Az európai főbb tőzsdemutatók kedden többnyire szerény, 1-5 ezrelékes pluszban vannak, kivéve Londont, ahol 0,1 százalékkal süllyed az index. Az amerikai határidős mutatók vegyesen állnak, a technológiai ágazat süllyed, a hagyományos ágazatok (mint a Dow Jones Ipari Átlag) inkább emelkednek. Fontos előzmény, hogy hétfőn az amerikai részvénypiac ismét emelkedett, a húzóerő pedig megint a technológiai szektor, amelyet részben az Nvidia konferenciája állított külön reflektorfénybe. Kilőtt a Tesla és az Amazon is.
A piacok kivárnak a szerdai Fed-kamatdöntés előtt, ahol ugyan nem várható kamatváltozás, de fontos lesz a kommunikáció. A nagy kérdés, mit mondanak a júniusi kamatcsökkentés lehetőségéről az amerikai jegybankárok: ha csak a papírforma is jön be, akkor is kiárazódhat egy bizonytalansági tényező, ami jót szokott tenni a tőzsdéknek.
A BUX 0,2 százalékkal emelkedik, eközben az OTP és a Richter fél-fél százalékkal megy fel, a Mol ugyanannyival esik.
Mitől gyengélkedik a forint?
Az euró kedden délelőtt 395,30 forintba került, nagyjából 30 fillérrel többe, mint hétfő este. A történethez hozzátartozik azonban, hogy hétfő reggel az euró/forint 393 alatt kezdett, de délután 396 felett is megfordult. Az újabb forintgyengülést részben azzal magyarázzák, hogy közzétették a januári fizetésimérleg-adatot, ami 213 millió eurós hiányt mutatott és ez nem túl jó hír az elemzők szerint.
Emellett nagy a bizonytalanság a jegybank jövő kedden esedékes döntése körül is, megoszlanak a vélemények, hogy milyen ütemben folytatódik a kamatcsökkentési sorozat.
Az ukrán dróntámadások nekünk is fájhatnak?
Az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője, Pletser Tamás összegyűjtötte az orosz finomítók elleni eddigi támadások hatását. A napi 6,5 millió hordós orosz finomítói kapacitás nagy része, mintegy 4,2 millió hordó az ország európai részén van és napi 1-1 millió hordó dízelt és fűtőolajat exportálnak.
Az elsődleges finomítói kapacitásokból körülbelül napi egymillió hordó eshetett ki a támadások miatt. Hogy mennyi időre, azt nem lehet tudni, de “két nagy finomító, a Kirishi és a Syzran kárai valószínűleg elég komolyak”.
Oroszország dízelexportja negyedével csökkenhet a támadások nyomán, ami nekik és nekünk is fájhat a magasabb dízel-árréseken keresztül.
Az orosz lakosság a nyáron valószínűleg komoly benzinhiánnyal szembesülhet. A háború azonban nem fog leállni – írja az elemző.
Mitől ilyen drága az olaj, a földgáz?
A Brent típusú kőolaj hétfő este a 87 dollárt is elérte, kedd délelőtt 86,70 dollárnál tartott. Ezeken a szinteken utoljára október végén volt a fekete arany.
A keresleti és kínálati oldalon is voltak hírek, amelyek a drágulást segítették. Ezek a következők:
- A fokozódó ukrán támadások az orosz olajlétesítmények ellen.
- Az OPEC+ kartell is a kitermelés visszafogásán dolgozik (bár sokan azt latolgatják, hogy a termelés-visszafogás hosszabbításáról szóló döntést be sikerül-e majd egyáltalán tartani).
- Kína gazdasága életjeleket mutat, és ez az ország a legnagyobb importőr.
- Az amerikai nyersolajkészletek is meglepetést okoztak a múlt héten, jelentősen, 5,5 millió hordóval csökkentek.
- A közel-keleti feszültségek enyhülésére sem látszik sok esély.
A földgáznál Kína szerepe szintén fontos, mint nagy vásárlóé, de megdrágult az amerikai földgáz is a belföldi piacon.
Végre lépett a japán jegybank
A Bank of Japan mínusz tíz bázispontról nulla százalékra emelte az alapkamatot, ezzel 17 év után először emelt és véget vetett a 2016 óta érvényben lévő negatív alapkamatok korának. Ez azt is jelenti, hogy így már sehol a világon nem maradt negatív tartományban az irányadó kamat.
A japán jen gyengüléssel reagált a további várható szigorítások jelzésének elmaradására, a dollár/jen kurzus 149,3-ról 150,4-ig esett a bejelentést követően – írta az Erste Befektetési Zrt.
A vezető japán tőzsdeindex pedig 0,7 százalékkal ment fel az – egyébként a piacon már nagyon várt – lépés hatására. A Nikkei 225 egyébként már 44 százalékkal emelkedett egy év alatt.
Lefelé csorognak a kriptók
A bitcoin öt napja szinte folyamatosan lefelé csorog, már “csak” 63 800 dollárnál jár, tehét a 73 737 dolláros csúcsnál 13,5 százalékkal lejjebb van. Az ether 3250, a 4070 dolláros kétéves csúcstól 20 százalékra távolodott el eddig.
A kriptovalutákat is befolyásolhatja a Fed szerdai kamatdöntése, a kamatvárakozások, de speciális események is. Az Ethereum Dencun frissítése a múlt héten sikeresen lezárult, de kevés hatással van magára az Ethereumra, inkább más, kapcsolódó blokkláncoknak segít. A bitcoinnál az áprilisi feleződés, az ethernél az Ethereum ETF-ek esetleges engedélyezése jelenthet fontos mérföldkövet.
Itt az Nvidia új szuperchipje
Hétfőn kezdődött és kedden folytatódik az Nvidia fejlesztői konferenciája, ahol Jensen Huang vezérigazgató bemutatta a vállalat legújabb chipjét, a B200 Blackwellt.
Ez egyes feladatoknál 30-szor gyorsabb elődjénél - jegyezte meg Huang.
Emellett prezentált egy új szoftvercsomagot is, amelynek segítségével a fejlesztők könnyebben értékesíthetik a mesterségesintelligencia-modelleket az Nvidia-technológiáját használó vállalatoknak. Az ügyfelek közé tartozik a világ legnagyobb technológiai cégeinek többsége. Az Nvidia részvényei mégis estek, előtte persze már 240 százalékkal emelkedtek az elmúlt 12 hónapban. (Az amerikai tőzsde harmadik legértékesebb vállalata lett a cég, csak a Microsoft és az Apple előzi meg.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.