Ez lesz az utolsó dal
Simor Andrást ma a Parlamentben vették elő Fotó: Bruzák Noémi/MTI |
Holnap tartja utolsó kamatmeghatározó ülését a Nemzeti Bank Simor András elnökletével. A külsős tagok szavazataival valószínűleg tovább csökkentik az irányadó kamatot, ami így soha nem látott mélységben lehet, a forintkamat még soha sem volt ugyanis 5,25%. A piac egyértelműen 25 bázispontos csökkentést vár a holnapi üléstől. Ezeket a várakozásokat támasztja alá, hogy a legutóbbi kamatcsökkentés óta a forint viszonylag stabilan tartja magát, emellett pedig az azóta napvilágot látott gyenge GDP és ipari termelés adatok, valamint a csökkenésről beszámoló inflációs adatok is a kamatvágás irányába mutatnak – nyilatkozta Horváth István, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója.
Tovább lazítanak
Az MNB monetáris tanácsának legutóbbi jegyzőkönyveiből rendre az derül ki, hogy a lazítást támogató külsős tagok szerint az alacsonyabb alapkamattal a gazdaságban rendelkezésre álló szabad kapacitások kihasználásra kerülhetnek. A kormányzati intézkedések hatására a tanácsnak most már az inflációtól sem kell tartania - egyelőre legalább is úgy tűnik. Abban is piaci konszenzus van, hogy lesz még ennél is alacsonyabb a kamat, a jegybank a lazítást márciusban is folytathatja.
Csakhogy a legutóbbi kamatdöntés előtt a piac tesztelte a tanácsot, milyen forint árfolyam tántoríthatja el a kamatvágástól: a 300 körüli szint sem ingatta azonban meg a tanácsot abban, hogy szükség van a további lazításra (szokásos módon, szűk többség döntött akkor is a vágás mellett). Adódik a kérdés, vajon hogyan reagál majd a hazai deviza arra, hogy történelmi mélységbe vágják az alapkamatot? Horváth István szerint nem lesz nagyobb megrázkódtatás, viszont a forint gyengülő pályán marad.
Úgy tűnik a piac már azt is beárazta, hogy Orbán Viktor - vélhetően - március 2-án Matolcsy Györgyöt nevezi meg Simor András utódjának, és bár a legutóbbi döntése után a tanács jelezte, hogy nincs szükség unortodox eszközök bevetésére, nagy kérdés, hogy milyen irányt vesz majd a monetáris politika. Matolcsy György ugyan korábban egy interjúban próbálta magát "megkedveltetni" a befektetőkkel, legutóbbi cikkében ismét lelkesen írt a világ nagy központi bankjai által használt eszközökről, melyek a monetáris lazítást célozták (nem véletlen, hogy egyre többen vonnak párhuzamot a jegybank és a kormány kapcsolata miatt Japán és Magyarország között)
A K&H Alapkezelő vezérigazgatója szerint az első félévben tovább gyengülhet a forint, mely beállhat a 300-as szintre az euróval szemben.