5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nyugati lapok szerint a mostani tüntetések az elmúlt évek egyik legkomolyabb kihívását jelentik Orbán Viktor miniszterelnök számára. Az ellenzék immár egységesen lép fel, a kormányfő pedig legutóbbi döntéseivel – például a túlóratörvénnyel – újabb embereket fordított szembe kormányával. Ugyanakkor tény az is, hogy ezzel együtt a Fidesz még mindig népszerű – főleg vidéken.
A budapesti kormányellenes tüntetés résztvevői gyülekeznek a Hősök terén 2019. január 5-én. MTI/Balogh Zoltán

"Ez áldemokrácia – utcára vonultak a magyarok a kormány autokrata működése ellen" – ezzel a címmel közölt hosszú riportot a szombati ellenzéki demonstrációról a Washington Post.

Feltámadt az ellenállás

Az amerikai liberális lap szerint több ezer tüntető most megmutatta, hogy a korábban már halottnak tűnt ellenállás él. A demonstrációk immár második hónapja tartanak, és az egyik legkomolyabb kihívást jelentik a már negyedik ciklusát töltő miniszterelnök, Orbán Viktor számára.

„Orbán segítette az autokrácia terjedését egy olyan országban, amely három évtizeddel ezelőtt megszabadult a kommunista önkényuralom láncaitól, és inspirációként szolgál más keményvonalas vezetők számára Európában és azon túl”

- állapítja meg a Washington Post.

Hozzáteszik: a kormányfő önkényuralmát alapesetben semmi sem veszélyezteti, mivel a megosztott politikai ellenzéknek nincs vezére, a civil társadalmat törvényekkel korlátozzák, a média nagy része a zsebében van, a kormány állítólag független intézményei pedig valójában a Fidesz lekötelezettjei.

Mellényúlt a kormányfő?

A szombati tüntetések azonban friss bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy Orbán „mellényúlhatott a legutóbbi döntéseivel”, hiszen azok olyan intenzív és tartós ellenreakciót váltottak ki, amilyenre évek óta nem volt példa.

„A választások után apátia lett úrrá rajtunk. De azután valami megváltozott. Ez egy áldemokrácia, amiből elegük van az embereknek”

- idézi a lap Szél Bernadett független parlamenti képviselőt.

Kimerültek a dolgozók

Az ellenállást kiváltó döntések közé tartozik a CEU kilakoltatása, a független bíróságok megkerülését lehetővé tévő igazságügyi rendszer létrehozása, a Nagy Imre szobor eltávolítása a Kossuth térről és mindenekelőtt az úgynevezett rabszolgatörvény, azaz az éves túlóraszám 250-ről 400-ra emelése.

„A munkások már a jelenlegi mennyiségű munkától is fáradtak. Az új törvény csak ront a helyzeten”

- mondta a lapnak Balogh Béla, a Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke. A szakszervezetek mellett elsősorban civil társadalmi csoportok, valamint a „tarkabarka” szövetséget alkotó ellenzéki pártok  állnak a demonstrációk mögött.

Decemberben a legnagyobb tüntetés 15 ezer embert vonzott, de a szombati demonstráció is ekkora vagy talán még nagyobb is volt – írja a Washington Post.     

Vidéken a Fidesz az úr

Megjegyzik ugyanakkor, hogy a Fidesz továbbra is népszerű – főleg vidéken és a kisvárosokban. Azt pedig Balogh is elismeri, hogy sok szakszervezeti tagjuk támogatja a kormányt (a választóknak jelenleg 54 százaléka szavazna a Fideszre), és egyetért az érvelésével, miszerint a túlóraszám növelésével többet kereshetnek.

A szakszervezeti vezető ezt ugyanakkor annak tudja be, hogy vidéken „az emberek nem férnek hozzá a független médiához”, ezért „elhiszik, amit a kormány mond nekik.”

A többség elutasítja a túlóratörvényt

Terjedelmes helyszíni riportot közöl a magyarországi helyzetről a Die Welt is. A német konzervatív lap szerint a magyar ellenzékre alig lehet ráismerni: december óta állandóak a demonstrációk, szombaton ismét ezrek vonultak utcára, a Parlamentben egymást követik a látványos tiltakozó akciók, ráadásul most már nem külön-külön, hanem együttes erővel lépnek fel.

A lap szerint ebben nagy szerepe van az MSZP új elnökének, Tóth Bertalannak, aki egy új, az eddiginél „hangosabb és radikálisabb” stílust vezetett be, és klasszikus baloldali pártként próbálja pozicionálni az MSZP-t.

A Welt szerint szintén új fejlemény, hogy a tüntetéseken a szakszervezetek is részt vesznek. A közvélemény-kutatások alapján pedig az emberek nyolcvan százaléka elutasítja a túlóratörvényt, idézi a lap az MSZP elnökét.

Belgrádra és Budapestre figyelnek

Eközben a Südddeutsche Zeitung külön jegyzetben foglalkozik a magyarországi és a szerbiai tüntetésekkel.

„Aleksandar Vucic szerb elnök és Orbán Viktor miniszterelnök sok mindenben hasonlít egymásra: mindketten arra használják a hatalmukat, hogy kontrollálják a médiát, megszüntessék a hatalmi ágak szétválasztását és uram-bátyám rendszert hozzanak létre a gazdaságban”

- írja a liberális német lap. Ennek ellenére mindkettő vezető pártja az Európai Néppárt védelme alatt áll. Orbánra a „többség biztosítása” miatt van szükség, Vucicnak pedig az a feladata, hogy az EU-ba vezesse Szerbiát.

„Ugyanakkor ha eközben a cél szinte minden eszközt szentesít, akkor az Európai Néppárt nem csak a saját eszméit árulja el, hanem azokat az embereket is, akik Belgrádban és Budapesten az utcára vonulnak”

- hívja fel a figyelmet a Süddeutsche Zeitung.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG