7p

Január 1-jével Horvátország bevezette az eurót, egyúttal tagja lett a schengeni övezetnek, ami a magyar turisták számára is újdonságot jelent. Az előszezonban Világjáró rovatunk egy hétvégét töltött a Kvarner-öböl egy meseszép, mediterrán jellegű szigetén.

A sokszor a garast a fogához verő magyar turista horvátországi kiruccanását az elmúlt években úgy kezdte, hogy lerobogott az M7-esen Becsehelyig, ott lehajtott a régi 7-es út mellett levő benzinkúthoz, csurig töltötte a tizenöt éves családi Suzukit, és ezzel az egy tank benzinnel meg lehetett járni az Adriát oda-vissza, majd visszafele ugyancsak tankolás Becsehelyen. A helyzet ma már fordított. Az autós alig várja, hogy átérjen a horvát oldalra! Ez január 1-je óta jóval egyszerűbb, ugyanis Horvátország is a schengeni övezet tagja, tehát nincs határellenőrzés. Az alig fél éve megszűnt határállomásra már csak az autópálya kiszélesítésénél meghagyott oldalsó határőrbódék, valamint sebességkorlátozó táblák emlékeztetnek.

A határon tehát megállás nélkül átjutva Goričan felé érdemes lekanyarodni, itt alig 200 méterre van egy INA-kút, ahol a benzin literje június elején 1 euró 38 cent, azaz 513 forint volt. (Cikkünkben az arra a három napra érvényes 372 forintos banki devizaeladási árfolyammal számolunk – a szerk.)

A szomjas Suzukit itt is tele lehet tölteni, de ha bőven van még a tankban, akkor sem kell aggódni, még az autópálya mellett is több helyen láttuk az 1,38-as benzinárat az oszlopokon, tehát akár tovább is lehet haladni.

Az euróra történt átállás és a schengeni csatlakozás előtti Horvátországról lapunk itt számolt be:

A pályakapuk nem változtak, legfeljebb annyiban, hogy míg újév előtt nagyobb méretben voltak kitéve a kunában, kisebben az euróban számított árak, most ez már megfordult. A 7,53-as átváltási árfolyam és a kunában feltüntetett árak egyébként csak kötelezően kiírt, tájékoztató adatok. A kivezetett horvát valuta már nem hivatalos fizetőeszköz, de ha valakinek az elmúlt évekből maradt otthon valamennyi, az is be tudja váltani valamely horvátországi bankban vagy postán.

A megmaradt kunánkat horvátországi bankban vagy postán lehet euróra váltani. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán
A megmaradt kunánkat horvátországi bankban vagy postán lehet euróra váltani. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán

Rab szigetére Stinicából komp visz át (de megközelíthető Krk felől is), aminek menetrendje interneten elérhető, és tartják is. A személyautót 17,50, a felnőtteket 4, a gyermekeket (3 és 12 év között) 1,5 euróért viszik át a szigetre az alig több mint tízperces úttal. A biciklit szintén 4 euróért szállítják át.

A komp tartja a menetrendet. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán
A komp tartja a menetrendet. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán

Az egyébként továbbra is érvényes, hogy kell készpénzt (is) vinni a horvát nyaralásra, mert nem mindenhol lehet kártyával fizetni.

Jómagam két éve elég morcos voltam, mert a crikvenicai tengerparti bárban egy sörért is készpénzt kellett kiadni, sőt a nyugágyért sem lehetett kártyával fizetni. Ellenben bármely étteremben elfogadták a bankkártyát. A helyzet most Rab szigetén fordított volt: a lopari tengerparton bármit lehetett bankkártyával fizetni, de találtunk olyan, ráadásul jó minőségű éttermet Supetarska Dragán, ahol az étlapon nagy betűkkel feltüntették az „ONLY CASH!” feliratot.

Nem minden étteremben lehet kártyával fizetni. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán
Nem minden étteremben lehet kártyával fizetni. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán

Maga a település csendes kis halászfalu látszatát kelti, de már az előszezonban is szép számmal akadtak ott – főleg német – turisták. Ennek megfelelően a legegyszerűbben a magyar turista is német nyelvtudását (már ha van neki olyan) használva tud boldogulni, mivel a helyiek is ezen szeretnek kommunikálni. De az angollal is megértetik magukat – ők is, mi is.

A sziget alig 100 négyzetkilométer, amelyen tízezernél is kevesebben élnek, a „tömeg” (ilyenről az előszezonban azért még nem beszélhetünk) látszatát a turisták keltik. Déli, délkeleti része a szárazföld felől érkező bóra (az isztriai és dalmát tengerparton, legtöbbször a téli évszakban fújó száraz, hideg szél – a szerk.) miatt gyér növényzetű, de nem kelti olyan kihalt, marsi vidék látszatát, mint például Pag szigetének hasonló részei. A pár száz méter magas Kamenjak vonulata viszont a tenger felőli részt megvédi a bórától, így ott pazar mediterrán növényvilág kápráztatja el a látogatót.

Rab szigetének hangulatát a mediterrán növényzet teszi még pazarabbá. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán
Rab szigetének hangulatát a mediterrán növényzet teszi még pazarabbá. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán

A kisváros rendelkezik egy kisebb Konzum üzlettel is. A Konzum az egyik legismertebb és legnépszerűbb horvát hipermarketlánc, a városkában levő üzletük körülbelül egy Tesco Express méretének felel meg, és ott ugyanúgy beszerezhetők a legfontosabb élelmiszerek. Három felnőttnek és egy kilenc hónapos pici babának vásároltunk be két reggeli, valamint két esti teraszos sörözés-beszélgetés erejéig 60 euróért, ami alig több, mint 22 ezer forint. Például a 10 darabos, M-es méretű tojás 1,99 euró volt.

Nyilván egy adriai naplemente mindig álomszép, egy hangulatos étteremben vacsorázva különösen. Az előszezoni árak még nem szálltak el, de könnyen lehet, hogy a főszezonban már a június elejinél magasabb összegeket olvashatunk az ét- és itallapon.

Az ételek most 12-20 euró között voltak, a drágább steakek 25 euróba kerültek. A kávé 1,5-2 euró körül volt, a korsó söröket 3,5 euróért adták. Érdekes, hogy nincs „feles”. Míg idehaza hozzászoktunk a 2 és 4 (ritkán 5) „centis” röviditalokhoz, Supetarska Daragában csak 3 centes italokat lehetett kérni, 1,5-1,7 euróért.

Az alkonyat csak fokozza az éttermek hangulatát. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán
Az alkonyat csak fokozza az éttermek hangulatát. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán

Bár a helyi éttermekkel kapcsolatban maradt bennünk némi keserű szájíz, de nem az ételek és italok, inkább a kiszolgálás minősége vagy épp a bankkártyás fizetés hiánya miatt, ám azt a javukra kell írni, hogy legalább megpróbálnak a magyar turisták kedvére tenni. Az étlapokon, itallapokon egyre több helyen bukkan fel a kínálat magyar megnevezése is, és ez még akkor is dicséretes, ha az itt-ott egy öt évvel ezelőtti Google-fordító nyelvezetére emlékeztet. Az pedig – úgy tűnik, néhány év kihagyás után – ismét szokásukká vált, hogy a vendég a vacsora végén a ház ajándékaként egy pálinkával „csaphatja szét” az elfogyasztott ételt.

A kisvárostól alig tízpercnyi autózásra található Lopar, itt van Horvátország legnagyobb homokos strandja, a Rajska Plaža, avagy a „Paradicsom-part”. A közeli parkolóban – ha talál helyet a strandolni vágyó – egész napra ott lehet hagyni az autót 7 euróért, azaz nagyjából 2600 forintért. A június eleji előszezonban még volt hely, a főszezonban nyilván korán kell parkolni. A hosszan elnyúló partszakasz valóban homok, így akár kisgyermekesek is ott hagyhatják csemetéiket a többi gyerkőccel homokvárat építeni, a víz felé árkot ásni, amíg az apukák megisznak egy sört, az anyukák pedig egy koktélt a parti bárban.

A lopari Rajska Plaža, avagy a „Paradicsom-part” Horvátország legnagyobb homokos strandja. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán
A lopari Rajska Plaža, avagy a „Paradicsom-part” Horvátország legnagyobb homokos strandja. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán

Az itteni „strandárak” viszont már gyaníthatóan nem mennek feljebb, ugyanis az étlapon (amit több helyen táblaként is kitesznek) nyomtatva vannak az árak – ellentétben az éttermek kézzel beírt áraival. A kisebb „strandkaják”, mint például a kolbász, virsli, pljeskavica, hamburger, hot-dog, ćevapčići, rántott sajt körettel együtt 9-12 euróba kerültek, a nagyobbakért, például a hal-, csirke-, disznó- és marhahúsos ételekért 13-19 eurót kellett fizetni. A helyben sütött (valóban az!) pizzákért 8,5-11 eurót kértek el, míg életem eddigi legjobb jegeskávéja (sztracsatellafagyival szolgálták fel!) 5 euróba, azaz csaknem 1900 forintba került. A sörökért 4, a koktélokért 5-7 eurót kérnek el a pultnál, igaz, elvárják a borravalót is.

A kényelemre többet adók nyugágyat egy napra 5,3 euróért, napernyőt ugyanennyiért bérelhetnek, de két nyugágy bérlése esetén a napernyőt grátisz kapják.

Persze aki igazi kényelemre vágyik, az „a hanyatló Nyugat” német turistája. A közmédiából „tudjuk”, hogy ott egyre nagyobb a nyomor, ezért a nélkülöző német turista kénytelen beülni a lakóbuszába, és pár hétre leruccanni egy egész háztartással a horvát tengerpartra az ottani kempingbe, és inkább ott fizessen napi 53 eurót a helyért.

„A hanyatló Nyugat”  nyomorgó német turistája. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán
„A hanyatló Nyugat” nyomorgó német turistája. Fotó: Privátbankár / Dobos Zoltán

Egy horvátországi nyaralás ma már nem kuriózum, tulajdonképpen csak azért tűnik drágábbnak, mint a Balaton, mert az autó két tank benzint megeszik a Budapest–tengerpart–Budapest több mint 1000 kilométeres viszonylaton. Ezért rövid, egy hétvégés kikapcsolódásra nem is ajánljuk a Kvarner-öbölnek ezt a távolabbi részét, hiszen az utazás is több mint fél nap oda-vissza.

Azonban egy többnapos, akár több hetes nyaraláshoz Rab szigete pompás kikapcsolódást kínál annak, aki a mediterrán világ szépségeire vágyik.

Világjáró rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Csak reménykedni tudok, hogy karácsonyra kicsit magukba szállnak” – A Magyar–Menczer szópárbaj után a közbeszéd stílusáról kérdeztük a járókelőket
Dobos Zoltán – Havas Gábor | 2024. december 14. 11:00
„Csak reménykedni tudok, hogy karácsonyra kicsit magukba szállnak” – A Magyar–Menczer szópárbaj után a közbeszéd stílusáról kérdeztük a járókelőket.
Szubjektív Horror a boltokban: Orbán Viktort az infláció buktatja meg? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton | 2024. december 13. 18:56
Újra 10 százalék felett drágulnak az élelmiszerek, hiába mér mást a KSH. Nincs itt semmi nagy titok, a kormány politikája okozza a bajt, és ezt már nem lehet propagandával elkenni. De Orbán Viktor tudja egyáltalán, mi a valóság? És hogy sikerült a Békemisszió 2.0? Cserbenhagyta a Nyugat Ukrajnát? Hagyhatjuk Lázár Jánosnak, hogy elkótyavetyélje fél Budapestet? Főként ezekről beszélgettek az Ez Viszont Privát 31. adásában kollégáink, Gáspár András, Litván Dániel és Vég Márton.
Szubjektív Hiába szeretnék több fizetést adni, ha kevesebb a cégem bevétele – utcai vélemények az álomfizuról
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. december 7. 10:51
Ahogy közeledik 2025, úgy egyre több munkavállalót kezd türelmetlenül érdekelni, hogy mekkora fizetésemelést kaphat jövőre. Az utca emberét kérdeztük, hogy mivel lenne elégedett.
Szubjektív Luca-vonat és tudósok a fogason – a stockholmi Nobel Múzeumban jártunk
Elek Lenke | 2024. december 7. 05:46
Amikor leszállunk Arlandán, a stockholmi repülőtéren, a falakon a leghíresebb svédek fotói köszöntenek bennünket, köztük a királyi család, az ABBA együttes és természetesen Alfred Nobel. A Világjáró ezúttal a tudós-feltaláló múzeumába látogatott el, ahol a magyar Nobel-díjasok „nyomaira” is rábukkant.
Szubjektív Mélykék mágia – bejártuk Európa legcsodásabb szigetét
Wéber Balázs | 2024. november 30. 05:46
Capri nyáron is csupa kellemes érzést keltett bennem, a zimankós novemberből visszatekintve pedig egyenesen csodás helynek tűnik. Mélykék tenger, ikonikus sziklák, gyönyör és ókori történelem – a sziget úgy magaslik ki a tengerből, mint egy rég elsüllyedt világ egyetlen megmaradt darabkája. A Világjáró e heti állomása Európa alighanem legszebb szigete.
Szubjektív Mi lesz, ha Magyar Péter elsüllyeszti a Fidesz hajóját – ki ugrik először? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton | 2024. november 29. 18:31
A gazdaság padlón, a Tisza pedig már látszólag agyonverné a Fideszt egy választáson. Mit léphet erre a kormány, és mi történik, ha Orbán Viktorék is elhiszik, hogy közeleg a bukás? A Rogán-gépezet akadozik, láthatóak a repedések az eddig jól záró Fidesz-falakon is. Mit mond el a rendszer állapotáról Orbán Balázs doktorija és Szájer József visszatérése? Leginkább ezekről a témákról beszélgettek az Ez Viszont Privát podcast 29. adásában kollégáink, Gáspár András, Litván Dániel és Vég Márton.
Szubjektív „Az egyik mocskosabb a másiknál...” — az utca embere Magyar Péter lehallgatási botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 23. 10:31
Az ellenzék vezető politikusa, Magyar Péter lehallgatási botrányba keveredett, vagy keverték, melynek a Tisza Párt vezérén kívül volt barátnője a főszereplője. A járókelőket arról kérdeztük, hogy felismerik-e Vogel Evelint és mit gondolnak a botrányról. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy megváltozott-e a véleményük Magyar Péterről, és mennyire hisznek a leleplező anyagok valódiságában a mesterséges intelligencia korában. Videó.
Szubjektív A Bauhaus otthona: Dessau – A Mester és tanítványai
Vágó Ágnes | 2024. november 23. 05:46
A Bauhaus-építészetről mindenkinek egy türingiai város, az egyeteméről és vadászkutyáiról elhíresült Weimar ugrik be, és nem egy onnan 170 kilométerre lévő település Szász-Anhaltban. Pedig éveken át ott volt a Bauhaus nagyjainak igazi otthona. A Világjáró e heti állomása: Dessau.  
Szubjektív Újabb gyomrost adott a Fidesz a demokráciának – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Wéber Balázs | 2024. november 22. 18:38
Kedden a parlament Igazságügyi Bizottsága rohamtempóban döntött a választási törvényeket módosító törvénycsomagról, amit csak előző nap késő este kaptak meg a bizottság tagjai – a végső szót a parlament mondja majd ki. A törvénycsomag értelmében az ellenzék uralta Budapest választókörzeteinek száma 18-ról 16-re csökkenne, a körzeteket pedig teljesen átrajzolnák. A fideszes többségű Pest megyében viszont kettővel nő a választókerületek száma – úgy tűnik, hogy a kormánypárt megint adott egy erős gyomrost a demokráciának.
Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG