Az új tanulmány 50 desztinációban vizsgálta a villámgyorsan népszerű vált airbnb és más hasonló oldalak árait, és arra a következtetésre jutott, hogy a szállodaszoba újabban mintha megfizethetőbb választás lenne, de legalábbis erősen versenyképes. Persze mindez attól is függ, milyen árkategóriát választunk és milyenek az igényeink. Mindkét szállásformának megvannak a maga előnyei. De manapság különösen fontos szétnézni a neten, hogy megtalálja az utazó a megfizethető, de még minőségi megoldást.
Az Egyesült Királyság-beli székhelyű fogyasztói webhely, a Who? munkatársai a közelmúltban összehasonlították több ezer szálloda és majd ugyanannyi magánlakás hirdetés átlagos árát egy év alatt, 50 úticélt vizsgálva. Megállapították, hogy az elemzett területek több mint 75 százalékán átlagosan a szállodák nyertek. Arról nem beszélve, hogy nemcsak az ár számít, hiszen a szálloda plusz szolgáltatásokat – takarítást, portaszolgálatot, étkezési lehetőséget - nyújt a szobaárért cserébe.
Szantorinin jobb választás a szálloda
Igaz, az airbnb lakások viszont többnyire tágasak és kényelmesebben tud együtt aludni a család.
A Magyarországon kevésbé ismert Vrbo-t 1995-ben alapították az USA- ban. Ma az Expedia Inc. a tulajdonosa és Austinban (Texas) van a székhelye. Ez egy online piactér a nyaralók számára. Eredetileg Vacation Rentals by Owner néven volt ismert. Székhelye Austinban, Texas államban található, és az Expedia Group tulajdonában van.
A kutatás szerint a legjelentősebb árkülönbség a népszerű görög Szantorini szigeten van, ahol az egy hálószobás bérlés 84 fonttal (kb. 104 dollár) drágább, mint egy hotelszoba.
Amszterdamban 83 dollár volt a különbség, Szingapúrban és Londonban 75, Dubaiban pedig 70 dollár. (Ebből már persze rögtön kiderül, hogy nem az alacsonyabb árkategóriájú házakat vizsgálták.)
A helyi ingatlanárak is szerepet játszanak
San Franciscóban, abban a városban, ahol az Airbnb-t alapították, az utazók 44 dollárt takaríthatnak meg, ha szállodát foglalnak, egy lakás helyett.
Az árak 2019 óta tartó emelkedése annak köszönhető a lap szerint, hogy a kis, belvárosi lakásokból a nagyobb kényelemmel rendelkező vidéki házakba költöztek azokon a helyeken, ahol általában többet kell fizetni" - osztotta meg a kutatókkal tapasztalatait a kutatás szóvivője, s azt is hozzátette, hogy az infláció hatásait is tapasztalták.
Az egyetlen ország, ahol a csapat olcsóbbnak találta a nyaralók bérlését, mint a szállodákat, az Franciaország.
Az eredmények azt mutatták, hogy olcsóbb volt egy kis lakást lefoglalni Antibes-ben, Avignonban, Biarritzban, La-Rochelle-ben vagy Nizzában, mint az ottani hotelekben. Azonban Bordeaux-ban és Párizsban már itt is más volt a helyzet.
Bulizni még mindig jobb az Airbnb-vel
Itt is felmerülnek persze, hogy melyek az utazók igényei. Ha például valakinek konyhára van szüksége, akkor bérelni fog, mert a gyerekeknek már korán reggel össze kell ütni valamit. Különösen igaz ez speciális diéták esetében. Baráti társaságok – bulik, fesztiválok - alkalmával is sokszor vezet az Airbnb.
Az is megeshet, hogy olyan város az úti célunk, ahol nincs kedvünkre való panzió. Ha pedig valaki hosszabb ideig akar ott tartózkodni, és kifejezetten egy adott kerületbe vezet az üzleti útja, akkor annak közelében bérel majd lakást.
Az mindenesetre igaz, ilyen tekintetben is érdemes alapos ár-összehasonlítást végezni, mielőtt arról döntünk, hol szállunk meg.