Az Aegon Alapkezelő többféle úgynevezett megatrendet – a szokásos gazdasági növekedési ciklusoktól független, globális, erős trendeket, üzletágakat – azonosított. Ilyen a robotika és a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság, a nagy létszámú és jómódú önálló fogyasztói réteggé váló millenáris generáció.
De ilyen lehet a fokozatosan legalizált orvosi kannabisz és a forradalom előtt álló videojáték-ipar is. Sokan csak mosolyognak a kannabisz nevének hallatán, pedig az nem azonos a marihuánával. Korábban is használták gyógyszerként, és 1968-ban politikai okokból Nixon elnök nyilvánította illegálisnak. (A polgárjogi mozgalmak híveinek kiiktatására a szavazói bázisból.)
Ezzel rengeteg kárt okozott, megugrott a börtönpopuláció, és az emberek gondolkodása még inkább előítéletessé vált – mondta el az Aegon Alapkezelő előadásán Kardos Zsolt szenior termékspecialista.
Két hatóanyag van
A növénynek két hatóanyaga van, a THC – amely a mámorért felelős – és a CBD, amely gyógyító hatású és nem pszichoaktív. A kettőt a politikusok összemosták, így a gyógyszer-kísérletek is leálltak. Így most a világ egy részén illegális mindkettő, másutt esetleg tilos, de megtűrt. Az USA-ban már csak három olyan szövetségi állam van, ahol mindkettő használata tilos, a gyógyító hatóanyag egyre több helyen legális.
A 15 és 60 év közötti lakosság 17 százaléka használ cannabist az USA-ban, minden hatodik ember. Különböző fázisban levő kutatási programok folynak a CBD-n – de nem a THC-n – alapuló gyógyszerek kifejlesztéséhez. Az FDA szövetségi gyógyszer-hatóság pedig már jóváhagyott egy ilyen gyógyszert.
Többszöröződhet a piac
Ma a kannabisz-üzletágnak 11 százalékos a piaci penetrációja és mintegy 55 milliárdos a piac összes forgalma. Tíz év múlva 55 százalékos lehet a piaci penetráció, 200 milliárdos a piac mérete és 1000 milliárdos az ezzel foglalkozó cégek tőzsdei kapitalizációja.
Két kannabisz-ETF árfolyama /ETFMG Alternative Harvest (NYSEMKT:MJ) és Horizons Marijuana Life Sciences (TSX:HMMJ)/. (Forrás: Tradingview.com) |
A tőzsdei mániák szokásos ciklusán belül még korai fázisban jár a cannabis (az első kiábrándulás, a “first sell off” ideje). A közelgő elnökválasztás miatt konzervatív visszalépés, szigorodó szabályozás valószínű ezen a területen. Ám hosszú távon még nagy felfutás várható. CBD-termékek már ma is kaphatók, például gumicukor, kenőcs, cseppek, tea formájában is az USA-ban. “Ez egy valódi megatrend lesz” – mondta az előadó.
A felhőben járnak
A játékiparban a cloud streaming lehet az igazi megatrend – a játékok a felhőből, azaz internetes szerverekről érkeznek. Ez dominálja majd a jövő számítógépes játékainak piacát Szigetvári Dániel részvényelemző szerint. A legnagyobb streaming-szolgáltatások mögött a nagy technológiai óriások állnak, amelyeknek ehhez megvan a megfelelő infrastruktúrájuk, mint a Google (Stadia) vagy az Apple, a Microsoft. Kicsit később pedig az Alibaba és a Tencent.
A szolgáltatások egy része már működik, tesztelik vagy már elérhető. Ez a szolgáltatási forma igazi megatrend lehet. Az elmúlt években a mobiljátékok, mobiljáték-platformok jelentették a legnagyobb bevételi forrást a játékgyártók számára. A hagyományos online játékosok száma 2011-ben érte el csúcsát, ám a mobiljátékoké tovább nőtt.
Kétmilliárd játékos
Ma már több mint kétmilliárd ember játszik mobilon. Minden mobiltelefon egy kézi játékkonzollá változott. Ma már fontos a platform-függetlenség (például a klasszikus Fortnite), amelyet többféle konzolon, személyi számítógépen és mobilon is lehet játszani. Egyjátékos-mód helyett pedig a több játékosra építő (multiplayer) a divat.
Jó sport az e-sport
Ma már nem eladnak egy játékot, hanem az a jellemző, hogy a játék ingyenes, de a különböző kiegészítők, szolgáltatások (jó fegyverek, öltözékek) a játékban pénzért kaphatók. A szervert, amelyen a játék folyik, béreljük. Megjelent az e-sport, videojáték-meccseket közvetítenek, sőt van már e-sport bár is.
Játékrészvények tőzsdei alapja: a Vaneck Vectors ETF Trust Gaming ETF (BJK) (Forrás: Tradingview.com) |
A cloud gaming tehát a divat, hasonlóan a Netflixhez és más streaming-szolgáltatásokhoz a televíziózásban. A játék nincs is a gépünkön, csak egyfajta közvetítés, felhasználja a távoli szerver számítási kapacitásait is. A szolgáltatások előfizetéses alapon működnek, a játékon belül pedig vásárolni lehet.
Egy kis konzolár-összehasonlítás
A Playstation 4 Pro-ért 400 dollárt kell fizetni, az Xbox One X ára 500 dollár, az új Google Stadia csak 129 dollárba kerül. De mindegyik előfizetési díja (“Plus”, “Pro” vagy “Gold” típusok) tíz dollár lesz havonta – hangzott el.
A konzolok ára tehát jelentős csökkenésnek indulhat a technológia által, átalakítva az otthoni játékok piacát. A Stadia a Google Chrome-on keresztül ráadásul gyengébb számítógépeken is használható, nemcsak televízión.
Nyertesek és vesztesek
A forradalom nyertesei lehetnek a nagy techcégek, a felhő-szolgáltatók, mint a Google, a Microsoft vagy az Amazon. Kérdéses a videojáték-fejlesztő cégek jövője, mint az Activision, Electronic Arts, az Ubisoft vagy a Tencent. Vesztesek lehetnek többek között az Nvidia, az AMD, a Sony és a Nintendo, azaz a hardver– és konzolgyártók.
Az első rész itt olvasható: Nyugdíjba küldhetnek a robotok? Vegyél robotika-részvényeket!