10p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Észre sem vettük, és már egy új hidegháborúban vagyunk – méghozzá évek óta, és Kínával – mondták el geopolitikai szakértők az Aegon Alapkezelő konferenciáján. Ennek egyfajta leágazása az orosz-ukrán háború – Oroszország mellékszereplő. Kína doktrínái alapján rendszerint hajlandó hátát összevetve együtt harcolni más államokkal a közös ellenség ellen – ami főleg a Nyugat.

Kína továbbra is érdekes szereplő, sőt Kína most érdekes igazán a világpolitikában – mondta Salát Gergely vezető kutató az Aegon Alapkezelő konferenciáján, előrebocsátva, hogy állításai vitathatóak. Kína feltörésével megjelent egy új szereplő, amely felboríthatja az eddigi rendet a világban.

Ki számít a globális homokozóban?

A kínai propaganda hajlamos kedves pandamaciként ábrázolni az országot, az amerikai média pedig egy gonosz, legyőzendő, veszélyes sárkánynak. Bár most ideiglenesen Oroszország lépett első helyre a főgonoszok listáján, de az országok gazdasági súlyát nézve egyértelmű, hogy Oroszország – mellékszereplő.

A homokozóban nem Oroszország, a kisgyerek a lényeg, hanem az USA és Kína, a két nagy gyerek – mondta a szakértő.

Kína, a jó fiú

Az USA és Kína személyében két kőkemény nagyhatalom harcol a minél nagyobb globális befolyásért, eközben teljesen gátlástalanul a saját érdekeit igyekszik érvényesíteni. Mindkettő a saját logikája szerint működik, teljesen másképp látják és másképp érvényesítik saját érdekeiket.

A világ éppen megváltozik. Pixabay.com
A világ éppen megváltozik. Pixabay.com

Kína nem feltétlenül követi a klasszikus, háborúk indításán alapuló hatalmi játékot. Azt a mintát követi, hogy ő a jó fiú, és inkább gazdasági, pénzügyi befolyását igyekszik növelni. Ugyanakkor az USA és Kína más-más fejlődési szakaszban van.

Aki már kiirtotta a maga indiánjait

Az USA már nemzetállam, amely kiirtotta a maga indiánjait, a kínai nemzetállam viszont még csak most épül. Kína azt csinálja, amit a többi ország csinált kétszáz vagy ötszáz évvel ezelőtt. Tudtommal még a francia nemzetállam kiépítésének is volt pár millió áldozata régen – mondta a kutató. Van persze még sok kisebb állam, amelyek szintén a saját pecsenyéjüket sütögetik, próbálnak egyensúlyozni a nagyhatalmak között.

Kína ismét naggyá lesz

Míg Kína gazdasági súlya a világgazdaságban sokáig csak pár százalék volt, ma 17 százalék, és folyamatosan növekedett az utóbbi időben. Ez egy történelmi mintázat, egy nagyjából kétszáz éves kisiklás után csak visszaáll Kína korábbi, történelmi súlya. Ez ahhoz fog vezetni, hogy a kínai gazdaság jó eséllyel nagyobb lesz, mint az amerikai. Ebben mindenki egyetért, csak különböző becslések vannak arról, hogy pontosan mikor.

A “thuküdidészi csapda”

Egy történelmi tapasztalat, a “thuküdidészi csapda” Athén felemelkedéséről és a spártaiak ettől való félelméről szól. Ennek alapján azt az elméletet állították fel, hogy ha van egy hegemón, csaknem kizárólagos hatalom, és felnő mellé egy másik hatalom, abból szinte biztosan konfliktus lesz.

Ezek szerint egy automatizmus eredményeként a két hatalom egymásnak fog esni. Az elmúlt 500 évben 16 ilyen hegemónváltást figyeltek meg, amiből 12 háborúval végződött, négy azonban békésen zajlott le.

Az új hidegháború már rég elkezdődött

Korábban az volt az illúzió, hogy Kína Japánhoz hasonlóan demokratizálódni fog, és beilleszkedik a világrendszerbe. A 2010-es évek elején azonban kiderült, hogy saját útját fogja járni, és az amerikaiak rájöttek, hogy veszélyes kihívó.

Ez a felismerés vezetett oda, hogy “egész pályás letámadás” indult Kína ellen. A cél Kína felemelkedésének megakadályozása, ugyanaz, amit az ötvenes években a Szovjetunióval kapcsolatban megfogalmaztak. Ezt nevezik új hidegháborúnak – mondta a szakértő.

Egyszer majd kérünk egy szívességet Öntől

Kína számára kellemetlen ugyan az ukrán háború, de egyetlen kínai politikus sem állt ki Oroszország elítélése mellett. A szankciókat is elvetették, egyértelműen Oroszországot támogatják, nyilván bizonyos szívességekért cserébe.

Ez egy érdekházasság Oroszország és Kína között, nem szerelmi házasság, de az érdekházasságok is tarthatnak nagyon sokáig – hangzott el.

Felállóban van két egymással szemben álló szövetségi rendszer, amelyben az országok jelentős része nem akar részt venni. De kérdés, ellen tudunk-e állani a nyomásnak, hogy válasszunk közülük.

Európában az amerikaiak, Délkelet-Ázsiában a kínaiak turnéznak ezzel, kőkemény vetélkedés folyik. A vetélkedés része a gazdaság, a kereskedelmi háború, a technológiai blokád (péládul microchipek), fegyverkezési verseny zajlik (kínai flottafejlesztés). Már-már háború folyik a cybertérben és a nemzetközi szervezetekben.

Enyhítő körülmények

Az új hidegháborúban azért vannak enyhítő tényezők is, amik miatt más, mint a régi hidegháború. Ilyen az interdependencia, ami azt jelenti, hogy egyik fél sem tud meglenni gazdaságilag a másik nélkül. Sok ország nem akar választani, az egyik vagy a másik oldalra állni. Tompítja a versengést az is, hogy az USA-nak már nincs akkora relatív ereje, mint a Második Világháború után, Kínának pedig még nincsen elegendő.

Ráadásul mindkét állam jelentős belső problémákkal küzd. Ezek rendezésétől függhet jelentős részben, hogy ki fog győzni ebben a versengésben. Valószínűleg nem egy olyan tisztán bipoláris világgal nézünk szemben, mint amilyen az Első Világháború idején volt. Ahol a felek nincsenek együttműködésre utalva, ott folyik a háború, a versengés, időnként olyan proxy-háborúkkal, mint amilyen most Ukrajnában van – mondta Salát Gergely.

(A proxy-háború helyettesítők, meghatalmazottak, megbízottak által vívott fegyveres konfliktus két fél között, amelyek az ellenségeskedésben közvetlenül nem vesznek részt – a szerk.)

Semmi nem lesz olyan, mint volt

Véleményem szerint most, hogy nyílt katonai konfliktus zajlik a Nyugat és Oroszország között, soha semmi nem lesz olyan, mint korábban volt – mondta Kusai Sándor Zoltán címzetes egyetemi docens, Magyarország korábbi kínai nagykövete. Két lehetséges kimenetel van.

  • Vagy sikerül a nyugati világnak megroppantani Oroszországot, így az megszűnik, mint tényező.
  • Vagy Oroszország kibírja ezt, győztesen kerül ki a proxy-háborúból, és akkor az eddigi világrend kap egy nagy ütést.

Aki azt mondja, hogy tudja, hogy végződik, az nem tud semmit. De bármi lesz is a vége, a főszereplő a Kínai Népköztársaság marad – mondta a szakember.

Miben annyira más Kína?

Általában nem vesszük figyelembe, hogy Kína egy kettős rendszer. Nem tiszta piacgazdaság, hanem egy specifikus piacgazdaság, kettős irányítással. Beavatkozó tervgazdasággal, ahol sok esetben azonban piaci mechanizmusokat használnak.

A kínai középosztály sem olyan, mint az európai, ez egy kínai középosztály. Másképp reagál, másképp viselkedik. Más az ideológia, amely különböző ideológiákat szintetizál. Nem zárja ki ezeket, hanem egyszerre léteznek, párhuzamosan, egy politikai rendszerépítés közben. Különböző társadalmi érdekeket tudatosan csatornáznak be a rendszerbe, szabályozzák a társadalmat. Ezek a tényezők is stabilizálják a struktúrát.

Kína nagyhatalmi céljai világosak

Ez a Kína egyedi, unikális, nem illik bele a rendszerünkbe. Az ország 2017-ben megfogalmazta saját külső és belső céljait, és 2050-ig szóló stratégiát dolgozott ki. Európában, Amerikában senki sem mer ilyen messzire tervezni. Belső célja egy stabil, dinamikusan fejlődő társadalom és gazdaság létrehozása 2035-ig. Majd 2050-re egy fejlett, posztmodern jóléti társadalom létrehozása. Eközben egy érdekérvényesítő nagyhatalom pozícióját is el kell érnie.

Kínai sárkány egy újévi ünnepen. Pixabay.com
Kínai sárkány egy újévi ünnepen. Pixabay.com

A belső és a külső célok egymást feltételezik. Ha nem lesz jóléti társadalom, akkor nem lesz globális hatalom. Ha nem lesz globális hatalom, akkor nem lesz fejlett társadalom. Ebből következik az új kínai nagyhatalmiság programja. Kisebb módosítások történtek, a lényeg azonban 2017 óta változatlan.

Na ki az agresszív hatalom?

A Monroe-elv, amely értelmében Amerika az amerikaiaké, azt jelenti, hogy Közép- és Dél-Amerika is az övék – emlékeztetett rá az előadó.

Kína 1979, Vietnám óta nem viselt háborút, így nevetséges agresszív hatalomnak nevezni.

Békés eszközökkel operál, senkivel sem köt szövetséget. De ez nem jelenti azt, hogy egy másik nagyhatalommal, amely szintén nyugati nyomás alá került, nem vethetik egymásnak a hátukat, mint most Oroszországgal. Szövetség helyett Kína “új típusú nagyhatalmi viszonyt” alakít ki.

A kínaiak szeretik az ilyen szép kifejezéseket, amikre érdemes odafigyelni. Terminológiájukat, fogalmaikat sokszor mi nem értjük meg, pedig árulkodóak – figyelmeztetett a professzor.

Kína sok más országnak alternatívát kínál, amelyeket a nyugati pénzügyi rendszer – például a nem eléggé demokratikus működés miatt – kizárt magából. Például hiteleket ad nekik.

Új világrend készül

Bármi lesz az orosz-ukrán háború eredménye, a világ nem lesz olyan, mint amilyen eddig volt. Kína pedig a világrend átalakításában kulcsszereplő akar lenni. Multipoláris, multilaterális világrendet és intézményrendszert akar. Kiegyenlítettebb, igazságosabb szisztémát, ahol a kisebb országoknak is nagyobb súlya van. (Ezért is szeretik sokan Latin-Amerikában.)

A nemzetközi intézményeket nem megszüntetni, hanem megreformálni akarja. A kínai nagyhatalmi politika megvalósításának útjához tartozik Afrika Európa-központú, még mindig a régi gyarmati struktúrákra épülő rendszerének megváltoztatása is.

Gazdasági lehetőségek és kockázatok

A gazdasági, üzleti szereplők számára ebben a helyzetben racionális türelmet, kivárást és a kapkodás kerülését javasolnám – mondta a professzor. A lehetőségek mellett a kockázatok is nagyon magasak. A világrend nem az orosz invázió miatt kezdett el recsegni-ropogni, hanem a nyugati szankciók miatt. Megjelent a petrojüan, a petrorúpia, ami más ágazatokra, a pénzügyi műveletekre, tőkepiacokra is kiterjedhet.

Kína súlya a világ részvénypiacain

Kína feltörését a világ részvénypiacainak átrendeződése is mutatja, hiszen húsz évvel ezelőtt csak a globális részvénypiac alig öt százalékát adta – mondta Dercze Zoltán, az Aegon Alapkezelő portfólió-menedzsere. Részesedése 2020-ra bőven 30 százalék fölé ment, azóta kissé visszaesett. A fellendülőben levő piacok ismét a nyersanyag-termelők, illetve India. Kína részvénypiaca 2021-ben 40 százalékponttal is alulteljesítette a többi régiót, de még így is meghatározó a súlya Ázsiában.

Kína és más régiók globális részvénypiaci súlya. Forrás: Aegon Alapkezelő
Kína és más régiók globális részvénypiaci súlya. Forrás: Aegon Alapkezelő

A kínai gazdaságban a 30 évvel ezelőtt kezdődött hihetetlen növekedés lassul. Ebben szerepe van az ingatlanlufi leeresztésének, a tech-cégek szabályozásának és a “közös jólét” stratégiának is.

A “Hard landing” (kemény landolás, súlyos recesszió) elkerülése érdekében Kínában gazdaságélénkítő politikát folytatnak, a legutóbbi adatok azonban csalódást okoztak, elmaradt a várt élénkülés. Van min javítani a kínai döntéshozóknak.

Kína három betegecske részvénypiaci szektora. Forrás: Aegon Alapkezelő
Kína három betegecske részvénypiaci szektora. Forrás: Aegon Alapkezelő

Eddig hiteleken keresztül, beruházásokkal pumpálták fel a gazdaságot, ami hatalmas hitelállományt dagasztott fel. A kínai háztartások eladósodottsága elérte az amerikai szintet. A beszerzésimenedzser-indexek is a lassulás irányába mutatnak. A Covid miatt nemrég nagyvárosokat zártak le egyik napról a másikra, mint Sanghajt.

Így tehát minden jel arra mutat, hogy lassulás várható a kínai gazdaságban. A kínai döntéshozók igyekeznek ez ellen tenni, de kérdés, ez elég lesz-e. Kína átállása fájdalmas folyamat, de az ország dominanciája ettől még nincsen veszélyben – hangzott el.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24000 23650 24240 +0,59% 0 0 14 854 291 330 HUF 2025-01-22 17:06:25
MOL 2900 2872 2914 +0,69% 0 0 1 919 198 048 HUF 2025-01-22 17:05:05
MTELEKOM 1402 1380 1414 +1,59% 0 0 796 924 398 HUF 2025-01-22 17:05:00
RICHTER 10660 10600 10740 +0,38% 0 0 1 824 829 290 HUF 2025-01-22 17:12:31
OPUS 527 522 529 0,00% 0 0 105 327 088 HUF 2025-01-22 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Megint szépen megtolták a pesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 611,59 pontos, 0,72 százalékos emelkedéssel 85 643,97 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Ismét váratlan dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 18:46
Megint sikerült erősödnie.  
Részvény / Deviza / Áru Mennyit kaszált Trump a napokban? Meddig sávozik még a forint?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 12:29
A részvényindexek optimizmusról árulkodnak, a BUX is visszatért az emelkedő pályára. A forint viszont sávban mozog, és ez egy darabig így is maradhat. Árat emel a Netflix, robbanás előtt állhat az ezüst. Trump kedvez a tech-óriásoknak, parkolópályán állnak a kriptók, az elnök játssza az ártatlant.
Részvény / Deviza / Áru Gyenge a forint, de gyújtósnak talán még jó lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 07:18
Gyengült a forint árfolyama szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Mennyire tud örülni a forint az új amerikai elnöknek?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:49
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Jöhet a 420 forintos euró, de nem olyan gyorsan, mint gondolná
Eidenpenz József | 2025. január 21. 18:07
A forint sokat gyengült, de részben rendkívüli tényezők, mint a dollárerősödés miatt. Ezért megfordulhat a trend és következhet egy emelkedő szakasz is. A magyar gazdaság a lakossági fogyasztás miatt indulhat be, de csak az év vége felé, Trump ígéreteinek egy része pedig valószínűleg meg sem fog valósulni. Körkép az idei kilátásokról.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump döntése a pesti parketten is érződött
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 17:52
Alulteljesítő volt a BÉT. 
Részvény / Deviza / Áru Trumptól a forint is kapott egy nagy szívességet
Csabai Károly | 2025. január 21. 12:37
A dollár gyengülését kihasználva a hazai fizetőeszköz az euróval szemben is erősödött, kedden dél körül a 411,5-ös szint körül cirkált. A budapesti tőzsde viszont bukóban állt, miután valamennyi blue chip olcsóbbodott. Ráadásul az árupiaci termékeknek sincs napjuk, a nemesfémek, az olajfajták és a kriptoeszközök árfolyama is esik, egyedül a gázárak tudtak emelkedni.
Részvény / Deviza / Áru Lekevertek egy sallert az iPhone-oknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:06
Rosszul alakultak a dolgok az Apple számára a kínai piacon. 
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump máris elérte, amit akart
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 09:10
Zűrzavart hoztak a tőkepiacokon Trump zűrzavaros nyilatkozatai. Beiktatása első napján ő fújta a szelet a tőzsdék hullámzásához.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG