8p

Nincs könnyű dolga annak, aki valamelyik nagyáruházláncnál tervez karriert csinálni. Szabad munkahely első ránézésre ugyan a legkülönfélébb pozíciókban van, széles szortimentet ölel fel a kínálat, de a különféle pozik részletezésénél az erős fényezés mellett egy csomó esetben hiányzik a döntéshez egy elengedhetetlenül fontos információ, jelesül, hogy mennyi pénzhez lehet hozzájutni az ide vagy oda elszegődéssel. Annyi azért kiderül, hogy jellemzően inkább az ágazati átlagkereset alatti pénzeket kínálnak az új belépőknek.

Egy időben egy adott munkaszituációban gyakran elhangzott, hogy „legfeljebb elmegyek pénztárosnak valamelyik áruházláncba” – utalva arra, hogy a kiskereskedelemben elég hamar elég attraktív munkabérek bukkantak fel. Ma azonban a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint lecsengőben a kereskedelmet sújtó kínzó munkaerőhiány, azaz csökkenő tendenciában van az üres álláshelyek száma – ezzel együtt is még mindig több mint 4800 üres pozíciót tart számon a statisztikai hivatal a kereskedelem/gépjárműjavítás nemzetgazdasági ágban. A rendelkezésre álló adatok szerint a múlt év második negyedévében tetőzött az üres álláshelyek száma, akkor 6860 pozíció volt betöltetlen. Azóta negyedévről negyedévre csökkent a számuk, az idei első negyedévben 4813 álláshelyre kerestek embert.

Ugyancsak a hivatalosnak tekinthető KSH-adatokra támaszkodva lehet arra a következtetésre jutni, hogy a kereskedelemben a létező és szabad szemmel is látható munkaerőhiány ellenére nem törik össze magukat a hiperek a munkaerő becserkészésben és magukhoz kötésében. A weboldalaikon szereplő karrierhirdetésekben a már megszokott habosítás és nagyjából hasonló béren kívüli juttatáscsomag mellett többségükben az ágazati átlagkereset alatti összegekkel csábítják, vagy próbálják csábítani a leendő dolgozókat. Súlyosabb, hogy egy csomó esetben pedig megelégszenek a közepesen semmitmondó „versenyképes bérezés” frázissal, de vannak olyan pozíciók is, amelyekhez nemes egyszerűséggel nem társítanak számot. Pozitív alapokon ilyenkor lehet azt is vélelmezni, hogy egyéni megállapodás során alakul ki a bér, igaz, erre semmiféle utalás nincs az érintett álláshely-leírásokban.

A KSH adatai szerint 2023 áprilisában a kereskedelemben 505 900 forint volt a havi bruttó átlagkereset, ami első blikkre jelentősnek is nevezhető növekedés az egy évvel korábbi 440 100 forinttal összevetve. De csak első látásra és csak ahhoz mérten, mivel nemzetgazdasági szinten a rendszeres – tehát prémium, jutalom és egyhavi különjuttatás nélküli – bruttó átlagkeresetet 523 400 forintra becsülte a statisztikai hivatal. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresetét pedig 568 300 forintra. Reálértéken pedig egyenesen csökkenést mutat a matek a tavalyi pusztító, 24 százalékos átlagos infláció miatt, a visszaesés mértéke a hivatal szerint nemzetgazdasági szinten 6,9 százalékos volt, a kereskedelemben tehát ennél nagyobb.

Az iparági átlag alatt kínálnak a belépőknek.
Az iparági átlag alatt kínálnak a belépőknek.

De nézzük a részleteket. Cikkünkben Magyarországon működő három hipermarket, a Tesco, az Auchan és a Spar, valamint a három diszkontlánc, az Aldi, a Lidl és a Penny központi weboldalain szereplő állásajánlatokat vetettük össze. Közülük a Spar a legnagyobb kereskedelmi foglalkoztató, a múlt évben 16 048 dolgozója volt, a Tesco a második 10 807 alkalmazottal, az Auchan pedig a hatodik (5891 fő). Alapvetően a teljes munkaidős, nem meghatározott időre szóló ajánlatokban szereplő, a próbaidő letelte után elérhető legmagasabb bruttó béreket vizsgáltuk, de bemutatunk néhány ettől eltérő állásleírást is.

A három hiper és a három diszkont összesen 909 szabad pozíciót hirdet cikkünk írásakor (az ajánlatok száma naponta változhat), azaz összesen sem érik el az ágazatban kínált pozíciók 20 százalékát. Az álláskínálatok nagyon jelentős többsége az áruházi tevékenységhez kapcsolódik, illetve a Spar esetében a Regnum húsüzemhez. Így alapvetően ezek bérezési kondícióit vizsgáltuk.

Az összevetés persze nem egyszerű, mert a különböző láncok különböző álláskategóriákat állítanak fel, így a Tesco külön ajánlatokat tesz a bolti eladó, az áruházi munkatárs, a frissáru pultos és a pénztáros pozíciókra, a többiek ezeket jellemzően összevontabban kezelik.

A bérezést feltehetően befolyásolja, hogy hol van az adott egység, előfordul, hogy ugyanazon munkakörben eltérő a megajánlott bér. Több lánc esetében is tapasztalható ez a jelenség, de az is, hogy eltérő munkakörökre ugyanazt a bér kínálják, sőt, elvileg magasabb képzettséget igénylőhöz valamivel kisebb összeget rendelnek.

A Tesco összesen meghirdetett pozícióinak mintegy felét fedi le a fentebb említett négy munkakör, ezekben a próbaidő után elérhető legmagasabb bruttó bér 448 ezer forint. Bizonyos eladói állásokban azonban csak 408 ezer forintot kínálnak. Magasabb beosztás – műszakvezető – esetében átlag feletti a kínált bér, 519 ezer forint, de ebben a beosztásban is van, ami 480 ezret „ér”. Még magasabb beosztások esetében – áruházvezető és helyettese – pedig nem írnak elérhető fizetést.

Az Auchan nem sokat bíbelődik a matekkal, sehol sem közöl konkrét összeget, a pénzkérdést ehelyett elintézi azzal, hogy „a munkaerőpiaci változásokat követő versenyképes alapbér, ami a teljesítmény arányában tovább fejlődik”.

A Spar állásajánlatainál hol van konkrét összeg, hol nincs. A „bolthálózat/üzletek” kategóriában – ahol megjelölnek összeget – a leggyakoribb, szakeladó-pénztáros pozícióban az elérhető bruttó bér a próbaidő után akár 470 ezer forint, ami tartalmazza 8 órás munkavégzés esetén az alapbéren felül az időarányos 13. havi fizetést, dolgozói kedvezményt, átlagos műszak- és teljesítmény-pótlékot, túlórát. Ugyanebben a pozícióban azonban van olyan hirdetés is, ahol nincs szám. Akad viszont olyan eladó-pénztáros, aki ugyanennyit kaphat. A „sima” szakeladói kínálat esetében szintén hol adnak meg összeget, hol nem, ahol igen, ott ugyancsak 470 ezer forintot kínálnak. Komossiózó/áru-összekészítő munkakörben viszont bruttó 550 ezer forint is elérhető, a jellemzően kínált munkakör azonban nem ez.

Ahol nem informálnak a pénzről, ott be kell érnie az álláskeresőnek azzal, hogy „kiszámítható, versenyképes bér és az alapjövedelmen kívüli számos juttatás (13. havi munkabér az aktuális szabályzatnak megfelelően, vásárlási kedvezmény, hűségprogram)”. Az ilyen pozikban lényegesen rövidebb a többi előny felsorolása is, jellemzően azzal csábítanak, hogy „bejelentett, biztos munkahely, ahol elismernek, és megbecsülnek és szakmai fejlődés, és előrelépési lehetőség egy családias, támogató munkahelyi légkörben”.

Első ránézésére az Aldi fizet a legjobban, a keresőjében az „üzletek” címszó alatt található 46 szabad pozíció mindegyikéhez rendelt összeget, náluk szinte kizárólag bolti eladókat keresnek ebben a kategóriában. A béreket táblázatosan, a heti ledolgozott órák függvényében adják meg, a 40 órás munkahéten a dolgozó bruttó 596 ezer forintra számíthat – igaz, ezt csak egy helyen kínálják, a többin 564 ezer forint a csúcs, illetve a balatoni boltokba szezonális munkára 532 ezer a tarifa, de még ezek is az iparági átleg felett vannak. Teljes munkaidős kollégát viszont keveset keresnek, főleg részmunkaidősökre hajtanak, a leggyakoribb, 35 órás munkáért viszont már nem sokkal, de 500 ezer alatt fizetnek.

A bérek mellett a béren kivüli juttatások is fontosak egy-egy állás megítélésénél. Ilyet minden vizsgált áruházlánc felsorakoztat, növelendő a vonzerőt. Egyetlen ilyen elemet fedeztünk fel, ami minden lánc kínálatában szerepelt, a közösségi közlekedéshez való hozzájárulás, illetve térítése. A másik véglet az angol nyelv tanulásának támogatása, amit egyedül a Tesco kínált – legalábbis nevesítve, mert csaknem mindenhol szerepel az „egyéb juttatások” megfogalmazás, amibe persze sok minden beleférhet. Egy kivétellel találtunk kilométertámogatást saját gépkocsi használata esetén és két-két lánc nem teszi lehetővé a kedvezményes vásárlást (10-15 százalékos kedvezmény, a Lidl pedig kártyát ad), számszerűsített cafeteria-összeget (12-16 ezer forint havonta), illetve valamilyen fejlesztési, támogatási programban való részvételt. jubileumi juttatást ketten adnak, ahogy a családbarát elemeket is két lánc hangsúlyozza. Az Auchan erős szociális programot kínál, a Penny kedvezményes mobil flottacsomagot, ünnepi ajándékokat és banki számlacsomagot és biztosítást, a Lidl pedig egészségprogramot és szűrővizsgálatra 1 nap plusz szabadságot.

A Lidl a bolti kategóriában 253 álláshelyet kínál döntő többségükben „bolti dolgozó” néven futnak az ajánlatok. Az ő elérhető legmagasabb bruttó bérük jellemzően 465 ezer forint. A bolti dolgozókon kívül elenyésző számban keresnek higiéniai munkatársat, illetve még kevesebb üzletvezető-helyettest, előbbiek 465, utóbbiak 629 ezer forintra számíthatnak.

Nem nagyon lóg ki a sorból a Penny sem, az eladó-pénztárosi állásokat 468 ezer forintért kínálja. Az e feletti szinteken – műszakvezető, üzletvezető – azonban a Penny sem közöl számokat, csak „hosszú távú, stabil munkahelyet, versenyképes jövedelmet és teljesítményösztönző prémiumot, fejlődési lehetőséget, valamint változatos, érdekes munkát”.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalat Ezek a kínaiak Bahiába mentek, de a BYD gyárépítés „rabszolgái” lettek
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 15:45
A brazil tisztviselők 163 kínai állampolgárt találtak, akik „rabszolgasághoz hasonló körülmények között” dolgoztak a BYD kínai elektromos járműgyártó gyárának építkezésén a brazil Bahia államban.
Vállalat Ha ebben tétovázik Joe Biden, az felbosszanthatja Donald Trumpot
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 13:15
A Nippon Steel és az U.S. Steel egyesülési terve, amely 15 milliárd dolláros üzletet jelent, az amerikai elnök elé került, aki a következő 15 napban dönthet a megállapodás sorsáról.
Vállalat Ezért zár be rengeteg amerikai Starbucks karácsonykor
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 09:13
Nem azért, hogy kedveskedjen a cég dolgozóinak, épp ellenkezőleg.
Vállalat Bizony, ekkora forgalommal indult a Gránit Bank kereskedése a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 08:29
A bank részvényeinek kereskedelme ünnepélyes keretek között kezdődött hétfőn.
Vállalat Tovább terjeszkedik a 4iG
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 17:51
A cég ezúttal a Rotors & Cams Zrt.-ben szerzett részesedést.
Vállalat Nem bukott akkorát a Nike, mint várták, de a jövő továbbra is borús
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:04
Nem szépek a Nike számai, de ennél is rosszabbra számítottak az elemzők. Az új vezérigazgató viszont továbbra is hűti a kedélyeket.
Vállalat Amazon-dolgozók ezért váltak harcos amazonokká az ünnepek előtt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 17:48
A munkavállalók hét egyesült államokbeli raktárban kezdtek sztrájkba csütörtökön, hogy a cég végre elkezdje a bértárgyalásokat velük.
Vállalat A CIB párbeszédre buzdít a jó munkahely összetevőiről
PR | 2024. december 17. 17:35
Minden tizedik magyar munkavállaló aktívan állást keres, mert a jelenlegi munkahelyén nem érzi jól magát – ez is kiderült a CIB Banknak a Mélylevegő Projekttel közösen készített, a munkahellyel való elégedettségre vonatkozó reprezentatív felméréséből. Az eredményekről és a tanulságokról Tóth Györgyit, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük.
Vállalat Az INA szíriai olajmezői most Hernádi Zsolték ölébe hullhatnak
Bózsó Péter | 2024. december 17. 15:39
A magyar olajcég horvát leányvállalatának, az INA-nak a polgárháború előtt jelentős olaj- és gázmezői voltak az ország közepén.
Vállalat A BGE üzleti partnerei az egyetemi közösség meghatározó szereplői is egyben
Natív tartalom | 2024. december 17. 13:33
Izgalmas változások előtt áll a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE). Magyarország legnagyobb gazdaságtudományi egyetemén célunk, hogy lépést tartsunk a piaci elvárásokkal és a hallgatói igényekkel. Üzleti partnereinkkel tananyagfejlesztésbe kezdtünk, korszerűsítjük az oktatást, jelenlegi és végzett hallgatóinknak pedig álláskereső portált indítunk. Tovább építjük a BGE Alumnit, melynek hatalmas mérföldköve volt az idén megrendezésre került nagy sikerű első BGE Alumni Fest. Az eseményen a jó hangulatú networking mellett BGE-s alumnik, akik ma már sikeres vállalkozók és üzleti szakemberek osztották meg saját tapasztalataikat a sikerhez vezető útról – mondja Vértesy Eszter, a BGE üzleti partnerségért és alumni kapcsolatokért felelős vezetője, akivel közel egy éve beszélgettünk még a formabontó rendezvény megrendezése előtt. Azóta számos előrelépés, jelentős esemény történt az egyetem és az üzleti szféra kapcsolatának erősítésében: új vállalati együttműködések születtek, többek között az EY-jal és a KPMG-vel, és tovább folytatódott a BGE Vállalati Mentorprogram is, melyben a hallgatók vállalati környezetben, vezető kollégák bevonásával ismerhetik meg egy vezető mindennapjait.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG