A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint augusztusban a vártnál alacsonyabb, 1,3 százalékos volt az éves infláció, ez csaknem 40 éve a legalacsonyabb érték. A fogyasztói árak az előző hónaphoz képest átlagosan 0,3 százalékkal csökkentek az idén augusztusban.
Érdemes tartani a rövid távú kötvényeket
Augusztusban újabb negatív rekordot döntött az infláció, ami azt jelenti, hogy tovább folytatódhat a kamatcsökkentési ciklus. Az alapkamat csökkentéséből leginkább a rövid távú kötvények profitálnak, ezért a következő hónapokban még érdemes tartani őket - írta a Privátbankárnak a K&H Alapkezelő.
Habár az MNB nemrég kihangsúlyozta, hogy az inflációs cél tartása mellett a gazdasági kilátások figyelése és a pénzügyi stabilitás fenntartása egyformán fontos cél, a jegybank középtávú inflációs célját jóval alulmúló 1,3%-os augusztusi infláció egyértelműen azt jelenti, hogy tovább folytatódhat a kamatvágás. A piac év végére 3,5%-os alapkamatot áraz, így a továbbiakban még két-három, 10 bázispontos csökkentés következhet – vélik a K&H Alapkezelő szakemberei.
A kamatcsökkentési ciklus egyértelműen a rövid távú állampapírok kötvényhozamának csökkenését támogatja, ami jól látható abból, hogy év eleje óta mintegy 2 százalékponttal csökkentek le a rövid hozamok. Ezért aki korábban bevásárolt ilyen papírokból, annak a következő 1-2 hónapban még érdemes megtartani azokat. A hosszú távú kötvényeknél ezzel szemben emelkednek a kockázatok, mivel a várhatóan jövő héten bejelentésre kerülő Fed likviditásszűkítés leginkább a feltörekvő eszközöket érintheti negatívan – jósolják a szakemberek.
A bázishatás és a rezsicsökkentés
Török Zoltán |
A rekordalacsony inflációs adathoz főként a nyári rezsicsökkentés járult hozzá, de például a szezonális élelmiszerek, illetve a nyári leárazások miatt a ruházati termékek árának mérséklődése is segítette az augusztusi alacsony inflációt - mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. A szakember arra számít, hogy a következő időszakban lesznek ennél is alacsonyabb adatok, szerinte olyan hónap is lehet, amikor 1 százalék alatt lesz a drágulás mértéke.
Elmondta: novembertől újabb rezsicsökkentés várható, így tartós lehet a rendkívül alacsony infláció, ezért valószínű, hogy a jövő év közepéig még az 1-2 százalékos sávban marad a drágulás mértéke. Jelenleg úgy tűnik, hogy 2014 második felében és 2015-ben sem fogja meghaladni az infláció a 3 százalékot - fogalmazott.
Az idei, meglepetésszerűen alacsony inflációt a kormányzati intézkedéseken túl a bázishatás is magyarázza. Tavaly ugyanis éppen a jelenlegi folyamat ellenkezője történt, akkor meglepetésszerűen magas lett a drágulás mértéke - tette hozzá. Az elemző úgy látja, a mérséklődést az is segítette, hogy sem a keresleti, sem kínálati oldalon nincs inflációs nyomás, ami a gazdaság stagnálására, illetve rendkívül alacsony növekedésére vezethető vissza.
A vártnál kevésbé nyomták fel az árat a trafikosok
Kondrát Zsolt |
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője kiemelte: a vártnál jóval alacsonyabban alakuló az infláció mögött az húzódik meg, hogy a szemétszállítás díja összességében 10 százaléknál nagyobb mértékben csökkent, ami még augusztusban is éreztette hatását, illetve a víz- és csatornadíj mérséklésének következményét inkább szeptemberre várta.
Az MKB vezető elemzője rámutatott arra is, hogy a dohánytermékeknél nem volt akkora az áremelkedés, mint amire számítani lehetetett a júliustól érvényben lévő új rendszertől, amikor is árrést jelentősen megemelték, és ez alapján akár 10-15 százalékos áremelkedést is el lehetett képzelni.
Szerinte az idei év végére 1 százalék körüli infláció várható, arra lehet számítani, hogy ez év őszén megtörténik a második rezsicsökkentés, és ez tovább mérsékli az idei inflációt, ami a jövő év elején akár 1 százalék alá is csökkenhet.
Ellentétes folyamatok
Suppan Gergely |
Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint az inflációra a következő hónapokban ellentétes folyamatok lehetnek hatással. A dohánytermékek árrésének emelése a következő hónapokban jelenik meg, ezenkívül az elektronikus útdíj bevezetése emelheti valamelyest az inflációt. Az egyes banki szolgáltatások áremelése, valamint a taxi tarifák markáns emelésének hatása szintén szeptemberben jelenhet meg, míg szeptemberig az üzemanyagárak tavaly őszi meredek emelkedése fékezheti az inflációt. Az élelmiszerárakra nézve enyhülő nyomást jelenthet a mezőgazdasági termelői árak érdemi mérséklődése, a nemzetközi gabonaárak meredek zuhanása - írta az elemző.
Úgy vélte, a következő hónapokban 1,6 százalék körüli inflációra lehet számítani. A háztartási energiaárak további 11,1 százalékos csökkentése novembertől tovább mérsékli az inflációt, így decemberre az infláció 0,9 százalékra eshet. Suppan Gergely szerint az idén 1,9, jövőre 1,7 százalék lehet az átlagos infláció. A szakértő arra számít, hogy a monetáris tanács a nemrég bejelentett stratégiának megfelelően kisebb lépésekben, szüneteket tartva csökkenti tovább az alapkamatot, azonban a 3,50 százalék alatti alapkamat elérésére nem lát esélyt.