A TikTok ügyvédei arra figyelmeztették az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságát, hogy a népszerű videómegosztó betiltása precedenst teremthet más vállalatok ellen is. Az ügy hátterében az a törvény áll, amely január 19-ig kötelezi a ByteDance-t, a TikTok kínai anyavállalatát, hogy eladja az alkalmazást, ellenkező esetben az appot nemzetbiztonsági okokra hivatkozva kitiltják az országból, írta meg a Reuters.
„Ezzel az elmélettel a Kongresszus előírhatná például, hogy az AMC mozik cenzúrázzanak olyan filmeket, amelyeket nem támogatnak” – érvelt Noel Francisco, a TikTok jogi képviselője a tárgyaláson.
A törvényt tavaly fogadták el. A politikusok szerint a kínai kormány a TikTokot kémkedésre és befolyásolási műveletekre használhatja.
Jeffrey Fisher, a TikTok tartalomkészítőit képviselő ügyvéd, azt emelte ki, hogy a törvény diszkriminálva kezeli a TikTokot, míg más kínai cégek, például a Temu – amelyet 70 millió amerikai használ – nem szerepel a célkeresztben.
Az Egyesült Államok kormánya szerint azonban a törvény elengedhetetlen a nemzetbiztonság érdekében. Elizabeth Prelogar, a kormány jogi képviselője szerint a határidő betartása kulcsfontosságú. „A külföldi ellenfelek nem adják fel önként az ellenőrzésüket egy ilyen kommunikációs csatorna felett” – hangsúlyozta Prelogar.
Ha a tiltás életbe lép, az Apple és a Google nem kínálhatja többé a TikTokot új felhasználók számára, a meglévők azonban tovább használhatják, amíg az alkalmazás fokozatosan működésképtelenné nem válik.
Donald Trump korábban arra kérte a bíróságot, hogy függesszék fel a határidőt, hogy új kormánya politikai megoldást találhasson az ügyre. Bár a törvény szerint az elnök 90 nappal meghosszabbíthatja a határidőt, a jelenlegi helyzet nem teszi lehetővé, mivel a ByteDance eddig nem tett lépéseket az amerikai üzletrész eladására.
A vita során Brett Kavanaugh bíró rákérdezett arra, hogy az elnök dönthet-e a törvény végrehajtásának felfüggesztéséről. Prelogar szerint a végrehajtás kérdése az elnök mérlegelési jogkörébe tartozik.