7p

Amikor leszállunk Arlandán, a stockholmi repülőtéren, a falakon a leghíresebb svédek fotói köszöntenek bennünket, köztük a királyi család, az ABBA együttes és természetesen Alfred Nobel. A Világjáró ezúttal a tudós-feltaláló múzeumába látogatott el, ahol a magyar Nobel-díjasok „nyomaira” is rábukkant.

December elején erős turista vonzereje van a Nobel-hétnek. Mindig december 10-én van a díjátadó, de már előtte is belföldi és külföldi látogatók tízezrei zarándokolnak Stockholmba, járják a várost, vásárolják a rengeteg szuvenírt, és természetesen szinte mindenki ellátogat a Nobel-díj Múzeumba (vagy egyszerűbb nevén Nobel Múzeumba).

Fejünk felett tudósok

Furcsa érzés egy olyan széken ülve kávézni, amelynek alját Karikó Katalin, az első magyar Nobel-díjas nő írta alá. Amikor nyáron immár sokadik alkalommal ellátogattam Stockholmba, ismét betértem a múzeumba, amely, bár évekkel ezelőtt új épületkomplexumot szántak neki, ma is a Gamla Stanban, tehát az óvárosban, ott pedig a régi börze épületében található.

Amikor belépek a tágas fogadócsarnokba, rögtön felfelé nézek: egy ruhagyár jóvoltából szereltette fel annak idején a múzeum a mennyezetre azt a sínt, amelynek „fogasaira” a Nobel-díjasok portréit rögzítették. Több órába telik, míg az összes Nobel-díjas „végigfut” a látogatók előtt. Van, aki egy idő után abbahagyja a nézelődést, mert elfárad a nyaka.

Persze lehet a digitális adatbázisban is keresni. Évek és nevek szerint is érdekes a kutakodás, mi természetesen főleg a magyar neveket kerestük.

Karácsonyi hangulat a Nobel Múzeumnál
Karácsonyi hangulat a Nobel Múzeumnál
Fotó: Depositphotos

Mi is az a Luca-vonat?

A díjat azért december 10-én osztják ki, mert ezen a napon halt meg a tudós-feltaláló. Ez egyben dupla ünnep, hiszen közel van a Luca naphoz: a fény ünnepe december 13-ára esik.

A Nobel-díjasok egy része Stockholmban marad az átadás után, és van, aki meglepődik, amikor13-án kora reggel bevonul a szállodai szobájukba a Luca-vonat: szép szőke (és újabban persze tejeskávé színű, vagy fekete bőrű és szemű) svéd leányok, fejükön gyertyakoszorúval, hosszú fehér ruhában énekelnek – ahogy az iskolákban és más rendezvényeken is –, és így köszöntik a kitüntetetteket.

Kalandos és magányos élet

Ebben az épületben található a Svéd Akadémia és a Nobel-könyvtár is, ahol sok mindent megtudhatunk a világ legrangosabb tudományos és művészeti díjának alapítójáról. Az 1833-ban született tudós édesapja mérnök volt, később átköltöztek Szentpétervárra, amely akkortájt csillogó, nagyvilági metropolisznak számított.

Eleinte nagyon szegény volt a család, de egy idő után az édesapja sikeres gyáros lett. A három fiút kiváló professzorok tanították, oroszul, franciául, angolul és németül beszéltek anyanyelvük mellett.

Alfred már gyermekkorában különösen fogékony volt a kémiai tanulmányokra.

Élete kalandos volt és magányos, szerelmi afférjai olykor sikertelennek bizonyultak, és soha nem házasodott meg. Több mint 350 bejegyzett találmánya és a világ 20 országában alapított, 90 gyára olyan teljesítmény, amelyet azóta se tudott senki túlszárnyalni.

Európa nagyvárosaiban érezte otthon magát, berendezett lakások és laboratóriumok várták Párizstól San Remóig, és természetesen a szülőhazájában. Bár Svédországban és Oroszországban gyerekeskedett, nem nagyon szerette a hideg éghajlatot, és honvágya ellenére inkább délen alkotott.

Meglepő, hogy a múzeum „csak” 2001 tavaszán nyílt meg, a díj alapításának 100. évfordulója alkalmából. Az állandó kiállításokon kívül olykor filmeket, színházi darabokat vagy fotótárlatokat is megtekinthetünk, valamint tudományos témájú vitákat is hallgathatunk.

A Nobel Múzeum nyáron – az ajtón Alfred Nobel arcképe
A Nobel Múzeum nyáron – az ajtón Alfred Nobel arcképe
Fotó: Depositphotos

Mindenki újratölti a kávét

A Nobel Múzeumnak csak az egyik érdekessége a sok közül, hogy az ikonikus kávézóban lévő székek alját a világ legokosabb emberei látták és látják el kézjegyükkel. (Megjegyzem, az árak semmivel sem magasabbak, mint egy budapesti múzeum büféjében.)

Mindenki kedvenc helye a bisztró és a bolt. Svédországban ugyanis a múzeumlátogatás része, hogy a séta után az emberek leülnek minimum egy kávéra a helyi bisztróban.

Ez itt több órás ücsörgést jelenthet, hiszen a bögrét mindig újra lehet tölteni, mint az Ikeában – de a legtöbben ebédelnek is.

A Bistro Nobel csokoládéval, svéd süteményekkel, valamint ebéddel és vacsorával is várja a vendégeket. A Nobel-fagylalt, ami csak itt kapható, télen is közkedvelt. És híres a Nobel-tea, amelyet minden évben a banketten szolgálnak fel. Érdekesség, hogy a bisztrót a bécsi Café Museum mintájára rendezték be, amelynek tervezője Adolf Loos volt.

Minden péntek este kilencig van nyitva a bisztró és maga a múzeum is: ilyenkor esti menüvel, érdekes előadásokkal és zenei programokkal várják a látogatókat.

Jellemző a svéd mentalitásra, hogy azon porcelánok és evőeszközök mását, amelyekkel az előkelőségek a díjátadón étkeznek a kitüntetettekkel, szintén meg lehet vásárolni. Az étkészlet minden évben ugyanaz: a legpatinásabb svéd porcelán- és üveggyártó cégek egyedi tervezésű darabjai kerülnek az asztalra.

Az uralkodó színek az arany, a fehér, a zöld és egy kis kék – utalva az ország természeti kincseire, az erdőkre, a tengerre.

Noblesse-t, azaz Nobel-csokit minden szupermarketben lehet kapni, de az aranyéremre valóban emlékeztető, fair trade étcsokoládéból készült édesség elsősorban itt kapható. Egy másik izgalmas szuvenír a „dinamit cukorka”, amelyet jalapeño borssal ízesítenek.

Olykor felkérnek művészeket egyedi alkotások készítésére: 2011-ben a shop együttműködött Artan Mansouri-val, aki Nobel életét szimbolizáló festményeket készített.

Karikó Katalin pipettája

A múzeum vitrinjei is sok mindenről árulkodnak, a díjazottak ugyanis olykor meglepő tárgyakat ajándékoznak a múzeumnak – Bárány Róbert magyar orvos ajándéka például egy pár fehér kesztyű volt. Előfordult, hogy valaki a kedvenc borából ajánlott fel két palackot, más egy kendőt vagy egy helyi népviselet stílusában varrt blúzt vitt. Mindegyik tárgynak megvan a maga szimbolikus, a kitüntetett hazájához kötődő története.

Ami a tavalyi magyar díjazottakat illeti, Krausz Ferenc egy fotót adományozott. Ezen annak a berendezésnek egy központi részlete látható, amelyet a kutatásaihoz használt.

Karikó Katalin pedig azért választotta ajándéknak a pipettát, mert az a mindennapi munkaeszköze. Mint mondta, egy biokémikus a pipettát és nem a mikroszkópot figyeli, amikor dolgozik.

Felbecsülhetetlen értékű tárgyak és iratok ezrei találhatók a múzeumban. Nehéz kiragadni egyet, de Albert Einstein 1922-es kézirata különösen híres.

Milyen lesz a Nobel Center?

Több mint kétszázezren látogatták eddig évente a Nobel Múzeumot, amelynek elköltöztetésén elég régóta gondolkodnak a svédek, hiszen a turisták élénk érdeklődése miatt szűkösnek bizonyul az épület. Már egy ideje beszélik, hogy el fog költözni a Slussen nevű városrészbe, ahol már jó ideje folynak egyéb gigantikus építkezések.

A hatalmas beruházást – amely még nem kezdődött el – elsősorban adományokból kívánják finanszírozni. Az adományozók között említik a Nobel Alapítványt eddig is támogató Erling Persson családot – nevükhöz fűződik a H&M, a világ legnagyobb ruházati áruházlánca –, valamint a Knut és Alice Wallenberg családi alapítványt.

Az új Nobel Center nem csak múzeumként fog szolgálni, hanem nyitott háza lesz a kultúrának, a tudománynak és az emberek közti párbeszédnek.

Állítólag 2027-ben fogják elkezdeni az építkezést a David Chipperfield Architects iroda tervei szerint. A megnyitást 2031-re tervezik, és évi 600 ezer látogatóra számítanak.

A Világjáró többi részét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív A nap képe: a Pride-felvonulás bevette Budapestet
Privátbankár.hu | 2025. június 28. 16:46
Szombat délután háromkor kezdődött a betiltott budapesti Pride.
Szubjektív A Fidesznek nincsenek elvei – az utca embere az idei Pride-ról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. június 28. 10:36
A kormány idén lépéseket tett a szokásos budapesti meleg büszkeség felvonulás, a Pride ellehetetlenítésére, de a főváros ellenáll, és megrendezi az eseményt. Erről a politikai helyzetről, valamint a szexuális kisebbségek hazai jogairól kérdeztük a járókelőket.
Szubjektív Bajorország szíve, ahol bronzba öntötték a pápát
Vágó Ágnes | 2025. június 28. 06:01
Regensburg egy fiatalokkal teli, ősi város, ahol a sétahajót Keplernek hívják, XVI. Benedek pápának pedig három bronzszobra van. A Világjáró e heti állomása Bajorország egyik legnagyobb múltú települése.
Szubjektív Sorra érik a pofonok a Fidesz-kormányt – nem furcsa az időzítés? – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. június 27. 19:14
Hogy került megint csődhelyzetbe Budapest? A Pride-üggyel mindenképp öngólt lőtt a Fidesz? Az MNB-től és az ÁSZ-tól is kapott komoly pofonokat a kormány, amely jelentős devizaadósságot volt kénytelen felvenni – miből lesz akkora osztogatás, ami kiegyenlíthet egy 15 százalékpontos Tisza-előnyt?
Szubjektív Puzsér Róbert: Magyar Péter robbanókeveréke ellenállhatatlan!
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. június 22. 14:23
A Medián szerint a Tisza Párt előnye a teljes szavazókorú népességben már 10, a választani tudó biztos szavazók között pedig 15 százalékpont a Fidesszel szemben. Vége az Orbán-rendszernek? Mi fán terem a Polgári Ellenállás? A Klasszis Podcast vendége Puzsér Róbert publicista volt.
Szubjektív A midsommar ünnep, avagy varázslatos Szent Iván-éj Svédországban
Elek Lenke | 2025. június 21. 06:01
A nyári napforduló a svédek második legnagyobb ünnepe, az éj ilyenkor a hagyományok szerint tele van varázslattal. Az ünnep elmaradhatatlan kelléke a körtánc, a közös éneklés, a virágkoszorú a hajban, a lakomával egybekötött közös mulatozás. A Világjáró ezúttal a „midsommar”-hoz kapcsolódó emlékeit idézi fel.
Szubjektív Az emberek már elhiszik, hogy a Tisza Párt győzni tud – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Csabai Károly – Havas Gábor – Herman Bernadett – Izsó Márton | 2025. június 20. 18:46
Hol nőtt a Tisza népszerűsége? Mit gondoljunk Ukrajna uniós tagságáról? Kinek jó a kamatstop? Már a bolgárok is megelőztek! Legyűri-e a kormány Budapestet? Milyen lesz a Pride? Megnyugodhatnak az újságírók? Hová tart az izraeli-iráni háború?
Szubjektív Keményen szembeszállt Trumppal, a demokraták sztárja lett
Káncz Csaba | 2025. június 16. 09:36
Kalifornia kormányzója mumusból a demokraták reménysugarává vált. Newsom tudja, hogy a 21. században a választásokat már nem a hagyományos médián keresztül nyerik meg, így felfedezte a közösségi platformokat is. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Vissza kell venni tőlük a milliárdokat! Az utca embere a luxizásról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. június 14. 10:44
Mészáros Lőrinc magánrepülőjétől Orbán Ráhel milliós táskájáig naponta lehet olvasni a NER luxizásáról. Nem túlzás ez egy kicsit? Az utca emberét kérdeztük.
Szubjektív Spanyolország rejtett kincsei – a falusi bárok, ahová a zarándok is betér
Bózsó Péter | 2025. június 14. 06:01
Az ibériai országban a legtöbben a tengerpartokat és a történelmi emlékekben gazdag városokat keresik fel, de a falvakban is sok érdekességet találhatunk, különösen, ha gyalogszerrel közlekedünk. A Világjáró ezúttal a legmagányosabb Caminón zarándokolt Sevillától Santiago de Composteláig, és elmeséli, mit látott útközben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG