A recesszió évében, visszaeső hitelezés mellett is hatalmas pénzeket tud behúzni a bankszektor. Hogy lehet ez, és hova vezet a remélhetőleg jóval pozitívabb ívet hozó 2024-es pálya?
Miközben a gazdaság recesszióban van, és a banki hiteligények visszaesnek, a bankszektor rekordprofitokról számol be. Csak 2023 első felében az iparág 978 milliárd forint profitot tudott elkönyvelni, miközben a teljes bankolás fő bevételi forrása minimális kilábalási potenciált mutat abból a mély válságból, amibe a járványhelyzet tette a hazai és a nemzetközi pénzintézeteket.
A vállalatok bankokkal szemben fennálló hitelállománya 11, míg a lakossági hitelállomány 3 százalékkal nőtt 2022 harmadik és 2023 második negyedéve között. Ezzel a hitelpiac bővülésének üteme lassult, összhangban a nemzetközi trendekkel – áll a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legutóbbi hitelpiaci felmérésében.
Honnét a profit?
E kérdésre sarkítva az a rövid válasz, hogy a bankoknak jobban megéri a csökkentések után még most is 10,75 százalékos alapkamaton parkoltatni a pénzt a jegybanknál és bezsebelni a kamatot, mint aktívabban rámenni a hitelezésre, ami amúgy az alapvető funkciójuk.
Közben a továbbra is gengélkedő forint árfolyamán is nyereségre tehetnek szert, anélkül, hogy megnövekedett hitelkitettségük lenne.
A kérdésről faggattuk Simák Pált, a CIB Bank vezetőjét a Klasszis Klub 2023. október 24-ei eseményén. Ő is belátta, hogy ez egy megtérülési szempont, egyben azt is hangsúlyozta, hogy ha egy banknak ez az elsődleges stratégiája, és nem a hitelezés, az rövidtávú látásmódra vall, ami később visszaüt.
Más banki vezetőkkel való beszélgetéseinkből is az derült ki, hogy élénkül a hiteligény, de a vállalat a tőkéjét, a háztartás a megtakarítását nem akarja jelenleg egy hitelfelvétellel kiegészített útra vinni, inkább kivár.
A kormány a bankszektort a lakossági termékeknél egy 8,5 százalékos kamatplafon "önkéntes" bevezetésére kérte. Itt a kérés és az önkéntesség fontos kitétel, lévén a kormány a korábbi rendeleteivel összetűzésbe került az Európai Központi Bankkal, amiért korlátozta az MNB függetlenségét.
A bankok ebbe bele is mentek. Simák Pál úgy látja, hogy a szektornak érdemes ebbe a felállásba belemennie, amennyiben stratégikusan és hosszabb távon gondolkodik. Az már más kérdés, hogy a visszafogott hitelezési kereslet mellett bevállalni egy kamatstopot tényleges üzleti áldozatnak lehet tekinteni, lévén eleve nincs akkora kereslet a termékre.
Állami szerep
Az otthonteremtési támogatások 2024. januártól életbe lépett új szabályai a támogatott hitelek keresletére 2023-ban még ösztönzőleg hathattak – vélekedett korábban az MNB.
Ezen a téren nagy tétel, hogy az állam a CSOK-ot kivezette, a helyére lépő CSOK Plusz pedig egy sokkal szűkebb célcsoportra irányul. A bankszektor annak örülhet, hogy amikor a CSOK kivezetését bejelentette a kormány, sok ingadozó háztartás ráugrott a kifutóban lévő lehetőségre.
Vagy be tudja hozni az irodába a dolgozót a cég, vagy nem. Az irodapiacon ez már tétel. Fotó: Depositphotos
Más a munka
A bankok Európa-szerte a hitelkereslet csökkenését érzékelték a hosszú lejáratú vállalati hitelek esetében – írta jelentésében az MNB. Ez jórészt a kereskedelmi ingatlanok fejlesztésére és működtetésére igényelt hitelekről szól.
Mint arról Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség elnöke és az Erste vezetője beszámolt a pénzintézet év végi eredménybeszámoló háttérbeszélgetésén, ők – kis túlzással – kiszálltak a kereskedelmi ingatlanok hitelezéséből.
Kérdésünkre elmondta, hogy a járvány után teljesen átalakult a munkaerőpiac, az emberek többet szeretnek otthonról dolgozni, így most is vannak üresen tátongó emeletek meglévő irodaházakban, és nem sok értelme lenne egy ilyen piacon újat építeni. Ezektől eltérhetnek a presztízsberuházások, ezek viszont csak egyedi projektek.
A második negyedéves Hitelezési felmérés alapján a bankok nem változtattak széles körben sem a vállalati, sem a lakossági hitelfeltételeken, 2023 második felében pedig egyedül a fogyasztási hitelek sztenderdjeit illetően helyeztek kilátásba szigorítást – írja a reménykeltő jelentésében az MNB.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A budapesti találkozó alkalmával a 4iG Csoport az Egyesült Arab Emírségek globális vezető technológiai vállalataival, így az e& technológiai vállalattal és a Mubadala Investmenttel, a világ egyik legnagyobb szuverén stratégiai befektetési társaságával kötött előzetes megállapodásokat.
Elemzők által becsült mértékben, 21 százalékkal, 286 millió fontra (383 millió dollár) emelkedett az easyJet brit fapados légitársaság adózás előtti nyeresége a június végével záródott harmadik pénzügyi negyedévében – közölte a társaság csütörtökön.