4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Schengeni Egyezmény radikális szigorítása van napirenden. Noha Párizst nagy csinnadrattával támogatásukról biztosították, az európai vezetők a színfalak mögött nem ismerik el azt, hogy a kontinens háborúban állna és ezért nem is óhajtanak részt venni a katonai műveletekben.
Rendőr és katona együtt ellenőriz egy autóst a magyar-szlovén határnál, 2015. október 17-én. Magyarország ideiglenes jelleggel visszaállította a határellenőrzést a magyar-szlovén, schengeni övezeten belüli határon. MTI Fotó: Varga György

A Schengeni Egyezmény elsősorban a belső határőrizet megszüntetését és a külső határok közös ellenőrzését jelenti. Az 1985-ös egyezmény a térségen belül garantálja a személyek szabad mozgását és ez az európai integráció eszméjének egyik központi eleme lett. Ennek a térségnek a fenntartása azonban napról napra nehezebb a hatóságok számára, mivel a menekültválság és a párizsi merényletek rávilágítottak a határok nélküli Európa sérülékenységére és törékenységére.

Ezért diplomáciai források szerint az EU belügyminisztereinek mai, brüsszeli válságtanácskozásán Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter javasolni fogja az Egyezmény radikális szigorítását. Párizs ezen források szerint követelni fogja, hogy a térségen belül a nemzetek állítsák vissza a határaikon a személyek identitásának ellenőrzését. Itt meg kell jegyezni, hogy idén már több Schengen térségbeli ország, így Németország, Ausztria, Svédország és Magyarország már bevezetett ideiglenes határellenőrzéseket.

Utasnyilvántartás, információ-megosztás

Franciaország ezen kívül az azonnali bevezetését követeli a vitatott utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) rendszernek repülőgépek, vonatok és hajók esetében. Az adatvédelmi lobbi ezt már hosszabb ideje akadályozza, mivel szerintük az információk ilyen szintű tömeges begyűjtése ellentétes a Lisszaboni Szerződéssel. A francia belügy szerint viszont a PNR-adatok feldolgozása szigorúan a terrorista bűncselekmények és súlyos nemzetközi bűncselekmények megelőzése, felderítése, kivizsgálása és büntetőeljárás alá vonása céljából történhet. A PNR-adatok adatmegőrzési időszaka korlátozott, és az adatokat rövid idő elteltével személytelenítik.

Magyar civil szervezetek is már korábban megfogalmaztak ezzel kapcsolatban alkotmányossági aggályokat. A PNR adatállomány ugyanis személyes adatok széles körét tartalmazza, így például – a teljesség igénye nélkül - az utas nevét, az állampolgárságát, a rendelkezésre álló elérhetőségeit, a jegy adatait, a fizetés módját, a poggyászadatait, az ülésszámát. Ezek az adatok önmagukban és együttesen sok információt jelentenek egy polgárról, és szenzitív adatokat is tartalmazhatnak. (Ilyen szenzitív adat lehet, ha valaki egészségi állapota miatt valamilyen speciális műszert kénytelen magával vinni az utazáshoz, különleges étrendet kér, stb.)

Párizs szintén követeli a Schengeni Információs Rendszer (SIS) szélesebb-körű használatát az EU kormányok között. Az SIS lehetővé teszi a határellenőrző és igazságügyi hatóságok számára, hogy információkat szerezzenek személyekről és tárgyakról - ezt pedig aztán összevessék egy óriási adatbázissal az ismert bűnözők, ellopott gépjárművek és útlevelek vonatkozásában. A ma tárgyalandó tervezet szerint az EU kötelezővé tenné a tagállamok számára, hogy megosszák a kitiltottak és a körözöttek listáját, kizárva így, hogy másik tagállamba átmeneküljenek. Szintén tervbe vették a tűzfegyverek hatékonyabb szabályozását EU-szerte.

Nem hagyják magukat belerángatni

A francia állam a Lisszaboni szerződés 42.7-es cikkelyére hivatkozva kért segítséget a többi uniós tagországtól, mely kimondja, hogy ha egy tagállamot fegyveres támadás ér, a többi EU-s országnak kötelessége segítséget nyújtani a rendelkezésére álló összes eszközzel. És bár Párizst nagy csinnadrattával támogatásukról biztosították, az európai vezetők a színfalak mögött nem ismerik el azt, hogy a kontinens háborúban állna és ezért nem is óhajtnak részt venni a katonai műveletekben. Egyes hangok szerint Párizsnak nincsen stratégiája az Iszlám Állam elleni fellépésben és Szíria jövőjét illetően.

Amiben viszont Párizs feltétel nélkül számíthat európai partnerei segítségére ebben a vonatkozásban, az a hírszerzési együttműködés erősítése, a biztonsági szervek szorosabb együttműködése és esetleg pénzügyi támogatás az EU-tól

Az unió francia gazdasági biztosa, Pierre Moscovici máris megértéséről biztosította Párizst, amely bejelentette, hogy figyelmen kívül fogja hagyni az uniós költségvetési előírásokat, hogy végrehajtsa a szükséges biztonsági lépéseket.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ahogy közeledik a választás, úgy lesz egyre olcsóbb a benzin
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 10:00
A benzin nagykereskedelmi ára bruttó 8 forinttal kerül majd kevesebbe, míg a gázolajért bruttó 5 forinttal fizetnek alacsonyabb árat a benzinkutak.
Makro / Külgazdaság Kellemetlen adatot magyarázhat az Orbán-kormány a választások előtt
Privátbankár.hu | 2024. május 8. 08:31
2024 márciusában az ipari termelés volumene 10,4, munkanaphatástól megtisztítva 2,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - közölte a KSH.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor erre biztosan kitérne a hitéből: 400 milliárd euró közös pénzt fordíthatna fegyverkezésre az Unió
Litván Dániel | 2024. május 8. 05:39
Ott pihen többszáz milliárd euró egy közös alapban, amit nem nagyon használ most semmire az Európai Unió, miközben rengeteg pénz kellene Ukrajnának, illetve az uniós védelmi iparnak. A megoldás adja magát, de nem mindenki fog ebbe beleegyezni, viszont a magyar kormánynak például nincs is közvetlen beleszólása a kérdésbe.
Makro / Külgazdaság Mennyibe kerül a nudli? A magyarok jövőjét is megmutathatja az elöregedő japánok szerencsétlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 10:33
Csiki-csuki helyzetbe kerültek a japánok a jen gyengülése miatt. Ez növeli az inflációt, ezért kevesebbet költenek az emberek, miközben gazdaságuk enélkül is a nulla növekedéssel bajlódik.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hír, felpörgött a német külkereskedelem
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:59
Márciusban az export és az import várakozáson felüli növekedése mellett emelkedett ugyan, de a várakozásoktól elmaradt a német külkereskedelemi többlet a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis keddi jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Tanárfizetések: egy magyar vagy cseh pedagógus kap többet?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 09:43
A visegrádi országcsoporthoz tartozó többi három ország közül Csehországban és Szlovákiában sokkal jobban keresnek a tanárok, mint magyarországi kollégáik, és a kormány nem kezeli le őket.
Makro / Külgazdaság A magyar élelmiszerboltok vitték a prímet
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:30
Főként az élelmiszer-kiskereskedelem bővülése húzta a márciusi növekedést. 
Makro / Külgazdaság Kiakadtak és befejezték a munkát az olasz közmédia dolgozói
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 08:22
Sztrájkba kezdek az olasz közmédia újságírói, mert úgy érzik, hogy a regnáló kormány azon ügyködik, hogy a saját szócsövévé tegye munkahelyüket, ami nem fér bele szakmai önbecsülésükbe.
Makro / Külgazdaság Ráhoznák a frászt Putyinra Trump emberei?
Privátbankár.hu | 2024. május 7. 07:22
Doland Trump novemberi választási győzelme esetén a regnáló Biden-adminisztrációnál is keményebben lépne fel Oroszországgal szemben egy elemző szerint.
Makro / Külgazdaság Kínai gyarmat lesz Magyarország?
Vég Márton | 2024. május 6. 15:11
Nincsenek beruházások, elfogyott a pénz az önkormányzatoknál, így a polgármesterek nem tudnak mivel kampányolni, mégis nagy csata várható a választásokon. Minek jön ide a kínai elnök? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG