6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Tisza Párt a semmiből indulva szerzett 30 százalékot, a Kutya Párt bevette a Fidesz budai fellegvárát, a társadalom ébredezik az apátiából – mondja még valaki, hogy Magyarországon nem lehet változás! Nagyító alatt ezúttal a választások és ami mögöttük van.  

1. A Tisza Párt berobbanása 

Magyar Péter megosztó személyiség. Sokan a kezdetek óta szeretik, sokan a kezdetek óta viszolyognak tőle. Középút általában nincs. Nyers, őszinte stílusa, impulzív, lobbanékony természete szintén megosztó – hosszan lehetne vitatkozni például azon, hogy mennyiben voltak helyénvalók a közelmúltbeli nagy port kavart megszólalásai.

Az mindenesetre tény, hogy hónapok óta a közbeszéd tárgya. Róla szólnak a hírek, vele van tele a sajtó. Akár szándékos, akár véletlen mindez, egy kormányzati szerepre törő politikus ennél többet aligha kívánhat.

Tény az is, hogy nulla állami pénzből, nulla infrastruktúrával a háta mögött, a semmiből indulva néhány hónap alatt tömegeket tudott maga mögé állítani, és olyan eredményt ért el az európai parlamenti (EP) választásokon, aminek egyetlen ellenzéki párt még a közelébe sem ért 2006 óta.

Magyar Péter a hívei körében a választások éjjelén
Magyar Péter a hívei körében a választások éjjelén
Fotó: EPA/Hegedűs Róbert

Ezzel hihetővé tette a kormányváltás lehetőségét, amire a hagyományos ellenzék szintén nem volt képes. És ez amúgy nem Magyar Péter hibája.

Objektíven nézve a vasárnap begyűjtött 30 százalék óriási eredmény még akkor is, ha ebben benne van a kormányfüggetlen média hátszele is.

A sajtó biztosította nyilvánosság nélkül nem tudott volna folyamatosan széles tömegekhez eljutni, és anélkül aligha tudná ezt a lendületet továbbvinni – lobbanékony természet ide vagy oda, ezt érdemes lenne észben tartania.

2. Kovács Gergely várfoglalása

Az MKKP ugyan nem tudta átlépni az öt százalékos EP-bejutási küszöböt (részben talán épp a Tiszához átpártolt szavazók miatt), de bevett egy bevehetetlennek hitt fellegvárat, ami más szinten persze, de szintúgy hatalmas teljesítmény.

Ha valaki öt évvel ezelőtt azt mondta volna, hogy egy „viccpárti” politikus (aki egyébként járt nálunk a Klasszis Klubban) polgármester lesz egy ősfideszes budai kerületben, alighanem mindenki hülyének nézi.

Most mégis ez történt: több mint 16 ezer jól szituált, az Audi-BMW-Mercedes szentháromságban mozgó polgár szavazott az alteros, outsider, fűpárti véleményvezérre. A fideszes jelöltre, Fonti Krisztinára még 12 ezer se.

A 18 fős képviselőtestületbe 10 főt delegálhat a Kutya Párt, a Fidesz mindössze 4-et. Brutális.

A „viccpárt”persze ma már nem csak viccpárt, Kovács Gergely pedig, szerencsére, egy életszagú politikus.

Ars poeticájából megtudhatjuk: 1990-től „a II. kerületben lakott, mert úgy érezte, hogy az ott levő domboldalból jobban ráláthat a XII. kerületre és így jobban megismerheti azt”, valamint „szociológia szakon behatóan tanulmányozta a XII. kerület társadalmi változásait, biológia hallgatóként pedig a XII. kerület élővilágát kutatta”.

De megtudhatjuk azt is, hogy „amúgy” új lakóparkok helyett növelni kívánja a zöldfelületeket, valódi versenyt hozna létre a közbeszerzéseken és az ingatlaneladásoknál, szociális segítséget ígér a kerületi rászorulóknak, és érdemi kommunikációt kezdene a kerületben élőkkel. Meg azt is, hogy konkrétan mit csinált a párt eddig a kerületben. (További mélyelemzés itt olvasható.)

Semmi sincs tehát kőbe vésve, a hatalom bástyáit igenis meg lehet ingatni.  

3. A Fidesz megroggyanása

Az EP-választást gólra játsszák: az nyer, aki több képviselői helyet szerez. A Fidesz-KDNP ugyan ezúttal is nyert, de két képviselői helyet vesztett 2019-hez képest.

Százalékosan az eddigi leggyengébb EP-választási szereplését produkálta, öt évvel ezelőtthöz képest pedig majdnem 8 százalékpontot zuhant. Nehéz lenne erre mást mondani, mint hogy jelentős gyengülés.

Az orwelli 1984-et idéző, végletekig lebutított, hazug alapállításra épülő kampány – csak a Fidesz békepárti, mindenki más háborút akar – megtette hatását, csak épp az ellenkező irányba. Soha ennyi protesztszavazat nem volt még ilyen választáson, mint most, a trend pedig egyértelmű.      

És mindennél beszédesebb volt az a döbbenettel vegyes zavarodottság, amely kiült a pénzünkből fenntartott „köztévé” és a Hír TV választási műsorai résztvevőinek arcára, amikor befutott az EP-eredmény. A feszültséget tapintani lehetett – a valóság berúgta az ajtót.         

4. Az apátia feloldása

A politika nem egy szűk, zárt hatalmi elit játszótere, a politika a mienk. A mi pénzünkből fizetett és a mi megbízásunkból ténykedő politikusok azért vannak, hogy minket, az országunkat szolgálják. Közhely, de ez mintha feledésbe merült volna az elmúlt években.

A mostani választások egyik legnagyobb eredménye, hogy széles rétegek tértek vissza a politikához. Soha olyan sokan nem szavaztak még EP-választáson, mint most. Magyar Péter megjelenése – és ez független attól, hogy ki mit gondol róla – felrázta a társadalmat, és elveszettnek hitt rétegeket hozott vissza a közéletbe.

Hann Endre, a Medián ügyvezetője Klasszis Klubunkban előzetesen azt mondta, hogy negyedmillió olyan szavazója lehet a Tisza Pártnak, aki a 2022-es országgyűlési választásokra el se ment.

A többi párt – megérezve a versenyhelyzetet – szintén rátett egy lapáttal, így mindennek köszönhetően néhány hónapig már majdnem úgy működött a közélet, ahogy működnie kellene. A politika téma lett, erről beszéltek az emberek utcán, kávézóban, munkahelyen.

A fél éve még dögunalmasnak kinéző választásból pedig egy szuperizgalmas verseny lett.

5. A jövő elkezdődött

A választási eredmények túl beszédesek ahhoz, hogy ignorálni lehessen őket. A százmilliókból tolt lejárató kampányok pedig egyre kevésbé működnek, mert szembemennek az emberek természetes igazságérzetével.

Tökéletes politikusok persze nincsenek – egyelőre azzal is megelégszünk, ha nem néznek minket hülyének, és segítenek tisztább, élhetőbb, valódibb hellyé tenni ezt az országot.

A Nagyító többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG