5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A részvénypiacok tegnap alaposan megijedtek az orosz gázcsapok elzárása miatt, de mára már megnyugvás látható. A magyar, lengyel, bolgár indexek viszont tovább esnek és a forint is gyengécske. Drágább lett az olaj és a gáz is.

Tegnap délután kiderült, hogy Oroszország leállítja a gázszállításokat Lengyelországba és Bulgáriába. Ez nyilván nem jó hír, termelés-visszaesést és ellátási problémákat okozhat, növeli a recessziós félelmeket, Európában főleg, de még az USA-ban is. A nap folyamán az atomháborúval is újra fenyegetőztek az oroszok.

Főleg ezek miatt zárult nagyon rosszul a tegnapi tőzsdenap, a Nasdaq indexe majdnem négy, az S&P 500 2,8 százalékos zuhanással zárt. De zárás után fontos gyorsjelentések is érkeztek, amelyekre még visszatérünk. Ma az európai tőzsdék már viszonylag jól viselik a helyzetet, az amerikai határidős indexek pedig szép pluszban vannak.

Térségünk tőzsdéi esnek tovább

A lengyel WIG 20 index 0,9, a bolgár Sofix pedig 1,3 százalékkal esik. A nyugat-európai mutatók viszont mínuszból pluszba tudtak menni, a német DAX 0,2, a francia CAC 0,4, a brit FTSE 100 pedig 0,5 százalékkal emelkedik. Javult a hangulat a koronavírus-járvány által megtépázott kínai részvénypiacon is, a Sanghaj Composite a nagy esések után most 2,5 százalékkal van feljebb.

Itthon a BUX index is egy százalékkal esik, pedig nálunk a gázszállítások a hírek szerint zavartalanok. Az OTP 1,4, a Mol 1,0 százalékkal van lejjebb, a Richter viszont 0,4 százalékkal drágul. Ma forog utoljára osztalékszelvénnyel a Magyar Telekom, 0,8 százalékkal süllyedt.

Árfolyamok és grafikonok

Újra 380-nál az euró

A forint a tegnapi, várakozásoknak megfelelő jegybanki kamatemelés (+1 százalékpont) ellenére gyengült, de valószínűleg inkább a nemzetközi feszültségek miatt, mint hazai tényezők következtében. Ma viszont tovább süllyed az értéke, a 380-at is érintette az euró délelőtt, most 379,30, ami 0,6 százalékos gyengülés. Eközben a lengyel és cseh devizák ma már nem esnek tovább.

EURHUF, EURPLN (zloty), EURCZK (korona) árfolyamváltozások. Tradingview.com
EURHUF, EURPLN (zloty), EURCZK (korona) árfolyamváltozások. Tradingview.com

Elszállt, majd visszahullott a gázár

Az európai földgáz tőzsdei árfolyama tegnap este érthető módon elszállt az orosz szállítások korlátozása nyomán, a brit jegyzés 150 font környékéről 180-ra is felugrott. De ez csak órákig tartott, mára visszasüllyedt 162 fontra, ami alacsonyabb a tegnap estinél, de magasabb a szerdainál.

Persze a tőzsdei gázárak az utóbbi egy év alatt már háromszoroztak, így lehet, hogy a hasonló fejlemények kockázata részben beépült az árfolyamokba.

Németországban komolyan szóba került, hogy a korábban említettnél sokkal előbb, szinte napok alatt befejeznék az orosz kőolaj importját. Ez is inkább tegnap drágította az olajat, ma már csak szerény, fél százalékos emelkedést látunk.

Mégis sújtja hazánkat az orosz gáz elzárása

A lengyel és bolgár gázszállítások leállítása negatívan hat a magyar gázszállításra és ellátásra is, mivel a szóban forgó 10-12 milliárd köbméter hiányozni fog az egységes európai gázpiacról – írja az Erste Befektetési Zrt. Magyarország a legjobban kitett országok között van, ha csökken az orosz szállítás. A kereskedelmi és stratégiai tárolóink töltöttsége összesen is csak 19 százalék, míg az EU-átlag jelenleg 32 százalék.

A magyar kormány tavaly a harmadik negyedévben két lépésben, 1,45 milliárd köbméterről 890 millió köbméterre csökkentette a stratégiai tartalékot, részben az új, 2021 októberében kötött hosszútávú gázszállítási szerződésre hivatkozva emlékeztet rá a brókercég.

Nagyot szólt a Microsoft jelentése

A gyorsjelentési szezon egyik legfontosabb napján tegnap nagyágyúk sora tette közzé számait az USA-ban. A kereskedési időn kívüli kereskedésben a Microsoft 5,4 százalékkal drágul, az Alphabet viszont 2,5 százalékkal esik. Az Equilor Befektetési Zrt. gyűjtése szerint:

  • A Microsoftnál a növekedésért felelős terület továbbra is a felhőalapú szegmens, az Azure volt, ahol 49 százalékos emelkedést láthattunk.
  • Eredménysoron csalódást keltett a Google anyavállalatának, az Alphabetnek a negyedéve.
  • Jót jelentett a Visa, a pénzügyi vállalat árbevétel- és eredménysoron is felülteljesítette az elemzői előrejelzéseket.
  • A Coca-Cola után a Pepsi is felülteljesítésről számolt be.
  • Vegyes eredményeket közölt a General Electric.

Vegyes jelentések a bankszektorból

A német Deutsche Bank első pillantásra kedvező gyorsjelentést, magas nyereséget tett közzé. Ám a költségek növekedtek és a leírások, tartalékképzések is nőnek. Így közel hat százalékos mínuszban van. A Commerzbank jelentését viszont jól fogadta a tőzsde, 3,4 százalékkal megy fel.

A svájci Credit Suisse vesztesége viszont nagyobb lett, mint amit a piacok vártak. A részvény csekély mínuszban van, miután már tegnap nagyobbat esett.

Bitcoin a nyugdíj-portfóliókban

A kriptodeviza-piacon egyelőre maradt a rossz hangulat, a bitcoin, az ether és a teljes piaci kapitalizáció egyaránt közel négy százalékos mínuszban van 24 órás visszatekintésben. Egy hét alatt pedig 6-7 százalékos veszteségnél tart a két vezető érme.

A Bored Ape Yacht Club NFT-i. Forrás: Opensea.io
A Bored Ape Yacht Club NFT-i. Forrás: Opensea.io

Érdekes hír, hogy a Fidelity a nagy amerikai pénzügyi szolgáltató csoportok közül elsőként lehetővé teszi bitcoin elhelyezését az amerikai nyugdíjszámlákon (“401-es számlák”). Egy másik jelentés pedig arról szól, hogy a Közép-Afrikai Köztársaságban is hivatalos fizetőeszközként ismerték el a bitcoint (Salvador tavaly szeptemberi lépése után).

Ráfaragtak az unottmajom-rajongók

A híres Bored Ape Yacht Club (Unott Majmok Yacht Klubja) NFT-kollekció felhasználóit viszont sikerült meglopni a hivatalos Instagram-fiók feltörésével terjesztett becsapós link segítségével. A kárt hárommillió dollárra becsülik.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17220 17220 17550 -0,84% 17220 17225 3 205 019 940 HUF 2024-04-25 16:01:05
MOL 2988 2968 3014 -0,27% 2988 2992 912 294 798 HUF 2024-04-25 15:59:48
MTELEKOM 904 903 919 -4,03% 904 905 756 353 438 HUF 2024-04-25 16:01:06
RICHTER 9080 9030 9195 -0,22% 9080 9085 1 711 485 515 HUF 2024-04-25 15:59:31
OPUS 384 382 399 -3,15% 384 387 175 453 692 HUF 2024-04-25 16:00:54
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Megrángatták a Molt az ársapka előtt, Musk felbeszélte a Teslát
Eidenpenz József | 2024. április 24. 12:21
Kedvező a hangulat a tőzsdéken, az amerikai gyorsjelentések is jók voltak és egy makroadat is reményt keltett. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntése inkább megnyugtatta a forintpiacot, az euró árfolyama enyhén esett. A pesszimista várakozásoknál is pocsékabbak lettek a Tesla számai, mégis emelkedni tudott. Letiltják a szankciók kikerülésére használt venezuelai kriptószámlákat.
Részvény / Deviza / Áru Félénk mosoly ülhet ki az arcára, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 07:27
A forint még mindig a 393-es szint felett cserél gazdát.
Részvény / Deviza / Áru Mit szólt a forint Matolcsy Györgyék döntéséhez?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 19:04
Délutánra erősödött a főbb devizákkal szemben a hazai fizetőeszköz. 
Részvény / Deviza / Áru Már most fáj a Molnak a kormány terve
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 18:11
Újra bevezethetik az ársapkát, a lépés a Mol-részvények keddi kereskedésére is hatott. 
Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG