6p

A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.

Jennifer Zeng a Kínai Népköztársaság Államtanácsának Fejlesztési Kutatóközpontjának volt a kutatója. Jelenleg az Egyesült Államokban él és kiterjedt kapcsolatrendszerét felhasználva oknyomozó írásokat tesz közzé a kínai rezsim nem-nyilvános lépéseiről. Azt, hogy ezeket a legbelső értesüléseket esetleg az amerikai (katonai) hírszerzés szivárogtatja-e ki Zeng számára, azt nem tudhatjuk. 

Október végén közzétett írásában nem kevesebbet állított, minthogy Kínai Kommunista Párt (KKP) vezetése már hónapokkal korábban arra a meggyőződésre jutott, miszerint Donald Trump fogja megnyerni az amerikai elnökválasztást. Zeng értesülései szerint ennek az eredménynek a bekövetkeztére számítva a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) kidolgozott egy stratégiai dokumentumot, amelyben három főbb válaszintézkedést javasol.

A stratégiai agytröszt

Ezt az elgondolkodtató jelentést állítólag egy speciális kínai katonai agytröszt készítette el aprólékosan, egyesítve a PLA vezérkari főosztályának, a Nemzeti Védelmi Egyetemnek és a Külügyminisztériumnak a szakértőit. 

A szeptemberben benyújtott dokumentumot közvetlenül a Központi Katonai Bizottság és maga Hszi Csin-ping is megkapta. A dokumentum azokat a lehetséges geopolitikai átalakulásokat vizsgálja, amelyek Trump győzelme esetén bekövetkezhetnek.

Kiszivárgott stratégia
Kiszivárgott stratégia
Fotó: Depositphotos

Miután elolvasta, Hszi Csin-ping elrendelte, hogy ezt a jelentést terjesszék a tartományi katonai körzetek parancsnokai között. Zeng szerint ezért is beszélt nemrégiben, a KKP október 1-jei, úgynevezett nemzeti ünnepi bankettjén Hszi elnök arról, hogy fel kell készülni a kemény kihívásokra.

Várható geopolitikai változások

A katonai agytröszt előrejelzése szerint Trump újraválasztása jelentős változásokat hoz a világpolitikában, ahol a kezdeti hangsúly az orosz-ukrán konfliktuson lesz. Trump befolyása alatt az Egyesült Államok arra ösztönözheti Ukrajnát, hogy az ellenségeskedések beszüntetéséért cserébe területi engedményeket tartalmazó békemegállapodást fogadjon el. Ennek mozgatórugója lehet az amerikai támogatás jelentős csökkentése.

USA-Oroszország dinamika

A konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A jelentés szerint ez tükrözné az Európával és a NATO-val való integrációra irányuló korábbi orosz törekvéseket.

Győzelem az USA és az Egyesült Királyság számára

A kínai katonai agytröszt jelentése szerint Oroszország és a Nyugat kapcsolatainak megromlása az amerikai és a brit nemzetközi diplomácia győzelmét jelentette. Az Obama-korszaktól a Biden-korszakig a demokrata kormányok történelmi lehetőségeket ragadtak meg Oroszország átfogó gyengítésére. Oroszországot harmadrangú országgá degradálták, és teljesen kizárták a nagyhatalmak klubjából.

Globális hullámok

Adott esetben Oroszország elcsábítása aztán csökkentheti Irán és az Ellenállás Tengelye befolyását a Közel-Keleten. Ez az USA szilárd szövetségese, Izrael stratégiai pozíciójának erősödését eredményezné, lehetővé téve ezáltal az USA számára, hogy katonai fókuszát az ázsiai-csendes-óceáni térség felé fordítsa, különösen Tajvan és a Dél-kínai-tenger tekintetében.

A kedvezőtlen változásoknak időre van szükségük, hogy bekövetkezzenek

A kínai katonai agytröszt jelentése azt jósolja, hogy ha az USA és Oroszország közötti kapcsolatok javulnak, miután Trump ismét elnök lesz, az jelentős akadályokat gördíthet a KKP elé a tajvani kérdésben. Ez potenciálisan stratégiailag kedvezőtlen helyzetbe hozhatja Kínát. Az idő nem lesz a KKP barátja Tajvant illetően – sugallja a jelentés.

A dokumentum szerint azonban még ha az amerikai-orosz kapcsolatok javulnak is, és fokozatosan stratégiai partnerséggé alakulnak, a nemzetközi geopolitikában bekövetkező összes ilyen jelentős változáshoz időre lesz szükség. Ezek nem történhetnek meg egyik napról a másikra.

Ezért a tajvani kérdés megoldására a KKP által meghatározott 2025-2027-es időszak továbbra is helyes és hatékony. Ugyanakkor minden erőfeszítést meg kell tenni annak érdekében, hogy megragadják ezt a lehetőséget.

A KKP katonai ajánlásai

E potenciális változások fényében a dokumentum három stratégiai ajánlást fogalmaz meg:

1. Oroszország támogatásának fokozása

A PLA az Oroszországnak nyújtott katonai és politikai támogatás fokozását tanácsolja. Ez magában foglalja az észak-koreai különleges erők bevetésének titkos segítését olyan területeken, mint Kurszk. A cél az, hogy stratégiai előnyökre tegyenek szert az amerikai politika bármilyen változása előtt. Minél nagyobbak Oroszország követelései, annál nehezebb lesz tűzszüneti megállapodást elérni.

2. Közel-keleti stratégia

Az agytröszt az Ellenállás Tengelye támogatásának fokozását javasolja, hogy az amerikai katonai erőforrásokat a Közel-Keleten tartsák. Ezáltal korlátozná Amerika képességét, hogy más frontokra forduljon.

3. Felkészülés Tajvanra

A jelentés sürgeti a katonai, gazdasági és politikai felkészültség felgyorsítását a Tajvan elleni esetleges hadműveletekre. Célja a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználása, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Ellenkező esetben a „tajvani kérdés megoldása” rendkívül hátrányossá válna.

A szakértő meglátásai

Zeng idézi Kevin Rudd volt ausztrál miniszterelnök – és jelenleg Ausztrália washingtoni nagykövete – „Hogyan alakítja Hszi elnök marxista nacionalizmusa Kínát és a világot?” című könyvét. Rudd úgy véli, hogy Hszi ideológiai befolyása alatt a KKP által a globális rendszerre jelentett fenyegetés eszkalálódik. A Tajvanért folytatott háború kockázata is Hszi idején a legmagasabb.

Rudd szerint Hszi ideológiai világnézete a nacionalista önbizalom új szintjét mutatja Kína jövőjét illetően, amely Kína történelmi és civilizációs erősségeiből ered, de amelyet a történelmi determinizmus marxista-leninista koncepciója és az a meggyőződés erősít, hogy a történelem folyamata most határozottan Kína oldalán áll.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
Szubjektív Orbán Viktor minden szabályt felrúg, bekapja végre a csalit Magyar Péter? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Vég Márton | 2025. április 4. 18:46
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Szubjektív Netanjahu Budapesten: miért több mint problémás ez a diplomáciai vizit?
Wéber Balázs | 2025. április 1. 18:46
Benjamin Netanjahut a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi, országát nemzetközi emberi jogi szervezetek népirtással vádolják, a hágai Nemzetközi Bíróság pedig szintén népirtás gyanújával vizsgálódik ellene a gázai háborúval kapcsolatban. A magyar kormányfő mégis hivatalos látogatáson fogadja az izraeli kormányfőt, egyedüliként az EU-ban. Nagyító alatt ezúttal egy több mint problémás vizit. 
Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
Szubjektív „Minden úgy történik, ahogy akarják. És ennyi” — az utca embere Ukrajna EU-s tagságáról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. március 29. 10:59
Orbán Viktor kormányfő véleménynyilvánító népszavazást kezdeményezett Ukrajna európai uniós tagságáról. Magyar Péter hasonló kezdeményezéssel állt elő, a DK pedig ugyanezzel a kérdéssel az Országos Választási Bizottsághoz fordult. Járókelők véleményét kérdeztük szavazási szándékukról, és arról, hogy szívesen látnák-e Ukrajnát az EU-ban.
Szubjektív A gyűrű legendája – varázslatos sóváros a föld mélyén
Elek Lenke | 2025. március 29. 05:49
Hatalmas termek, impozáns csillárok, kápolnák, múzeum – mindez a föld gyomrában. Amikor először látogattam ide, még a bányászok által használt, egyszerű nyitott felvonókkal szállítottak bennünket a mélybe. Egy legenda szerint a helynek magyar kötődése is van. A Világjáró e heti állomása: Wieliczka.
Szubjektív Lázár János beleszállt Orbán Viktor egyik fő bizalmasába – szakad a Fidesz? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Wéber Balázs | 2025. március 28. 20:18
Poloskák után kullancsok – Lázár János miniszter feltűnően kihívó hangnemben bírálta a NER-es „luxizókat”, „dőzsölőket”, jachtozókat” egy csütörtöki lakossági fórumon, és eközben nem félt kiejteni a miniszterelnök talán legbefolyásosabb bizalmasának, Mészáros Lőrincnek a nevét sem. Megtörténhet-e az elképzelhetetlen, azaz szétszakadhat-e a Tisza Párt által szorongatott kormánypárt egy évvel a választások előtt? Vagy ez is csak figyelemelterelés, és valójában minden úgy történik, ahogy azt Rogán Antal kitalálta?
Szubjektív Nem nyomja le az inflációt ez a kommunista módszer — az utca embere az árrésstopról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. március 27. 19:12
A kormány az alapvető élelmiszerekre árésstopot vezetett be a kiskereskedelmi láncok számára. Járókelőket kérdeztünk, hogy ez hogyan érint őket, és szerintük a kormány képes lesz-e az élelmiszerek kiugró áremelkedésének letörésére.
Szubjektív A bázeli harangok és a böjti karnevál
Bózsó Péter | 2025. március 22. 06:01
A svájci nagyváros farsangi hagyománya a hamvazószerda utáni hétre esik. Idén egy rövid időre belepillanthattunk, és megnéztük a katedrálist is, amely egyszer egy különös eseménynek is helyt adott. A Világjáró e heti állomása: Bázel.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG