6p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.

Jennifer Zeng a Kínai Népköztársaság Államtanácsának Fejlesztési Kutatóközpontjának volt a kutatója. Jelenleg az Egyesült Államokban él és kiterjedt kapcsolatrendszerét felhasználva oknyomozó írásokat tesz közzé a kínai rezsim nem-nyilvános lépéseiről. Azt, hogy ezeket a legbelső értesüléseket esetleg az amerikai (katonai) hírszerzés szivárogtatja-e ki Zeng számára, azt nem tudhatjuk. 

Október végén közzétett írásában nem kevesebbet állított, minthogy Kínai Kommunista Párt (KKP) vezetése már hónapokkal korábban arra a meggyőződésre jutott, miszerint Donald Trump fogja megnyerni az amerikai elnökválasztást. Zeng értesülései szerint ennek az eredménynek a bekövetkeztére számítva a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) kidolgozott egy stratégiai dokumentumot, amelyben három főbb válaszintézkedést javasol.

A stratégiai agytröszt

Ezt az elgondolkodtató jelentést állítólag egy speciális kínai katonai agytröszt készítette el aprólékosan, egyesítve a PLA vezérkari főosztályának, a Nemzeti Védelmi Egyetemnek és a Külügyminisztériumnak a szakértőit. 

A szeptemberben benyújtott dokumentumot közvetlenül a Központi Katonai Bizottság és maga Hszi Csin-ping is megkapta. A dokumentum azokat a lehetséges geopolitikai átalakulásokat vizsgálja, amelyek Trump győzelme esetén bekövetkezhetnek.

Kiszivárgott stratégia
Kiszivárgott stratégia
Fotó: Depositphotos

Miután elolvasta, Hszi Csin-ping elrendelte, hogy ezt a jelentést terjesszék a tartományi katonai körzetek parancsnokai között. Zeng szerint ezért is beszélt nemrégiben, a KKP október 1-jei, úgynevezett nemzeti ünnepi bankettjén Hszi elnök arról, hogy fel kell készülni a kemény kihívásokra.

Várható geopolitikai változások

A katonai agytröszt előrejelzése szerint Trump újraválasztása jelentős változásokat hoz a világpolitikában, ahol a kezdeti hangsúly az orosz-ukrán konfliktuson lesz. Trump befolyása alatt az Egyesült Államok arra ösztönözheti Ukrajnát, hogy az ellenségeskedések beszüntetéséért cserébe területi engedményeket tartalmazó békemegállapodást fogadjon el. Ennek mozgatórugója lehet az amerikai támogatás jelentős csökkentése.

USA-Oroszország dinamika

A konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A jelentés szerint ez tükrözné az Európával és a NATO-val való integrációra irányuló korábbi orosz törekvéseket.

Győzelem az USA és az Egyesült Királyság számára

A kínai katonai agytröszt jelentése szerint Oroszország és a Nyugat kapcsolatainak megromlása az amerikai és a brit nemzetközi diplomácia győzelmét jelentette. Az Obama-korszaktól a Biden-korszakig a demokrata kormányok történelmi lehetőségeket ragadtak meg Oroszország átfogó gyengítésére. Oroszországot harmadrangú országgá degradálták, és teljesen kizárták a nagyhatalmak klubjából.

Globális hullámok

Adott esetben Oroszország elcsábítása aztán csökkentheti Irán és az Ellenállás Tengelye befolyását a Közel-Keleten. Ez az USA szilárd szövetségese, Izrael stratégiai pozíciójának erősödését eredményezné, lehetővé téve ezáltal az USA számára, hogy katonai fókuszát az ázsiai-csendes-óceáni térség felé fordítsa, különösen Tajvan és a Dél-kínai-tenger tekintetében.

A kedvezőtlen változásoknak időre van szükségük, hogy bekövetkezzenek

A kínai katonai agytröszt jelentése azt jósolja, hogy ha az USA és Oroszország közötti kapcsolatok javulnak, miután Trump ismét elnök lesz, az jelentős akadályokat gördíthet a KKP elé a tajvani kérdésben. Ez potenciálisan stratégiailag kedvezőtlen helyzetbe hozhatja Kínát. Az idő nem lesz a KKP barátja Tajvant illetően – sugallja a jelentés.

A dokumentum szerint azonban még ha az amerikai-orosz kapcsolatok javulnak is, és fokozatosan stratégiai partnerséggé alakulnak, a nemzetközi geopolitikában bekövetkező összes ilyen jelentős változáshoz időre lesz szükség. Ezek nem történhetnek meg egyik napról a másikra.

Ezért a tajvani kérdés megoldására a KKP által meghatározott 2025-2027-es időszak továbbra is helyes és hatékony. Ugyanakkor minden erőfeszítést meg kell tenni annak érdekében, hogy megragadják ezt a lehetőséget.

A KKP katonai ajánlásai

E potenciális változások fényében a dokumentum három stratégiai ajánlást fogalmaz meg:

1. Oroszország támogatásának fokozása

A PLA az Oroszországnak nyújtott katonai és politikai támogatás fokozását tanácsolja. Ez magában foglalja az észak-koreai különleges erők bevetésének titkos segítését olyan területeken, mint Kurszk. A cél az, hogy stratégiai előnyökre tegyenek szert az amerikai politika bármilyen változása előtt. Minél nagyobbak Oroszország követelései, annál nehezebb lesz tűzszüneti megállapodást elérni.

2. Közel-keleti stratégia

Az agytröszt az Ellenállás Tengelye támogatásának fokozását javasolja, hogy az amerikai katonai erőforrásokat a Közel-Keleten tartsák. Ezáltal korlátozná Amerika képességét, hogy más frontokra forduljon.

3. Felkészülés Tajvanra

A jelentés sürgeti a katonai, gazdasági és politikai felkészültség felgyorsítását a Tajvan elleni esetleges hadműveletekre. Célja a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználása, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Ellenkező esetben a „tajvani kérdés megoldása” rendkívül hátrányossá válna.

A szakértő meglátásai

Zeng idézi Kevin Rudd volt ausztrál miniszterelnök – és jelenleg Ausztrália washingtoni nagykövete – „Hogyan alakítja Hszi elnök marxista nacionalizmusa Kínát és a világot?” című könyvét. Rudd úgy véli, hogy Hszi ideológiai befolyása alatt a KKP által a globális rendszerre jelentett fenyegetés eszkalálódik. A Tajvanért folytatott háború kockázata is Hszi idején a legmagasabb.

Rudd szerint Hszi ideológiai világnézete a nacionalista önbizalom új szintjét mutatja Kína jövőjét illetően, amely Kína történelmi és civilizációs erősségeiből ered, de amelyet a történelmi determinizmus marxista-leninista koncepciója és az a meggyőződés erősít, hogy a történelem folyamata most határozottan Kína oldalán áll.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
Szubjektív Rémálomra ébredt az Orbán-kormány, egyre közelebb a bukás? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Izsó Márton – Juhász Gábor – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 1. 17:35
Recesszióba csúszó gazdaság, két éves mélypontra gyengülő forint, tovább erősödő Tisza Párt, súlyosbodó uniós elszigetelődés – itthon és külföldön, gazdaságilag és politikailag is egyre szorultabb helyzetbe kerül a magyar kormány. Összeomlás persze nincs, de míg egy évvel ezelőtt rendíthetetlennek tűnt a hatalom, ma már reális lehetőségnek tűnik a váltás – már Budapest baloldali főpolgármestere is azt mondja, hogy örülne egy Tisza-kormánynak.
Szubjektív Mi történik éjszaka az arab sivatagban?
Kollár Dóra | 2024. október 26. 05:37
Az Egyesült Arab Emírségek a legtöbbek fejében egy aprócska országként él, amely alig nagyobb, mint Dubaj és Abu Dhabi városa, pedig a valóságban egy lényegesen nagyobb, Magyarországnál pedig csak pár ezer négyzetkilométerrel kisebb országról van szó. A Világjáró ezúttal kimerészkedett Dubajból.
Szubjektív Kirobban az amerikai polgárháború, ha Donald Trump veszít? – Itt az Ez Viszont Privát (videó)
Bózsó Péter – Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel | 2024. október 25. 18:56
Nemzeti ünnepünkön beszédet mondott Orbán Viktor és Magyar Péter is, miközben megjelent két meglepő közvélemény-kutatás is, melyek szoros versenyben ugyan, de a Tisza Párt előnyét mérték a Fidesszel szemben. Lakhatási válság van, a kormányzat a budapesti Airbnb szigorítását tervezi, Erzsébetváros pedig a parkolási díjakat emeli óriási mértékben. Hírszerzési információk szerint észak-koreai katonák jelentek meg Oroszország oldalán, de vajon ebből mi és milyen mértékben igaz? Donald Trump „bidenesedik”: egyre meredekebb dolgokat beszél. Tényleg csalásra fogja fogni, ha veszít? Az Ez Viszont Privát friss adásában a hét eseményeiről beszélgettek kollégáink, Bózsó Péter, Dobos Zoltán és Litván Dániel újságírók.
Szubjektív Az oroszok nem szovjetek? Itt a magyarázat a Fidesz pálfordulására
Csabai Károly | 2024. október 25. 10:28
Kis történelemóra. Jegyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG