6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EP-alelnök tavaly novemberben még a katari munkavállalói jogokat dicsérte, decemberben már egy börtönben karácsonyozott. Apját menekülés közben kapták el, kofferjában több százezer euróval. Az Európai Parlament hamarosan újabb képviselők mentelmi jogát függesztheti fel. Itt az alkalom, hogy Brüsszel példát mutasson a korrupció elleni harcban – de a magyar kormánynak is lenne bőven teendője. Nagyító alatt az EU elmúlt évtizedeinek egyik legnagyobb botránya.

A sztori elsőre úgy hangzik, mintha egy B-kategóriás krimi forgatókönyve lenne. Egy kőgazdag arab ország megvásárolja egy nagy európai politikai intézmény néhány képviselőjét – köztük egy vezetőjét – befolyásért cserébe. A megvesztegetésre azonban fény derül, a rendőrség magánlakásokban, hotelekben és irodákban 1,5 millió euró kenőpénzt foglal le. Az egyik gyanúsítottat tetten érik, amikor menekülni próbál egy pénzzel tömött bőrönddel.

Mindez azonban nem fikció, hanem minden jel szerint valóság: a megvesztegetéssel vádolt ország Katar, az európai intézmény pedig az Európai Unió legdemokratikusabbnak tartott, az uniós polgárok által közvetlenül választott intézménye, az Európai Parlament (EP).

Bár az ügy még folyamatban van, az tény, hogy a belga rendőrség tavaly december elején egy éves, számos európai országra kiterjedő, korrupció és pénzmosás gyanújával indított nyomozás részeként legkevesebb hat személyt letartóztatott.

Milliók egy kofferban

Köztük van Eva Kaili, az EP egyik akkori alelnöke: a görög szociáldemokrata politikus a vád szerint kenőpénzt fogadott el vezető katari politikusoktól, hogy számukra kedvező irányba terelje az EP-viszonyulását a „vitatott előéletű” katari foci vb-vel kapcsolatban.

Eva Kaili még EP-alelnökként egy sajtótájékoztatón Marokkó fővárosában, Rabatban 2022. október 10-én. Fotó: EPA/JALAL MORCHIDI
Eva Kaili még EP-alelnökként egy sajtótájékoztatón Marokkó fővárosában, Rabatban 2022. október 10-én. Fotó: EPA/JALAL MORCHIDI

A botrány kirobbanását követően az EP elmozdította tisztségéből Kailit, a szociáldemokrata EP-frakció pedig azonnali hatállyal kizárta őt a soraiból – ami arra utal, hogy nem bíznak az ártatlanságában.  

Szintén letartóztatták a volt EP-alelnök apját, Alexandros Kailit, aki sajtóhírek szerint több százezer euróval (azaz sok tízmillió forintnak megfelelő összeggel) a kofferjában próbált menekülni a nyomozók elől a brüsszeli Sofitel-hotelben.

A letartóztatottak között van Francesco Giorgi – ő Kaili élettársa és Andrea Cozzolino olasz szociáldemokrata EP-képviselő tanácsadója –, Pier Antonio Panzeri korábbi olasz szociáldemokrata EP-képviselő, a Fight Impunity nevű emberi jogi szervezet alapítója és vezetője, valamint Niccolo Figa-Talamanca, a jogállamiság és az emberi jogok védelmére hivatott civil szervezet, a No Peace Without Justice főtitkára.

A belga ügyészség négy személy (a volt EP-alelnök, Francesco Giorgi, Pier Antonio Panzeri és Niccolo Figa-Talamanca) ellen emelt vádat. Mindannyian letartóztatásban maradtak – Eva Kaili például a Brüsszel közeli hareni börtönben töltötte a karácsonyt.

Január eleji hírek szerint a belga rendőrség azóta újabb két, közelebbről meg nem nevezett EP-képviselő mentelmi jogának felfüggesztését kérte, amiről január közepén dönt majd a parlament.

Roberta Metsola EP-elnök szerint már megindították az eljárást a felfüggesztés érdekében.       

"Katar élenjáró"

A letartóztatást követően az egykori EP-alelnök – csakúgy, mint a katari kormány – tagadta bűnösségét. Élettársa, Francesco Giorgi ugyanakkor azóta bevallotta, hogy kenőpénzt fogadott el a katari és marokkói kormánytól, állítják külföldi lapok bírósági dokumentumokra hivatkozva. Giorgi szerint ugyanakkor partnere, akivel közös, 22 hónapos gyerekük van, nem bűnös.  

Az egykori EP-alelnök mindenesetre igencsak megdicsérte az arab országot a foci-vb kezdetén:

„Katar élenjáró a munkavállalók jogait tekintve” (!) és „nyitott a világ felé”, mondta. Egyúttal diszkriminációval vádolta meg az országot a demokratikus és munkavállalói jogok súlyos sérülése miatt kritizálókat. 

Az eddig napvilágot információk alapján egyértelmű, hogy az ügy az elmúlt évtizedek egyik legsúlyosabb uniós botránya, amely – ha nem kezelik megfelelően az EU főnökei – az egész uniós projektet kisiklathatja.

Ezzel persze Brüsszelben is tisztában vannak.

A Katargate „drámai és károsítja az Európai Unió hitelességét,” és emiatt a közösség nehezebben tud megküzdeni az aktuális válságokkal, ismerte el Charles Michel, az Európai Tanács elnöke el a Politicónak adott decemberi interjúban.

Mint mondta, egy „átlagos európai” valószínűleg nem tud különbséget tenni a három nagy uniós intézmény – az Európai Bizottság, az Európai Tanács és az Európai Parlament – között, amivel ő is arra utalt, hogy a botrány az egész EU-t besározhatja.

A brüsszeli lap szerint az ügy az EU legnagyobb korrupciós botránya a Santer-bizottság korrupciógyanús ügye és lemondása óta 1999-ben. Hasonló jelzőkkel illette a történteket a Washington Post is, amely szerint az EU-nak saját intézményein belül sürgősen felül kell vizsgálnia a korrupcióellenes jogszabályokat.

A lét a tét

Az uniós vezetők mindenesetre nem próbálják bagatellizálni a történteket. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt mondta: a vádak „nagyon komolyak”, és független etikai testület felállítását javasolta az uniós intézmények ellenőrzésére. Roberta Metsola EP-elnök pedig bejelentette, hogy megreformálják a lobbizásra és az átláthatóságra vonatkozó szabályokat.

A valódi kérdés persze az, hogy mikor lesznek a szavakból tettek, és valóban minden bűnös elnyeri-e majd a büntetését.

Tudjuk persze, hogy korrupció volt, van és lesz. A lényeg, hogy az érintett intézmények és vezetőik valóban tegyenek meg mindent az ilyen eseteket megelőzéséért.

Ezzel példát mutathatnának a tagállami kormányoknak, például a magyarnak, amelynek szintén bőven lenne még teendője a korrupció elleni küzdelemben – gondoljunk csak a közbeszerzéseken hosszú évekig rendszeresen óriásit kaszáló kormányközeli vállalkozókra és oligarchákra. (És amíg nem tesz megfelelő korrupcióellenes lépéseket a kormány, addig nem fogja megkapni az uniós pénzek egy jelentős részét.)

Uniós szinten pedig az EU hitelessége a tét – ha az uniós vezetők nem kezelik megfelelően a Katargate-t, azzal újabb támadási felületet adnak az EU-ellenes erőknek, és a szakadék szélére taszíthatják az egész közösséget.     

Nagyító rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG