Nagy-Britannia pénzügyminisztere, George Osborne azt javasolta a múlt héten, hogy bocsássanak ki száz éves vagy lejárat nélküli államkötvényeket, hogy biztosíthassa országának a „biztonságos menedék-státuszból” fakadó előnyöket – írja a The Telegraph és a Business Insider. Ezzel szeretnék kihasználni a történelmi mélységben levő államkötvény-hozamokat, ahogy a miniszter reméli, „még ükunokáink is élvezni fogják az alacsony kamatszintet”.
A lap emlékeztet arra, hogy hasonlóan hosszú futamidejű kötvényeket utoljára az első világháború finanszírozására, valamint a Déltengeri Társaság összeomlása (18. század) kapcsán bocsátottak ki. Ezek soha le nem járó, úgynevezett örökjáradék-kötvények voltak, amelyek után az állam a mai napig fizetgeti a kamatokat, a tőke azonban soha nem jár vissza.
London |
A brit kormány ezermilliárd font körüli kötvényállományának átlagos futamideje jelenleg 14 év, a pár hónapos papíroktól az ötven évesekig terjed a skála. A Bloomberg oldala szerint hétfő délután az egy éves papírok hozama 0,43, az öt éveseké 1,20, a nyolc éveseké 1,99, a tíz éveseké 2,41, és a harminc éveseké is csak 3,46 százalék volt. A briteknél már egyértelműen a megtakarítások elinflálásával folyik az adóssághegyek leépítése, hiszen eközben a tavaly decemberi év/év infláció 4,2 százalék volt, a januári pedig 3,6.
Ilyen körülmények között életveszélyesnek látszik nagyon hosszú futamidejű papírokat vásárolni, hiszen a hozamok emelkedésével értékük töredékére eshet. Akárcsak a Telegraph-ot megkereső olvasó 86 éves mamájának esete, aki fiatal korában egy akkor komoly összegnek számító 115 font körüli névértéken jutott úgynevezett hadikötvényekhez a harmincas években. Meglepetésére ezekre a brit állam ma is csak évi négy fontot fizet, és a tőkét sohasem törleszti, mivel örökjáradék-kötvényekről van szó.
A második világháború alatti-utáni, majd később is sokszor magasabb infláció a 3,5 százalékos kamatozású papírokat igencsak elértéktelenítette. (Ráadásul a kötvényeket 1932-ben egy sokkal magasabb kamatozású 1917-es kötvény helyett bocsátották ki, hasonlóan „önkéntes” módszerrel, mint ahogy most a görög kötvénycsere zajlik – teszi hozzá a Financial Times Deutschland.)