Nagy Márton a Privátbankár.hu egy korábbi konferenciáján |
A Magyar Nemzeti Bank kész arra, hogy a deviza(alapú) autó- és személyi hitelek forintosításához a pénzintézetek számára szükséges devizaforrást - akár euróban, akár svájci frankban - a hitelezők rendelkezésére bocsássa - nyilatkozta a Privátbankár.hu-nak Nagy Márton, az MNB ügyvezető igazgatója.
A korábbi hírek szerint a korábbi, jelzáloghitelek forintosításához szükséges 9 milliárd euróhoz képest szerényebb, egymilliárd eurós összeg szükségeltetik ahhoz, hogy a bankoknak és pénzügyi szolgáltatóknak ne kelljen az anyacégektől vagy a piacról összekalapozniuk a váltáshoz szükséges összeget. A jegybank ugyanakkor csakis piaci árfolyamon adhat el devizát a bankoknak.
Egységes szabályok mentén
Miután az érintett szerződések száma rendkívül magas, ésszerűnek látszik, hogy ne csak a forrás biztosítása, de maga a forintosítás is - a jelzáloghitelekhez hasonlóan - egységes keretek között bonyolódjon. Ha viszont így történik, akkor - a Privátbankár.hu-nak nyilatkozó szakemberek szerint törvény készülhet az autóhiteles-forintosításról. Ez ugyanakkor - még ha a forintosítási árfolyamhoz nem is nyúlhat - a jelzáloghitelekhez hasonlóan bekorlátozhatja a forintosított hitelek esetében a jövőben alkalmazható kamatfelárat - értettek egyet a Privátbankár.hu korábbi, hasonló lépést prognosztizáló véleményével a megkérdezettek.
Ennek a megoldásnak alapját erősítheti az is, hogy a svájci frank alapú gépjárműhitelek átlagos kamatlába márciusban süllyedt először 8 százalék alá az MNB statisztikái szerint, miközben a svájci frank alapkamat és a svájci frank Libor is negatív. (Persze, emellett még a legjobb cégeknél is bőven 30 százalék felett van a nem fizető ügyfelek állománya, amelynek kezelése tetemes költségeket jelent.)
Mehet a "piacos" alku
A finanszírozók (és az ügyfelek) számára is érdekes időszak kezdődhet tehát: egyrészt a bizonytalan jövőbeli szabályozás révén az adós akár komoly egyedi kedvezményt tud "kizsarolni" most a bankjától. Meglehet, hogy az érintett finanszírozó szívesen ad majd akár 4-5 százalékos kamatkedvezményt is azért, hogy legalább ezt az ügyfelet rendben tudja - a törvényi szabályozás ugyanis csak azokra az ügyfelekre vonatkozik majd, akik a forintosítás idején devizahitelben ülnek - visszamenőlegesen nem lesz kártalanítás. Ha az ügyfél elég ügyes (vagy a lízingcég eléggé adódik), akkor olyan megoldások is születhetnek, amelyek akár a későbbi szabályozásnál kedvezőbbek az ügyfél számára.