6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.

Jennifer Zeng a Kínai Népköztársaság Államtanácsának Fejlesztési Kutatóközpontjának volt a kutatója. Jelenleg az Egyesült Államokban él és kiterjedt kapcsolatrendszerét felhasználva oknyomozó írásokat tesz közzé a kínai rezsim nem-nyilvános lépéseiről. Azt, hogy ezeket a legbelső értesüléseket esetleg az amerikai (katonai) hírszerzés szivárogtatja-e ki Zeng számára, azt nem tudhatjuk. 

Október végén közzétett írásában nem kevesebbet állított, minthogy Kínai Kommunista Párt (KKP) vezetése már hónapokkal korábban arra a meggyőződésre jutott, miszerint Donald Trump fogja megnyerni az amerikai elnökválasztást. Zeng értesülései szerint ennek az eredménynek a bekövetkeztére számítva a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) kidolgozott egy stratégiai dokumentumot, amelyben három főbb válaszintézkedést javasol.

A stratégiai agytröszt

Ezt az elgondolkodtató jelentést állítólag egy speciális kínai katonai agytröszt készítette el aprólékosan, egyesítve a PLA vezérkari főosztályának, a Nemzeti Védelmi Egyetemnek és a Külügyminisztériumnak a szakértőit. 

A szeptemberben benyújtott dokumentumot közvetlenül a Központi Katonai Bizottság és maga Hszi Csin-ping is megkapta. A dokumentum azokat a lehetséges geopolitikai átalakulásokat vizsgálja, amelyek Trump győzelme esetén bekövetkezhetnek.

Kiszivárgott stratégia
Kiszivárgott stratégia
Fotó: Depositphotos

Miután elolvasta, Hszi Csin-ping elrendelte, hogy ezt a jelentést terjesszék a tartományi katonai körzetek parancsnokai között. Zeng szerint ezért is beszélt nemrégiben, a KKP október 1-jei, úgynevezett nemzeti ünnepi bankettjén Hszi elnök arról, hogy fel kell készülni a kemény kihívásokra.

Várható geopolitikai változások

A katonai agytröszt előrejelzése szerint Trump újraválasztása jelentős változásokat hoz a világpolitikában, ahol a kezdeti hangsúly az orosz-ukrán konfliktuson lesz. Trump befolyása alatt az Egyesült Államok arra ösztönözheti Ukrajnát, hogy az ellenségeskedések beszüntetéséért cserébe területi engedményeket tartalmazó békemegállapodást fogadjon el. Ennek mozgatórugója lehet az amerikai támogatás jelentős csökkentése.

USA-Oroszország dinamika

A konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A jelentés szerint ez tükrözné az Európával és a NATO-val való integrációra irányuló korábbi orosz törekvéseket.

Győzelem az USA és az Egyesült Királyság számára

A kínai katonai agytröszt jelentése szerint Oroszország és a Nyugat kapcsolatainak megromlása az amerikai és a brit nemzetközi diplomácia győzelmét jelentette. Az Obama-korszaktól a Biden-korszakig a demokrata kormányok történelmi lehetőségeket ragadtak meg Oroszország átfogó gyengítésére. Oroszországot harmadrangú országgá degradálták, és teljesen kizárták a nagyhatalmak klubjából.

Globális hullámok

Adott esetben Oroszország elcsábítása aztán csökkentheti Irán és az Ellenállás Tengelye befolyását a Közel-Keleten. Ez az USA szilárd szövetségese, Izrael stratégiai pozíciójának erősödését eredményezné, lehetővé téve ezáltal az USA számára, hogy katonai fókuszát az ázsiai-csendes-óceáni térség felé fordítsa, különösen Tajvan és a Dél-kínai-tenger tekintetében.

A kedvezőtlen változásoknak időre van szükségük, hogy bekövetkezzenek

A kínai katonai agytröszt jelentése azt jósolja, hogy ha az USA és Oroszország közötti kapcsolatok javulnak, miután Trump ismét elnök lesz, az jelentős akadályokat gördíthet a KKP elé a tajvani kérdésben. Ez potenciálisan stratégiailag kedvezőtlen helyzetbe hozhatja Kínát. Az idő nem lesz a KKP barátja Tajvant illetően – sugallja a jelentés.

A dokumentum szerint azonban még ha az amerikai-orosz kapcsolatok javulnak is, és fokozatosan stratégiai partnerséggé alakulnak, a nemzetközi geopolitikában bekövetkező összes ilyen jelentős változáshoz időre lesz szükség. Ezek nem történhetnek meg egyik napról a másikra.

Ezért a tajvani kérdés megoldására a KKP által meghatározott 2025-2027-es időszak továbbra is helyes és hatékony. Ugyanakkor minden erőfeszítést meg kell tenni annak érdekében, hogy megragadják ezt a lehetőséget.

A KKP katonai ajánlásai

E potenciális változások fényében a dokumentum három stratégiai ajánlást fogalmaz meg:

1. Oroszország támogatásának fokozása

A PLA az Oroszországnak nyújtott katonai és politikai támogatás fokozását tanácsolja. Ez magában foglalja az észak-koreai különleges erők bevetésének titkos segítését olyan területeken, mint Kurszk. A cél az, hogy stratégiai előnyökre tegyenek szert az amerikai politika bármilyen változása előtt. Minél nagyobbak Oroszország követelései, annál nehezebb lesz tűzszüneti megállapodást elérni.

2. Közel-keleti stratégia

Az agytröszt az Ellenállás Tengelye támogatásának fokozását javasolja, hogy az amerikai katonai erőforrásokat a Közel-Keleten tartsák. Ezáltal korlátozná Amerika képességét, hogy más frontokra forduljon.

3. Felkészülés Tajvanra

A jelentés sürgeti a katonai, gazdasági és politikai felkészültség felgyorsítását a Tajvan elleni esetleges hadműveletekre. Célja a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználása, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Ellenkező esetben a „tajvani kérdés megoldása” rendkívül hátrányossá válna.

A szakértő meglátásai

Zeng idézi Kevin Rudd volt ausztrál miniszterelnök – és jelenleg Ausztrália washingtoni nagykövete – „Hogyan alakítja Hszi elnök marxista nacionalizmusa Kínát és a világot?” című könyvét. Rudd úgy véli, hogy Hszi ideológiai befolyása alatt a KKP által a globális rendszerre jelentett fenyegetés eszkalálódik. A Tajvanért folytatott háború kockázata is Hszi idején a legmagasabb.

Rudd szerint Hszi ideológiai világnézete a nacionalista önbizalom új szintjét mutatja Kína jövőjét illetően, amely Kína történelmi és civilizációs erősségeiből ered, de amelyet a történelmi determinizmus marxista-leninista koncepciója és az a meggyőződés erősít, hogy a történelem folyamata most határozottan Kína oldalán áll.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
Szubjektív „Bemondta az all-int az Orbán-kormány Rogán Antal ügyében” – mi lesz, ha nem jön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 09:59
Formaságként kezeli a magyar kormány, hogy Rogán Antal lekerül a szankciós listáról Trump beiktatása után. De tényleg így lesz? És mi van akkor, ha mégsem?
Szubjektív Nem egyéjszakás kaland: az életigenlők ideális búvóhelye Belgrád
László Éva Lilla | 2025. január 11. 05:46
Van egy város, ahol a graffitikkel megszórt házfalak, a pljeszkavicát és sljivovicát bőségesen kínáló éttermek és a szétesés határán álló villamosok mellett remekül megférnek a tágas luxusüzletek, az interaktív múzeumok és a folyóparti romantika. A Világjáró a sokszínű és pezsgő Belgrádban nézett szét. 
Szubjektív Akkora bajban vannak Orbán Viktorék, hogy még a WC-ket is kipucolják? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Litván Dániel | 2025. január 10. 18:31
Orbán Viktor Indiáig ment kikapcsolódni, de onnan is magyarázkodnia kellett. Miért pont Rogán Antalra lőttek az amerikaiak, és mi sülhet ki ebből? Lázár János bevédte minisztertársát, de egy kicsit talán örül a fejleményeknek? Eredmény az 2025-ben, ha a MÁV állomásain és vonatain el lehet menni WC-re? Ezekről és más témákról is beszélgettek munkatársaink, Gáspár András, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív A nagy Orbán Viktor-rejtély – komoly változások előszele lehet az indiai út?
Wéber Balázs | 2025. január 6. 18:34
Miközben az ukrajnai háború kritikus szakaszánál tart, Magyarország 400 milliárd forintnyi uniós pénzt veszített, a Fideszt pedig a közvélemény-kutatásokban már ledöntötték a trónról, az ország miniszterelnöke, egyben a kormánypárt elnöke két hét szabadságra ment. Tényleg csak pihenni akart, vagy teljesen más ok áll a háttérben? Van egy olyan érzésem, hogy lehetnek még nagyobb meglepetések is az idei évben. Jegyzet.
Szubjektív Téli séta Helsinkiben, pipacsok között
Elek Lenke | 2025. január 4. 05:46
Óriási fenyők, kristálytiszta tavak, rénszarvasok, síelés, túrázás. A 190 ezer sziget közötti hajókirándulások hangulata, kirándulás Rovaniemibe, vodkaivás és szaunázás Lappföldön – ez mind Finnország. De a fehér éjszakák és a sarki fény birodalma másféle élményt is nyújt – ezt idézzük fel az e heti Világjáróban.
Szubjektív Megbicsaklott a Fidesz-gépezet, előrehozott választások jönnek? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 3. 18:46
Orbán Viktor rémgyenge évvégi sajtótájékoztatója, Sulyok Tamás elmaradt újévi beszéde, Lázár János éles kritikája saját pártjával szemben – úgy tűnik, hogy valóban komoly zavarok vannak a Fidesz hatalmi gépezetében. A jelek szerint már akkora a baj, hogy a kormánypárt kommunikációs igazgatója újévkor lényegében megfenyegette a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét: „Megtalállak még.”
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG