Felbecsülhetetlen értéke van a magyar turizmus szempontjából annak az írásnak, amely az amerikai Travel and Leisure-ban jelent meg. És amely Kelet Párizsát az eddigiektől eltérő, teljesen más szemszögből prezentálja, és a szokásos Lánchíd-gyógyfürdő-Parlament helyett a Michelin-csillagos éttermekre, kortárs galériákra és csúcskategóriás butikokra koncentrál, egy naponta milliók által olvasott turisztikai lapban. Sőt, olyan helyekre is ellátogatott a szerző, ahová a magyar olvasók egy része sosem jut el.
Az UNESCO világörökségének az USA-ban is rangja van
Budapest Közép-Európa legmodernebb városává válik – állítja Dobrina Zsekova, akinek európai gyökerei a nevéből következően letagadhatatlanok. A hölgy tekintélyes szabadúszó író, több mint egy évtizedes szerkesztői tapasztalattal rendelkezik Európában és az Egyesült Államokban. Fő témái a luxusutazás, a művészet, az építészet, írásai megjelentek az InStyle.com, a Vogue.com, az Elle.com és más tekintélyes, főleg nők által olvasott oldalakon. (Márpedig a nők döntenek többnyire arról, hogy hova utazzon a család.)
Először szól a magyar főváros történelméről, visszanyúlva a római időkig, majd megpróbálja az amerikai olvasóknak bemutatni Budát és Pestet, amely városrészek a Duna túlsó partján helyezkednek el, és amelyet a Lánchíd köt össze. Zsekova szerint az egész város az UNESCO Világörökség része, ami amerikai szemszögből érthető, hiszen olyan régi emlékekre lehet itt bukkanni, ami az USA szemszögéből felfoghatatlan. Ami fontos, hogy a szerző úgy mutatja be Budapestet, mint egy lüktető, modern világvárost, a hangsúlyt inkább a butikokra, a művészeti galériákra és a Michelin-csillagos éttermekre helyezve.
A szerző megszólaltatja a magyar főváros legismertebb történészét és krónikását, Török Andrást is. „Budapest mintegy száz éve már »túlkulturált« város, több színházzal, szimfonikus zenekarral és múzeummal, mint amennyit az ország megengedhetett volna magának” – nyilatkozta Török András, akinek legújabb könyve, a Budapest Gem áprilisban jelent meg az Assouline kiadónál. „Manapság Budapest a sokkal nagyobb városok minden kifinomultságát kínálja, különösen a 2010-es évek közepének gasztroforradalma után” – idézi Török Andrást.
A Dunára néző Felix egy lenyűgöző neoreneszánsz épületben és a királyi palota egykori szivattyúházában található. A hírességek által gyakran látogatott elegáns étterem több étkezővel büszkélkedhet, köztük egy szellős (és árnyékos) terasszal, panorámával a Gresham palotára és kilátással a Budai Várra. Zsekova nem tudja, honnan is sejtené, hogy ez az étterem – mondjuk úgy – foglalt, áraiból következően is, egy bizonyos kör számára. De ami nekünk fontosabb, hogy a tokaji aszún kívül megemlíti Balassa X Czinki Szent Tamás Furmintját is, amely az ország egyik legjobb dűlőjéből származik.
Michelin-éttermeket is tesztelt a szerző
Szerinte 2022-ben indította el a Michelin Guide első Magyarország kalauzát, amely mindössze két étteremnek, köztük a budapesti Standnak adott két csillagot. A hangulatos belvárosi éttermet Széll Tamás és Szulló Szabina díjnyertes séfek vezetik, akik kifinomult ételei a hagyományos magyar kulináris hagyományokban gyökereznek, de modern ízlésüket szem előtt tartva készülnek. Az eredmény egy fine dining élmény, amely modern technikákat mutat be, és kulináris utazásra viszi a vendégeket az országban egy elegáns, mégis hangulatos étteremben – jegyezte fel a látogatás után.
A modern budapesti gasztronómia másik fénypontja szerinte a Babel, amely a „Standhoz hasonlóan két éve szerepel a Michelin Guide-ban”. A belső enteriőr értékelése után a szakíró megjegyzi, hogy „a nyolcfogásos menü a közép-európai ízek és összetevők diadala, egy kis skandináv minimalizmussal”.
Luxusszállodák, lépten-nyomon
Az újságírót bizonyára olyan budapesti marketinges kísérte a fővárosban, aki tudta, hogy a a Nightingale by Beefbar, a W Budapest elegáns szecessziós étterme és bárja mit tud. Például kézműves koktélokat, élő DJ-műsort, ázsiai és mediterrán fogásokat egyaránt produkál, az ablakokból pedig az elegáns Andrássy útra, és az Operaházra láthatunk ki.
Könnyű belátni, hogy a vendéglátóipari luxusmárkák miért szeretik Budapestet: a városban nincs hiány a régi világ báját árasztó nagy palotákban és kúriákban, amelyeket ötcsillagos szállodákká alakítottak át – jegyzi meg. Ide sorolja a W Budapestet, amely 2023 nyarán nyitotta meg kapuit, és amely a Travel + Leisure döntőse volt. Az Andrássy úton, az UNESCO által védett Drechsler-palotában található ingatlan látványos belső terei az épület múltjára utalnak – egy időben a Balett Intézet székhelye volt, így minden fürdőszoba öltözőszerű tükrökkel van felszerelve, és a világítótesteket a balerinák által viselt finom gyöngy fülbevalók ihlették. A luxusszobák mellett a „gyógyfürdő fedett fűtött medencéjét, a hihetetlenül elegáns, rejtett Speakeasy Bárt, és az udvart emeli ki, amelyet hullámszerű üvegmennyezet borít”.
Számít a piperemárka és az ágy is
De nem csak a közvetlen Belvárosban nézelődött az újságíró: a 84 szobával rendelkező, „csodálatos Kozmo Hotel Suites & Spa a butikhotel kategóriába tartozik, és a luxus modern újra értelmezésének” nevezhető. Az ötcsillagos ingatlan, amely szintén egy történelmi mérföldkőnek számító épületben található, bizonyítja a kifinomultságot az olyan apró részletekben, mint a Penhaligon piperecikkek, az ágyak vagy a fürdőkádak. (Tanulságos olvasni, hogy mire is figyel egy turisztikai influenszer.)
A három épületen átívelő Dorothea Hotel, Budapest, Autograph Collection 2023 novemberében debütált a belváros szívében, mindössze néhány háztömbnyire a Dunától. A milánói székhelyű Lissoni & Partners stúdió által kifogástalanul berendezett, 216 szobával, padlótól a mennyezetig érő ablakokkal, merülőkáddal és saját erkéllyel rendelkező ingatlan belső terei egyensúlyt teremtenek a régi és az új között.
Végre valaki felfedezi a budapesti kortárs galériákat
Az elmúlt években a budapesti művészeti szcéna megváltozott, a külföldön élő magyar művészek növekvő elismerésének és a fiatalabb magyar gyűjtők hazai felemelkedésének köszönhetően. „A magyar emberek nyitottabbak lettek a kortárs művészetre” – fejtette ki belvárosi műtermében Nemes Márton, Magyarország egyik legjelentősebb kortárs művésze. Azt mondta, mind több fiatalt ösztönöznek arra, hogy Magyarországon érjenek el karriert. Nemes Londonban tanult, idejét New York és Budapest között osztja meg. Színes absztrakt munkái jelenleg a Velencei Biennálé Magyar Pavilonjában tekinthetők meg.
A magyar főváros tele van kortárs művészeti galériákkal és terekkel. Az Operaháztól néhány háztömbnyire, egy neoreneszánsz épületben található acb Galéria a 2000-es évek elején alakult, de azóta Magyarország egyik legrangosabb művészeti intézményévé vált, három kiállítótérrel, a feltörekvő helyi és nemzetközi művészekre koncentrálva.
Három éve a 37 éves hongkongi műgyűjtő, Queenie Rosita Law megnyitotta a Q Contemporary-t, a közép- és kelet-európai művészetnek szentelt nonprofit művészeti központot, amely az Andrássy úti, elegáns, 19. századi Rausch-villában található. Law több mint egy évtizede a magyar művészet rajongója, miután a rangos londoni Central St. Martins School of Art and Design hallgatójaként e régióban töltött időt. A látogatók a régió több tucat kiemelkedő multidiszciplináris kortárs művészének, például a nemzetközileg elismert Fehér Lászlónak, Keserü Ilonának és Brtka Miranak mintegy száz műalkotását tekinthetik meg. Zsekova ellátogatott az FKSE Stúdióba csakúgy, mint a Bartók Béla út számos galériájába is.
A Nanushka, az Aeron és az Omorowicza
A Nanushkát, az Atlanti-óceán mindkét partján közismert, fenntartható divatmárkát Sándor Sandra alapította közel két évtizeddel ezelőtt Budapesten, és mára világszerte az egyik legismertebb magyar márka. „A cég ötvözi a hagyományos magyar folklór részleteket a városi egyszerűséggel és a kifogástalan kivitelezéssel.” A Nanushka budapesti kollekciója női és férfiruhákat is tartalmaz, beleértve olyan kiegészítőket, mint a táskák és a napszemüvegek. Arról nincs fogalma a szerzőnek hogy hány magyar nő visel Nanushkát, de ezúttal a marketing a fontos.
A Nanushkától néhány lépésre található a divatkörökben ismert magyar márka, az Aeron világos és tágas butikja, amely olyan darabokat kínál, amelyek bemutatják tervezőjének a fenntartható gyakorlatok és anyagok, valamint a kifinomult szabás és az időtlen formatervezés iránti szeretetét. Mindennek szöges ellentéte véleménye szerint az Eszka, amelynek élénk színű mintáit és merész kötöttáruit úgy tervezték, hogy „növeljék viselőjük önbizalmát”.
Lehet, hogy nem minden magyar olvasó ismeri, de Zsekova tévedhetetlenül megtalálta a csúcskategóriás Omorovicza Insitute-ot. Azt is megtudta, hogy a hírességek kedvenc szépségmárkája – amelyért Anne Hathaway, Gwyneth Paltrow és Uma Thurman is rajong – a budapesti gyógyfürdők termálvizéből származó ásványi anyagokat használ.