6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A toryk válságban vannak, Liz Truss kis híján elsüllyesztette a szigetországot, így egy újabb mellényúlást már nem engedhetnek meg maguknak. De épp Boris Johnson vág majd rendet a káoszban? Elsőre meredeknek tűnik a feltevés, de több érv is szól a bozontos botrányhős mellett. Jegyzet.

„Hasta la vista, Baby” – ezzel a Terminátorból vett idézettel búcsúzott a parlament alsóházától bő három hónapja Boris Johnson, akit saját miniszterei és képviselői buktattak meg:

Tekintve, hogy egy kormányfő valószínűleg megválogatja a búcsú szavait – ez még az olyan excentrikus politikusokról is okkal feltételezhető, mint ő –, már akkor sejteni lehetett, hogy távozása korántsem lesz végleges.

Nagy túlélő

A jótollú újságíróból politikussá vedlett Johnson nagy túlélőművész, aki már bizonyította, hogy tud várni, ha kell. 2016-ban, háta mögött egy sikeres Brexit-kampánnyal, nem szállt harcba a Konzervatív Párt és így az ország vezetéséért, hanem előzékenyen maga elé engedte Theresa Mayt. Csak három évvel később vette át a hatalmat, miután az Egyesült Királyság második miniszterelnöknőjét saját képviselői „elintézték.”

A Brexit-megállapodás sorozatos parlamenti megalázása valószínűleg még ma is kísérti álmaiban Mayt, aki szó szerint könnyes búcsút vett a hatalomtól:             

Johnson alighanem azt is megérezte, hogy saját utóda, Liz Truss még ennyi ideig sem húzza majd. Truss kezdetektől fogva vészesen súlytalannak tűnt miniszterelnökként, és ebben a minőségben valóban kérészéletűnek bizonyult.

Miután adócsökkentési csomagjával majdnem elsüllyesztette a szigetországot – a font árfolyama nehéz kőként zuhant, a brit állampapírok hozama elszállt, és még a brit jegybanknak is be kellett avatkoznia –, hiába rúgta ki pénzügyminiszterét, Kwasi Kwartenget, pártja jobbnak látta őt is félreállítani.

Így neki is volt egy szomorú jelenése a Downing Street 10 előtt:  

Truss amúgy rekordot állított be azzal, hogy a brit politika-történetben ő töltötte be a legrövidebb ideig a pártvezetői és a miniszterelnöki tisztséget (45 nap után mondott le a pártvezetésről, de kormányfő még marad, amíg meg nem találják utódját.)

És azt sem fogja kitenni a falra, hogy közvélemény-kutatók szerint tíz választóból mindössze egy van jó véleménnyel róla, támogatottságának nettó egyenlege (az elégedettek és az elégedetlenek százalékos arányának különbsége) pedig mínusz 70 (!).

Kell egy vezér

Truss tehát a múlt, de ki lesz a jövő? A brit sajtó szerint hárman pályázhatnak megüresedő székére: Rishi Sunak volt pénzügyminiszter, Penny Mordaunt volt védelmi miniszter és természetesen Boris Johnson. 

A fogadóirodáknál egyelőre Sunak a befutó: a William Hill pénteken 4/5-ös nyereményeséllyel jósolta győzelmét – tehát 100 font téttel 180 font nyereséget lehet bezsebelni. Johnson győzelmét 6/5-ös eséllyel adják (220 font profit), míg  Mordaunt sikerét 9/1-es oddscal (1000 font nyereség).

A BBC felmérése szerint a tory képviselőknél szintén Sunak vezet Johnson előtt, ugyanakkor több miniszter már beállt a korábbi kormányfő mögé, de legalábbis hajlik a támogatására.

Utóbbiak közé tartozik Benn Wallace védelmi miniszter is.

Amikor Johnson megbukott, Wallace állítólag aggódott amiatt, hogy távozása űrt hagy maga után, nem lesz valódi utóda, ami komoly bajba sodorja a pártot.

Félelme beigazolódott. És lassan a választók is kezdik megunni, hogy a pártelit egymás után zabálja fel a kormányfőket, és hagyja vezető nélkül az ország hajóját egy ilyen viharos korban.

Boris Johnson búcsúbeszéde (?) a kormányfői hivatal előtt a londoni Downing Streeten 2022. szeptember 6-án. Fotó: EPA/NEIL HALL
Boris Johnson búcsúbeszéde (?) a kormányfői hivatal előtt a londoni Downing Streeten 2022. szeptember 6-án. Fotó: EPA/NEIL HALL

Aligha meglepő, hogy az ellenzék azonnali választásokat követel.

Az röpke egy héten belül kiderül, hogy ki lesz Truss utódja. Jelentkezni a párt (és egyben az ország) vezetésére hétfő 14 óráig lehet a jelöltséghez az alsóházi konzervatív frakció legalább száz tagjának támogatása kell. Ha a frakciószavazás után két jelölt marad állva, a párt 170 ezres tagsága gyorsított online szavazással választja meg közülük az új pártvezetőt, egyben az új miniszterelnököt.

Hardcore fanbázis

A választási folyamat legkésőbb pénteken lezárul, így  ha minden a tervek szerint halad október 31-re új miniszterelnöke lesz a Királyságnak. Indulási szándékát egyelőre csak Penny Mordaunt jelezte, de a kiszivárgott hírek szerint Johnson és Sunak is erre készül.

Tegyük persze hozzá, hogy Johnson megítélése meglehetősen vegyes, első regnálását számos hangos botrány kísérte, és még a tory képviselők egy része is úgy véli, hogy személyében Mr. Káosz költözne vissza a Downing Street 10-be.

Ráadásul most részben azoknak kellene ismét vezetővé emelniük, akik néhány hónapja még elengedték a kezét.

Ugyanakkor a szükség nagy úr, a párt nem hemzseg a nagyformátumú vezetőktől, ráadásul Johnsonnak nem csak a tory képviselők között, hanem a párt és a népesség szélesebb rétegeiben is hardcore fanbázisa van.

Nyilvánvalóan megosztó személyiség: a YouGov szerint az emberek 30 százaléka szereti, 51 százaléka viszont nem. Ugyanakkor – mint az általában jólértesült Financial Times megjegyzi – a konzervatívok "jókora része" továbbra is úgy gondolja, hogy ő egyszerűen győztes típus.

Így simán lehet, hogy sikerül visszakúsznia a hatalomba – azaz a Terminátor valóban visszatér.

A közelmúltban nem csak megbukott a kormány, hanem elhunyt II. Erzsébet is. Ezzel ebben a videóban fogalkoztunk: 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
Szubjektív Orbán Viktor minden szabályt felrúg, bekapja végre a csalit Magyar Péter? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Vég Márton | 2025. április 4. 18:46
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Szubjektív Netanjahu Budapesten: miért több mint problémás ez a diplomáciai vizit?
Wéber Balázs | 2025. április 1. 18:46
Benjamin Netanjahut a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi, országát nemzetközi emberi jogi szervezetek népirtással vádolják, a hágai Nemzetközi Bíróság pedig szintén népirtás gyanújával vizsgálódik ellene a gázai háborúval kapcsolatban. A magyar kormányfő mégis hivatalos látogatáson fogadja az izraeli kormányfőt, egyedüliként az EU-ban. Nagyító alatt ezúttal egy több mint problémás vizit. 
Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG