Hálapénzből is sokféle létezik, állítja Kincses Gyula, volt egészségügyi államtitkár. Van, amely borravalóként szolgál, de olyan is van, amely védelmi jellegű. A szakember visszahozná a vizitdíjat és a kiskasszákat. A teljes interjú ITT olvasható el. |
Az egészségügyi kiadások több mint negyedét zsebből fizetik a magyarok - írja keddi cikkében a Világgazdaság az OECD Egészségügyi körkép 2013-as kiadványára hivatkozva.
A 2011-es adatokat feldolgozó tanulmány szerint Magyarország ezzel felette van az OECD-országok 20 százalékos átlagának. A lakossági közvetlen hozzájárulás aránya például Norvégiában és Franciaországban jóval alacsonyabb, 10 százaléknál is kisebb, Chilében, Koreában és Mexikóban viszont a 35 százalékot is meghaladja.
Napi 90 millió zsebbe
Magyarországon a betegek által fizetett hozzájárulásokhoz számolták a máshol nem ismert hálapénzt, amelyet a GKI Gazdaságkutató tavaly ősszel 34 milliárd forintra becsült (ez az összeget elosztva 365 nappal 93 millió 150 ezer 685 forintos átlagot kapunk).
Az OECD megállapítása szerint Magyarországon az egészségügyre fordított kiadások viszonylag magas hányadát, 36,8 százalékát teszik ki a gyógyszerköltségek, a kórházak működtetésére a kiadások mintegy 30 százalékát, az időskori tartós ellátást biztosító intézmények fejlesztésére pedig kevesebb mint 3 százalékát fordították 2011-ben.
Az egészségügyre fordított állami és egészségbiztosítói kiadások 2011-ben a GDP 7,88 százalékát tették ki, míg az OECD országaiban átlagban meghaladták a 9,48 százalékot - ismerteti a Világgazdaság.