7p

Ritka, szinte spirituális jelenség, amikor egy könnyed, szórakoztató regény, mint amilyen a „Leány gyöngy fülbevalóval”, megbolygatja egy egész település életét. Márpedig egy holland kisvárossal ez történt. A Világjáró ezúttal Delftben járt.

Tracey Chevalier Leány gyöngy fülbevalóval című könyvének világsikerét követően ezrek kezdtek el Delftbe zarándokolni, hogy saját szemükkel lássák, hol is van az Oude Kerk, a régi templom, amely előtt annak idején Griet, a szolgálólány oly sokszor elhaladt.

Griet és Vermeer arca

Ha valaki Hollandiában jár, ne hagyja ki ezt a városkát, amely alig fél órára található a kicsiny alapterületű, de annál tekintélyesebb múltú birodalom nagyvárosaitól.

Delft egyfajta időutazást nyújt. Ahogy leszállunk a vonatról, mintha rögtön magunk előtt látnánk Scarlett Johansson (Griet) és Colin Firth (a festő, Johannes Vermeer) arcát.

A lány, aki mindenkinek ismerős. Johannes Vermeer festménye, A Leány gyöngy fülbevalóval. Fotó: Wikipédia
A lány, aki mindenkinek ismerős. Johannes Vermeer festménye, A Leány gyöngy fülbevalóval. Fotó: Wikipédia

Az amerikai írónő számos díjjal kitüntetett könyve, valamint a húsz éve forgatott, több Oscarra jelölt film azokkal is megismertette az életében korántsem annyira népszerű festő életének történetét, akik egyébként nem fogékonyak a művészetek iránt.

A turistáknak nem kell csalódniuk – akad bőven látnivaló. Ehhez persze az is kellett, hogy a városka épületei, utcái, terei ne legyenek földig lebombázva az elmúlt évszázadok folyamán. Főleg tűzvészek, lőpor-robbanás, áradások nehezítették évszázadokon keresztül az itt lakók életét. Azaz jórészt fennmaradtak – persze gondosan restaurálva – a könyvben szereplő  helyszínek, egyfajta guide-ként a XXI. század turistái számára.

Humor, irónia és zsenialitás

A könyv fikció – és mégsem az. Johannes Vermeer, akinek alkotásai az egész világon megtalálhatók, igazán népszerű, furcsa módon, az elmúlt 100 évben lett.

Majd fél évezred kellett ahhoz, hogy felfedezzék zsenialitását, és azt a tényt, hogy milyen tökéletesen ábrázolta az akkori tisztes – és tiszta! – kézműves városkát, és mennyire zseniálisan, olykor humorral, iróniával festette meg lakóit.

A 17. századi németalföldi festészet Rembrandt mellett legnagyobb alakja 1632. október 31-én született Delftben. Életéről addig szinte semmit nem tudtunk, amíg Tracey Chevalier bele nem szeretett a festménybe, és el nem kezdett kutatni a regényéhez adalékot szolgáltató iratok után, levéltárakban és múzeumokban.

Ha inkább a történelmi valóságot akarjuk megismerni, akkor Anthony Bailey magyarul is megjelent, Delft látképe című könyvét vegyük a kezünkbe, és azzal sétáljunk a régi (Oude Kerk) és az új (Nieuwe Kerk) templom között. Persze az utóbbi is majd fél évezreddel ezelőtt kezdett épülni.

Csatornák, templomok, ódon épületek

Annyit biztosan tudunk, hogy Vermeer egy műkereskedő fia volt, aki 1653-ban vette feleségül Catharina Bolnest, s ugyanebben az évben a delfti Szent Lukács céh festőmesterként a tagjai közé fogadta. 1662-ben a céh vezetőségébe választották.

Az 1650-es évek végén két remekművel adózott szülővárosának: az Utca Delftben és a Delft látképe című festményekkel, mely utóbbi egyik fő műve. Egyes kutatók szerint egy gazdag delfti polgár, az 1674-ben elhunyt Pieter Claes van Rujiven volt a festő mecénása.

Legszebb képeit az 1660-1670 közötti években festette. A turisták ma megcsodálhatják műveit az itteni Vermeer Központban, és felfedezhetik a régmúltat a csatornák, templomok, udvarok, utcák, ódon épületek mentén tett séta során.

Zarándokhely lett az Oude Kerk. Fotó: Wikipédia/Ludwig Schneider
Zarándokhely lett az Oude Kerk. Fotó: Wikipédia/Ludwig Schneider

Reneszánszát, világsikerét talán 1995-től számíthatjuk, amikor több mint 300 ezer ember állt sorba Washingtonban a Nemzeti Galéria előtt, hogy megnézhessen huszonkettőt alkotásaiból, és megismerkedjen a XVII. századi Hollandia életével.

További százezrek tekinthették meg a kiállítást 1996 elején Hágában. A kiállításra pontosan három évszázaddal azután került sor, hogy egy amszterdami aukción Vermeer képeit utoljára együtt láthatta a nagyközönség. Minden kiállításra, ahol felbukkan akárcsak egy-két képe is, tódulnak a művészetimádók. A festmény, amelynek egyébként a Turbános nő a „hivatalos” címe, nem Delftben, hanem Hágában van kiállítva, a Mauritshuisban.

A kínai porcelán pótlására szánták

A városka azonban nemcsak Vermeerről, hanem a híres kék kerámiáról, a fajanszról is ismert, amelyet 1602 óta gyártanak itt, máig kézműves technikával. Nem véletlen, hogy a könyv főszereplőjének apja is csempefestő.

A helytelenül porcelánnak is nevezett fajanszot a XVII. században fejlesztették ki a kínai porcelán pótlására. A XVI.-XVII. századi Hollandiában státuszszimbólumnak számítottak a festett porcelántárgyak. Kína azonban féltve őrizte a gyártás titkát, a tetemes szállítási költségek miatt pedig a porcelán drága volt.

Az import kiváltására megkezdett németalföldi fajanszgyártás központja Delft lett, a Holland Kelet-indiai Társaság hajói innen indultak Kína felé.

Az eredeti kerámiaüzemet a csődbe ment sörgyár épületében rendezték be. A krónikák szerint az itteni technológiát 1653-ban, a város egyik kolostorában fejlesztették ki. A fehér agyagból formázott, fémmázas (eredetileg ónmázas), különleges eljárással festett és égetett kerámia gyorsan híressé vált. Az alkalmazott technológia máig nem sokat változott, a művészi megoldások, formaelemek viszont többször is. A gyár védjegyével ellátott egyedi edényeket ma is hagyományos módon korongozzák és kézzel festik.

Nincs, aki ne vásárolna itt valamilyen kék-fehér fajansztárgyat. Az ügyes szuvenírkereskedők ötvözik a két hírességet: ma már olyan csempe is kapható, amely a festményt koppintja le, és amely vásárlóját örökre a kellemes hollandiai kirándulásra emlékezteti. Nehéz neki ellenállni, és nem is érdemes…

Itt minden kék

Hogy miért nem porcelán, hanem fajansz? Nos, az ónmáz használatát holland fazekasok vezették be Angliában „delfti” elnevezéssel. Ezzel a kifejezéssel ma is csak a Hollandiában és Angliában gyártott termékeket jelölik, míg a Franciaországban, Németországban, Spanyolországban és Skandináviában gyártott fajanszok megnevezése „faience”, az Olaszországban készítetteké pedig „maiolica” (majolika). A 17. század második felében a habán kerámia is átvette ezt a jellegzetes kék színvilágot.

A fajanszmúzeum megtekintése természetesen kihagyhatatlan, a tárlókban vázák, tálak, gyertyatartók, kávéskészletek tucatjait állítottak ki.

Körben a falakat fajansz mozaikképek díszítik, a sarkokban hatalmas padlóvázák, cserépkályhák állnak, a szobrok állványokon magasodnak.

Karamellillat a levegőben

Delft látogatottságát növeli kedvező fekvése is: Hágától mindössze 2, Rotterdamtól 13 kilométerre található, Amszterdamtól is csupán 60 kilométerre van, és jó a vonatközlekedés. Hangulatos kis csatornák és hidak sokaságát találjuk itt, mint a többi holland városban.

Természetesen számos szálloda és étterem kínálja itt szolgáltatásait, jóllehet a település a nagyvárosoktól maximum egy órányi távolságra található. Ha stílusosak akarunk lenni, akkor nyilvánvalóan a Vermeer hotelt választjuk.

A kis bisztrókból és éttermekből – ahogyan szerte Hollandiában – cukros, karamelles sütemények és a sültkrumpli illata árad.

A vastagra vágott burgonyaszeleteket sokféle feltéttel kínálják, köztük egzotikusokkal is, ami őrzi a hajdani holland gyarmatbirodalom emlékét. Általában „patat”-nak hívják, de a friet, frieten és patatje kifejezések is többnyire e speciális, papírtölcsérben árusított sültkrumplit takarják.

Ugyancsak kihagyhatatlan a stroopwafel (a stroop hollandul szirupot jelent), amelynél két vékony ostyaréteg közé karamellszirupot töltenek.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
Szubjektív „Egy csomó magyar ebből egy büdös fityinget nem fog látni” – honnan hova kerül Orbán Viktor 1700 milliárdja?
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 17:31
Érdemes kicsit alaposabban is megnézni, ki örülhet Orbán Viktor „jó hírének”, azaz az állampapírok 1700 milliárd forintra rúgó kamatainak idei kifizetésének. És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra és az államháztartás finanszírozására?
Szubjektív „Szerintem itt nagy koppanás lesz” – az utca embere Donald Trumpról, Orbán Viktorról és Majka új számáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 25. 17:22
Mit gondol a járókelő arról, hogy hogyan hat ránk Donald Trump új elnöksége, miért nem volt ott Orbán Viktor a beiktatási ceremóniáján, és hogy miért most jelent meg Majka új, rendszerkritikus száma? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Washingtonnak mindegy, hogy Trump vagy Biden ül a Fehér Házban
Kollár Dóra | 2025. január 25. 05:43
A Világjáró az amerikai elnöki beiktatás alkalmából visszaemlékezett két látogatására az Egyesült Államok fővárosában, Washington D.C-ben.
Szubjektív Ráhúzzák Magyar Péterre a bombariadókat? Bindzsisztánból jelentjük – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 24. 18:54
Rögtön összefüggésbe hozták Magyar Pétert a tömeges bombafenyegetéssel – de kinek is állhattak ezek az érdekében? Hazaárulásnak tűnik, ami a Rákosrendezőn történik, és még sokba is fájhat nekünk. Kinek a pénzéből is fizet ki Orbán Viktor 1700 milliárd forintot – és kinek? Akadozik a Rogán-gépezet, de még nagyot tud ütni. Már Iránt is példának tekinti a kormányfő? Csurran, cseppen Majka sikeréből a Tiszának is? Ezekről a témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 36. adásában, amelyben Csabai Károly, Gáspár András és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Donald Trump berúgta az ajtót Washingtonban – Orbán Viktor rejtélyes hiányzása
Wéber Balázs | 2025. január 21. 20:01
A régi-új amerikai elnök már az első napon, szavakban és tettekben is világossá tette, hogy teljesen új korszak kezdődik az amerikai politikában – „Amerika mindenek előtt”. Orbán Viktor furcsa módon nem volt ott az ünneplők seregében. Vajon mi áll a háttérben? És egyáltalán, jár-e kézzelfogható előnyökkel majd a Trump-barátság? Nagyító alatt ezúttal egy új éra első napja.
Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG