1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Nem múltak el a kockázatok sem a piacokról, sem a reálgazdaságból, csupán az alacsony kamatok és a jegybanki pénznyomdák adtak rájuk felületi kezelést. A Privátbankár által megkérdezett elemző szerint idén komoly összeomlás is lehet, de az biztos, hogy erős árfolyamingadozások jönnek 2013-ban. A tavaly karámba terelt birkákon könnyen rajtaüthetnek az idei farkasok.

2013 - kockázatok újratöltve

Nem várható tartós javulás a világgazdasági folyamatokban idén sem. A válsággócok központi problémáit nem sikerült tartósan kezelni, bár a kormányzatok és a jegybankok elképesztő munkát öltek a lépésekbe. Az euróövezeti válságot az EKB akciói, a 0 százalék felé tartó irányadó kamatok, valamint a tagországok által biztosított mentőcsomagok igyekeznek visszabillenteni. A spanyolok esetében egyelőre sikerült megnyugtatni a befektetőket a bankrendszer konszolidálásának a tervével, ahogy ez jól látszott a kötvényhozamok nyári csökkenésében.

A görög csőd, illetve az ország kilépése az euróövezetből viszont csak nagyon magas áron volt elérhető. A görög kötvénytulajdonosok hatalmas leírásra kényszerültek, amivel kapcsolatban félő volt, hogy bizalmatlansági, betétkivonási hullámot indít el a bakrendszerben. Ez végül nem következett be, viszont a görög pénzügyi rendszernek kiszolgáltatott Ciprus padlóra került, az országot éppen múlt héten minősítette le brutális mértékben a Moody's.

Az előrejelzések szerint Kelet-Közép Európában egyre feszültebb lesz a hitelezési helyzet. Ennek oka, hogy a térségben aktív nagy nyugati pénzintézetek a mérlegük stabilizálása miatt, és egyéb óvatossági okokból főleg azokon a területeken szorítanak, ahonnan amúgy sem várnak jelentős hitelfelvételi aktivitást. Közben szinte minden európai ország megszorításokra kényszerül, ami az állami, az intézményi és lakossági költéseket egyaránt visszafogja. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor nem lesz vonzó a megtakarítás sem, éppen az alacsony kamatok miatt. Népszerűek maradhatnak ugyanakkor a magas szinteken ragadt perifériás és feltörekvő állampapírpiacok.

A Privátbankár korábban összegyűjtötte, hogy mit kell tudni a fiscal cliffről, azaz az amerikai pénzügyi szakadékról. Részletek>

Az amerikai fiscal cliffel kapcsolatban sem született megoldás. A 2012 utolsó napjaiban elhatározott lépés csupán elodázása volt a problémának. Egyelőre az sem egyértelmű, hogy milyen úton folytatódnak tovább a tárgyalások a következő hetekben. Obama ugyan látszólag nyert a megállapodással, viszont közelebbről nézve úgy tűnhet, éppen ő volt, aki többet engedett az adóterhekkel kapcsolatban. Az sem világos, hogy emelnek-e az adósságplafonon. Az elnök ezt kizárta, ugyanakkor pénzügyminisztere, Timothy Geithner korábban meglebegtette ennek lehetőségét. Az amerikai pénzügyi szakadék kérdése még minden bizonnyal visszatér a közeljövőben.

2012-ben nagy mértékadó tőzsdeindexek értek több éves csúcsra. Az amerikai részvénypiacok a 2008-as Lehman-csőd előtti időszak magasságaiban járnak. A jegybankok által az elmúlt 4 évben a rendszerbe öntött többletlikviditás a piacokon csapódott le, újabb buborékokat fújva főleg a részvények körében. A nyersanyagpiacokat ennél nagyobb mértékben mozgatják a válsághírek, illetve a világméretű kereslettel kapcsolatos várakozások. Idén is főszerepben maradhat az arany, a nemesfém rángatózása az elmúlt hónapokban jól mutatja azt a kétséget, aminek egyik oldalán a kereslet csökkenése, másik oldalán a jegybanki pénznyomdák okozta inflációs félelem áll.

Forrás: Privátbankár Dealbook

 

A jegybankok árnyékában

2013-ban fogva tarthatják a befektetői hangulatot a nagy jegybankok. Az amerikai Fed a legutóbbi közlések szerint még idén leállíthatja a kötvényvásárlási programját, ugyanakkor ez a várakozás elsősorban egy kamatdöntő ülés jegyzőkönyvének néhány sorához kötődik. Nagyon nehezen elképzelhető, hogy az amerikai jegybank teljesen visszavonulna a beavatkozásoktól, ugyanakkor az ezzel kapcsolatos várakozás hűen tükrözi azt a megosztottságot, ami régóta felszínen van az amerikai jegybankárok között

Forrás: Privátbankár Dealbook

 

Az EKB elnöke, Mario Draghi a legutóbbi kamatdöntő ülés után arról beszélt, hogy a második félévben lendületet kaphat az eurózóna gazdasága. Az ülésen egyébként szinten tartották a 0,75 százalékos irányadó kamatot, és nem változtatott a 0 százalékos overnight kamaton, bár ezúttal először voltak olyan várakozások is a piacokon, amelyek szerint az EKB előbb - utóbb negatív tartományba is tolhatja ezt a rátát. Az euróövezeti válsággal kapcsolatos, nyáron csúcsosodott pánikhangulat egyelőre elcsitult, viszont a fundamentumokat egyik országban sem sikerült mélyrehatóan kezelni. A spanyol ingatlanpiac romokban van, a munkanélküliség gigantikus, a tartományok és a pénzügyi rendszer csődjét egyelőre jelentős mértékű mentőcsomaggal lehetett ugyan kezelni, de ez csak hűsítette a seb sajgását, az állampapírok hozamait csökkentette. A társadalmi elégedetlenség továbbra is nagy, a felszín alatti forrongást bármilyen esemény kiválthatja. A közelgő olasz és német választások szintén erős hatással lehetnek az európai kötvénypiacokra és általános befektetői hangulatra.

Nagy kérdés az is, hogy mi lesz az új japán kormány jelentős terveivel. Az Abe Shinzo vezette kabinet a múlt héten jelentett be egy gigantikus gazdaságösztönző csomagot, ezen kívül erős nyomást gyakorol a jegybankra is. Azt akarják elérni, hogy a Bank of Japan emelje meg a mostani 1-ről 2 százalékra az inflációs tűréshatárt, és pörgesse fel a már most is erősen dübörgő pénznyomdát. Ez a törekvés azonban (csakúgy mint Magyarországon) kiverte a biztosítékot a jegybanki függetlenség őrzőinél úgy Japánban, mint a külföldi megfigyelők körében. Mindenesetre figyelemre méltó, hogy a japán deviza több év mozdulatlanság után végre határozott gyengülésnek indult az elmúlt hetekben.

Forrás: Privátbankár Dealbook

 

"2012 a birkák éve volt, 2013 a farkasoké lesz"

Sarkadi-Szabó Kornéllal készült korábbi interjúnkat az elemzői ars poeticájáról itt olvashatják >>>>

Sarkadi-Szabó Kornél, a Hungária Értékpapír Zrt. stratégiai igazgatója szerint a kockázatok továbbra is nagyon magas szinten vannak, viszont a pénznyomdák és a zéró kamatok egyelőre kivonták azokat a befektetők fókuszából.

A stratéga szerint egyre nagyobb amplitúdóval fognak mozogni az árfolyamok, és valószínűleg lesz 2013 - ban egy "mini" Lehman-csőd, ennek kiváltója pedig több helyről is érkezhet. Sarkadi-Szabó szerint továbbra is megvan az esélye annak, hogy egy kínai intézményi, vagy önkormányzati csődhullám indul el idén. Ez tarolhat a piacokon, lévén amúgy is erős a bizonytalanság és nagyon kicsi az átláthatóság a hatalmas ázsiai gazdasággal kapcsolatban. A kínai veszély azért fenyegető, mert Kína a 2008-as válság kitörése után egyértelműen a "világgazdaság motorjaként" szerepelt. Akik addig kritizálták a növekedés mesterséges túlpörgetését, azok akkor összetették a kezüket azért a brutális gazdasági erőért, ami a jelentős keresleten keresztül mentette a hitelválságban fetrengő országokat.

A stratégiai igazgató emlékeztetett rá, hogy a befektetők egyre nagyobb része áll egy irányban, a piacok hangulatát jelző indexek több éves csúcson állnak, ez pedig könnyen tömeges pánikhoz vezethet egy újabb krízishelyzetben. Sarkadi-Szabó Kornél szerint ha nem is lesz nagyobb összeomlás 2013-ban, az biztos, hogy egyre nagyobb amplitúdóval mozognak majd az indexek és a devizák. A stratégiai igazgató úgy fogalmazott, hogy "2012 a birkák éve volt, 2013 a farkasoké lesz." Szerinte ugyanis tavaly a pénznyomdák és a kamatcsökkentések beterelték a karámba a befektetőket, idén viszont a karámra rátörhetnek a farkasok, jelentős kárt okozva a nyájban.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 20980 20640 21000 +0,87% 20960 20980 4 642 498 210 HUF 2024-11-15 14:20:12
MOL 2654 2642 2672 -0,60% 2654 2658 391 943 092 HUF 2024-11-15 14:20:58
MTELEKOM 1198 1194 1216 -0,33% 1198 1200 340 016 686 HUF 2024-11-15 14:18:52
RICHTER 10740 10660 10830 -0,37% 10740 10750 1 027 975 240 HUF 2024-11-15 14:19:34
OPUS 521 519 524 +0,39% 519 521 22 512 265 HUF 2024-11-15 14:05:55
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
Részvény / Deviza / Áru Valaki állítsa meg a forintot!
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 18:14
Ez sem a magyar fizetőeszköz napja volt.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson zárt az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 12. 17:59
Szembement a magyar tőzsde a nyugat-európai indexekkel. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG