Az OTP heti, angol nyelvű jelentése szerint az euró szeptember 10-én 317,20 forinton érte el helyi maximumát, ezután a forint felértékelődő trendbe került. Október 9-én az euró/forint megközelítette a 305-ös szintet, három hónap óta először. A forinterősödés széles körű volt, azaz nemcsak az euróval szemben, hanem az összes térségi és más feltörekvő piaci devizával szemben megfigyelhető volt.
Két fundamentális tényező támogatja a forintot az OTP szerint. Egyrészt a bankszektor nagy valószínűséggel tőkeinjekciót kap majd külföldről, a devizahiteles-mentő programok, a devizahitelek kivezetése miatt. Ez pótlólagos keresletet jelent a forint iránt.
Másrészt amióta Varga Mihály gazdasági miniszter szeptember végén bejelentette, hogy közvetlenül a vasárnap esedékes önkormányzati választások után sajtótájékoztatót hív össze, ahol kifejtik a kormány terveit a költségvetés kiadási oldalának átrendezését, a forint túlteljesítette a feltörekvő piaci és régiós devizákat.
Az Erste Befektetési Zrt. elemzése szerint, amely korábban a dollár/forint árfolyam vételét javasolta ügyfeleinek, azaz a dollár felértékelődését jelezte előre a forinthoz képest, mostanra megfordult a forint gyengülő trendje a dollárral szemben. (Így a 242,2-es árfolyamhoz elhelyezett profit-stop megbízásuk aktiválódott, nyereség realizálása mellett zárták pozíciójukat.) Az elmúlt hetekben a dollár euróval szembeni erősödése és a forint euróval szembeni gyengülése is növelte a szóban forgó árfolyamot, de az elmúlt napokban mindkét trend megfordult.
Emögött a brókercég szerint egyrészt technikai tényezők állnak, és a befektetők realizálják a nyereséget, vagyis zárják a forint short pozíciókat és ezzel a vételi oldalon jelennek meg. Másrészt pozitív fejlemény volt, hogy az MNB immáron hivatalosan is megerősítette, hogy deviza swapokat fog nyújtani a bankrendszer számára a deviza pozíciók lezárásához, amit a devizahitelek elszámolása tesz szükségessé. Ezt már korábban is ismert volt, de a hivatalos bejelentés csak a múlt héten érkezett meg.
Szintén pozitívan hatott a forintra a tegnapi váratlan lengyel kamatvágás – írják. A piac által várt 25 bázispont helyett 50 bázisponttal csökkent az alapkamat Lengyelországban, így az ott kialakult 2,0 százalékos kamatszint ismét a 2,1 százalékos magyar alapkamat alá került.
Az euró/dollár csökkenő trendje is megszűnt, technikai alapon már várható volt, hogy következik egy korrekció, hiszen a július közepi 1,36-os értékről 1,25-ig folyamatosan zuhant az árfolyam és már gyakorlatilag mindenki short irányba pozicionálta magát. Ennek pedig a legtöbbször hirtelen felpattanás a vége. Múlt csütörtökön az EKB pedig kisebb csalódást okozott, ugyanis Mario Draghi bejelentése kevésbé volt erőteljes, mint amire számítani lehetett.
Fundamentumokban jelentősebb változást a Fed okozott, ugyanis úgy tűnik, hogy az amerikai jegybankárok megijedtek a globális növekedés lassuló ütemétől és ezért egyre tovább igyekeznek fenntartani a támogató jegybanki politikát. Kommunikációjukban egyre hangsúlyosabban jelenik meg, hogy az első kamatemelésig még jelentős időnek kell eltelnie. Ez inkább a jövő év második felében bekövetkező kamatemelést valószínűsít, míg korábban inkább a nyári hónapokra lehetett tenni ennek időpontját – fejezi be az Erste.