4p
India növeli a feszültséget és támogatja a szeparatizmust a legnagyobb pakisztáni tartományban. A területnek kiemelt geostratégiai jelentősége van, mert innen ellenőrizhető a Hormuzi-szorost a Távol-Kelettel összekötő, érzékeny olajút és stratégiai utánpótlási útvonal. Nem utolsó sorban pedig éppen Kína szárazföldi kereskedelmi útvonala halad át a tartományon.
Narendra Modi indiai kormányfő beszéde a függetlenség napja alkalmából tartott ünnepségen 2016. augusztus 15-én. (Kép forrása: MTI/EPA/Harish Tyagi)

Narendra Modi indiai miniszterelnök augusztus 15-i Függetlenség Napi szónoklatában keményen nekiment az évtizedek óta első számú közellenségnek számító Pakisztánnak. Gyakorlatilag azzal fenyegette meg a szintén nukleáris ütőerővel rendelkező szomszédját, hogy India nyíltan támogatni fogja a szeparatista törekvéseket Pakisztán legnagyobb tartományában, Beludzsisztánban.

Modi a pakisztáni kormány által elkövetett „atrocitásokról” beszélt a tartományban és ezt mind Új Delhiben, mind Iszlamabádban példátlan eszkalációnak tekintik. A Hindu című vezető lap szerkesztőségi írásában Modi kijelentését mérföldkőnek tekinti, amellyel India elsőként avatkozott be egy másik ország belpolitikájába.

Beludzsisztán tartomány Pakisztán legelmaradottabb része, ahol csak az 1920-as években szüntették meg hivatalosan a rabszolgaság intézményét. Viszont komoly geostratégiai jelentőséggel bír, hiszen területe Közép-Ázsiát és az eurázsiai térséget köti össze a Perzsa-öböllel, valamint a Közel- és Közép-Keletet az indiai szubkontinenssel. Az Indiai-óceán mentén fekvő jégmentes kikötők tovább növelik a beludzs területek vonzerejét, hiszen innen ellenőrizhető a Hormuzi-szorost a Távol-Kelettel összekötő, érzékeny olajút és stratégiai utánpótlási útvonal. Területén jelentős nyersanyagok, így földgáz, kőolaj, vasérc, kén, arany, márvány és króm találhatók, jórészt kiaknázatlanul.

Káncz Csaba

Hogyan kalkulál India?

Modi fenyegetésének két fő motivációja van. Egyrészt elterelni a figyelmet és csökkenteni a kormányára nehezedő nyomást az újra forrongó Kasmír ügyében. Másrészt pedig Indiát regionális hatalomnak beállítva Kína szárazföldi kereskedelmi útvonalát óhajtja blokkolni, amely Pakisztánon át vezet az Indiai Óceánhoz. Megalapozott gyanú szerint az indiai hírszerzés emberei már az év első felében részt vettek a beludzsisztáni nacionalizmus és szeparatizmus felkorbácsolásában.

A Washington-központú Beludzsisztán Intézet vezetője azonnal melegen üdvözölte Modi szavait és kifejezte háláját, amiért India „elismeri a Beludzsisztáni nemzetet”. Egyben világossá tette, hogy népe új szövetségeseket keres, mivel egyre nő a kínai befolyás a tartományukban. Az indiai hírszerzés (RAW) vezetője, Chikram Sood is azonnal támogatásáról biztosította a Modi kemény fellépését.

Kína elszigetelése

A kínai vezetés 2013-ban dolgozta ki az „Egy övezet, egy út” (OBOR) nevű kereskedelmi és geopolitikai stratégiát, amely gyakorlatilag egy masszív eurázsiai és afrikai infrastruktúra-befektetési program a szárazföldön és a tengeren. A célja Pekingnek kiutat és összeköttetést garantálni egy esetleges amerikai-japán-indiai katonai tengeri bekerítő művelet esetén.

A Malaka-szoros egy esetleges katonai konfliktus esetén lezárásra kerülne Washington és szövetségesei által. Peking ezért tavaly áprilisban bejelentett egy nagyszabású gyorsút-vasút-olajvezeték folyosó építését (China-Pakistan Economic Corridor) Nyugat-Kínából Pakisztánba, Gwadra új kikötőjébe. A projekt 46.2 milliárd dollárba kerül, de Peking a tervezéskor Beludzsisztán szabilitásával számolt – amely most látványosan megkérdőjeleződött.

Egyes pakisztáni szakértők szerint viszont India és az Egyesült Államok tévedésben van a fejlesztendő Gwadra kikötőjének katonai jelentőségét tekintve. Pakisztánnak szerintük már így is három hadikikötője van a térségben. A pakisztáni haditengerészet pedig szerintük jelenleg Ormara és nem Gwadar kikötőjét fejleszti.

A beludzs nacionalisták viszont tiltakoznak a három új támaszpont fejlesztése és a gwadrai mélytengeri gigaprojekt, illetve az ezeket megelőző földkisajátítások ellen, mert ezek megváltoztatják a térség etnikai arculatát. Az pedig közben egyre világosabbá válik, hogy Pakisztán, Kína vagy India számára Beludzsisztán geostratégiai jelentősége miatt az ott élő emberek csak bábuk lehetnek a sakktáblán.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „A kereskedők azt akarják, hogy ott rohadjanak meg a drága áruk a boltok polcán?”
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 17:32
Soha nem volt még ilyen drága a bevásárlás. Mitől emelkednek megint durván az élelmiszerárak, miközben a gazdaság recesszióban van? Tényleg a gonosz multik próbálnak nyerészkedni a magyar embereken, vagy máshol kell keresni a válaszokat?
Makro / Külgazdaság Kell az elektromos autó? Jött egy beszédes jelentés
Privátbankár.hu | 2024. december 15. 12:17
Novemberben ismét átlépet egy kerek számot az elektromos autók értékesítése a világ újautó-piacain. Továbbra is Kína menetel az élen az átállásban a világ többi országa messze lemaradt mögötte.
Makro / Külgazdaság A kínai konkurencia lemészárolja a régió egyik utolsó mohikánját is
Privátbankár.hu | 2024. december 14. 17:05
Szlovákiában még létezik a textilipar, ám hamarosan múlt időbe kerül ez, miután az ottani ágazat ikonikusnak mondott vállalata nem tud lépést tartani a Kínából érkező olcsó termékkel.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter elárulta, hogyan jön az orosz gáz Magyarországra
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 16:36
A szankciókhoz alkalmazkodva.
Makro / Külgazdaság A német autóipar válsága súlyos csapás a Visegrádi Négyeknek
Káncz Csaba | 2024. december 13. 09:35
A V4-ek szélsőséges függősége a német autógyártástól sérülékennyé tette a négy ország gazdaságát. Északkelet-Magyarország olyan csomóponttá fejlődik, amely – geostratégiailag figyelemre méltó módon – összeköti a német ipart a kelet-ázsiai befektetésekkel, és az orosz energiaforrásokat egy szinte teljes akkumulátorgyártási láncba integrálja. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság A végleges sem jobb az előzetesnél — lehet iparkodni
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 09:02
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Kapaszkodott az építőipar októberben, csak le ne essen
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 08:30
Bár az egy évvel korábbihoz viszonyítva 0,5 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene, azonban az előző hónaphoz képest 4,6 százalékkal bővült.
Makro / Külgazdaság Hozta a papírformát az Európai Központi Bank
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 15:43
Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtöki monetáris politikai ülésén, a piaci várakozásoknak megfelelően, idén negyedszer is 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamatlábakat.
Makro / Külgazdaság Ilyen is ritkán van: Biden megspórolt Trumpnak egy barátságtalan lépést Kínával szemben
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 13:11
A megfigyelőnek elkerülhetetlenül az az érzése, hogy ha Donald Trump békésen akarná tölteni nyugdíjas éveit, akkor nem tenne más mint folytatná Joe Biden kormányzását.
Makro / Külgazdaság Döntenek az euróról, ami a forintot is érintheti
Privátbankár.hu | 2024. december 12. 10:41
Az Európai Központi Bank csütörtökön dönt a kamatról.: 25-50 bázispontos vágásra van kilátás. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG