5p
Ma már mindenki chat-el, aki teheti, mert az ingyen van, és hangulatjeleket, képeket, linkeket, videókat csatolhatunk hozzá. Nem mindenki használja azonban ugyanazt, gyakori, hogy a család, a barátok vagy a munkatársak más-más rendszeren vannak. Aki használ asztali gépet, annak érdemes lehet a számos programot egy helyen áttekinteni.

Valamikor mindenki SMS-t küldött, ha fontosat akart közölni, és nem akart vagy tudott telefonálni, mára ez szinte teljesen háttérbe szorult. Ma lehetőleg szöveges, képes, hangos, színes, izgő-mozgó, hangulatos üzeneteket küldünk egymásnak különböző chat-programokon keresztül. Ám mindenki mást használ.

A nagymama még Skype-ol

A fiatalokkal a Whatsapp-on, a középkorú családtagokkal a Facebook Messengeren kommunikál, a nagymama meg Skype-ol? A munkahelyen esetleg megint más üzenetküldő rendszert tettek kötelezővé, mint a Hangout vagy a Workplace? Nincs egyedül, elég gyakori szituáció.

Egy 2017 januári kutatás szerint a legnépszerűbb chat-alkalmazások a Whatsapp és a Facebook Messenger voltak, fej fej mellett, 1-1 milliárd körüli felhasználóval. (Ami összesen nyilván nem kétmilliárd, mert sokan mindkettőn fent vannak.) A QQ Mobile és a WeChat inkább a kínaiaknak köszönheti népszerűségét, itthon még a Skype, esetleg a Snapchat és a Viber ismertebb. Ezek akkor még az 5., 6., 7. helyet foglalták el.

Milliárdnyi csetelő

Egy valamivel frissebb, májusra datált statisztika szerint a Whatsapp elhúzott, már 1,2 milliárd körül járt. A Skype viszont már teljesen leírta magát, nem fért bele az első nyolcba. Egy új, már novemberi keltezésű cikk a Whatsapp és a Messenger (mindkettő a Facebook-é) holtversenyét jelzi 1,3-1,3 milliárd fővel, a Viber is viszonylag tartja magát, a Skype itt is eltűnt a térképről. (Ebben szerepet játszhat, hogy az utóbbi időben nem tetszettek a program frissítései a felhasználóknak, erről itt írtunk. Illetve egyre többen kínálnak mások is ingyenes video-chatet.)

Csetelni csak lájtosan

Sok, vagy legalább két-három chatprogramot telepíteni telefonunkra megerőltető lehet, igénybe veszi a régebbi készülékeket, bár az újak, gyorsabbak simán elbánnak velük. A Facebook-nál javítja a helyzetet, hogy létezik a könnyített Facebook Lite és Messenger Lite, amik néhány kompromisszum árán kímélik az erőforrásokat, főleg a telefon memóriáját és az internetes adatforgalmat. A Skype-ból is programoznak már egy Lite verziót, bár még nem hivatalos, fejlesztés alatt van, Androidra le tudtuk tölteni. Annyira lájtosra ez sem sikerült, míg az egyik telefonon a normál Skype 131 megabájt, addig a Skype Lite majdnem feleannyi, 62 megabájt helyet eszik meg.

Ha használunk asztali gépet vagy laptopot, akkor azonban új lehetőségek tárulnak fel, a káoszt csökkenti, ha egy helyen kezelhetjük az összeset. Másrészt mobilon hosszabb szövegek begépelése meglehetősen körülményes, és sokszor egyes képeket, linkeket megosztani is jobban lehet számítógépről. Több mobilos szolgáltatásnak, mint a Skype, Whatsapp, Messenger van már asztali gépre való vagy webes változata is, de milyen jó lenne, ha ezeket egy helyen lehetne áttekinteni, nem külön-külön?

Kettő maradt versenyben

Megnéztünk jó pár erre szolgáló alkalmazást, és azt találtuk, hogy lényegében ketten vannak versenyben, a Franz és a Rambox. Mindkettő sok szolgáltatást tömörít, a chat-programokon kívül e-maileket, Facebook-értesítéseket, Twitter-fiókot is lehet benne követni, ha akarjuk. Nagyon hasonlóak egymáshoz, mintha testvérek lennének, nem tudjuk, melyik másolhatta a másikat.

Mindkettőben kiválasztjuk a megfelelő alkalmazást, megadjuk a jelszót, majd felül egy sávban megjelenik, és mindig kényelmesen elérhető lesz. Ha esemény van, hangjelzést kaphatunk, és kis piros számmal jelzi az új infók számát. A háttérben is futhatnak, mindkettő van Windowsra, Mac-ra és Linuxra egyaránt. A Franz fejlesztői osztrákok, Ferenc József császárról nevezték el programjukat, ezért a nagy bajusz, mint logó.

Őskövületek, mint az ICQ

Ám a Rambox két szempontból is jobbnak látszik, egyrészt érezhetően gyorsabb, másrészt több szolgáltatást tartalmaz. A Franz jelenleg 34-, a Rambox 95-féle chat-, levelező-, közösségimédia- és egyéb kommunikációs szolgáltatást kezel.

Vannak még egyéb alkalmazások, mint a Pidgin, de ezek vagy kevésbé ismert, régi szolgáltatásokat gyűjtöttek össze, mint az ősi ICQ (ezt mások is kezelik), vagy fizetősek, illetve úgy tűnik, fejlesztőik magukra hagyták őket, már régen nem adtak ki új verziót. Egy további lehetőség, ha böngésző-modulokat használunk komplett új szoftver telepítése helyett.

Csak böngészővel

Itt is vannak régen nem frissülő szolgáltatások, mint az egyébként sokak által dicsért All-In-One Messenger (Chrome), de újabbak is. Chrome alatt a nemrég frissített Multi Messengert és Social Messengert próbáltuk, Firefox alatt Universal Messenger néven létezik hasonló. Ezek azonban csak fél tucatnyi-tucatnyi elterjedtebb szolgáltatást fognak össze, de ha pont arra van szükségünk, akkor elegendőek.

A Viber és a Snapchat viszont sehol sem fordult elő, vélhetően fejlesztőik nem támogatják a külső szoftverek általi hozzáférést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Eldobja az agyát: itt van, mennyi lesz Auchan dolgozóinak fizetése!
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 15:38
Az Auchan az áruházaiban fizikai munkakört betöltő munkatársainak bérén átlagosan közel 7 százalékot emel.
Személyes pénzügyek A nyugdíjpénztárak tavaly kitettek magukért
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 07:35
Két számjegyű hozamot ért el tavaly az önkéntes nyugdíjpénztári alapok több mint fele, 30 százaléknál is többet emelkedett a rekorder. Még a legkiszámíthatóbb portfóliók is megverték az inflációt.
Személyes pénzügyek Vonyítani fog a pénztárcája, ha szombaton megy tankolni
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:59
Idén sem lett olcsóbb az élet.
Személyes pénzügyek Befeszítette izmait a forint, hát, ennyire lett elég...
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 07:38
Így alakult a magyar fizetőeszköz árfolyama.
Személyes pénzügyek Orosz kémek buktak le – nagyobb baj is lehetett volna
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 09:35
Kémkedés gyanúja miatt emeltek vádat orosz-német kettős állampolgárok ellen Németországban – közölte hétfőn az illetékes német szövetségi ügyészség Karlsruhéban.
Személyes pénzügyek Nagy változás jön januártól az állampapíroknál
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:05
Átalakítja a személyes értékesítési hálózatát a Kincstár.
Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG