5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kairó könnyen elérhető úti cél, ami sok szépséget tud adni, de sok buktatóval is járhat, ami drága mulatsággá válhat a végére. A Világjáró ezúttal Egyiptom fővárosában járt az ottani turisztikai főszezonban.

Ez is eljött, megnézhettem a piramisokat, az emberi kultúra egyik legnagyobb fejleményét, és közben meg lehetett érteni azt is, hogy ezek a csodás építmények miért sok ezer ártatlan ember hátán valósulhattak meg.

Kairó és több más népszerű ottani úti cél közvetlen járattal elérhető Budapestről, az egyik fapados nagyjából 15-20 ezer forintot kér az odaútért. A beutazáshoz érvényes útlevél kell és vízumot is kell venni. Az út maga valamivel több, mint három óra, belépéskor arra is fel kell készülni, hogy a vízum bemutatásán felül egy bevándorlási adatlapot is ki kell tölteni. A járat az aránylag új Szfinx repülőtérre közlekedik, ami a belvárostól valamivel kevesebb, mint egy órás autóútra van.

A piramisok továbbra is a legérdekesebb látványosságnak bizonyulnak a turistáknak. Fotó: Privátbankár.hu
A piramisok továbbra is a legérdekesebb látványosságnak bizonyulnak a turistáknak. Fotó: Privátbankár.hu

Gasztronómia

A helyi különlegességek végigkóstolásakor a néhai Anthony Bourdain nyomdokaiba léptünk. Az egyik hagyományos fogás a koshari, Kairó egyik legendás éttermében lényegében nem is készítenek mást, ebből a fogásból viszont százával adnak el nap mint nap.

A koshari egy vegetáriánus fogás, amiben van rizs, tészta, lencse és csicseriborsó, vagyis egy igazi szénhidrát bomba, amivel könnyen jól lehet lakni, hiába nincs benne hús.

Bourdain beszámolóiból az derül ki, hogy indiai eredetű, a helyiek már legalább ezer éve eszik.

Helyi érdekesség még a galamb. Ezt szolgálják töltve vagy grillezve, de érdekes vadhús ízvilágot ad. Nehéz vele jól lakni, lévén a galamb nem egy méretes préda.

Amennyiben nem a különlegességekre hajt valaki, akkor kérjen egy meze tálat.

A köfte mellé a tökéletesre megcsinált grill csirkecomb a kedvencem.

Amit kapunk mellé, salátát és kenyeret, mind olyan lesz, amit élvezni lehet.

Egyiptom fővárosa gyűjtőpontja az érdekes gasztronómiai élményeknek. Fotó: Privátbankár.hu
Egyiptom fővárosa gyűjtőpontja az érdekes gasztronómiai élményeknek. Fotó: Privátbankár.hu

Segítség lesz, ha kell, ha nem

Egyiptom egyik legfontosabb bevételi forrása a turizmus, de ez nem újdonság. A szektor az ország lakosságának több mint 12 százalékának ad megélhetést, a csúcson közel 12,5 milliárd dollárt, a GDP 11 százalékának megfelelő összeget biztosítva. Ez egyben meg is tudja keseríteni az idelátogatók életét, pláne, hogyha olyan világhírű látványosságokat néznének meg, mint mondjuk a gízai piramisok.

Itt alig lehet kettőt lépni, hogy ne találja meg a turistát valamilyen árus, vagy ne kínálná fel valaki idegenvezetői szolgálatait, akkor is, ha erre senki nem kérte. Mondani sem kell, hogy utána természetesen várja a baksist, és ez igaz az önjelölt szolgáltatókra csakúgy, mint az elvileg hivatalosan ott dolgozókra. Ugyancsak megpróbálkozhatnak azzal, hogy egyes piramisoknál jegyet próbálnak szedni, noha a már megváltott belépő a terület egészére érvényes. Itt sem szabad bedőlni.

Árusok Kairó bármelyik részén felbukkanhatnak mindenféle kacatot próbálva eladni, vagy épp henna tetoválásokat kínálgatnak.

Ha leülünk egy limonádéra és látják rajtunk, hogy nem innen jöttünk, akkor célpont vagyunk. Ha nem tetszik, amit el akarnak adni, küldjük el őket udvariasan.

Fohász és közlekedés

Kairó utcáin általános jelenség a dugó, a rengeteg autó, a sofőrök megállás nélkül dudálnak. Ezzel látszólag utat törnek maguknak, és egyúttal gyakran irányt is jeleznek.

Ha az ember rutintalan, igen félelmetes tud lenni az úton való átkelés. Zebrák elvétve vannak, akkor sem biztos, hogy működik a gyalogosátkelők lámpája. A helyiek szemrebbenés nélkül űzött módszere, hogy nemes egyszerűséggel lelépnek a járdáról. A turistának sincs más lehetősége, mint hogy elmormoljon egy imát, és lelépjen az autók közé akkor is, ha nyolc sávos útról van szó.

Nem egyszerű egyik pontból a másikba eljutni. Fotó: Privátbankár.hu
Nem egyszerű egyik pontból a másikba eljutni. Fotó: Privátbankár.hu

Hosszabb távokra a leghatékonyabb és legjobban megfizethető megoldás az Uber. Azzal számolni kell, hogy a korábban Budapesten is bevett gyakorlattal szemben itt a legtöbb sofőr készpénzben kéri a fizetséget.

Meg lehet még próbálkozni a kairói tömegközlekedéssel is. A városban van több metróvonal, amelyeket jól lehet használni, és néhány buszjárat is. Ebben mi már kevésbé voltunk lelkesek, mivel meglehetősen képlékeny, hogy hol vannak a megállók.

Tippek:

  • Jól jön egy helyi SIM-kártya, térképezéshez és egyéb információkhoz. Különösen jól jöhet, mert a helyiek lehet, hogy segítenének, de az nem lesz ingyen. A legjobb megoldás egy virtuális SIM, amit már az út előtt meg lehet venni meglehetősen olcsón, ennek előfeltétele egy olyan készülék, ami ezt tudja kezelni.
  • A helyi csapvíz alapvetően nem ajánlott. Palackos víz nagyjából minden boltban van.
  • Kairó szekuláris város egy többségében muszlim országban, de így is esetleges, hogy a vacsora mellé lehet-e kérni egy sört. Ezt érdemes tisztázni, mielőtt beülünk.
  • Amennyiben a Szfinx repülőtér az érkezés és az indulás pontja, az addig felvett vagy beváltott helyi fontot érdemes elkölteni, mivel a reptéren nincsenek még működő üzletek egy vegetáriánus kávézón kívül, ahol hasznát lehetne venni távozóban a pénznek. Budapesten elvétve akadnak pénzváltók, ahol visszaváltják a megmaradt egyiptomi fontot, de nem igazán jó árfolyamon teszik ezt.
  • A kártyás fizetés lehetősége erősen változó. Valamennyi készpénz mindenképp kell, különösen, ha baksist akarunk adni.
  • Az első kérdés az lesz, hogy honnét vagy. Tudni fogja a Puskást, vagy a felesége magyar. Az első dolgot ingyen adja, de a másodikat, amit ránk tol, kifizetteti. Ha nem olyasmi, ami érdekel és tetszik, sétáljunk csak tovább.
  • A nőknél legyen egy kendő, hogyha megnéznek egy szentélyt. Ez különösen pénteken fontos, az imanap.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
Szubjektív Rémálomra ébredt az Orbán-kormány, egyre közelebb a bukás? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Izsó Márton – Juhász Gábor – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 1. 17:35
Recesszióba csúszó gazdaság, két éves mélypontra gyengülő forint, tovább erősödő Tisza Párt, súlyosbodó uniós elszigetelődés – itthon és külföldön, gazdaságilag és politikailag is egyre szorultabb helyzetbe kerül a magyar kormány. Összeomlás persze nincs, de míg egy évvel ezelőtt rendíthetetlennek tűnt a hatalom, ma már reális lehetőségnek tűnik a váltás – már Budapest baloldali főpolgármestere is azt mondja, hogy örülne egy Tisza-kormánynak.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG