„Hasta la vista, Baby” – ezzel a Terminátorból vett idézettel búcsúzott a parlament alsóházától bő három hónapja Boris Johnson, akit saját miniszterei és képviselői buktattak meg:
Tekintve, hogy egy kormányfő valószínűleg megválogatja a búcsú szavait – ez még az olyan excentrikus politikusokról is okkal feltételezhető, mint ő –, már akkor sejteni lehetett, hogy távozása korántsem lesz végleges.
Nagy túlélő
A jótollú újságíróból politikussá vedlett Johnson nagy túlélőművész, aki már bizonyította, hogy tud várni, ha kell. 2016-ban, háta mögött egy sikeres Brexit-kampánnyal, nem szállt harcba a Konzervatív Párt és így az ország vezetéséért, hanem előzékenyen maga elé engedte Theresa Mayt. Csak három évvel később vette át a hatalmat, miután az Egyesült Királyság második miniszterelnöknőjét saját képviselői „elintézték.”
A Brexit-megállapodás sorozatos parlamenti megalázása valószínűleg még ma is kísérti álmaiban Mayt, aki szó szerint könnyes búcsút vett a hatalomtól:
Johnson alighanem azt is megérezte, hogy saját utóda, Liz Truss még ennyi ideig sem húzza majd. Truss kezdetektől fogva vészesen súlytalannak tűnt miniszterelnökként, és ebben a minőségben valóban kérészéletűnek bizonyult.
Miután adócsökkentési csomagjával majdnem elsüllyesztette a szigetországot – a font árfolyama nehéz kőként zuhant, a brit állampapírok hozama elszállt, és még a brit jegybanknak is be kellett avatkoznia –, hiába rúgta ki pénzügyminiszterét, Kwasi Kwartenget, pártja jobbnak látta őt is félreállítani.
Így neki is volt egy szomorú jelenése a Downing Street 10 előtt:
Truss amúgy rekordot állított be azzal, hogy a brit politika-történetben ő töltötte be a legrövidebb ideig a pártvezetői és a miniszterelnöki tisztséget (45 nap után mondott le a pártvezetésről, de kormányfő még marad, amíg meg nem találják utódját.)
És azt sem fogja kitenni a falra, hogy közvélemény-kutatók szerint tíz választóból mindössze egy van jó véleménnyel róla, támogatottságának nettó egyenlege (az elégedettek és az elégedetlenek százalékos arányának különbsége) pedig mínusz 70 (!).
Kell egy vezér
Truss tehát a múlt, de ki lesz a jövő? A brit sajtó szerint hárman pályázhatnak megüresedő székére: Rishi Sunak volt pénzügyminiszter, Penny Mordaunt volt védelmi miniszter és természetesen Boris Johnson.
A fogadóirodáknál egyelőre Sunak a befutó: a William Hill pénteken 4/5-ös nyereményeséllyel jósolta győzelmét – tehát 100 font téttel 180 font nyereséget lehet bezsebelni. Johnson győzelmét 6/5-ös eséllyel adják (220 font profit), míg Mordaunt sikerét 9/1-es oddscal (1000 font nyereség).
A BBC felmérése szerint a tory képviselőknél szintén Sunak vezet Johnson előtt, ugyanakkor több miniszter már beállt a korábbi kormányfő mögé, de legalábbis hajlik a támogatására.
Utóbbiak közé tartozik Benn Wallace védelmi miniszter is.
Amikor Johnson megbukott, Wallace állítólag aggódott amiatt, hogy távozása űrt hagy maga után, nem lesz valódi utóda, ami komoly bajba sodorja a pártot.
Félelme beigazolódott. És lassan a választók is kezdik megunni, hogy a pártelit egymás után zabálja fel a kormányfőket, és hagyja vezető nélkül az ország hajóját egy ilyen viharos korban.
Aligha meglepő, hogy az ellenzék azonnali választásokat követel.
Az röpke egy héten belül kiderül, hogy ki lesz Truss utódja. Jelentkezni a párt (és egyben az ország) vezetésére hétfő 14 óráig lehet – a jelöltséghez az alsóházi konzervatív frakció legalább száz tagjának támogatása kell. Ha a frakciószavazás után két jelölt marad állva, a párt 170 ezres tagsága gyorsított online szavazással választja meg közülük az új pártvezetőt, egyben az új miniszterelnököt.
Hardcore fanbázis
A választási folyamat legkésőbb pénteken lezárul, így – ha minden a tervek szerint halad – október 31-re új miniszterelnöke lesz a Királyságnak. Indulási szándékát egyelőre csak Penny Mordaunt jelezte, de a kiszivárgott hírek szerint Johnson és Sunak is erre készül.
Tegyük persze hozzá, hogy Johnson megítélése meglehetősen vegyes, első regnálását számos hangos botrány kísérte, és még a tory képviselők egy része is úgy véli, hogy személyében Mr. Káosz költözne vissza a Downing Street 10-be.
Ráadásul most részben azoknak kellene ismét vezetővé emelniük, akik néhány hónapja még elengedték a kezét.
Ugyanakkor a szükség nagy úr, a párt nem hemzseg a nagyformátumú vezetőktől, ráadásul Johnsonnak nem csak a tory képviselők között, hanem a párt és a népesség szélesebb rétegeiben is hardcore fanbázisa van.
Nyilvánvalóan megosztó személyiség: a YouGov szerint az emberek 30 százaléka szereti, 51 százaléka viszont nem. Ugyanakkor – mint az általában jólértesült Financial Times megjegyzi – a konzervatívok "jókora része" továbbra is úgy gondolja, hogy ő egyszerűen győztes típus.
Így simán lehet, hogy sikerül visszakúsznia a hatalomba – azaz a Terminátor valóban visszatér.
A közelmúltban nem csak megbukott a kormány, hanem elhunyt II. Erzsébet is. Ezzel ebben a videóban fogalkoztunk: