megdrágultak a félvezetőgyártók. Forrás: Aegon Alapkezelő.
Megdrágultak a félvezetőgyártók. Forrás: Aegon Alapkezelő.

A világ félvezetőgyártó üzemei őrült iramban növelik kapacitásaikat, amiből a megfelelő technológiai háttérrel rendelkező országok tudnak profitálni. A teljes szektor azonban az Aegon Alapkezelő szerint már túl drága, túlértékelt.

Ezek a bányarészvények nyerhetnek

A kulcsfontosságú ásványok szerepe is hasonló. Csak az elektromos autók elterjesztéséhez hatalmas mennyiségű ásványianyag-felhasználás kell, hatszor annyi kell egy elektromos, mint egy hagyományos járműhöz. A jelenlegi mennyiség sokszorosára lenne szükség lítiumból, kobaltból, nikkelből, ritkaföldfémekből és rézből is.

A kulcsfontosságú ásványok várható kereslete. Forrás: Aegon Alapkezelő.
A kulcsfontosságú ásványok várható kereslete. Forrás: Aegon Alapkezelő.

Ez a piac még a földgáz- és olajpiacnál is sokkal inkább koncentrált, a termelés zömét a legtöbb anyagnál pár ország adja. Főleg amerikai, kínai, ausztrál, kanadai bányavállalatok részvényei lehetnek a nyertesei a nagy átalakulásnak.

Óriási gond az élelmiszerár-robbanás

Az élelmiszerárak két év alatt 40 százalékkal emelkedtek február végéig az ENSZ indexe szerint, tehát ebben még a háború hatása nincs is benne. Ez sok országnak óriási terhet jelent, mint Srí Lanka, Peru vagy Egyiptom, és láthatóan komoly társadalmi feszültségek vannak kialakulóban.

Az agrárpiac helyzete. Forrás: Aegon Alapkezelő.
Az agrárpiac helyzete. Forrás: Aegon Alapkezelő.

Ráadásul 3-4 ország adja a gabonaexport zömét, Oroszország és Ukrajna részesedése 30 százalék feletti például a búza piacán. Az agrárpiac hatékonyságára, a gépesítésre, agrárvegyiparra, élelmiszer-gyártásra koncentráló cégek lehetnek ennek a helyzetnek a nagy nyertesei.

Az Aegon Megatrend Részvény Alapok Alapja pár év alatt közel 30 milliárd forintra nőtt, az egyik legnagyobb részvényalap Magyarországon – tette hozzá a portfólió-menedzser.

A stagfláció árnyai

Szép lassan, de folyamatosan minden régió a stagfláció felé mozdul a korábbi, túlfűtöttséggel jellemezhető időszak után – mondta Bakos Ádám, az Aegon Alapkezelő kötvényüzletág-vezetője. Az USA, az EU és Kína egyaránt erre halad, de Európára ez az orosz-ukrán konfliktus fényében különösen veszélyes.

A stagfláció pesszimista indikátorai. Forrás: Aegon Alapkezelő.
A stagfláció pesszimista indikátorai. Forrás: Aegon Alapkezelő.

A stagfláció az az időszak a gazdasági ciklusokban, amikor a növekedés már lassul, de az infláció még emelkedik. Negatív növekedés is kialakulhat, de itt még nem tartunk a mutatók szerint. Kérdés, meddig tudunk ebben a stagflációs időszakban maradni, és recesszió követi-e?

A recesszió mellett és ellen szóló érvek

A jelek, amelyek szerint recesszió jöhet, hogy szigorodnak a monetáris kondíciók, és az emberek elkölthető jövedelme csökken az infláció miatt. De van remény arra is, hogy a recesszió elkerülhető a nagyobb gazdaságokban. A Covid-nyitás hatása még pozitív lehet, a munkaerőpiac erős, és vannak bőven megtakarítások is. A fiskális (költségvetési) politika is rendelkezik tartalékokkal.

A stagfláció optimista indikátorai. Forrás: Aegon Alapkezelő.
A stagfláció optimista indikátorai. Forrás: Aegon Alapkezelő.

Mibe érdemes fektetni stagflációban?

Stagflációban egyes befektetési eszközök jól tudnak teljesíteni, ilyenek például az árupiacok, de a részvénypiacok egy része is.

Az USA-ban sok monetáris szigorítás van beárazva már, idén kilenc darab 25 bázispontos kamatemelést várnak. Ez 30 éve a leggyorsabb szigorítási ciklus lenne. A piac az azonban az állampapír-hozamokon keresztül már elvégezte a szigorítást, ezt a Fed-nek követnie kell, egyre szigorúbban kell kommunikálnia. A 70-es évekhez hasonlóan kellene szigorúnak lennie, de ez valószínűtlen, hiszen akkor alig volt költségvetési hiány – hangzott el.

Bye, bye, TINA!

TINA már nincs velünk a részvénypiacon, az óvatosság került előtérbe – mondta a szakember. (TINA=“there is no alternative”, azaz a részvénypiacoknak nincs jó alternatívája a befektetések között.) Az amerikai hozamgörbe nemég inverzzé vált, ami recessziós jel. De a múltban ilyenkor még átlagosan több mint egy évig felfelé mentek a részvénypiacok és recesszió is csak majdnem másfél évvel később következett be. Sokan csak 2023 második felére várnak gazdasági zsugorodást Amerikában.

Feljebb csúszik a forint sávja

Magyarországon a fizetési mérleg romlik, elhúzódnak a viták az EU-val, és gyengülnek az exportkilátások is. Elképzelhető, hogy a választások után az MNB “kisebb étvágyat érez a kamatemelésre”. Ezért Bakos Ádám szerint új forintsáv kialakulása várható, az aktuális energiaárakkal kalkulálva nagyjából 370 és 390 forint között lehet az euró.

Feljebb csúszik a forintsáv, cserearány-romlás történt. Forrás: Aegon Alapkezelő.
Feljebb csúszik a forintsáv, cserearány-romlás történt. Forrás: Aegon Alapkezelő.

Kik lesznek a nyertesek?

Azt árupiacok igen érdekesek most a világpolitikai változások, a globalizáció csökkenése miatt is. Míg a pénzpiaci problémákat lehet pénznyomtatással, hitelnyújtással kezelni, addig árupiaci termékeket nem tudunk nyomtatni. Komoly árupiaci fellendülés volt például a kétezres évek elején is, amikor elhúzódó geopolitikai kockázatok találkoztak Kína keresletének megugrásával.

A mostani állapot szerint nyertes országok és nyersanyagok lehetnek:

  • Dél-Afrika – palládium, platina
  • Ausztrália – nikkel, szén,
  • India – acél, alumínium, búza
  • Kanada – palládium, platina, olaj, gáz
  • USA – olaj, gáz, palládium, búza

Mely országok lesznek elöl?

Oroszország a háború következtében kiesett a feltörekvő piaci részvényindexekből. Ki lép a helyére? Ki lehet ennek az időszaknak a nyertese? Ki profitálhat a nyersanyagpiaci áremelkedésből?

Oroszország helyett az indexekbe kerülő részvénypiacok. Forrás: Aegon Alapkezelő.
Oroszország helyett az indexekbe kerülő részvénypiacok. Forrás: Aegon Alapkezelő.

Főleg latin-amerikai országok, mint Brazília, Chile, Kolumbia, Peru, Argentína, illetve Szaúd-Arábia – mondta Dercze Zoltán, az Aegon Alapkezelő portfólió-menedzsere. A nyersanyagok és a latin-amerikai tőzsdeindexek mozgása erősen korrelált egymással a múltban is. A részvények értékeltsége a régióban vonzó, a gazdaságok a világ stagflációs folyamatai mellett felülteljesítők lehetnek – mondta a portfólió-menedzser.

Latin-Amerika nagy esélye

Brazília, Dél-Afrika, Mexikó árazása jelenleg vonzó, a feltörekvő piaci átlag alatt van. India és Szaúd-Arábia részvényei viszont messze az átlag feletti értékeltséggel forognak.

Stagfláció és értékeltségek. Forrás: Aegon Alapkezelő.
Stagfláció és értékeltségek. Forrás: Aegon Alapkezelő.

ESG-szemüvegen keresztül nézve a latin-amerikai országok többsége nem tartozik a legvonzóbbak közé, de a legtöbbjük javuló tendenciát mutat. A régió fontos kitermelője az energia- és zöld átálláshoz szükséges nyersanyagoknak.

Megtörtént a tulajdonosváltás az Aegon Alapkezelőnél

Március 23-ától a VIG Vienna Insurance Group alapkezelőjeként végezzük a munkánkat változatlan módon – mondta Kadocsa Péter, az Aegon Alapkezelő elnök-vezérigazgatója. A biztosítói csoport a legjobb minősítéssel rendelkezik, a Bécsi Tőzsdén is jegyzik, 30 piacon van jelen Európában. A Magyar Állam 40 százalékos részesedést szerzett a biztosító magyarországi érdekeltségében.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 18200 18045 18285 +0,72% 0 0 9 723 642 050 HUF 2024-04-30 17:09:55
MOL 3010 3010 3058 -0,13% 0 0 1 865 029 230 HUF 2024-04-30 17:07:16
MTELEKOM 926 920 942 +0,33% 0 0 679 167 963 HUF 2024-04-30 17:05:16
RICHTER 9340 9300 9385 +0,32% 0 0 1 989 818 105 HUF 2024-04-30 17:05:06
OPUS 378 370 386 +1,07% 0 0 149 603 278 HUF 2024-04-30 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csapásokat adott és kapott is a forint, íme az eredmény!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:00
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Bika rontott a parkettre
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 17:53
Emelkedéssel zárt kedden a Budapesti Értéktőzsde. A Mol részvényeinek értéke enyhén csökkent a többi blue chip árfolyamának viszont jót tett a reggeli GDP-adat.
Részvény / Deviza / Áru Csúcsokat döntöget a BUX, közeledik a fontos határhoz a forint
Eidenpenz József | 2024. április 30. 12:17
A BUX index új történelmi csúcsokra érkezett, az OTP a húzópapír, amelynek bankvásárlási terveiről is kiderültek részletek. A forint tovább erősödött, nagyot estek a nemesfémek. Fontos európai vállalatok jelentettek, esténként pedig Amerikában jönnek lényeges hírek három napon keresztül.
Részvény / Deviza / Áru Olajat talált a Mol Tura mellett
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 09:22
Napi 1000 hordó olajat ad a turai lelőhely. 
Részvény / Deviza / Áru Ennyi pénzt kell áldozni egy euróra
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 06:44
A dollárral szemben gyengült a forint.
Részvény / Deviza / Áru Itt a jó hír: még olcsóbban vehet eurót a nyaraláshoz
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 18:16
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Hoppá! Az egekbe ugrott a BUX
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 17:55
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26 százalékos emelkedéssel, 67 885,92 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Csodás hírt kaptak a Graphisoft Park SE részvényesei
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 17:39
A Graphisoft Park SE részvényenként 70 eurócent osztalékot fizet 2023-es adózott eredménye terhére a forgalomban lévő "A" sorozatú törzsrészvényei után - tette közzé a társaság hétfői közgyűlésének határozatát a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
Részvény / Deviza / Áru Egyre erősebb a forint, nem minden akkumulátorgyár fog megépülni
Eidenpenz József | 2024. április 29. 12:29
A tőzsdék nagyon várják a szerdai amerikai kamatdöntést, plusz egy hazai adat is hathat majd a forintra a héten. Két kiemelten fontos gyorsjelentés jön az USA-ból, és szövetségest talált Kínában a Tesla. Nem fog minden tervezett akkumulátor-gyár megépülni, mert nem éri meg nekik?
Részvény / Deviza / Áru Bereggelizett a forint: nézze csak, mennyibe kerül egy euró!
Privátbankár.hu | 2024. április 29. 07:35
Erősödött kissé a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a múlt péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben, a hetet erősebben kezdte az egy héttel korábbi nyitásnál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG