12p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 

Egyiptom elsősorban azért jó választás a külföldi nyaralásra vágyóknak, mert az időjárás még ősszel is kiszámítható. Egész októberben 30-37 fok körül alakul a napi hőmérséklet, de éjszaka sincs hűvösebb 22-28 foknál. Évente két alkalommal, áprilisban és novemberben esik csak az eső. Ez meg is látszik, mintha a Marson járnánk: vöröses színű homok fogad már a hurghadai repülőtéren a kellemesen meleg hajnal fényeiben.  

IX. Ramszesz ábrázolása sírkamrájának belső falán a Királyok völgyében
IX. Ramszesz ábrázolása sírkamrájának belső falán a Királyok völgyében
Fotó: Klasszis Média/Valkai Nikoletta

A luxusszállodák sora mellett elhaladva megváltozik a táj. Az El-Nasr sugárúton óriási hotelek gondozott előkertekkel, pálmafákkal, októberben is burjánzó bougainvillea bokrokkal vannak tele. Egy-egy szálloda úgy néz ki, mint az Ezeregyéjszaka meséiben. A nevek is stimmelnek. Az egyik szállodát Alibabának, a másikat Aladinnak hívják. Nem tréfálnak sem a névadással, sem a küllemmel. Persze minden a turistáknak szól. A turisztikai övezeten túl mutatkozik meg csak az ország valódi arca. 

Fegyveresek (majdnem) mindenhol

Egyiptom hatalmas ország, Magyarországnál tízszer nagyobb, ezért itt egy 300 kilométeres út megtétele semminek tűnik. Ennek ellenére indokolt a korai indulás egy egésznapos kirándulásnál. Hajnali öt fele Hurghadát (arabul El-Gurdaka) elhagyva egy órán belül Safagába érünk. Buszunk a helyi rendőrségi bázisra hajt. Egymás után érkeznek a turistabuszok, mellettünk két sorban kisebb járművek állítják le a motort. Akkor még nem tudtuk, de majdnem egy órás várakozás vette kezdetét. Szórakozásnak marad a nézelődés kifelé az ablakon.

Némi eleség reményében kóbor kutyák kóvályognak a járművek, gépfegyveres katonák és dohányzó öltönyös férfiak körül. Utóbbiak eléggé kitűnnek a sofőrök és a katonák közül, már csak azért is, mert a zakók alól pisztolyok villannak ki. Nekem erre hirtelen bevillan, hogy korábbi buszos kirándulásainkat egy-egy civil rendőr kísérte. De ezúttal nem szállt fel senki. Talán ebből is érezni, az Arab Tavasz távolodásával javult a helyzet és a közbiztonság. Ránézésre. De erre még visszatérek.

Mert közben valami csoda – vagy inkább parancs – folytán a sorok megindulnak, az összes járművet egyszerre engedik el. Ők biztosan tudják, de mi nem egészen értettük, miért kellett ennyit várakoznunk. Amellett, hogy pontosan le kell adni, mely jármű hány turistával, hova tart a sivatag irányába, így akarják kiszűrni az engedély nélkül működő, nem biztonságos utazásszervezőket is – hozza fel az indokokat az egyik közelemben ülő útitárs.

Egyre beljebb a valódi Afrikában

A nap hajnali fél 7 táján kezd előbukkanni a vöröses hegyek mögül, a kezdetben kopár út is lassan kacskaringóssá válik az Arab-sivatagban. Szembeforgalom nincs, csak buszok tucatjai tartanak ugyanabba az irányba. Arra, amerre mi is megyünk: Luxorba. 

Már világosban állunk meg egy út menti pihenőhelynél. Szemem még a buszon ülve megakad egy csadoros nőn. Áll az út szélén. Egy szamarat fog. A szamár hátán egy gida. Ha a mini állatfarm nem lenne elég, mellettük egy kutya is téblábol. A brémai muzsikusok élő arab kiadása egészen szürreális képet nyújt. Aztán két turista odamerészkedik hozzájuk. Ahogy kiveszem a jelenetből, a nő némi dollárért vagy euróért cserébe engedi, hogy megsimogassák valamelyik négylábúját. Sajátos pénzkeresési mód, de itt a kietlen kősivatagban, ahol megállnak a turistabuszok, minden lehetőséget meg kell ragadni. Legalábbis ez lett a teóriám a látványon elgondolkodva. Hasonlót korábban is láttam már.

Nő állataival Képgaléria
Nő állataival
Fotó: Klasszis Média/Valkai Nikoletta

Közel 4 órás út után érkezünk meg a fásabb, zöldebb Nílus-völgyébe, és az első nagyobb városba, Kenába. Innen kisebb településeken keresztül, egészen közel a folyó mentén haladunk tovább dél felé. A Nílus összesen több mint 6 ezer kilométeren – Egyiptom területén 1500 kilométeren – keresztül folyik, minket nagyjából 60 kilométeren át kísér. Ekkora távolság van még hátra a Karnaki templomig, így alaposan van idő hozzászokni a vidéki Egyiptom milyenségéhez. 

Élesen emlékszem, hogy hat évvel ezelőtt mennyire megfogott a kirándulás ezen része. Az út hosszan visz az igazi Egyiptomban. Földművesek dolgoznak most is a földeken, takarítják be a kukoricát, cukornádat. Szamár húzta kocsikon, bokáig érő ruhában, turbános férfiak tartanak valamerre. (Ez a normális viselet, véd a Nap ellen és hűti a testet a forróságban.) A házak romosak, csak a csatornával párhuzamosan futó főút aszfaltos, amelyen mi is haladunk. Itt tényleg megállt az idő. 

Délelőtt érünk Luxorba. A mai város helyén fekvő ókori Théba évszázadokon keresztül volt Egyiptom fővárosa. Több fontos ókori nevezetesség látogatható, a mi programunk is sűrű. Először a Karnaki templomot járjuk be, majd megállunk a Memnon Kolosszusoknál egy fotó erejéig. Nem is maradnánk sokáig, a rámenős szuvenírárusok elől inkább gyorsan visszaszállunk a buszba.

A nap legjobban várt része a Királyok völgye. Három fáraó, III., IV. és IX. Ramszesz sírját tudjuk megnézni. Egyikben sem időzünk túl sokat, bár itt is lett volna miért. Felfoghatatlan, hogy a falfestmények színvilága ma is jól kivehető. Hieroglifák és rajzok 4 ezer éves történelmét bámuljuk tátott szájjal. Melegünk is van. Kint nagyjából 40 fok körül lehet a hőmérséklet, a sírkamrákban pedig fullasztó az idő. Azon agyalok, mit érezhettek azok az építőmunkások, akiknek ilyen körülmények között kellett dolgozniuk. Mi néhány percig bírunk bent maradni.

Hatsepszut királynő hegyoldalba vájt halotti temploma után utunk egy alabástromfaragó műhelyhez vezet. Érkező buszunkhoz ételt kéregető gyerekek rohannak. Nem lepődünk meg. Tudtuk, megint lesznek ilyen szívfájdító jelenetek. Kevés néhány év ahhoz, hogy a szegénység csak úgy köddé váljon egy 100 millió lakosú országban, ahol a kékgalléros átlagkereset átszámítva az 50 ezer forintot sem éri el. Jól jön a szállodánktól kapott reggeli és a gyümölcsök.

Kairótól távol

Egyiptom leghíresebb látnivalóit, a gízai piramisokat ezúttal kihagytuk. Monumentális méretük és lenyűgöző látványuk felejthetetlen, de egyszer bőven elég volt 25 óra alatt 1200 kilométer megtétele a fővárosba és vissza. Közvetlen repülőjáratok már Budapestről is vannak Kairóba, így több napot is el lehet veszni az arab világ egyik legfontosabb városában.

Ráadásul október közepén – egyelőre próbaüzemben – megnyitották a Nagy Egyiptomi Múzeumot. Az építkezés tizenkét évet csúszott, 2018-as látogatásunkkor még bőven építették az új kulturális központot. Bár a régi, Kairó belvárosában található Egyiptomi Múzeumban szintén órákat el lehetett tölteni az ókor kincsei között, ha teljesen megnyit a vadiúj létesítmény a piramisok lábainál, ez lesz a világ legnagyobb régészeti múzeuma.

Ha nem akarunk messze menni Hurghadából, jó néhány program közül választhatunk. Félnapos út keretében mi kicsit jobban körbenéztünk a város központjában. Szombat délelőtt például óriási nyüzsgés volt a halpiacon. Innen pár lépésre található az El Mina mecset, amit ugyancsak érdemes nemcsak kívülről, hanem belülről is megnézni.

A vízért és a tengeri élővilágért rajongóknak kötelező egyiptomi program a sznorkelezés. Sajnos a szállodák építésekor a part menti nagy korallzátonyokat elpusztították, a hotelek strandjainál száz métereket kell besétálni a tengerbe, hogy halakat lehessen látni.

A Vörös-tenger élővilágát szerencsére több, búvárkodással egybekötött hajókirándulással is fel lehet fedezni. Hurghadától nagyjából 50 perces hajóútra található például a Paradicsom-sziget. A névadás nem túlzás: páratlan színű víz és fehér homokos part fogad. Némi napozás és ebéd után innen indulunk tovább felfedezni a víz alatti világot. Leírhatatlan élmény bohóchalak és színes korallok között úszni.

Mennek, mint az őrültek

Szárazföldön az autó, a tuktuk (motoros riksa) és a motorkerékpár mellett a szamár a leggyakrabban használt közlekedési eszköz Egyiptomban. Hogy közlekedési kultúrájukon garantáltan csodálkozzunk, ezek használatát jócskán tudják cifrázni. Egy-két nap után már nem kiáltunk fel, ha négy gyereket látunk ügetni egy szamáron, vagy elhúz mellettünk három srác egy robogón. Hozzászoktunk az őrülethez. A rekordot egy 5 fős család (papa, mama, gyerekek) utazása jelentette egy Simson-szerű régi motoron.

Persze a laza közlekedési kultúrában a bukósisak nem kötelező, mint ahogyan az irányjelzőt sem használják túl gyakran. Nem így a dudát. Nem helyiként nagyon zavaró, hogy miért dudálnak állandóan, még akkor is, ha látszólag teljesen felesleges. Később helyi idegenvezetőnktől megtudjuk, hogy háromféleképpen tülkölnek: míg egy rövid dudálás az üdvözlést, két rövid az előzést jelenti, addig a hosszan nyomott duda valamilyen bajra, veszélyforrásra hívja fel a figyelmet.

A közlekedéshez kapcsolódik két, a bevezetőben már jelzett dolog is, amivel nem találkoztunk mostani egyiptomi utunk során: az egyik a zebra, a másik a jelzőlámpa. Előbbit gyors átszaladással, utóbbit körforgalmakkal és fekvőrendőrökkel helyettesítik. Egyedül Kairóban nem tudják ezek használatát mellőzni, az ország többi részén elvannak nélkülük. 

Uberezni Rusgadában

Kiruccanásainkhoz elsőre jó ötületnek tűnt Ubert hívni. Az első napon két utazás – nagyjából 7 kilométeres táv borravalóval – 68 egyiptomi fontból (500 forint) kijött. A mobilalkalmazás lehúzta számlámról az összeget, és már szálltunk is ki a kopottas Hyundaiból.

Második nap már előjött az arab világ szelleme: az alkudozás. Taxisaink mindkét alkalommal kevesellték a szolgáltató tarifáját, így még érkezésük előtt megírták, mennyi lenne a fuvardíj. Tudva, hogy előző nap mekkora összegeket fizettem hasonló távolságokért, a 4 euróra bemondott fuvart 2 euróra alkudtam le. Sebaj, így is olcsó.

Rövid utunk alatt egyik sofőrünk arról érdeklődik, hogy honnan jöttünk. Mint meséli, kevés magyar turistával találkozik, annál több az orosz nyaraló, akik miatt a várost Rusgadának is csúfolják. Látszatra nagyon nem kedveli őket. „Hangosak és fennhordják az orrukat” – mondja, majd rögvest hozzáteszi, a magyarok nem ilyenek, hanem kedvesek.

Hurghada kikötője Képgaléria
Hurghada kikötője
Fotó: Klasszis Média/Valkai Nikoletta

Látszólagos fegyelem

A katonaságnak a mai napig fontos szerepe van az országban. Az utcákon, körforgalmaknál, egy-egy nagyobb csomópont mellett, továbbá valamennyi település bevezető és kivezető útjánál megmaradtak a katonai ellenőrzőpontok. Európaiként meglehetősen rémisztő látvány most is ennyi gépfegyveres egyenruhást látni. Talán csak már hazafele tartva a reptéren éreztem, hogy kisebb a felhajtás, mint korábban. Ez is csak abban nyilvánult meg, hogy ezúttal egyetlen harckocsit láttam, és szöges útzárak között sem kellett szlalomozni transzferünknek, mint hat évvel korábban.

Bár most is hajnalban indult vissza járatunk, a reptéri ellenőrzés semmit sem változott. Két motozáson, legalább négy fémdetektor kapun, több útlevél-ellenőrzésen és -pecsételésen kell átesni. A fegyelem csak akkor borult meg, amikor hátizsákom tartalmát elkezdte firtatni az egyik katona. Úgy másfél liter víz és két fémdobozos üdítő volt nálam. Felszólított, hogy dobjam ki, de miután mosolyogva csak annyit mondtam, hogy „Kérem, ne! Szomjas vagyok!”, elnevette magát és intett, hogy haladjak tovább. Még egy pecsételés a beszállókártyára egy asztalkánál ülő rendőrtől, és sikerült bejutni a reptéri váróba. Gépünk 5 óra múlva pontosan érkezett vissza a magyar fővárosba. 

Kicseleztük a fáraót

Külföldi nyaraláson kétszer meggondolja az ember, hogy mit eszik, iszik. Egyiptomban inkább háromszor. A csapvíz fogyasztása tilos, a jégkockával sem árt vigyázni. A zöldségek, gyümölcsök esetében szintén kétes, hogy milyen körülmények között mosták meg őket. Az ételeket teljesen másképpen fűszerezik, mint idehaza.

Tehát egy sor indok miatt nem árt az óvatosság, különben megbánhatjuk, és lesújt a fáraó átka. Ez a gúnyneve a lázzal, hányással, hasmenéssel, görcsökkel járó bakteriális betegségnek. A hazai gyógyszerek hatástalanok, csak az egyiptomi patikákban kapható rá – néhány egyiptomi fontért – tabletta.   

Előző vakációnk során sikerült megtapasztalni, mivel jár ez a megbetegedés. Mi másfél napos gyengélkedéssel túl voltunk rajta, de nem egy rémtörténetet hallottunk napokig ágynak dőlt, infúzióra kötött magyarokról. Akkor is, most is.

Ezúttal minden eszközt és házi praktikát bevetettünk, hogy ne sújtson le ránk ismét az átok. Nemcsak előzetes probiotikum kúrával treníroztuk szervezetünket, a még körültekintőbb étkezések mellett vittünk magunkkal „magyar gyógyszert”, pálinkát is.

Nem tudjuk pontosan, hogy a szerencsének vagy mindezek együttesének köszönhető, de megúsztuk. Már egy napja idehaza voltunk, amikor ki mertük mondani: sikerült kicseleznünk a fáraót!

(A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG