Ahogy 12 éve (!) minden hónap elején, így márciusban is ellátogattunk az Auchan, az Interspar és a Tesco egy-egy áruházába, hogy megnézzük, hogyan alakultak az árak. Ehhez most is ugyanazt a 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarat használtuk fel.
Az előző havi trend folytatódott márciusban is: mindhárom áruházban nőttek az árak a tavalyiakhoz képest. A legnagyobb éves áremelést ezúttal az Auchanban mértük (+5,4%), a legalacsonyabbat pedig az Intersparban (+2,7%). Az előző hónaphoz képest viszont az Auchan és a Tesco is engedett valamelyest az árkosár végösszegéből - igaz, csak fél százalék körüli mértékben, de ez is elég volt ahhoz, hogy az Interspar és az Auchan helyet cseréljenek, így a francia lánc jött fel a második helyre. A különbségek azonban nem jelentősek, eléggé összerázódott a mezőny, a legolcsóbb és a legdrágább áruház közötti különbség alig haladja meg a 4 százalékot (avagy 800 forintot).
Egyedül a Tescóban tudtuk volna le 20 ezer forint alatt a havi nagybevásárlást, így a három áruház átlaga is 20 ezer forint fölé emelkedett. A Privátbankár Árkosár márciusi, 20 366 forintos értéke így ismét történelmi csúcsot jelent.
Összességében az előző hónapnál átlagosan 84 forinttal, 0,4 százalékkal kellett többet fizetnünk az élelmiszerekért a kasszáknál, míg egy év alatt 3,9 százalékos áremelést mértünk a hipermarketekben.
Valamennyit akkor spórolhatnánk, ha mindent ott vennénk meg, ahol a legolcsóbban adják - így "csak" 18 945 forint lenne a számla végösszege, ezt azonban logisztikailag nem könnyű kivitelezni, és az utazgatás járulékos költségei egyébként is eltüntetnék az árelőnyt.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
A krumpli továbbra is vezeti az éves drágulási versenyt, ezúttal is majdnem kétszer annyit kértek érte, mint tavaly az azonos hónapban (+92 százalék átlagosan). Az év eleji népegészségügyi termékadó-emelés alaposan megdobta a chips árát, 30 százalékkal kerül többe, mint tavaly. 17 százalékot drágult a kenyért egy év alatt, és a tejtermékek körében is hasonló drágulást mértünk - legalábbis a rudinál, a gyümölcsjoghurtnál és a tejfölnél. A tej esetében viszont továbbra is élvezhetjük az áfacsökkentés hatását: az UHT változat 24 százalékkal olcsóbb, mint egy éve. A legnagyobb árcsökkenést azonban egy év alatt az almánál mértük (-32%), de 10 és 20 százalék közötti mértékben csökkent a banán, a tojás és a rizs ára is egy év alatt.
A KSH pénteken teszi közzé a fogyasztói árak februári alakulásáról szóló inflációs adatot. |
Az előző hónaphoz képest jóval kevesebb volt a szélsőséges kilengés: 10 százalékot meghaladó áremelést csak a liszt, a csirkemell és egyes üdítők esetében mértünk, míg kétszámjegyű árcsökkenés egyedül egyes gyümölcsleveknél volt tetten érhető.
Havi legolcsóbbak: laktózérzékenynek lenni drága mulatság
Nemrég értekeztünk arról, hogy miközben a tej-áfacsökkentés hatásait mostanra szinte mindenki élvezheti, a laktózmentes tejek valamiért kimaradtak a körből. A laktózmentes tej alapból is jóval drágább, mint a "sima", másfélszer-kétszer annyiba is kerülhet, most pedig duplán sújtják a laktózérzékenyeket azzal, hogy továbbra is a magasabb áfát kell megfizetniük a vásárlásnál. A Pénzügyminisztérium megkeresésünkre furcsa választ adott, egyebek közt a társasági adóra is hivatkoztak - itt olvasható összeállításunk.
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >>> |
Megnéztük, mennyiért vehet egy liter tartós tejet az, akinek (vagy aki gyermekének) szervezete nem termel elegendő laktáz enzimet. A legolcsóbb laktózmentes tejet az Auchanban találtuk (249 forint a 2,8 százalékos zsírtartalmú, saját márkás ESL tej), míg az Intersparban 269 forintért adták akcióban a Mizót. Ugyanez a Tescóban akció nélkül 349 forintért volt kapható. Eközben a legolcsóbb, "normál" UHT tejek átlagosan 161 forintba kerültek az áruházakban...
Az időjárás már kezd tavaszi lenni, a hipermarketek zöldségosztályán azonban még csak nyomokban fedezhető fel az új évszak. Piros (hónapos) retek a Tescóban épp nem volt kapható, az Interspar és az Auchan pedig olasz importot tett a polcokra - előbbi 129-ért, utóbbi 139-ért adott egy csomó retket.
A legolcsóbb rizst az Intersparban találtuk kilónként 269 forintért (S-Budget), 299 forintért a Tescóban Mester A rizst, az Auchanban saját márkás B rizst kínáltak.
12 évnyi áremelkedés, egy grafikonon 12 éve, 2007 februárjában végeztük az első felmérést, az első cikk márciusban jelent meg az árak változásáról. A kezdetek óta járjuk két szereplő, az Auchan és a Tesco áruházait - a havi nagybevásárlás ára így alakult az elmúlt 12 évben: Részletes elemzéssel és visszatekintéssel is jelentkezünk a napokban. |