7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Középkori városmag és macskaköves utcák, kijjebb szovjet panelházak és csupaüveg felhőkarcolók. A standokon érlelt sajt, füstölt hal, csokoládé és kaviár, a levegőben édes sütemények és forralt bor bódító illata száll. Világjáró rovatunk e heti állomása az ünnepi Tallinn.  

Amikor először jártam az észt fővárosban, a kilencvenes évek elején, még rubel járta, feketén, kéz alatt, meg dollár. Csak rövid időre álltunk meg, Moszkva és Stockholm között. Később lett a kirándulás igazán emlékezetes: azon a tragikus sorsú Estonia hajón utaztunk, amely aztán pár hónap múlva, 1994. szeptember  28-án süllyedt el, 852 – főleg észt, svéd és orosz – áldozatot követelve.

A mai látképet nem lehet összehasonlítani az akkorival.

Persze megmaradt a középkori városmag, csak szépen rendbe hozták, és ma is állnak a szovjet panelházak, de mellettük csupaüveg felhőkarcolók magasodnak.

Tallinn télen, madártávlatból. Fotó: Depositphotos
Tallinn télen, madártávlatból. Fotó: Depositphotos

Az észtek – számuk 1,3 millió – ugrásszerű fejlődést értek el az utóbbi két évtizedben az élet számos területén. A siker egyik titka a magas szintű oktatás  –  hasonlóképp a skandináv, különösen a finn iskolarendszerhez. Az iskolában nemcsak angolt tanulnak a gyerekek, hanem designt és programozást is. Az ország a digitalizációban is magasan fejlett, a világ egyik legjobb wi-fi hálózatát mondhatja magáénak.

A művészetek itt részei a mindennapoknak, a Tallinn Design House-t a Rottermanni utcában ugyanúgy érdemes meglátogatni, mint az Észt Iparművészeti és Formatervezési Múzeumot. A 2006-ban alapított Tallinn Inkubator műhelyben világhírű alkotókat nevelnek, akik formatervezett, izgalmas tárgyakkal rukkolnak elő. A Newsweek amerikai magazin a világ egyik leginnovatívabb dizájnvárosának nevezi Tallinnt.

Gyárakból lett loftok

A városban a startupok ultramodern irodái és a régi szovjet idők betonkolosszusai – például a Viru Hotel vagy a hajdani stadion –  keverednek egymással.  Észtország komoly uniós és svéd pénzügyi támogatást kapott és kap, amelyet okosan használnak fel, például a leghíresebb középkori épületegyüttes, a Három nővér rekonstrukciójára.

Az egyik leghíresebb városrész a Kalamaja, ahol a régi ipari épületekben kávézókat, galériákat, underground  éttermeket és drága loftokat alakítottak ki.

A bárokban gyakran felcsendülnek kedvenc énekesem, Stig Rästa dalai, köztük a 2015-ös Eurovízión nagy sikert aratott Goodbye To Yesterday, amely sokak szerint megérdemelte volna a győzelmet.

Tallinn középkori magját a szakemberek a világ legnagyobb és legjobb állapotban fennmaradt óvárosának tekintik, amely természetesen szerepel az UNESCO Világörökség listáján. 

Mára nagyon szépen felújították, pompás épületek uralják a látképet a 13. és 15. századi Hanza virágkorból. Macskaköves utcák és sikátorok labirintusa fogadja itt a turistát, tavernákkal, kézműves üzletekkel,  hangulatos kávézókkal.

A főbb látnivalók közé tartozik a jól megőrzött, 14. századi gyógyszertár, és a fő nevezetesség, a városháza, amelyet 1404-ben kezdtek építeni. Aki felülről szeretné megtekinteni a várost, az mássza meg mind a 115 lépcsőfokát.

Adventkor különösen szép

A többi balti és északi államhoz hasonlóan itt is nagy hangsúlyt fektetnek a város karácsonyi felöltöztetésére. A városháza épülete előtti tér közepén, az óriási karácsonyfa körül, amelyet kézműves díszek tesznek egyedivé, mintegy 30 kis bódé található. A karácsonyfa felállításának hagyománya a 15. század közepére vezethető vissza. Annak idején a tehetős céhek a fát finom falatokkal díszítették fel, hogy a szegény gyerekek jóllakhassanak.

A szépséges fa – van miből választani a környéken – díszítését tekintve ma keveri a hagyományos csillogó-villogó gömböket, a design tárgyakat és az egyedi, kézműves figurákat.

A kis standoknál a díszeken, gyertyákon, prémes sapkákon, házilag kötött ujjatlan kesztyűkön, zoknikon és sálakon át a kerámiáig, borostyánig, üvegig és kovácsolásig mindent árulnak.

Fényinstalláció a tallinni Karácsonyi vásárban 2022. november 25-én. Fotó: EPA/VALDA KALNINA
Fényinstalláció a tallinni Karácsonyi vásárban 2022. november 25-én. Fotó: EPA/VALDA KALNINA

Hangulatos itt megkóstolni a helyi finomságokat, mint az érlelt sajt, a füstölt hal, a csokoládé és kaviár. Feltétlen teszteljük a helyi kolbászt, a rozskenyeret, a mézet. Nehéz is ellenállni: karácsony előtt hetekig az édes sütemények és a forralt bor bódító illata száll a levegőben. Az árak nekünk magasak, de a skandinávoknak nem, élénk a turizmus.

Tallinn olyan Adventkor, mint egy idilli üdvözlőlap.

2019-ben az itteni karácsonyi vásárt Európa legjobbjának választották. (A versenyben egyébként a balti és a skandináv országok fej-fej mellett haladtak az élen, és ez így van minden évben.)

Tallinn Eye a bevásárlóközpont tetején

Nemcsak ünnepek idején, de bármikor, ha arra járunk, érdemes elsétálni a Katarinapassagenbe, amely egy szűk sikátor a városfal egy része mellett. Itt is a helyi kézművesek alkotásaival találkozunk. A Katarina Gild kerámiából, bőrből és üvegből készült ékszerek, tárgyakat árusít. A Kopli városrész régi ipari területén található Põhjala 1998-ig gumigyár volt.

A régi épületek mára kulturális központokká váltak, amelyekből többnyire műtermeket, koncerthelyiségeket varázsoltak.

A T1 Mall of Tallinn az első olyan bevásárlóközpont Európában, ahol egy óriáskerék magasodik a tetőn, átrajzolva a város sziluettjét. A Skywheelja, vagy ha úgy tetszik, a Tallinn Eye az észt főváros kedvelt turisztikai látványossága, amely a látogatókat 120 méteres tengerszint feletti magasságba röpíti.

A Kumu Művészeti Múzeum mintha egy ősrégi sziklából emelkedne ki. A mészkőből, üvegből és rézből készült, patkó alakú futurisztikus épület az ország kulturális központja, amelynek középpontjában a helyi művészetek bemutatása áll.

A múzeum a kadriorgi kastély és az azonos nevű impozáns park szomszédságában található, ahol valamikor Nagy Péter orosz cár nyári rezidenciája volt.

Ugyancsak kötelező látnivaló a Telliskivi negyed és a Noblessner kikötője kis üzletekkel, galériákkal és innovatív éttermekkel.

A Toompea dombon található lovagvárat a Livóniai Lovagrend építtette 1229-ben. Az orosz kormányzói palotának épült 18. századi várkastély jelenleg az észt parlamentnek ad otthont. A több száz éves őrtornyok némelyike lakóházként működik.

Pékségek, kávézók, marcipánmúzeum

A túra része a hangulatos kávézók meglátogatása. A Maiasmokk Kohvik saját marcipán múzeumával tűnik ki. Ez Tallinn legrégebbi kávézója, amelynek története a 19. század második felére nyúlik vissza.

Az édes péksütemények önmagukban is csábítók, amelyeket egy jó eszpresszóval, vagy egy pohár Vana Tallinn-nal – erős és finom likőrrel – érdemes megkóstolni.

A RØST pékség légies skandináv designnal, csokoládés és fahéjas tekercsekkel, meg kardamomos zsemlével csábítja reggelenként az éhes járókelőket.

A guide-okban is szerepel a Karjase Sai kovászos pékség, ahol a helyet felfuttató fiatal duó, Kenneth Karjane és Eva Kõrvas frissen sült különleges kenyerekkel és cukrászsüteményekkel várja a vendégeket. A pékség délután néhány órára bezár, estére pedig az emeleten népszerű bárrá alakul át, ahol kovászos kelesztésű pizzák és natúr borok széles választéka szerepel az étlapon.

A tornyok városa

Amikor repülővel közeledünk az észt főváros fölé, már a levegőből láthatjuk a kicsiny, tengerből kiemelkedő földdarabkákat – a szigetek száma több mint kétezer.

A világítótornyok még romantikusabbá teszik a tájat.

Tallinn egyébként is a tornyok városa: a leghíresebb és legrégibb a Kiek in de Kök, azaz a Kukkants a konyhába, ma a városi múzeum kiállítóterme. A dóm építését 1219-ben kezdték meg.

A városban ma már számos multilánc szállodája megtalálható, no meg régi házakból átépített, bájos butikhotelek az óvárosban. A legtöbb foglalási oldal a Hotel Telegraafot dicséri. Ez a 19. század végi pompás épület bankból és városi távirdából avanzsált az észt főváros egyik  exkluzív, luxus gyógyfürdővel rendelkező szállodájává.

Világjáró rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Egy intelligens párt nem vet be lejárató kampányt - megszólaltak a választók
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. április 26. 05:39
Berúgták a kampányt a pártok, gyűlnek az ajánlások, egyre durvábbakat mondanak egymásra a szemben álló felek. Hogyan bírják ezt az emberek és mi alapján választanak? Kiderül a videóból.
Szubjektív „Putyint nem fogják legyőzni, akármit csinálnak” – a világban zajló háborús eseményekről kérdeztük az utca emberét
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. április 21. 17:47
Az elhúzódó orosz–ukrán háború mellett eszkalálódik a közel-keleti konfliktus is, ennek egyértelmű jele, hogy Irán a múlt hét szombaton rakéta- és dróntámadást indított Izrael ellen. Az utca embere sorozatunkban arról kérdeztük a járókelőket, mennyire követik figyelemmel a világban zajló jelentősebb háborús eseményeket, illetve tartanak-e attól, hogy valamelyik harci helyzet világháborúvá fajul. Videó.
Szubjektív Magyar Péter nyomul, Gáza pusztul, Ukrajna vesztésre áll – Ez Viszont Privát podcast
Csabai Károly – Juhász Gábor – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2024. április 20. 13:43
Mi köze a dollármédia Audijának a kormánymédia agymosásához? Miért nem beszélünk már a rogáni hangfelvételről? Tarol-e Magyar Péter az EP-választáson? Miért nem adna interjút nekünk Orbán Viktor? Miért nem vitázik Karácsony Gergely? Miért simul Szijjártó Péter Izraelhez? Miért nem hallja Magyarország a gázai gyerekek hangját? Miért büntetik a sportolókat a politika miatt? És lesz-e orosz-magyar határ? Erről is vitatkozott szubjektív műsorunkban, az Ez Viszont Privát podcastban főszerkesztőnk, Csabai Károly szakújságíróinkkal, Litván Dániellel és Wéber Balázzsal.
Szubjektív Mágia, szenvedély, pasta – látogatás Olaszország éléskamrájában
Elek Lenke | 2024. április 20. 05:44
Nem zsúfolt, mint Róma, nem díszletszerű, mint Velence, nem zajos, mint Nápoly és nem flancos, mint Milánó. Egy titkos aduász. A Világjáró ezúttal Gradóban nézett körbe.
Szubjektív Egyáltalán nincsenek rendben a dolgok Budapesten – ezt gondolják a fővárosiak
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. április 13. 10:21
Rendben mennek a dolgok a fővárosban, vagy van, amin változtatni kell? Mi szorul leginkább módosításra? Mi a vélemény Rákosrendező területfejlesztéséről? Az utca emberes sorozatunkban Budapest útjait járva érdeklődtünk a járókelőknél. Videó.
Szubjektív Borneó to be wild – Rejtő Jenő nyomában az orángutánok földjén
Durucz Dávid | 2024. április 13. 05:46
„Borneón mindig esik! Harmincnyolc fok van árnyékban, (...) és semmi sincs, ami száraz. Harmincnyolc foknyi fullasztó, gőzölgő, zsíros meleg.” Először Rejtő Jenőnél olvastam erről az egzotikus tájról, és bizony a „Pipacs, a fenegyerek” szerzője nem tévedett nagyot. A Világjáró ezúttal a maláj szigetvilágban kalandozott.
Szubjektív Maradjon is népszerű, mert Orbánt meg kell buktatni - Magyar Péterről mindenkinek van véleménye
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. április 6. 10:19
Ilyen könnyen még soha nem lehetett elkészíteni az Utca emberét, mert Magyar Péterről mindenki hallott. Hogy mi a vélemény róla, az kiderül a videóból.
Szubjektív Európa egykori orosz fővárosa, ahol gyógyvizet és Becherovkát kortyolgattunk
Elek Lenke | 2024. április 6. 05:46
Hajdanán Csehszlovákiába vonatoztunk, órákig nem elhagyva a sörfoltos étkezőkocsit, ahol az édes-fűszeres Becherovkát piciny pohárból iszogattuk. Fél napos zötyögés után jutottunk el a szocialista idők egyik csúcsfilmfesztiváljának a helyszínére. A Világjáró e heti állomása Karlovy Vary.  
Szubjektív Magyar Péter olyat tett, amire nagyon rég volt példa – Ez Viszont Privát podcast
Bózsó Péter – Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Wéber Balázs | 2024. április 5. 15:01
Elgondolkodtak Önök már azon, hogy hány évig kellene dolgozniuk 83 millió, illetve 925 millió forintért? Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium volt államtitkára, illetve Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke ennyi kenőpénzt kapott a Központi Nyomozó Főügyészség vádirata szerint. Ráadásul Magyar Péter hangfelvétele szerint Varga Judit akkori igazságügyi miniszter tudhatott arról, hogy Rogán Antalék kihúzathatták magukat az ügy nyomozati anyagából. A NER-lázadó, úgy tűnik, felrázta a tetszhalott magyar társadalmat, tömegeket képes kivinni az utcára.
Szubjektív Nagyon drága minden - kiüríti a pénztárcát a húsvéti bevásárlás
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. március 30. 10:01
Az infláció papíron már alacsonyabb, de azért ez a húsvét sem lesz valami olcsó. A vásárlók véleménye kiderül a videóból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG