Az év utolsó napján, azaz ma lejár a 2013-ban nyitott tartós befektetési számlák (TBSZ) megtakarításainak ötéves tartási ideje. A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján több mint 100 ezer darab számla tulajdonosa – több mint 600 milliárd forint értékű befektetés után – juthat hozzá most a hozamaihoz adómentesen e számlákról.
Ez azonban nem kötelező, a számlákon levő összeget újra tbsz-re lehet helyezni. Így újabb öt naptári éves tartás után újra adómentessé válnak a hozamok. Amint korábbi ábránkon látható, a TBSZ-számlák száma januárban mindig visszaesik, majd az év során általában nő, és a rajtuk levő összegek hosszú távú trendje is szinte töretlenül emelkedik. (Erről és a NYESZ-számlákról itt írtunk.)
Az MTI azt írja, az MNB honlapján elérhető legfrissebb adatok szerint összesen 354,4 ezer tartós befektetési számlát nyitottak a hitelintézetek, a befektetési vállalkozások és a fióktelepek október végéig. A TBSZ-eken elhelyezett befektetések összértéke 2 614,1 milliárd forint.
A tartós befektetési számlák lényege, hogy a megtakarítás után nem kell adót fizetni, amennyiben a számla tulajdonosa öt évig a számlán tartja az elhelyezett összeget. Három év után is van már kedvezmény, ekkor 10 százalékos személyi jövedelemadó (szja) terheli a hozamokat pénzfelvétel esetén.
A szabályozás alapján tbsz keretében kétfajta számla létezik: az egyiken bankbetéteket, a másikon értékpapírokat lehet tartani. A számlákra csak a nulladik évben, az úgynevezett gyűjtőévben lehet befizetni, azt követően, hogy 25 ezer forintos kötelező nyitóbefektetéssel megnyitotta a számlát.
“A lekötési időszak végén a megtakarítás részben vagy egészben is felvehető, illetve újra be is fektethető” – írja az MTI. Érdemes még tudni, hogy ha idő előtt felvesszük a pénzt, akkor sem éri különösebb hátrány vagy büntetés az ügyfelet, csak ki kell fizetni azt az adót, ami egyébként is esedékes lett volna a TBSZ nélkül.