A jelenség már a Rúzs és New York című pár évvel ezelőtti tévésorozatban is feltűnt, de sokáig megmaradt amerikai egzotikumnak. Ekkor még csak elvonulós, léböjtkúrázó, lelkiző, meditáló, jógázó pár napos kikapcsolódásra láthattunk példát, de mára egészen új attrakciók is megjelennek.
Borkóstolás, hegyi túra, fafaragás
Hagyd, hogy csábítsanak a kizárólag nőknek szánt élmények – olvasom az egyik friss francia turisztikai hírlevélben. Ezen a télen a Villars-Gryon-Les Diablerets régió számos programot szentel, kizárólag nekik. Ahogy megfogalmazzák a helyet népszerűsítők: „A mottónk ? A nők ösztönzése, hogy új kihívásokkal nézzenek szembe, a Vaud-Alpok kiváló környezetében”.
Sokoldalú, szenvedélyes, tehetséges és kreatív nők inspirálták e programok összeállítóit a hírforrás szerint, akikre, - természetesen szintén hölgyek által kitalált - kiscsoportos tanfolyamok várnak, különféle tematikákban, például sífutás, snowboardozás vagy fafaragás. A hegyi túrák rajongóinak kezdő és haladó tereppályákat kínálnak, a kirándulásokat profi idegenvezetők felügyelik. Este pedig borkóstoló tanfolyamokra invitálják őket az Abbaye de Salazban.
Nem kell sminkelni és alkalmazkodni a párjukhoz
Bár sokak szerint a nők elsősorban a férfiak miatt utaznak – hátha összejön egy érdekes kaland az úton - Skandináviában is egyre népszerűbbek a kizárólag hölgyeknek szervezett utak. Errefelé a gyengébb (?) nem nagyon is erős és hosszú életű, a nők születéskor várható átlag élettartama meghaladja a 83 évet. A gyerekek arrafelé korán kirepülnek a családi fészekből, sok tehát a szabad idejük és pénzük is van a különleges túrákhoz.
Az ilyen utaknak azért is nagy a sikere, mert a nők tényleg elengedhetik magukat. Nem kell naponta többször átöltözni és kifesteni magukat a vacsorához – azt csinálnak, amit igazán szeretnek, miközben lazítanak. Nem kell alkalmazkodniuk a férjükhöz, vagy azt lesni, éppen kivel szemez a wellnessben. Netán kinőttek már abból a korból – mondjuk 85 évesen – hogy a férfiak lázba hoznák őket.
Salsa tanfolyam, főzőiskola, szafari
Akar salsázni Havannában? Élvezni a tavaszt Capriban? Sherryt kóstolni Portugáliában? Képeket festeni a szép Dubrovnikban, a tenger partján? Főzőiskola Bretagne-ban? Biciklitúra Olaszországban? Szafarira Dél-Afrikában? Netán befeküdne egy szépségápoló-relaxáló kurzusra Svájcban? Borkóstoló tanfolyamra iratkozna be Madridban? Ilyen és ehhez hasonló ötletek garmadája csábítja a svéd és norvég nőket. Többségük 32 és 85 év közötti, akik már unják a tipikus charter utakat, hiszen már gyerekkorukban felfedezték Görögországot vagy Spanyolországot.
Nem akarnak két hétig napozni a tengerparton (mert akkor ráncosodnak) és enni-inni sem vágynak egész nap, mégoly csábító az all inclusive, hiszen hízni sem szeretnének. Ezt használják ki ügyesen az északi országok utazási irodái, akik több tucatnyi, aktív, eredeti programot ajánlanak, „szüzek túrája” összefoglaló néven.
Ahol az egész sziget az övék
Nem tudni, hogy a metoo kampány miatt, de nagy sikere van egy finnországi vállalkozásnak is. A New York-i Kristina Roth-é volt az ötlet, miszerint egy finnországi szigeten csak nők pihenhetnek.
A kezdeményezés csak Európában új, az USA-ban már több helyen működnek hasonló létesítmények, többnyire elszigetelt helyen lévő hotelek, elsősorban pihenni, kikapcsolódni vágyó üzletasszonyoknak, olykor különféle kozmetikai kezelésekkel – néhol plasztikai beavatkozásokkal - kombinálva.
A vállalkozó hölgy úgy döntött, hogy Finnországba exportálja a női nyaralóprojektet. Hogy miért pont ide? Kristina élettársa finn, akinek a szülei egy itteni szigettel már rendelkeznek, tőlük hallotta, hogy a szomszédos földdarab eladó - mesélte annak idején a New York Postnak.
Kényelmesebb, ha csak magukra összpontosíthatnak
A SuperShe Island névre hallgató szigeten a nők kizárólag az egészségre - no meg, magukra - összpontosítanak majd, különféle kúrákkal és edzésekkel, vagy éppen pihennek, anélkül, hogy a férfiak miatt állandóan „szépnek” és „tettrekésznek” kellene lenniük.
Ez a fajta sajátos szegregáció persze egyáltalán nem izgatja a férfiakat, örülnek, hogy szabadságot kapnak. De azért nem kevesen vannak, akik ennek ellenére – vagy éppen ezért - szeretnék, ha más téren végre aktívabbak lehetnének a nők.
Sir Richard Branson, a zseniális üzletember pár éve avatta fel az olaszországi Fincantieri hajógyárban készített Virgin Voyages család első monstrumát, egyben tájékoztatta a jelen lévőket új üzletpolitikájáról és brand-jéről.
Nők a kormánynál
A fenntarthatóság és a környezetvédelem, mint szlogen, már nem újdonság, de az igen, hogy az eseményen Branson kifejtette. "Több nőt akarunk látni a hajóink irányításánál és vezető posztjain. Szeretnénk több női mérnöknőt látni a motorvezérlő helyiségekben is., sőt még - eléggé furcsa reakciót kiváltva, a pozitív szegregációt illetően – azt is elárulta, hogy „ha jelentkezik egy férfi kapitány és egy női kapitány, és ugyanolyan képzettek, akkor a nőnek lesz esélye."
Dee Cooper, a Virgin Voyages alelnöke hozzátette, olyan programot indítottak, amelynek célja a női tehetségek támogatása a hajózás világában, valamint, hogy vállaljanak a tengeri, a műszaki és a szállodai menedzsmentben minél több vezető szerepet. A hajót egyébként Scarlet Lady névre keresztelték, amelyet a Virgin Atlantic első repülőgépének neve ihletett.