Bitcoin vagy bitcoin? A kis betűs bitcoin szó a pénzegység nevét jelenti, mint nálunk a forint. A nagybetűs Bitcoin az egész Bitcoin-rendszerre utal. |
Egy éve, 2012. november 28-án 12,5 dolláron zárt egy bitcoin árfolyama a MtGox nevű tőzsdén, ma magyar idő szerint kora délután 1168, a Bitstamp-en kereken 1000 dollár volt. A BTC China árfolyama 6545 jüan, átszámolva 1074 dollár volt, a német Bitcoin.de-n pedig 764 euróért forgott, ami 1039 dollár körüli árat jelent. Az árfolyam így egy év alatt körülbelül 80-85-szörösére, egy hónap alatt hozzávetőleg ötszörösére szárnyalt.
Kínaiak, hedge fundok és kockázati tőkések
A sajtóban ismét buzgó találgatás folyik, hogy mi is okozhatta ezt az őrült száguldást. A Coinsetter cég angol nyelvű blogja három fontos tényezőt említ:
– A kínai kereslet felfutását, mivel a kínaiak folyamatosan keresnek alternatív, nem hivatalos megtakarítási lehetőségeket. Mára a BTC China lett a legnagyobb bitcoin-tőzsde.
– Az intézményi befektetők, hedge fundok érdeklődése gyorsan növekszik. A SecondMarket’s Bitcoin Investment Trust, amely más alapoknak és intézményeknek kínál bitcoin-befektetést, négy hét alatt összeszedte az év végére várt tőkét, és csak az elmúlt hónapban 15 millió dollárt fektetett bitcoinba. De más intézményi szereplők is vannak.
– A kockázati tőke érdeklődését is felkeltette a szektor, csak novemberben tízmillió dollárt fektettek a Bitcoinnal foglalkozó vállalkozásokba.
Más források említik, hogy a bitcoinra történt Google-keresések is meredeken, több száz százalékkal emelkedtek az utóbbi hetekben, hasonló mértékben, mint az árfolyam, tehát széles tömegek érdeklődését is ismét felkeltette a számítógépes pénz.
A bitcoin már az űrben van
A tömegessé váló elterjedést jelzi, hogy bitcoint egyre többen használják reklámcélokra is, hogy felhívják magukra a figyelmet. A nyáron egy szülész jelentette be a világ első bitcoin-bébijét, akinek szüleitől bitcoint fogadtak el a közreműködésért. Korábban az első bitcoinos házvásárlás kapott nagyobb publicitást. Nemrég a magán-űrrepüléseket szervező Virgin Galactic jelentette be, hogy a repülés ára 250 ezer dollár, vagy 297 bitcoin (akkor még 840 dolláros árfolyam mellett).
Arra a kérdésre, hogy mennyit is ér majd a jövőben a bitcoin, híveinek egy része azt a választ adja, hogy attól függ, mennyire terjed el fizetőeszközként, mert annál nagyobb lesz iránta a kereslet. A Fool.com idézi az említett SecondMarket hedge fundot, amely kiszámolta, mekkora árfolyamot indukálna a bitcoin széleskörű elterjedése, méghozzá már létező fizetési rendszerek példáján keresztül.
Egy bitcoin=37 815 dollár?
Eszerint, ha a Bitcoin akkora fizetési forgalmat bonyolítana le, mint a nemzetközi átutalásokat bonyolító, nálunk is ismert Western Union társaság, az 11,5 milliárd dolláros Bitcoin-összértéket és 966 dolláros árfolyamértéket indokolna. Ezt már sikerült ma és tegnap meghaladni. Ha pedig a Paypal internetes fizetési rendszernek megfelelő szerepe lenne, az már 1916 dolláros árat eredményezne.
Ha a Bitcoin Törökország pénzmennyiségét (monetáris bázisát) érné el, az 95 milliárd dolláros összértéket és 7983 dolláros darabonkénti értéket eredményezne. A legmeglepőbb viszont az, hogy ha a bitcoin csak a forgalomban levő arany értékének öt százalékát tenné ki, az is már 450 milliárd dollár lenne, ami darabonként 37 815 dollár. Ennek jelentősége azért lehet nagy, mert a bitcoin mennyisége korlátozott, sokan áremelkedést várnak tőle („hiperdeflációt”), és ezért rengetegen vásárolják megtakarítási, „kincsképzési” célzattal.
Tulipánok és fák
A fák nem nőnek az égig – tartja egy régi tőzsdés mondás, sokan pedig újra és újra a XVII. századi holland tulipánmániát emlegetik, ahol az egekbe szárnyaló árakat óriási összeomlás követte, azaz a tulipánhagyma-tulajdonosok teljes tönkremenetele. A befektetők, spekulálók, akik házaikat, bútoraikat is eladták, és aranyáron tulipánhagymára költötték, hogy minél többet nyerhessenek, csak egy halom fonnyadt növénykével álltak a kezükben a végén. „…A szabad árak ennél is mélyebbre zuhantak. És csökkentek tovább mindaddig, amíg a tulipánhagyma gyakorlatilag teljesen el nem értéktelenedett, és annyiért nem kínálták, mint a közönséges vöröshagymát”. (Burton G. Malkiel: Bolyongás a Wall Streeten.)
Igencsak lenne rá igény
Ám ahogy a Fool.com is írja, a Bitcoin valós piaci igényre adott válasz, egy piaci rést tölt be: nagy szükség lenne ugyanis egy problémamentes digitális pénzeszközre. A bitcoinos fizetés olyan egyszerű, mintha készpénzt adnánk át, jóval egyszerűbb például a hitelkártyánál, és ennek nagy értéke van.
(Fotó: 123rf.com) |
A tulipánhagyma-hasonlat egyik kritikáját fogalmazta meg a Bitcoinmagazine is a napokban kínai szerzőre hivatkozva. Eszerint, míg a tulipánok nem voltak alkalmasak fizetőeszköznek, a bitcoin nagyon is alkalmas rá. A tulipánokkal ellentétben a bitcoin nem romlik meg, szabadon osztható kisebb egységekre, jól (sőt kiválóan, villámgyorsan) szállítható a világ bármely pontjára. Végül, de nem utolsósorban mennyisége nem befolyásolható bárki által.
Ez a négy kritérium a szerző szerint elegendő ahhoz, hogy a bitcoin fizetőeszközként funkcionáljon. De ha bármelyik sérül, és a bitcoin iránti kereslet erősen visszaesik, az árfolyam ugyanúgy a mélybe zuhanhat, mint a tulipánhagymáké annak idején.
Öt év múlva bitcoin-kánaán?
Blummer Tamás hazai Bitcoin-szakértő és vállalkozó szerint minden új technológia használata egy veszélyes dolog, a részvevők feltesznek rá valamilyen tétet. „Én feltettem rá a saját karrieremet, és sokan teszik ezt” – mondta el az ATV-ben Friderikusz Sándornak. Szerinte a bitcoin értékét az adja, hogy sok, a számítástechnikához és a pénzügyekhez értő ember invesztálja a tudását abba, hogy létrehozzon egy új pénzügyi világrendszert. Ebben az új rendszerben a bitcoin lényegében egy részvény, egy startup-vállalkozás részvénye.
Az, hogy Amerikában van a legtöbb probléma a Bitcoin körül, annak köszönhető, hogy Amerikának van a legtöbb vesztenivalója, azon belül a Wall Streetnek – mondta el. A Bitcoin ugyanis a pénzügyi szolgáltatások újrarendezését válthatja ki. Szerinte a Bitcoin bonyolultsága ellenére a mobiltelefonhoz és az e-mailhez hasonló sebességgel fog elterjedni, és öt év múlva már általános lehet.