A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal folyamatosan végzi a magánnyugdíjpénztárak átvilágítását, ennek első szakasza zárult le most. A működési pénzek felhasználását vizsgálták nyár óta, hogy az jogszerű illetve célszerű volt-e.
Kormányzati hivatal vizsgálta a kasszákat nyár óta
Selmeczi Gabriella a témához szorosan nem kapcsolódó kérdésre válaszolva azt mondta, az elmúlt napokban az országot újra támadás érte, látszik, hogy a "brókerek visszaérkeztek a szilveszteri buliból, de Magyarországnak erős kormánya van, megvédi az országot". |
A KEHI-t az is érdekelte, hogy a pénztártagok befizetéseihez, hogyan viszonyultak a pénztárak. Selmeczi szerint többször is határidőt kellett módosítani, a KEHI nehézkesen kapott a pénztáraktól információt. Selmeczi ismertette azt a tényt, ami eddig sem volt titok, miszerint a pénztárak pénzügyi szolgáltatókkal is szerződtek a vagyonkezelésre.
A Privátbankárnak korábban több pénztárnál is úgy nyilatkoztak, hogy komoly kihívás elé állította őket a KEHI, a hivatal által bekért rengetek irat és a folyamatos ellenőrzésnek való megfelelés sok plusz munkával volt csak megoldható.
Ezt találta a KEHI
Több esetben is probléma volt abból, hogy mi számít üzleti titoknak, a KEHI végül minden szerződést átvizsgált. Selmeczi szerint meglepőek voltak az eredmények.
"Van olyan befektetési vezetőt, aki a válság csúcsán 23%-os béremelést kapott, illetve volt olyan pénztár, ahol 2009-ben másfélszeres, 2010-ben pedig háromszoros béremelést juttatott dolgozóinak az átlagfizetéshez képest. Sőt, volt ahol bónuszokat is fizettek a válság idején, volt kassza ahol 55 milliót fizettek ki ilyen címen. Selmeczi szerint mindezt jogellenesen tették, mert ilyenre csak akkor lett volna lehetőség, ha "eredményesen kezelték volna a vagyont". Így a nyugdíjügyi megbízott szerint mindez nemcsak morálisan, de törvényesen is elítélendő. A nyugdíjbiztos nem titkolta, hogy a KEHI hálójában az AXA Magánnyugdíjpénztár akadt fenn.
"Elköltöttek minden fillért"
A szabályozási anomáliák miatt 1,8 milliárd forintnyi reálhozam maradt a Postánál, vagyis nem jutott el a tagokhoz. Ezek ugyan nem vesztek el papíron, de a tagok nem tudták felvenni ezeket az összegeket. Részletek >>> |
A törvényben meghatározott működési költséget teljes mértékben elköltötték a kasszák, Selmeczi szerint a pénztárak még csak meg sem pályáztatták, hogy a vagyonarányosan 4%-os működési költséget milyen szolgáltató kezelje. A politikus szerint olyan is előfordult, hogy a magánnyugdíjpénztárak más tevékenységre is költöttek a tagok pénzéből, így például önkéntespénztárak is kaptak ilyen, "többszáz milliós, milliárdos" összegeket.
Selmeczi szerint a működési költségek között kell keresni az "eltűnt pénzeket" azoknak, akik vagy nem kaptak reálhozamot, vagy keveslik annak mértékét.
A KEHI hűtlen kezelés miatt tesz feljelentést a pénztári vezetők ellen, ahogy arról korábban beszámoltunk.
"Furfangosan rejtették el a pénzeket"
Selmeczi Gabriella a Privátbankár kérdésére elmondta, "kockázati célvizsgálatot" folytatnak még a KEHI szakemberei, a működési költségek kapcsán további ellenőrzések folynak. A vagyonkezelést is vizsgálja még a hivatal, ez "jóval nagyobb falat, mert furfangos módon tüntették el a befektetéseket". Selmeczi szerint az már látható, hogy "jelentős a kár", vagyis az elmaradt a haszon.