5p
Bár a fiatalok sokszor halhatatlannak vagy sebezhetetlennek érzik magukat, nagy szerencséje van annak, akit már húszas éveiben sikerült rávenni a takarékoskodásra. A kamat ugyanis nekünk dolgozik, és minél korábban nekiállunk, valamint minél magasabb hozamot érünk el, annál több pénzünk lesz idős korunkra.
(Fotó: 123rf.com)

A híradások tele vannak olyan intő jelekkel, amelyek miatt kérdéses, lesz-e elegendő nyugdíjunk, ha az állami nyugdíjrendszerre hagyatkozunk. A jelenlegi nyugdíjrendszer ugyanis a dolgozók befizetéseiből teljesíti a kifizetéseket. Márpedig a túl kevés gyermek, az elöregedés, az elvándorlás miatt egyre kevesebb lesz a befizető, és egyre több a nyugdíjra szoruló, nem csak Magyarországon.

Mindenkinek elemi érdeke lenne tehát takarékoskodni öreg napjaira, mégpedig minél előbb. Az Allianz Hungária és a GfK Hungária Kft. által közösen végzett kutatás szerint Magyarországon a legnépszerűbb megtakarítási formák a betétek, az életbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár.

Ne a befőttesüvegben tartsuk

A pénzügyileg tájékozottabb lakosok jellemzően több terméktípust használnak, gyakrabban vesznek igénybe adó-visszatérítést nyújtó termékeket, míg azokra, akik kevésbé értenek a pénzügyekhez jobban jellemző, hogy „otthon a befőttesüvegben” gyűjtik megtakarításaikat.

Hogy a takarékoskodás mennyire fontos, arra érdemes megnézni egy egyszerű számpéldát. Tegyük fel, hogy minden év elején befizetünk tízezer forintot egy három százalékos kamatozású számlára, és infláció nincs. Az első év elején így 10 300, a második elején 20 906 forintunk lesz (mert a korábbi kamat is kamatozik, tehát kamatos kamatot kapunk).

Több terméket tudunk megvásárolni

Tíz év után mintegy 118 ezer forint lesz a számlánkon, tehát a kamatoknak köszönhetően 18 százalékkal több terméket tudunk megvásárolni, mint amennyit akkor tudtunk volna, ha megtakarítás helyett a pénzünket elköltjük. De hagyjuk ott azt a pénzt, hadd kamatozzon tovább.

Húsz év után 276 765 forint lesz a számlánkon, ami 38 százalékkal több, mint amennyit befizettünk. Harminc év után ez a szám 63 százalék, negyven év után pedig 94 százalék, tehát közel kétszer annyi terméket fogunk tudni venni, mint a befizetéseinkből tudtunk volna, kamatozás nélkül. A legtöbb ember egyébként 42-48 évig dolgozik nyugdíj előtt, és jelenleg három százalékos reálkamatot garantáló magyar államkötvényeket is lehet kapni, így ezek a számok jelenlegi ismereteink szerint reálisak.

Élethelyzetnek megfelelően döntsünk

De mi van akkor, ha sikerül magasabb hozamú befektetést találni? „A pénzügyi tervezésnél mindenkinek azt kell mérlegelni, hogy melyik megoldás az optimális egyéni céljai elérése érdekében, milyen befektetési eszközökön keresztül tudja leginkább megvalósítani elképzeléseit. A döntésnél fontos figyelembe venni, hogy mennyi időre tudjuk nélkülözni a befektetni kívánt összeget, mi az a kockázat, amit az elvárható hozamért cserébe vállalni tudunk – hívja fel a figyelmet Kozek András, az Allianz Hungária Zrt. vezérigazgató-helyettese. Például az Allianz kínálatában az Allianz Életprogramok esetében mindenki az élethelyzetének, fizetőképességének, a megcélzott futamidőnek és a kockázatvállalási hajlandóságának megfelelő takarékossági formát tud választani.”

Érdemes lehet kicsit kockáztatni

A számolási példánkban az évi három százalékos (reál)kamat inkább a kockázatmentes, kötvényjellegű befektetések irányadó hozama volt az utóbbi években Magyarországon (külföldön sok helyen ennél jóval kevesebbet lehet elérni). Hosszú távon, évtizedek alatt azonban kimutatták, hogy kockázatosabb befektetésekkel, mint a részvények, magasabb hozamot lehet elérni.

Ha öt vagy tíz százalékos hozammal számolunk, nagyon más lesz az eredmény. Öt százalékkal negyven év után már 1.27 millió forintot ér a négyszázezer forintos befektetésünk, tíz százalékkal pedig majdnem 4,9 milliót.

 

Tegyünk félre többet

Persze évi tízezer forint nem igazán jelentős összeg, legalább havi 10-20 ezerrel kellene kezdeni. Ekkor még három százalékos kamattal is lesz – jelenlegi árakon – 9,3, illetve 18,6 millió forintunk negyven év múlva. Ez már jól hangzik nyugdíj-kiegészítésnek. Ha jól keresünk, és még többet tudunk félretenni, annál jobb.

Az inflációt persze nem szabad teljesen elfelejteni, még ha mostanában nulla közelében is volt. Az elmúlt 10-15 évben az évi 3-4 százalékos infláció volt a jellemző, a kamatok viszont átlagosan 6-8 százalékon álltak. Évente 2-4 százalékos reálkamatot rendszerint akkor is el lehetett érni.

A reálkamat a lényeg

Infláció mellett a számításaink átalakulnak, lehet, hogy más, nagyobb számok jönnek ki, de a lényeg változatlan marad. Évi két százalékos átlagos pénzromlással és öt százalékos kamattal ugyanott vagyunk, mint évi nulla százalékos infláció + három százalék kamattal. Figyeljünk tehát arra, hogy nem a kamat, a hozam, hanem a reálkamat vagy reálhozam, tehát az infláció feletti teljesítmény a lényeges.

Idősödő önmagunk nagyon meg fogja nekünk köszönni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Gondolta volna? Egyre kevesebbet bizonytalankodnak a magyarok a pénzügyekben
Elek Lenke | 2024. július 23. 13:35
Bár a közhiedelem szerint a férfi a család feje, sok esetben a nők azok, akik gazdálkodnak a családi büdzsével, illetve akik hitelt vesznek fel a saját nevükre, lévén a gyes vagy gyed miatt kimutatható az állandó jövedelmük – ez is elhangzott a Provident keddi sajtótájékoztatóján, ahol egy nagyon fontos témáról, a magyarok pénzügyi helyzetéről, tudatosságáról, magabiztosságáról esett szó, településtípusokra és nemekre bontva.
Személyes pénzügyek Mi történik itt? Lakáshitelekben dúskál Magyarország
Privátbankár.hu | 2024. július 17. 14:55
Hatalmas növekedést mutat a magyar lakáshitelpiac 2024 első felében. A Bankmonitor szakértőinek becslése szerint júniusban a szerződések volumene átlépte a 130 milliárd forintot és ezzel az első félévi lakáshitel volumen már közel 10 százalékkal meg is haladja a 2023. év egészében felvett lakáshitelek összegét.
Személyes pénzügyek Nem is gondolná, mennyivel olcsóbb lehetne a devizaváltás és -utalás!
Csabai Károly | 2024. július 14. 13:13
Mindössze el kéne fogadni a már hosszú évek óta Magyarországon is jelenlévő fintech cég, a Wise javaslatát, ami azt célozza, hogy a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók ügyfeleinek csak tavaly 30 milliárd euró értékben felszámított rejtett költségek eltűnjenek. Magali Van Bulckkal, a Wise EMEA régiójának szabályozásért és kommunikációs stratégiáért felelős igazgatójával a cég londoni központjában beszélgettünk.
Személyes pénzügyek Még hogy pénzromlás! Van egy réteg, amely elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Csabai Károly | 2024. július 11. 05:44
A legalább 20 millió forintjukat, de az esetek többségében ennek a többszörösét profikra bízó honfitársaink összvagyona közel 18 százalékos éves növekedés eredményeként átlépett egy lélektani határt, június végén már 10 ezer milliárd forint fölé került. Ez az összeg közel 60 ezer számlán fial, 5 százalékkal többön, mint egy évvel korábban, ami jelzi, hogy folyamatosan nő azok tábora, akik még a vad infláció közepette is képesek gyarapodni. Egyéb érdekességek is kiderülnek lapunk félévente elkészített friss felméréséből, a Privátbanki Körképből.
Személyes pénzügyek Belemászik a pénztárcákba az MI: hallgatna-e rá pénzkérdésekben?
Buksza blog | 2024. július 10. 15:02
A vagyonkezelés alapvetően egy tanácsadói üzletág, amelyben a szakértők javaslatokat tesznek a befektetési döntésekre azoknak, akik hallgatnak rájuk. Ezt a munkát elvileg az MI is elvégezhetné.
Személyes pénzügyek Egyre jobb buli önkéntes nyugdíjpénztári tagnak lenni
Privátbankár.hu | 2024. július 4. 10:53
Csökkentek a díjterhelési mutatók, a magas hozamok miatti sikerdíjak mellett is csak alig nőttek a költségek.
Személyes pénzügyek Nyugalmasabb időszak jön a babavárónál
Privátbankár.hu | 2024. június 29. 14:01
Véget érhet az elmúlt éveket jellemző nagy kilengések időszaka a babaváró hitelnél: 2024. első négy hónapjában havi kétezer szerződés környékén stabilizálódott a kereslet, és ha nem jön a képbe újabb jogszabályváltozás, nagyjából erre a szintre állhat be a piac. A támogatott konstrukció súlya viszont az előttünk álló években már csökkenhet a lakossági piacon.
Személyes pénzügyek Üzentek Matolcsy Györgyék a pórul járt Apple Pay-ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 16:19
Minden károsultnak visszajár a jóvá nem hagyott tranzakciók összege.
Személyes pénzügyek Ön Apple Pay-ügyfél? Akkor még mindig retteghet!
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 14:06
Szerda estétől a rendszer szabálytalan működése miatt számos ügyfél bankszámláiról százezrek tűntek el.
Személyes pénzügyek Strandlabdát az OTP-től? - a bank online piactere, a fizz.hu élesre vált
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 12:57
Az eddig tesztüzemben működő oldal a nagybank segítségével vezető szerepre törne. Magyar nyelvű ügyfélszolgálatot, és áruhitelt is kínálnak. Bíznak a banki háttér meggyőző erejében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG