Gázai konfliktus, Hormuzi-szoros, dollárgyengülés, QE-programok, európai válságkezelés. Csak néhány azok közül a tényezők közül, amelyek az elmúlt hónapokban az olaj árát mozgatták és várhatóan fogják is a következő hetekben. Miután a magyarországi üzemanyagárakat a világpiaci árak mellett a forint/dollár árfolyam is alakítja, így idehaza ez plusz bizonytalanságot hoz a becslésekben. Az alábbiakban végigveszünk néhányat a lehetséges forgatókönyvek közül.
Az amerikai WTI és a Brent (zöld) árfolyama az elmúlt két évben (Forrás: Dealbook Privátbankár) |
Geopolitikai feszültség
A közel-keleti, elsősorban a szíriai és iráni helyzet, valamint a Gáza-övezeti konfliktus terhelik elsősorban az olajpiac hangulatát. Korábbi elemzések szerint a szabadpiaci jegyzésekben 5 - 20 dollár között mozog az a felár, amit ezek a feszültségek adnak. A szíriai konfliktus hosszú hónapok óta változatlanul benne van az árban, jelentős változások ezzel kapcsolatban nem igazán vannak. Sokkal nagyobb félelem övez minden olyan akciót, ami Izraelhez kapcsolódik. A dél-izraeli, Egyiptommal határos Gáza-övezetnek ugyan semmi köze az olajkitermeléshez, ugyanakkor félő, hogy egy esetleges szárazföldi beavatkozással Izrael többi határán is nőne a feszültség. Ez elsősorban a Libanonnal határos Golán-fennsíkon, illetve Ciszjordániában valószínű. A növekvő katonai feszültséget Irán valószínűleg nem hagyná szó nélkül, így pedig máris belekeveredne a konfliktusba a hatalmas olajkitermelő perzsa ország.
A Hormuzi-szoros a NASA műholdképén. A világ olajellátásának 20 százaléka áthalad rajta. |
Annak, hogy Irán lezárja a Hormuzi-szorost, az elemzők szerint igen kicsi az esélye, ugyanakkor ezt nagyon egyszerűen meg tudná tenni, ráadásul gyorsan és erős katonai akció nélkül. A vékony szorost ugyanis kisebb hajókkal is pillanatok alatt végig lehetne telepíteni aknákkal, vagy elég lenne felsorakoztatni pár hadihajót a térségben ahhoz, hogy ha csak rövid időre is, de megakasszák a hajóforgalmat. Tapasztalatok szerint az iráni elnök erősebb szavai is képesek felfelé mozdítani az olaj árát, így ha valóban akcióra kerülne sor a szorosban, az pillanatok alatt brutális drágulást hozhatna a jegyzésekben, ez pedig hosszútávra is emelhetné az üzemanyagárakat.
Erős dollár - gyenge dollár
A nyersanyagokat dollárban jegyzik, így az amerikai deviza árfolyamának változása kisujjszabály-szerűen mutatkozik meg az árupiacokon. Ha gyenge a dollár, akkor a vevők nagyobb mennyiségben tudnak nyersanyagokat vásárolni, ez pedig drágítja azokat, míg a dollár erősödése éppen ellenkező hatást fejt ki. A dollár árfolyamát idén jellemzően a "menekülő deviza" szerepe mozgatta. Ennek a lényege, hogy a befektetők előszeretettel veszik az alacsony kamatozású, de stabilnak tekintett devizákat (jen, dollár, svájci frank) olyan helyzetekben, amikor menekül a tőke a forró talajról. Az elmúlt héten jelentősen gyengült a dollár az euróval szemben, ami jól mutatta a kockázatvállalási hajlandóság erősödését, azaz egyre kevesebben kényszerültek amerikai állampapírokba menekíteni a pénzt. Ha marad ez a trend, akkor várható a dollár további gyengülése, ez pedig hosszabb távon támogathatja a nyersanyagokat.
Az EUR/USD mozgása a nyár közepétől (Forrás: Dealbook Privátbankár) |
Az amerikai QE-programokról részletes írásunkat itt olvashatják. |
A dollár árfolyamára ezen kívül jelentős hatással van az a találgatás, amely szerint az amerikai Fed folytatni fogja a mennyiségi lazítás sorozatát. Idén minden bizonnyal nem lesz több QE-program, viszont a jövő évi tervekkel kapcsolatban látványosan megosztottak az amerikai jegybankárok. Egyelőre nagyon úgy tűnik, hogyha nem sikerülne megállapodni az év végéig a fiscal cliff elkerüléséhez vezető lépésekről, akkor az amerikai gazdaság lassulása szükségessé tehet egy QE4-et, azaz a pénznyomda újbóli felpörgetését. Egy ilyen lépés újabb jelentős dollárbőséget okozna, ami az amerikai deviza gyengüléséhez vezetne. Egy újabb lazító program ígérete, vagy reménye emellett is jelentős felívelést hozhat nemcsak a nyersanyagok, hanem a részvények piacán is. A dollár gyengülését, a hangulat javulását ugyanakkor pusztán a karácsonyi vásárlási időszak is okozhatja, amennyiben bebizonyosodik, hogy a világgazdaság nagy részét mozgató amerikai fogyasztóknál még mindig van mit a tejbe aprítani.
Világgazdasági előrejelzések
Az olaj és a többi nyersanyag árát alapjaiban határozza meg, hogy milyen várakozások vannak a világgazdaság jövő évi teljesítményével kapcsolatban. Ugyan vannak eltérések a becslésekben, de a legtöbb előrejelzés és elemzés egyetért abban, hogy a világgazdaság lassulni fog jövőre, ami azt jelenti, hogy csökken a globális olajkereslet. Ilyen jóslatokat adott ki az IMF, az EBRD, de maga az OPEC is. Ennek az előrejelzésnek elvileg csökkentenie kéne az olaj árát, ez a csökkenés ugyanakkor messze nem olyan látványos, mint a fenti okok miatti mozgások. Az előrejelzésekben ugyanis vannak ugyan lehetséges árak, viszont nem derül ki, hogy mi az az egyensúlyi ár, ami a globális lassulásban tartós maradhat. Ezen kívül az előrejelzések részben találgatások, amelyek ugyan reális számításokon alapulnak, beteljesülésüket viszont semmi nem garantálja.
Az amerikai fiscal cliffről itt olvashatják részletes írásunkat. |
A bizonytalanságot nagyban növeli, hogy a világgazdaság jövő évi kilátásait alapjaiban befolyásolják az amerikai fiscal cliffről folyó tárgyalások, az európai adósságválság kezelése, és a kínai monetáris politika várható lépései. Anélkül, hogy ezekbe most egyenként részletesen belemennénk, egyértelmű, hogy ezen tényezők egyenként is nagyot fordíthatnak a hangulaton. Talán a kínai folyamatokban van a legkevesebb bizonytalanság, ugyanakkor a hatalmas ázsiai gazdaság a nyersanyagok legnagyobb zabálója, így itt a kisebb változásokra is érzékenyen reagálnak a piacok. Az európai válságot már évek óta nem sikerül érdemben rendezni, így valószínűleg ennek kilátástalansága is beépült már az árakba. A legnagyobb kérdés továbbra az amerikai recesszió esélye, amely napról napra erősödik, ahogy fogy az idő a jövő évi automatikus megszorítások életbelépése előtt.
Magyar bizonytalanságok
Magyarországon elsősorban a dollár/forint árfolyam és a szabadpiaci olajár függvényében mozog az üzemanyagok ára. Amikor tehát a forint erősödik az amerikai devizával szemben és közben változatlan szinten marad a szabadpiaci olajár, akkor ez elvileg csökkenti az árakat a kutakon. Ahogy az alábbi ábrán látszik, a nyár közepe óta határozottan erősödött a forint a dollárral szemben, ez pedig meg is nyitotta a teret az előtt, hogy csökkenjen a benzin és a gázolaj ára.
Forrás: Dealbook Privátbankár |
A forint árfolyama ugyanakkor nagyon törékennyé is válhat a következő hetekben annak ellenére, hogy már hetek óta szokatlan erőt mutat a főbb devizapárjaival szemben. Az erősödés hátterében ugyanis elsősorban nem a magyar gazdaság javuló kilátásai voltak, hanem világpiaci folyamatok és a magyar alapkamattal kapcsolatos találgatások. A forint erősödését okozó tényezők a következők voltak:
- Az amerikai, japán, brit és európai mennyiségi lazítások újabb köre hatalmas többletlikviditást hozott a piacokra, ennek a pénznek jó része pedig előszeretettel ment olyan kockázatosabb, de magas hozamú devizákba, állampapírokba, mint a forint.
- Az EU novembertől megtiltotta a CDS-ek "meztelen shortolását", ami azt jelenti, hogy nem lehet anélkül az államcsőd esélyére játszani, hogy a pozíció mögött nincs ott a biztosítás tárgya, ami a CDS esetében az állampapír, tehát aki a magyar államcsődkockázat valamilyen elmozdulására fogadott, annak vennie kellett magyar állampapírt, ez pedig határozottan növelte a forint iránti keresletet.
- A Monetáris Tanács külsős tagja többször is utaltak arra, hogy folytatódik az alapkamat csökkentése, ami azt jelenti, hogy elég hamar olvad a magyar állampapírok hozamelőnye. Ez beindította a hozamvadászokat, akik még azelőtt megrohamozták a magyar állampapírpiacot, hogy azok hozamai esésnek indultak volna.
- Magát a magyar hozamelőnyt nagyban segítette, hogy világszerte csökkennek az irányadó ráták, a világgazdaság lassulásától és a recessziótól félő fejlett gazdaságok jegybankjai egymás után vagdossák a zéró irányába az alapkamatokat, ami teret adott a magyar kamatcsökkentésnek is.
A fenti okok együttesen járultak ahhoz, hogy a forint látványosan erősödött az elmúlt hetekben, annyira, hogy még a legfrissebb leminősítés híre sem zökkentette ki nagyon az árfolyamot. Ezek a folyamatok ugyanakkor mulandóak és bizonytalanok. A piac egy erősebb turbulencia esetén azonnal megtalálja majd a gyenge pontokat is, úgy mint az IMF-megállapodás hiányát, a rossz makromutatókat, a recessziós gazdaságot, az adórendszer bonyolultsága miatt távolmaradó friss tőkét.