4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Amerikai elemzők szerint a jövőben Kína lehet a világ vezető mesterségesintelligencia-fejlesztője, ami a jövő hadviselését is teljesen átalakíthatja.

A legjobb arcfelismerő technológia létrehozásáért hirdetett versenyt az Egyesült Államok Hírszerző Közössége. A kihívás értelmében a programoknak minél több embert kellett azonosítania, mielőtt felszállnak a repülőre. A jelentkezők közül a kínai Yitu Tech startup cég nyerte a versenyt, ezzel pedig hazavihette a 25 ezer dolláros fődíjat - írja a Reuters.

Az Egyesült Államok egyik tanácsadó szervezetének jelentései szerint ez is jól mutatja, hogy a kínai hadsereg miként tudná kihasználni a mesterséges intelligenciával (AI) kapcsolatos fejlesztéseket, hogy modernizálja fegyveres erőit – egyúttal előnyt szerezve az USA-val szemben.

Pár év és túllépik az amerikaiakat

Az egyik kutatócsoport szerint habár Kína technológiailag nem felsőbbrendű, de komoly riválisává vált az Egyesült Államoknak, a mostani ütemet tekintve pedig könnyen maga mögött hagyhatja versenytársát, ami kibillentheti a világ jelenlegi gazdasági és hadászati egyensúlyát.

Biztos munkát szeretnél? Itt tuti nem váltanak le a robotok - Tovább >>>

Az Alphabet Inc igazgatótanácsának elnöke hasonló veszélyre hívta fel a Pentagon figyelmét a közelmúltban. Eric Schmidt szerint Kína júliusban bejelentett terveinek egyértelmű célja, hogy nem csak az Egyesült Államok technológiai szintjére lépjenek, de egyben a világ elsődleges AI fejlesztőjévé váljon. Hozzátette: a következő öt évben még élvezhetjük előnyünket, de Kína nagyon hamar felzárkózik majd ehhez a szinthez.

A Reuters forrásai szerint a Pentagon már korábban is felhívta a figyelmet, hogy Kína hadicélokra is felhasználható technológiákhoz juthatott azzal, hogy bevásárolta magát amerikai vállalatokba. Erre reagálva az amerikai szenátus komolyan szigorította a külföldi befektetőkkel kapcsolatos szabályait.

Jobb stratéga lesz a robot

Az AI lassan minden ágazatban megjelenik és hihetetlen sebességgel fejlődik – ez pedig nem csak a közlekedés átformálását jelentő önvezető autókban, vagy az új gyógyszereket feltaláló gépekben jelenik meg, de komoly változásokat hozhat a jövő hadviselésében is. Önmagukat tanító szoftvereket már most is használ a Pentagon, hogy átnézze a drónfelvételeket, ezzel időt spórolva az elemzőknek.

Kína Népi Felszabadító Hadserege (Kína haderejének hivatalos megnevezése) szintén számos mesterséges intelligenciával kapcsolatos projektet indított, álláspontjuk szerint ugyanis ez olyan áttörést hozhat, ami örökre megváltoztatja a hadviselés jellegét. Bár a kutatások nagy része egyelőre spekuláció – tekintve, hogy igazából még mindig gyerekcipőben jár ez a technológia – a szakértők egyre gyakrabban emlegetik azt a pontot, ahol a mesterséges tudat gyorsabb és precízebb döntéseket tud majd hozni egy harc közben, mint az ember.

A Pentagon szabályzata szerint minden gép által végrehajtott támadást embernek kell felügyelnie, a Kínai Hadsereg ugyanakkor nem biztos, hogy átveszi ezeket az irányelveket. A szakértők pedig hozzátették: Kína várhatóan gyorsabb ütemben tud majd haladni, mivel Amerikához képest sokkal kevesebb jogi és etikai szabály korlátozza a kutatásokat.

Újabb szektort hódítanak meg a gépek: félhetnek a brókerek?

Megállíthatatlan a mesterséges intelligencia fejlődése, az autóipar felforgatása után most a brókerek munkáját sodorja veszélybe egy értékpapírokat vizsgáló program. A gépek ma már kreatív, intuitív feladatokkal is megküzdenek, a mesterséges tudat fejlesztése azonban nem jöhettek volna létre a számítógépes játékok nélkül. További részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG