6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A toryk válságban vannak, Liz Truss kis híján elsüllyesztette a szigetországot, így egy újabb mellényúlást már nem engedhetnek meg maguknak. De épp Boris Johnson vág majd rendet a káoszban? Elsőre meredeknek tűnik a feltevés, de több érv is szól a bozontos botrányhős mellett. Jegyzet.

„Hasta la vista, Baby” – ezzel a Terminátorból vett idézettel búcsúzott a parlament alsóházától bő három hónapja Boris Johnson, akit saját miniszterei és képviselői buktattak meg:

Tekintve, hogy egy kormányfő valószínűleg megválogatja a búcsú szavait – ez még az olyan excentrikus politikusokról is okkal feltételezhető, mint ő –, már akkor sejteni lehetett, hogy távozása korántsem lesz végleges.

Nagy túlélő

A jótollú újságíróból politikussá vedlett Johnson nagy túlélőművész, aki már bizonyította, hogy tud várni, ha kell. 2016-ban, háta mögött egy sikeres Brexit-kampánnyal, nem szállt harcba a Konzervatív Párt és így az ország vezetéséért, hanem előzékenyen maga elé engedte Theresa Mayt. Csak három évvel később vette át a hatalmat, miután az Egyesült Királyság második miniszterelnöknőjét saját képviselői „elintézték.”

A Brexit-megállapodás sorozatos parlamenti megalázása valószínűleg még ma is kísérti álmaiban Mayt, aki szó szerint könnyes búcsút vett a hatalomtól:             

Johnson alighanem azt is megérezte, hogy saját utóda, Liz Truss még ennyi ideig sem húzza majd. Truss kezdetektől fogva vészesen súlytalannak tűnt miniszterelnökként, és ebben a minőségben valóban kérészéletűnek bizonyult.

Miután adócsökkentési csomagjával majdnem elsüllyesztette a szigetországot – a font árfolyama nehéz kőként zuhant, a brit állampapírok hozama elszállt, és még a brit jegybanknak is be kellett avatkoznia –, hiába rúgta ki pénzügyminiszterét, Kwasi Kwartenget, pártja jobbnak látta őt is félreállítani.

Így neki is volt egy szomorú jelenése a Downing Street 10 előtt:  

Truss amúgy rekordot állított be azzal, hogy a brit politika-történetben ő töltötte be a legrövidebb ideig a pártvezetői és a miniszterelnöki tisztséget (45 nap után mondott le a pártvezetésről, de kormányfő még marad, amíg meg nem találják utódját.)

És azt sem fogja kitenni a falra, hogy közvélemény-kutatók szerint tíz választóból mindössze egy van jó véleménnyel róla, támogatottságának nettó egyenlege (az elégedettek és az elégedetlenek százalékos arányának különbsége) pedig mínusz 70 (!).

Kell egy vezér

Truss tehát a múlt, de ki lesz a jövő? A brit sajtó szerint hárman pályázhatnak megüresedő székére: Rishi Sunak volt pénzügyminiszter, Penny Mordaunt volt védelmi miniszter és természetesen Boris Johnson. 

A fogadóirodáknál egyelőre Sunak a befutó: a William Hill pénteken 4/5-ös nyereményeséllyel jósolta győzelmét – tehát 100 font téttel 180 font nyereséget lehet bezsebelni. Johnson győzelmét 6/5-ös eséllyel adják (220 font profit), míg  Mordaunt sikerét 9/1-es oddscal (1000 font nyereség).

A BBC felmérése szerint a tory képviselőknél szintén Sunak vezet Johnson előtt, ugyanakkor több miniszter már beállt a korábbi kormányfő mögé, de legalábbis hajlik a támogatására.

Utóbbiak közé tartozik Benn Wallace védelmi miniszter is.

Amikor Johnson megbukott, Wallace állítólag aggódott amiatt, hogy távozása űrt hagy maga után, nem lesz valódi utóda, ami komoly bajba sodorja a pártot.

Félelme beigazolódott. És lassan a választók is kezdik megunni, hogy a pártelit egymás után zabálja fel a kormányfőket, és hagyja vezető nélkül az ország hajóját egy ilyen viharos korban.

Boris Johnson búcsúbeszéde (?) a kormányfői hivatal előtt a londoni Downing Streeten 2022. szeptember 6-án. Fotó: EPA/NEIL HALL
Boris Johnson búcsúbeszéde (?) a kormányfői hivatal előtt a londoni Downing Streeten 2022. szeptember 6-án. Fotó: EPA/NEIL HALL

Aligha meglepő, hogy az ellenzék azonnali választásokat követel.

Az röpke egy héten belül kiderül, hogy ki lesz Truss utódja. Jelentkezni a párt (és egyben az ország) vezetésére hétfő 14 óráig lehet a jelöltséghez az alsóházi konzervatív frakció legalább száz tagjának támogatása kell. Ha a frakciószavazás után két jelölt marad állva, a párt 170 ezres tagsága gyorsított online szavazással választja meg közülük az új pártvezetőt, egyben az új miniszterelnököt.

Hardcore fanbázis

A választási folyamat legkésőbb pénteken lezárul, így  ha minden a tervek szerint halad október 31-re új miniszterelnöke lesz a Királyságnak. Indulási szándékát egyelőre csak Penny Mordaunt jelezte, de a kiszivárgott hírek szerint Johnson és Sunak is erre készül.

Tegyük persze hozzá, hogy Johnson megítélése meglehetősen vegyes, első regnálását számos hangos botrány kísérte, és még a tory képviselők egy része is úgy véli, hogy személyében Mr. Káosz költözne vissza a Downing Street 10-be.

Ráadásul most részben azoknak kellene ismét vezetővé emelniük, akik néhány hónapja még elengedték a kezét.

Ugyanakkor a szükség nagy úr, a párt nem hemzseg a nagyformátumú vezetőktől, ráadásul Johnsonnak nem csak a tory képviselők között, hanem a párt és a népesség szélesebb rétegeiben is hardcore fanbázisa van.

Nyilvánvalóan megosztó személyiség: a YouGov szerint az emberek 30 százaléka szereti, 51 százaléka viszont nem. Ugyanakkor – mint az általában jólértesült Financial Times megjegyzi – a konzervatívok "jókora része" továbbra is úgy gondolja, hogy ő egyszerűen győztes típus.

Így simán lehet, hogy sikerül visszakúsznia a hatalomba – azaz a Terminátor valóban visszatér.

A közelmúltban nem csak megbukott a kormány, hanem elhunyt II. Erzsébet is. Ezzel ebben a videóban fogalkoztunk: 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Melegedő óceánok – egyre pusztítóbb viharok
Káncz Csaba | 2025. május 12. 09:28
A korallzátonyok károsítása mellett az óceánok emelkedő hőmérséklete hozzájárul a viharok erősödéséhez. A felesleges hő a hurrikánok üzemanyagaként szolgál, ami erősebbé és pusztítóbbá teszi őket – különösen a part menti, sőt a szárazföldi közösségek számára. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Egy pohár prosecco „A Keresztapa” forgatási helyszínén – kihagyhatatlan dolgok Szicíliában
Kormos Olga | 2025. május 10. 06:01
Barangolás „A Fehér Lótusz” második évadának helyszínén, egy jéghideg ital elkortyolása a Bar Vitelliben, felkapaszkodás a hajtűkanyarokban a hegyekbe egy napfénytetős Fiat 500-assal, gyors ebéd a palermói gasztropiacon vasárnap, füstölgő Etna – rengeteg dolog jöhet szóba egy szicíliai körutazáson. A Világjáró ezúttal Európa hetedik legnagyobb szigetén járt. 
Szubjektív Lepkefing vagy atombomba? Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. május 9. 18:46
Mennyire erős, és mennyire lehet hatásos Magyar Péter hangfelvétele a háborúra készülő honvédelmi miniszterről? Milyen botrány ütne igazán nagyot Orbán Viktoron? Azért járja a miniszterelnök az országot, mert nagy a baj a Fidesznél? Brüsszel megint ármánykodik – de jó oka van rá? E témákról is beszélgettek, vitatkoztak munkatársaink, Csabai Károly főszerkesztő, illetve Litván Dániel és Vég Márton újságírók az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG