Jennifer Zeng a Kínai Népköztársaság Államtanácsának Fejlesztési Kutatóközpontjának volt a kutatója. Jelenleg az Egyesült Államokban él és kiterjedt kapcsolatrendszerét felhasználva oknyomozó írásokat tesz közzé a kínai rezsim nem-nyilvános lépéseiről. Azt, hogy ezeket a legbelső értesüléseket esetleg az amerikai (katonai) hírszerzés szivárogtatja-e ki Zeng számára, azt nem tudhatjuk.
Október végén közzétett írásában nem kevesebbet állított, minthogy Kínai Kommunista Párt (KKP) vezetése már hónapokkal korábban arra a meggyőződésre jutott, miszerint Donald Trump fogja megnyerni az amerikai elnökválasztást. Zeng értesülései szerint ennek az eredménynek a bekövetkeztére számítva a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) kidolgozott egy stratégiai dokumentumot, amelyben három főbb válaszintézkedést javasol.
A stratégiai agytröszt
Ezt az elgondolkodtató jelentést állítólag egy speciális kínai katonai agytröszt készítette el aprólékosan, egyesítve a PLA vezérkari főosztályának, a Nemzeti Védelmi Egyetemnek és a Külügyminisztériumnak a szakértőit.
A szeptemberben benyújtott dokumentumot közvetlenül a Központi Katonai Bizottság és maga Hszi Csin-ping is megkapta. A dokumentum azokat a lehetséges geopolitikai átalakulásokat vizsgálja, amelyek Trump győzelme esetén bekövetkezhetnek.
Miután elolvasta, Hszi Csin-ping elrendelte, hogy ezt a jelentést terjesszék a tartományi katonai körzetek parancsnokai között. Zeng szerint ezért is beszélt nemrégiben, a KKP október 1-jei, úgynevezett nemzeti ünnepi bankettjén Hszi elnök arról, hogy fel kell készülni a kemény kihívásokra.
Várható geopolitikai változások
A katonai agytröszt előrejelzése szerint Trump újraválasztása jelentős változásokat hoz a világpolitikában, ahol a kezdeti hangsúly az orosz-ukrán konfliktuson lesz. Trump befolyása alatt az Egyesült Államok arra ösztönözheti Ukrajnát, hogy az ellenségeskedések beszüntetéséért cserébe területi engedményeket tartalmazó békemegállapodást fogadjon el. Ennek mozgatórugója lehet az amerikai támogatás jelentős csökkentése.
USA-Oroszország dinamika
A konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A jelentés szerint ez tükrözné az Európával és a NATO-val való integrációra irányuló korábbi orosz törekvéseket.
Győzelem az USA és az Egyesült Királyság számára
A kínai katonai agytröszt jelentése szerint Oroszország és a Nyugat kapcsolatainak megromlása az amerikai és a brit nemzetközi diplomácia győzelmét jelentette. Az Obama-korszaktól a Biden-korszakig a demokrata kormányok történelmi lehetőségeket ragadtak meg Oroszország átfogó gyengítésére. Oroszországot harmadrangú országgá degradálták, és teljesen kizárták a nagyhatalmak klubjából.
Globális hullámok
Adott esetben Oroszország elcsábítása aztán csökkentheti Irán és az Ellenállás Tengelye befolyását a Közel-Keleten. Ez az USA szilárd szövetségese, Izrael stratégiai pozíciójának erősödését eredményezné, lehetővé téve ezáltal az USA számára, hogy katonai fókuszát az ázsiai-csendes-óceáni térség felé fordítsa, különösen Tajvan és a Dél-kínai-tenger tekintetében.
A kedvezőtlen változásoknak időre van szükségük, hogy bekövetkezzenek
A kínai katonai agytröszt jelentése azt jósolja, hogy ha az USA és Oroszország közötti kapcsolatok javulnak, miután Trump ismét elnök lesz, az jelentős akadályokat gördíthet a KKP elé a tajvani kérdésben. Ez potenciálisan stratégiailag kedvezőtlen helyzetbe hozhatja Kínát. Az idő nem lesz a KKP barátja Tajvant illetően – sugallja a jelentés.
A dokumentum szerint azonban még ha az amerikai-orosz kapcsolatok javulnak is, és fokozatosan stratégiai partnerséggé alakulnak, a nemzetközi geopolitikában bekövetkező összes ilyen jelentős változáshoz időre lesz szükség. Ezek nem történhetnek meg egyik napról a másikra.
Ezért a tajvani kérdés megoldására a KKP által meghatározott 2025-2027-es időszak továbbra is helyes és hatékony. Ugyanakkor minden erőfeszítést meg kell tenni annak érdekében, hogy megragadják ezt a lehetőséget.
A KKP katonai ajánlásai
E potenciális változások fényében a dokumentum három stratégiai ajánlást fogalmaz meg:
1. Oroszország támogatásának fokozása
A PLA az Oroszországnak nyújtott katonai és politikai támogatás fokozását tanácsolja. Ez magában foglalja az észak-koreai különleges erők bevetésének titkos segítését olyan területeken, mint Kurszk. A cél az, hogy stratégiai előnyökre tegyenek szert az amerikai politika bármilyen változása előtt. Minél nagyobbak Oroszország követelései, annál nehezebb lesz tűzszüneti megállapodást elérni.
2. Közel-keleti stratégia
Az agytröszt az Ellenállás Tengelye támogatásának fokozását javasolja, hogy az amerikai katonai erőforrásokat a Közel-Keleten tartsák. Ezáltal korlátozná Amerika képességét, hogy más frontokra forduljon.
3. Felkészülés Tajvanra
A jelentés sürgeti a katonai, gazdasági és politikai felkészültség felgyorsítását a Tajvan elleni esetleges hadműveletekre. Célja a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználása, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Ellenkező esetben a „tajvani kérdés megoldása” rendkívül hátrányossá válna.
A szakértő meglátásai
Zeng idézi Kevin Rudd volt ausztrál miniszterelnök – és jelenleg Ausztrália washingtoni nagykövete – „Hogyan alakítja Hszi elnök marxista nacionalizmusa Kínát és a világot?” című könyvét. Rudd úgy véli, hogy Hszi ideológiai befolyása alatt a KKP által a globális rendszerre jelentett fenyegetés eszkalálódik. A Tajvanért folytatott háború kockázata is Hszi idején a legmagasabb.
Rudd szerint Hszi ideológiai világnézete a nacionalista önbizalom új szintjét mutatja Kína jövőjét illetően, amely Kína történelmi és civilizációs erősségeiből ered, de amelyet a történelmi determinizmus marxista-leninista koncepciója és az a meggyőződés erősít, hogy a történelem folyamata most határozottan Kína oldalán áll.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)