Franciaországban szoros versenyben Emmanuel Macron jelenlegi elnök vezet az elnökválasztás első fordulója után, de ez nem igazán meglepetés. Az ő esélyei jobbak a második körben. A tőzsdék mindenesetre megkönnyebbültek, vagy másként fogalmazva csökkentek a kockázatok, így a francia index szembe megy az európai mezőnnyel, és 0,4 százalékkal emelkedik. Eközben német társa 0,3, a brit 0,2, a holland mutató pedig 0,9 százalékkal süllyed.
Kínában viszont csúnyán esnek a vezető indexek, Hong Kong 3,0, Sanghaj 2,6 százalékkal, ami a koronavírus-járvány terjedése fényében érthető. Inflációs adat is érkezett a nagy ázsiai országból, ami kissé magasabb lett a vártnál.
Itthon a BUX index 0,7 százalékkal esik, az OTP 1,2, a Richter 0,4, a Telekom 0,1 százalékkal ér kevesebbet. A Mol 0,2 százalékos emelkedése kissé javítja az összképet.
Veszélyes pozícióban a forint
Az euró 378,60, egy forinttal van magasabban, mit péntek este. A jogállamisági eljárás múlt heti bejelentése Magyarország ellen, a magas infláció, a kamat változatlansága a csütörtöki betéti tenderen a jelek szerint egyelőre behatárolja a forint erejét. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint a 380-as szinttel néz farkasszemet az euró-forint árfolyama.
Áttörése esetén további emelkedés jöhet a 385-390-es tartomány felé. A technikai kép továbbra is felfelé mutat, a Bollinger-szalagok beszűkültek, a felső szalag most nyílik felfelé. Az RSI és az MACD indikátor is vételi jelzésen.
(A magyar gazdaságról ajánljuk: Zsiday Viktor: nem megszorítás, speciális gazdasági művelet.)
Elszállt a rubel, jól járhat a Richter
Az orosz hegybank rendkívüli ülésén pénteken 20-ról 17 százalékra csökkentette az alapkamatot. Az oroszok a gazdaságra koncentrálnak az Erste Befektetési Zrt. szerint. A rubel árfolyama a napokban “elszállt, mint a győzelmi zászló”, s most már magasabb szinten van (1 rubel 4,5 forint), mint az elmúlt két év átlaga.
Ez persze jó a Richternek, még akkor is, ha a nettó kitettségének fele le van fedezve, hiszen azon most nem veszít, hanem valószínűleg már nyer. Az első negyedév valószínűleg nem lesz rossz Oroszországban, míg a leállított ukrán értékesítés csak limitált kiesést okoz (~2 százalékot).
Araszol az arany, süllyed az olaj
Az olaj ma 2,5 százalékos mínuszban van, 95,75 a WTI és 100,25 a Brent típus árfolyama. Az európai földgáz tőzsdei ára is hasonló mértékben süllyed. Az amerikai és más országokban tárolt állami olajkészletek fokozatos piacra dobását jelölik meg az egyik okként. A másik pedig a kínai járványhelyzet romlása, ami keresletcsökkenést okoz.
Ismét felfelé araszol az arany határidős árfolyama, bár a március elején elért csúcstól még messze van. Ma 0,7 százalékkal 1959 dollárra ment fel, és az ezüst 1,3 százalékkal drágulva átlépte a 25 dolláros határt.
Musk nem ül be a Twitter vezetésébe
Vasárnap a Twitter bejelentette, hogy Elon Musk Tesla-vezér visszautasította a neki felkínált igazgatósági helyet. Indoklást nem tettek közzé, de jelezték, hogy ennek ellenére a menedzsment nyitott Musk véleményére.
Drágább lett a kiszállás a MÁP Pluszból?
Egyre kevésbé éri meg MÁP Pluszt vásárolni (4,95 százalékos hozammal), az öt éves, eredetileg intézményi és nagybefektetőknek kibocsátott állampapírok referenciahozama például már évi 7,1 százalék. Ráadásul az eredeti 0,25 százalékos visszavásárlási díj is emelkedett a MÁP Plusznál.
A Holdblog megfigyelése szerint
találkozhattunk 99,2, 99 százalékos, sőt bizonyos esetekben 98,5 százalékos idő előtti visszaváltási nettó árral. Ez utóbbi a korábban megszokott 0,25 százalékos díj helyett 1,5 százalékos idő előtti visszaváltási díjat jelent.
A Magyar Államkincstár azonban továbbra is nettó 99,75 százalékos áron jegyez vételi árat a MÁP+-ra, és a “kamatjuttatásainak napját követő” öt munkanapsorán pedig maradt a 100 százalékos nettó vételi árfolyam is.
Osztalékot fizet a 4iG, nem úgy az Opus
A 4iG április 29-i közgyűlése elé részvényenként 29 forint osztalékról szóló javaslat kerül a tavalyi eredmény alapján. Az Opus közgyűlési előterjesztéseiben viszont a tavalyi mintegy 7,3 milliárd forint adózott eredmény ellenére osztalékfizetés nem szerepel.
Indul a gyorsjelentési szezon
Lassan ismét beindul a jelentési szezon az Egyesült Államokban, a héten a nagybankok nyithatják meg a sort – írja a KBC Equitas.
Várhatjuk a JPMorgan, a Citi, a Goldman Sachs, a Morgan Stanley, illetve a Wells Fargo jelentését is a hét során. Izgalmas lehet még az Evotec, a Delta Airlines vagy a UnitedHealth jelentése is – írják.
Mi lesz veled, orosz Ethereum?
Ma a bitcoin egy, az ether három százalékos mínuszban van. Az “orosz Ethereumnak” is titulált waves kriptodeviza megint nagyot esett, 11 százalékkal 22 dollárra, pedig tíz napja még 62 dollár is volt. Ám így is sokkal többet ér, mint a háború előtti 8-10 dollár.
A rendszer “stabil érméje” (stablecoin), a neutrino USD (USDN) sem tért vissza a “normál” állapotához, ami egy dollár kéne legyen, most is 0,98 dollár. A múlt héten ugyanis csúnyán elvált a megcélzott egy dolláros szinttől, 69 cent alatt is forgott.
A The Defiant szerint a rendszer azért rogyott meg, mert számos támadás érte, hogy pilótajáték-szerűen működik és piaci manipuláció zajlik rajta. A stabil érme sorsát azért is aggódva figyelik sokan, mert más, hasonló működésű “algoritmikus stabilérmék” sebezhetőségére is rávilágít, mint a Terra (LUNA) rendszer UST-je.
Visszaélések elleni körlevél az MNB-től
Az MNB körlevelet adott ki a nyilvános értékpapír-kibocsátóknak a piaci visszaélésekről szóló uniós rendelet kapcsán, az “eddiginél egységesebb jogalkalmazás érdekében”. A visszaélések (például a bennfentes kereskedelem vagy a piaci manipuláció) veszélyeztethetik a tőkepiaci transzparens működését, megrendíthetik a befektetők bizalmát – írják.
A kibocsátónak a keletkező bennfentes információt a lehető leghamarabb nyilvánosan közzé kell tennie. A kibocsátó nem hivatkozhat a piacok zárva tartására, hétvégére vagy munkaszüneti napra. Szintén nem fogadható el, ha a kibocsátó további részinformációkra várakozik, esetleg belső szervezeti okai vannak a késlekedésnek.
Megemlítik, hogy az uniós rendelet a vezetőkre 30 napos ügyletkötési tilalmi időszakot is megállapít a közzétételek előtt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.